Іменем України
06 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 320/64794/25
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Качанка О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка виразилась у юридично безпідставному ухиленні від виконання законного обов'язку щодо:
а) внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання позивача непридатним до військової служби відповідно до рішення Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України, оформленого Свідоцтвом про хворобу № 32 від 08.07.2025, у якому зазначено: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ;
б) виправлення запису «24.06.2024 року визнаний придатним до військової служби згідно гр. 11, ст. 61 «в», наказу МОУ від 14.08.2008р. № 402 (зі змінами від 27.04.2024 № 262)», що фігурує в п. 6, який має назву «рішення військово-лікарської комісії (результати медичного огляду)» військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
в) виправлення запису «06.2029», що фігурує в п. 7, який має назву «підлягає повторному медичному огляду», військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
г) здійснення у військово-обліковому документі № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданому на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 , відмітки про визнання позивача непридатним до військової служби на підставі рішення Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України, оформленого Свідоцтвом про хворобу № 32 від 08.07.2025, наступного змісту: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
д) видачі позивачу військово-облікового документу з урахуванням виконання вимог, визначених у підпунктах «а», «б», «в» і «г» пункту 1 прохальної частини цієї позовної заяви;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 :
а) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання позивача непридатним до військової служби відповідно до рішення Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України, оформленого Свідоцтвом про хворобу № 32 від 08.07.2025, в якому зазначено: «На підставі статті 8 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
б) виправити запис: «24.06.2024 року визнаний придатним до військової служби згідно гр. II, ст. 61 «в», наказу МОУ від 14.08.2008 № 402 (зі змінами від 27.04.2024 № 262)», що фігурує в п. 6, який має назву «рішення військово-лікарської комісії (результати медичного огляду)» військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
в) виправити запис: «06.2029», що фігурує в п. 7, який має назву «підлягає повторному медичному огляду», військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
г) зробити у військово-обліковому документі № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданому на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмітку про визнання позивача непридатним до військової служби на підставі рішення Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України, оформленого Свідоцтвом про хворобу № 32 від 08.07.2025, наступного змісту: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що зазначають ступінь придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
д) видати позивачу військово-обліковий документ з урахуванням виконання вимог, визначених у підпунктах «а», «б», «в» і «г» пункту 1 прохальної частини цієї позовної заяви.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 14.10.2025 позивачем було подано заяву до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій сформульовано низку питань:
- анулювати зроблений у пункті 6, що має назву «рішення військово-лікарської комісії, результати медичного огляду» військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 , запис - «24.06.2024 року визнаний придатним до військової служби згідно гр. II, ст. 61 «в», наказу МОУ від 14.08.2008р. № 402 зі змінами від 27.04.2024р. № 262)»;
- анулювати зроблений у пункті 7, що має назву «підлягає повторному медичному огляду», військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 , запис - «06.2029»;
- внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні зміни з урахуванням рішення Центральної медичної військово-лікарської комісії Міністерства внутрішніх справ України, оформленого свідоцтвом про хворобу № 32 від 08.07.2025, у якому зазначено: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
- зробити у військово-обліковому документі № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданому на ім'я позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідні відмітки згідно з рішенням Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України наступного змісту: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
- видати позивачу відповідний військово-обліковий документ з урахуванням виконання вимог, визначених у пунктах 1-4 прохальної частини заяви, про яку йдеться, надіславши його рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу, зазначену в такій заяві.
При цьому, до такої заяви позивачем додано документи на підтвердження законності його вимог, якими водночас обумовлювався й обов'язок відповідача вчинити відповідні дії.
У відповідь на таку заяву відповідач поштовою кореспонденцією направив позивачу лист від 21.10.2025 № 9/10310, яким відмовив у вирішенні питань, визначених у заяві позивача від 14.10.2025, повернувши при цьому військово-обліковий документ № 200720249326173200012 від 23.07.2024 і безпідставно запропонувавши, натомість, проходження військово-лікарської комісії за місцем перебування його на обліку військовозобов'язаного.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 лютого 2026 року прийнято до провадження справу № 320/64794/25; позовну заяву у цій справі залишено без руху.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі після усунення недоліків позовної заяви, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також цією ухвалою запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів. Крім того, цією ухвалою витребувано, зокрема, у відповідача докази, необхідні для розгляду справи.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 березня 2026 року повторно витребувано у відповідача докази, необхідні для розгляду справи.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24 березня 2026 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі № 320/64794/25.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2026 року витребувано у позивача докази, необхідні для з'ясування всіх обставин справи.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2026 року долучено до матеріалів справи подані позивачем докази.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою за фактичним місце проживання: АДРЕСА_2 , ветераном Національної поліції, що підтверджується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру від 12.01.2026 № 2231973, довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.04.2025 № 3005-7002228024, посвідченням серії НОМЕР_2 від 24.04.2025.
Відповідно до наказу Національної поліції України (по особовому складу) від 18.04.2025 № 613 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 22 квітня 2025 року, відповідно до частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» за пунктом 2 (за станом здоров'я (через хворобу).
Також згідно з наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 21.04.2025 № 129 о/с ОСОБА_1 звільнено з вказаного навчального закладу з 22 квітня 2025 року, у зв'язку зі звільненням зі служби в поліції за п. 2. ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції).
Із записів у паперовому військово-обліковому документі позивача № 200720249326173200012 від 23.07.2024 вбачається, що 18.07.2024 ОСОБА_1 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , склад - рядовий, військове звання - солдат, військово-облікова спеціальність (ВОС) - 901074А, рішення військово-лікарської комісії (результати медичного огляду): «24.06.2024 року визнаний придатним до військової служби згідно гр. ІІ, ст. 61 «в», наказу МОУ від 14.08.2008р. № 402 (зі змінами від 27.04.2024р. № 262)», підлягає повторному медичному огляду - «06.2029р.».
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» (електронного військово-облікового документа позивача) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , категорія обліку - військовозобов'язаний, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 , звання - солдат, ВОС - 999097, тип відстрочки - «п. 2 ч. 1 ст. 23», постанова ВЛК - придатний, група інвалідності - інвалідність 3-ої групи, причина інвалідності - внаслідок захворювань, що розвинулися під час військової служби і служби в силах безпеки та цивільного захисту, дата ВЛК - 24.06.2024, діє до 01.05.2026, адреса проживання: АДРЕСА_2 , дата уточнення даних - 17.02.2026.
Також суд зазначає, що відповідно до частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 560/15475/24 за позовом ОСОБА_1 до Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області», Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною та скасування постанови, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, встановлено такі обставини.
24.06.2024 медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області» проведено медичний огляд позивача. За висновком ВЛК, який оформлено довідкою військово-лікарської комісії № 3350 від 24.06.2024, позивача визнано придатним до військової служби.
В довідці відображено діагноз та постанову госпітальної ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): оперований керотоконус важкого ступеня обох очей. Двобічний гонартроз ІІ стадії з незначним порушенням функції.
Не погоджуючись з прийнятою постановою ВЛК позивач звернувся із заявою від 11.07.2024 до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України про перегляд вказаного рішення ВЛК, викладеного у довідці № 3350 від 24.06.2024.
Центральна медична (військово-лікарської) комісія Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» листом від 25.07.2024 № 33/4-Л-319 повідомила позивача про те, що розглядом наданих заявником документів та медично-експертної документації М(ВЛ)К щодо ОСОБА_1 було встановлено, що діагностована у нього патологія очей підпадає під дію пункту «а» ст. 26 додатку 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, і відноситься до захворювань з вираженими функціональними порушеннями відповідно до Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженого наказом від 03.04.2017 № 285 «Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС», яке визначає перелік захворювань і фізичних вад, що перешкоджають службі в поліції.
В листі також зазначено, що Центральна медична (військово-лікарська) комісія Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» вважає, що є підстави для перегляду рішення М(ВЛ)К від 24.06.2024 № 3350 і визнання позивача непридатним до військової служби. Для вирішення порушеного питання по суті ЦМ(ВЛ)К запропонувала повторно звернутись до голови М(ВЛ)К, надавши оригінали всієї необхідної медичної документації.
М(ВЛ)К після ознайомлення з наданою документацією за результатами проведеного додаткового обстеження (у разі необхідності стаціонарного) ОСОБА_1 за його зверненням доручено здійснити перегляд рішення щодо позивача, про що проінформувати підрозділ кадрового забезпечення НПУ за місцем знаходження служби у відповідності до пункту 6 розділу ІІІ Положення.
14.08.2024 позивач потворно звернувся з заявою до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України про перегляд вказаного рішення ВЛК, викладеного у довідці № 3350 від 24.06.2024.
Листом від 06.09.2024 № 33/4-Л-388 Центральна медична (військово-лікарська) комісія Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» роз'яснила позивачу, що відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України від 11.04.2024 № 3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» М(ВЛ)К здійснювали медичний огляд осіб з 18.05.2024 по 17.07.2024 (60 днів). Позивача повідомлено про відсутність правових підстав проводити позивачу медичний огляд з метою уточнення облікових даних. Позивачу повторно запропоновано звернутись до М(ВЛ)К для вирішення порушеного питання по суті, надавши оригінали всієї необхідної медичної документації.
ОСОБА_1 , не погоджуючись з постановою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області» від 24.06.2024, оформленою довідкою ВЛК від 24.06.2024 № 3350, а також з бездіяльністю Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України щодо ухилення від перегляду та скасування вищезгаданої постанови Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області», звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з відповідним позовом у справі № 560/15475/24.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 560/15475/24 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 560/15475/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2025 скасовано та прийнято нову постанову. Позов задоволено частково:
- визнано протиправною та скасовано постанову Медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області» від 24 червня 2024 року, оформлену довідкою ВЛК від 24 червня 2024 року № 3350;
- визнано протиправною бездіяльність Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України, щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про скасування рішення М(ВЛ)К ДУ ТМО МВС України по Хмельницькій області;
- зобов'язано Центральну медичну (військово-лікарську) комісію Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про скасування рішення М(ВЛ)К ДУ ТМО МВС України по Хмельницькій області та прийняти відповідне рішення (постанову) з урахуванням висновків суду викладених у цій справі;
- в іншій частині позову відмовлено.
На виконання вищезгаданої постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 560/15475/24, Центральною медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України» видано на ім'я позивача свідоцтво про хворобу від 08 липня 2025 року № 32 за даними медичної документації станом на 24.06.2024.
Згідно з вказаним свідоцтвом про хворобу Центральна медична (військово-лікарська) комісія ДУ «ГМКЦ МВС України» за розпорядженням начальника відділу кадрового забезпечення Харківського національного університету внутрішніх справ від 21.06.2024 провела огляд ОСОБА_1 , який має спеціальне звання - підполковник поліції. Короткий анамнез: у 2015 році діагностовано кератоконус III стадії на обох очах. У клініці «АЙЛАЗ» проведено операцію «крослінкінг»: 07.04.2015 - на лівому оці, 14.04.2015 - на правому оці. З 2023 року турбують болі в колінних суглобах. На рентгенографії колінних суглобів від 16.12.2023 виявлено двобічний гонартроз II стадії. 24.06.2024 у зв'язку з постановкою на військовий облік поліцейських він пройшов медогляд М(ВЛ)К в ДУ «ТМО МВС України по Хмельницькій області», для визначення ступеня придатності до військової служби. Довідкою М(ВЛ)К № 3350 від 24.06.2024 визнаний придатним до військової служби з діагнозом «Оперований керотоконус важкого ступеня обох очей. Двобічний гонартроз II стадії з незначним порушенням функції. На підставі статті 61-в; гр. II Розкладу хвороб Наказу МО України від 14.08.2008 № 402. За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 про незгоду з рішенням М(ВЛ)К ЦМ(ВЛ)К виявила підстави для визнання його непридатним до військової служби та запропонувала М(ВЛ)К переглянути своє рішення, чого зроблено не було. ОСОБА_1 оскаржив дії М(ВЛ)К та ЦМ(ВЛ)К в суді. За результатами апеляційного розгляду справи суд скасував постанову М(ВЛ)К від 24.06.2024, визнав протиправною бездіяльність ЦМ(ВЛ)К щодо неналежного розгляду заяви про скасування рішення М(ВЛ)К та зобов'язав повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення (постанову) з урахуванням висновків суду.
У пунктах 12 та 13 свідоцтва про хворобу зазначено: діагноз (включаючи код, згідно з НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: Кератоконус III стадії на обох очах після крослінкінгу (07.04.2015 - на лівому оці, 14.04.2015 - на правому оці). Двобічний гонартроз II ступеня з незначним порушенням функцій. Постанова ВЛК про придатність до військової служби, служби за військовою спеціальністю тощо: на підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою від 14.10.2025, до якої, серед іншого, було подано нотаріально засвідчену копію вищезгаданого свідоцтва про хворобу, в якій просив:
- анулювати зроблений у п. 6, що має назву «рішення військово-лікарської комісії (результати медичного огляду)» військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на його ім'я ІНФОРМАЦІЯ_2 , запис - «24.06.2024 року визнаний придатним до військової служби згідно гр. 11, ст. 61 «в», наказу МОУ від 14.08.2008р. № 402 (зі змінами від 27.04.2024р. № 262)»;
- анулювати зроблений у п. 7, що має назву «підлягає повторному медичному огляду», військово-облікового документу № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданого на його ім'я ІНФОРМАЦІЯ_2 , запис - «06.2029»;
- внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні зміни з урахуванням рішення Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України, оформленого свідоцтвом про хворобу № 32 від 08.07.2025, у якому зазначено: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
- зробити у військово-обліковому документі № 200720249326173200012 від 23.07.2024, виданому на його ім'я ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідні відмітки згідно з рішенням Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Міністерства внутрішніх справ України наступного змісту: «На підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 НЕПРИДАТНИЙ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ»;
- видати йому відповідний військово-обліковий документ з урахуванням виконання вимог, визначених у пунктах 1-4 прохальної частини цієї заяви, надіславши його рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу, зазначену в цій заяві.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.10.2025 № 9/10310 повідомлено, що постанови Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» не мають юридичної сили для ТЦК та СП, оскільки вони не є військово-лікарськими комісіями в розумінні Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Отже, виключення з військового обліку на підставі постанови центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» не є автоматичною підставою для виключення з обліку військовозобов'язаних осіб в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Таким чином, для виключення з військового обліку (внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів) ОСОБА_1 необхідно пройти ВЛК при ТЦК та СП за місцем перебування на обліку військовозобов'язаних осіб, та подальшою перевіркою ВЛК при обласному ТЦК та СП.
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо невнесення вищезазначених відомостей у його військово-обліковий документ та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, звернувся до суду з позовом у цій справі.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Згідно з статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби, визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою-третьою статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин сьомої, десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, зокрема, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку (пункт 3).
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).
Пунктом 2 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (пункт 20 Порядку № 1487).
Відповідно до пункту 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Відповідно до пункту 81 Порядку № 1487 взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону № 1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Також за змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Крім того, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559) та форму військово-облікового документа.
При цьому, пунктом 2 вказаної постанови обумовлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Згідно з пунктами 1-3 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559.
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
У пункті 8 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (підпункт 7); відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (підпункт 12).
Судом встановлено, що постановою Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що оформлено свідоцтвом про хворобу від 08 липня 2025 року № 32, виданим згаданою військово-лікарською комісією.
Однак, при зверненні до відповідача із заявою про внесення відповідних змін до військово-облікових документів позивача, щодо непридатності до військової служби та виключення з військового обліку, відповідач своїм листом від 21.10.2025 № 9/10310 повідомив позивачу, що постанови Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» не мають юридичної сили для ТЦК та СП, оскільки вони не є військово-лікарськими комісіями в розумінні Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, а тому, на думку відповідача, виключення з військового обліку на підставі постанови Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» не є автоматичною підставою для виключення з обліку військовозобов'язаних осіб в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до абзацу 12 частини п'ятої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Статтею 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 № 2801-ХІІ передбачено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також при закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, за потреби - інших органів або військових формувань сектору безпеки і оборони, визначених частиною другою статті 12 Закону України «Про національну безпеку України».
Військово-лікарські комісії також можуть створюватися при державних та комунальних закладах охорони здоров'я.
Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що військово-лікарські комісії можуть створюватись як при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, так і при закладах охорони здоров'я Міністерства внутрішніх справ України.
При цьому, зокрема, згаданими комісіями здійснюється військово-лікарська експертиза, яка, серед іншого, визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів.
Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 передбачено, що це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу.
Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також військовослужбовців Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та членів їх сімей, громадян, які добровільно вступають на військову службу (навчання) за контрактом у Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, та осіб, звільнених з військової служби в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, для яких військово-лікарська експертиза проводиться військово-лікарськими комісіями, утвореними в закладах охорони здоров'я Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України та при закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до пункту 1.2 Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
У відповідності до пункту 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення № 402, постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Постанова ВЛК при ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби, прийнята у мирний час під час визначення призначення військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ), дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
З норм вказаного Положення вбачається, що воно регулює порядок проходження військовослужбовцями та військовозобов'язаними медичного огляду у тому числі з метою встановлення придатності або непридатності до військової служби в Збройних Силах України.
В свою чергу, відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до частини першої статті 50 Закону № 580-VIII громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, з метою визначення стану їхнього здоров'я зобов'язані пройти медичні обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Громадяни України, які проходили службу в органах внутрішніх справ, поліції, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній прикордонній службі України, Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, та отримали захворювання, поранення (контузію, травму або каліцтво) під час здійснення заходів із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, пов'язаних із безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, звільняються від проходження перевірки рівня фізичної підготовки, за умови виявлення такими громадянами України бажання вступити на службу в поліції на посади, перелік яких визначає Міністерство внутрішніх справ України.
Пунктом 7 частини другої статті 61 Закону № 580-VIII визначено, що не може бути поліцейським особа, яка має захворювання, що перешкоджає проходженню служби в поліції. Перелік захворювань, що перешкоджають проходженню служби в поліції, затверджується Міністерством внутрішніх справ України спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 77 Закону № 580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється за станом здоров'я (через хворобу) - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.
Порядок проведення лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз медичними (військово-лікарськими) комісіями (далі - М(ВЛ)К), утвореними в закладах охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), та закладах охорони здоров'я, що входять до складу Національної гвардії України (далі - ЗОЗ НГУ) передбачено Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 № 285 (далі - Положення № 285).
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу ІІ Положення № 285 лікарська та військово-лікарська експертизи проводяться штатними та позаштатними М(ВЛ)К. Лікарсько-льотна експертиза проводиться позаштатними ЛЛК, які утворюються у штатних М(ВЛ)К (за потреби).
Штатними М(ВЛ)К є Центральна медична (військово-лікарська) комісія (далі - ЦМ(ВЛ)К) Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України» (далі - ДУ ГМКЦ), М(ВЛ)К державних установ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» по областях, місту Києву та Київській області (далі - ДУ ТМО).
ЦМ(ВЛ)К - штатна М(ВЛ)К, на яку покладається організація лікарської, військово-лікарської та лікарсько-льотної експертиз у ЗОЗ МВС. ЦМ(ВЛ)К здійснює координацію діяльності М(ВЛ)К ДУ ТМО та позаштатних М(ВЛ)К з питань проведення лікарської та військово-лікарської експертиз (пункт 3 розділу ІІ Положення № 285).
Згідно з підпунктом 1 пункту 14 розділу ІІ Положення № 285 функції штатних М(ВЛ)К: організація та проведення лікарської і військово-лікарської експертиз.
Відповідно до пункту 16 розділу ІІ Положення № 285 ЦМ(ВЛ)К здійснює, крім функцій, зазначених у підпунктах 1-7 пункту 14, пункту 15 цього розділу, такі функції:
1) спільно із структурним підрозділом апарату МВС з охорони здоров'я та лікарями ЗОЗ МВС розробляє проєкти нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів з питань проведення лікарської та військово-лікарської експертиз;
2) організовує та проводить наради і збори з питань лікарської та військово-лікарської експертиз;
3) на постійній основі контролює якість проведення лікарської, військово-лікарської, лікарсько-льотної експертиз та організацію роботи підпорядкованих М(ВЛ)К.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Положення № 285, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку осіб на дату огляду в цілях визначення придатності до служби в поліції, військової служби, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням. Під придатністю до служби в поліції, військової служби в цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку осіб, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки в поліції та обов'язки військової служби в НГУ в мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не збігаються з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участю провідних (головних) медичних фахівців ЗОЗ МВС, під час якого може бути прийнято рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.
За результатами проходження медичного огляду та вивчення даних про особу, яка проходить медичний огляд, М(ВЛ)К приймає рішення (постанову) щодо придатності (непридатності) особи до служби, причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв), що відображається в заключній частині Акта медичного огляду. Залежно від результату медичного огляду оформляються такі документи: Довідка медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 16) (далі - Довідка М(ВЛ)К) або Свідоцтво про хворобу (додаток 17). Інформація про прийняте М(ВЛ)К рішення вноситься до Книги обліку документації медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 18) (далі - Книга обліку документації) (пункт 19 Положення № 285).
Пунктами 21 та 22 розділу ІІІ Положення № 285 у разі незгоди з рішенням штатної М(ВЛ)К особа, яка проходила медичний огляд, може оскаржити його в ЦМ(ВЛ)К. Рішення (постанови) ЦМ(ВЛ)К можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Рішення М(ВЛ)К про придатність поліцейського до служби може бути реалізоване у строк, що не перевищує 12 місяців від дати проведення медичного огляду. Рішення М(ВЛ)К про придатність кандидата на службу в поліції, кандидата на навчання в ЗВО може бути реалізоване протягом 6 місяців з дати проведення медичного огляду.
Свідоцтво про хворобу з рішенням М(ВЛ)К про непридатність поліцейського до служби реалізується невідкладно.
Відповідно до пунктів 1-3 розділу VIII Положення № 285, за результатами лікарської (військово-лікарської) експертизи М(ВЛ)К приймають рішення (постанови) М(ВЛ)К, які включають відомості про діагноз, придатність (непридатність) до служби в поліції або військової служби та причинний зв'язок захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).
Рішення (постанови) М(ВЛ)К обов'язкові до виконання.
Рішення (постанови) М(ВЛ)К щодо поліцейських, військовослужбовців приймаються станом на дату їх медичного огляду, а щодо колишніх поліцейських, осіб, звільнених з військової служби,- на дату фактичного звільнення зі служби, військової служби за результатами розгляду документації, складеної в період проходження служби, військової служби.
Пунктом 1 розділу Х Положення № 285 передбачено, що залежно від результатів проведеної лікарської та/або військово-лікарської експертизи М(ВЛ)К приймається рішення, яке може бути оформлене як Свідоцтво про хворобу, Довідка М(ВЛ)К або Постанова медичної (військово-лікарської) комісії (додаток 23) (далі - Постанова М(ВЛ)К).
Рішення М(ВЛ)К оформлюється як Свідоцтво про хворобу, якщо за результатами медичного огляду поліцейський, військовослужбовець, здобувач вищої освіти у ЗВО, курсант визнані непридатними до служби (військової служби). В інших випадках рішення М(ВЛ)К щодо осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення, оформлюється як Довідка М(ВЛ)К або Постанова М(ВЛ)К (пункт 2 розділу Х Положення № 285).
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 Положення № 285 рішення М(ВЛ)К зазначається: щодо поліцейських, військовослужбовців за результатами медичного огляду - в Акті медичного огляду, Довідці або Свідоцтві про хворобу, медичній карті амбулаторного хворого (медичній карті стаціонарного хворого), Книзі протоколів засідань та Постанові М(ВЛ)К.
Отже, суд зазначає, що як нормами Положення № 402, так і нормами Положення № 285 передбачено можливість встановлення відповідним категоріям осіб непридатності до військової служби.
Також аналіз норм Положення № 285 дає підстави для висновку, що М(ВЛ)К створюються, зокрема, для проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.
В свою чергу, Центральна медична (військово-лікарська) комісія Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України» (далі також - ЦМВЛК МВС) є штатною М(ВЛ)К, на яку покладено повноваження з організації, в тому числі, лікарської, військово-лікарської експертиз у закладах охорони здоров'я МВС, а також здійснення координації діяльності М(ВЛ)К ДУ ТМО та позаштатних М(ВЛ)К з питань проведення лікарської та військово-лікарської експертиз.
ЦМ(ВЛ)К Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України» є уповноваженим державою органом щодо визначення придатності до служби в органах внутрішніх справ, а також до військової служби щодо деяких категорій осіб, а відтак, відповідно, наділений компетенцією оцінювати стан здоров'я відповідних осіб.
При цьому, приписи Положення № 285 прямо визначають, що рішення (постанови) М(ВЛ)К МВС є обов'язковими до виконання. Такі рішення (постанови) оформлюються, зокрема, як свідоцтво про хворобу.
До того ж, критерії визначення ступеня придатності до військової служби та стандарт медичних показників, які передбачені Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби (далі також - Розклад хвороб), затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, є єдиними, а тому ЦМВЛК МВС, виконуючи функції військово-лікарської експертизи, зобов'язана застосовувати цей наказ для визначення статусу особи щодо військового обліку.
Також суд наголошує, що свідоцтво про хворобу від 08.07.2025 № 32, яким позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, видано на виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 у справі № 560/15475/24.
У згаданій справі суд апеляційної інстанції застосувавши до спірних правовідносин, зокрема, Положення № 402 та проаналізувавши приписи цього нормативно-правового акту, виснував, що ЦВЛК при розгляді заяви/скарги на рішення ВЛК, свій висновок повинна оформлювати вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів.
Відповідно, у наведеній справі суд апеляційної інстанції зобов'язав Центральну медичну (військово-лікарську) комісію Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про скасування рішення М(ВЛ)К ДУ ТМО МВС України по Хмельницькій області та прийняти відповідне рішення (постанову) з урахуванням висновків суду викладених у цій справі.
У свою чергу, Центральна медична (військово-лікарська) комісія Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України», на виконання вищевказаного судового рішення, видала свідоцтво про хворобу від 08.07.2025 № 32, оформлене у відповідності до приписів та за формою, визначеними Положенням № 402, яке визначає загальний порядок визначення ступеня придатності до військової служби, зокрема, військовозобов'язаних, яким є позивач, що вбачається з цього свідоцтва.
При цьому, як вже мовилось, у згаданому свідоцтві Центральної медичної (військово-лікарської) комісії Державної установи «Головний медичний клінічний центр Міністерства внутрішніх справ України» відображені відомості про прийняття цієї військово-лікарською комісією постанови про визнання непридатним позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, на підставі статті 26а, 61в гр. II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступіть придатності (непридатності) до військової служби, служби у військовому резерві Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008.
Тож, застосування ЦМВЛК МВС норм Наказу № 402 при прийнятті постанови про визнання непридатним позивача до військової служби з виключенням з військового обліку, є належним виконанням функції з військово-лікарської експертизи, покладеної на МВС України відповідно до ст. 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», а також відповідно до обов'язків, покладених на згадану комісію судовим рішення у справі № 560/15475/24.
Відтак, враховуючи усе вищенаведене у сукупності, а також те, що позивач проходив огляд у спеціалізованому закладі охорони здоров'я при МВС, а ЦМВЛК при МВС є вищим експертним органом у цій системі, її висновок (рішення) про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, винесений на підставі Розкладу хвороб, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, є правомірним, юридично значимим та обов'язковим для врахування органами ТЦК та СП.
До того ж, законодавство не вимагає проходження повторної військово-лікарської комісії при ТЦК та СП у разі проходження такої у спеціалізованому закладі охорони здоров'я при МВС.
Отже, відповідні твердження відповідача, викладені в його листі від 21.10.2025 № 9/10310, щодо того, що постанови Центральної медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ГМКЦ МВС України» не мають юридичної сили для ТЦК та СП, є безпідставними.
До того ж, доказів оскарження вищевказаної постанови ЦМВЛК МВС про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку та/або її скасування у встановленому законодавством порядку, до матеріалів справи не додано.
З огляду на наведене суд вважає, що бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та військово-облікового документа позивача № 200720249326173200012 від 23.07.2024 відомостей про результати проходження ним медичного огляду з урахуванням свідоцтва про хворобу № 32, виданим 08.07.2025 Центральною медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України», є протиправною, оскільки така бездіяльність суперечить встановленим обставинам та вимогам законодавства щодо ведення військового обліку.
Щодо інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої позиції, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України» зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність бездіяльності відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Що стосується способу захисту порушених прав позивача, то суд зауважує, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням викладеного, встановлених обставин справи та характеру спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача буде прийняття рішення про:
- визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і військово-облікового документа № 200720249326173200012 від 23.07.2024 відомостей про результати проходження позивачем медичного огляду з урахуванням свідоцтва про хворобу № 32, виданого 08.07.2025 Центральною медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України», та про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку;
- зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і військово-облікового документа № 200720249326173200012 від 23.07.2024 відомості про результати проходження позивачем медичного огляду з урахуванням свідоцтва про хворобу № 32, виданого 08.07.2025 Центральною медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України», та про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку.
Стосовно обраного позивачем способу захисту його порушених прав, викладеного у позові, суд зазначає, що відповідно до положень Порядку № 1487 та Порядку № 559, повноваження щодо технічного заповнення граф військово-облікового документа та/або внесення до них виправлень, на підставі наявних підтвердних документів належать до виключної компетенції посадових осіб відповідача. Суд не може перебирати на себе функції органу ведення обліку та визначати зміст кожної графи відповідного документа.
Разом з тим, встановлення судом обов'язку внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також військово-облікового документа позивача відомості про результати проходження ним відповідного медичного огляду та про визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням його з військового облік (як юридичного факту) є належним, ефективним та достатнім способом захисту для відновлення порушених прав позивача.
На переконання суду, ухвалення саме такого рішення забезпечить чіткість та реальність його виконання. Надмірна деталізація обов'язків відповідача, зокрема, щодо виправлення (внесення) записів до кожної окремої графи паперового військово-облікового документа позивача, може створити штучні перешкоди при виконанні рішення в частині відсутності певних первинних або інших даних, тощо, тоді як підтверджений факт визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку є самодостатньою підставою для припинення його військового обов'язку.
Також щодо позовної вимоги в частині зобов'язання видати новий військово-обліковий документ, суд зазначає, що порядок видачі, заміни та форми такого документа чітко регламентований Порядком № 559 та видача нового паперового бланка такого документа є окремою адміністративною процедурою, яка ініціюється виключно за заявою особи та за наявності вичерпних підстав, визначених згаданим Порядком.
До того ж, сама по собі зміна правового статусу позивача (виключення з військового обліку) не породжує автоматичного обов'язку відповідача щодо видачі нового бланка документа, оскільки такі відомості можуть бути внесені в наявний наразі у позивача та дійсний військово-обліковий документ.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при поданні позову був сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 23.12.2025 № 1.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі пропорційно до розміру задоволених вимог, - у сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і військово-облікового документа № 200720249326173200012 від 23.07.2024 відомостей про результати проходження ОСОБА_1 медичного огляду з урахуванням свідоцтва про хворобу № 32, виданого 08.07.2025 Центральною медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України», та про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і військово-облікового документа № 200720249326173200012 від 23.07.2024 відомості про результати проходження ОСОБА_1 медичного огляду з урахуванням свідоцтва про хворобу № 32, виданого 08.07.2025 Центральною медичною (військово-лікарською) комісією Державної установи «Головний медичний центр Міністерства внутрішніх справ України», та про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням його з військового обліку.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено 06.04.2026.
Суддя О.М. Качанок