Рішення від 06.04.2026 по справі 360/134/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

06 квітня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/134/26

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 22 січня 2026 року надійшла позовна заява адвоката Меламеда Вадима Борисовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими позовними вимогами:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо перебування позивача представника дискримінованої групи громадян України, євреїв та не євреїв, асоційованих з ними, які виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю - у ситуації забороненої дискримінації порівняно з іншими пенсіонерами;

зобов'язати відповідача вжити позитивні дії:

1) негайно усунути виявлену дискримінацію шляхом: скасування всіх змін, внесених відповідачем до електронної пенсійної справи позивача в режимі «макетної обробки», що не передбачені чинним законодавством на момент виплати в червні 2025 року та відновлення попередніх значень; скасування результатів протиправних розрахунків пенсії, здійснених із порушенням вимог законодавства, за період з лютого 2016 року по червень 2025 року;

2) застосувати до розрахунку пенсії позивача за період з лютого 2016 року по червень 2025 року загальний порядок нарахування з використанням стандартних алгоритмів програмного забезпечення ІКІС ПФУ на момент виплати пенсії - червень 2025 року, без ручного або «макетного» втручання в електронну пенсійну справу;

3) включити позивача до кола осіб, яким відповідач проводить індексацію, автоматичні масові перерахунки, доплати та надбавки до пенсії, відповідно до пенсійного законодавства в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії для фактичної виплати;

4) розробити та впровадити заходи для недопущення подальшої дискримінації позивача як представника дискримінованої групи громадян України, які виїхали на постійне проживання за кордон, зокрема шляхом аналізу внутрішніх практик, співпраці з профільними громадськими організаціями та проведення просвітницької роботи серед працівників територіальних органів Пенсійного фонду України;

5) здійснити перерахунок поточної пенсії відповідно до законодавства діючого на момент виплати з подальшим перерахунком відповідно до закону;

6) здійснити перерахунок пенсії позивача окремо за кожен місяць періоду з лютого 2016 року по місяць набрання законної сили судовим рішенням, з осучасненням розміру пенсії - виходячи з моменту виникнення права на її отримання за відповідний місяць - на дату фактичної виплати, відповідно до норм чинного законодавства, що діяли на момент здійснення такої виплати. Виплатити нараховану суму пенсії з урахуванням уже здійснених виплат за відповідні місяці, а також з нарахуванням компенсації втрати частини доходів згідно із законодавством.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, однак відповідач не виплачував пенсію з 07 лютого 2016 року.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07 лютого 2016 року, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07 лютого 2016 року.

Представник позивача 06 вересня 2023 року направив відповідачу апостильовану та нотаріально завірену особисту заяву позивача від 26 червня 2023 року про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок з реквізитами IBAN № НОМЕР_2 разом з довіреністю, але листом від 27 вересня 2023 року відповідач відмовив виплачувати пенсійні кошти позивача на визначений ним банківський рахунок.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 зобов'язано ГУПФУ в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07 лютого 2016 року по 31 грудня 2020 року, на визначений ОСОБА_1 заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.

У відповідь на звернення представника позивача із заявою про добровільне виконання рішення від 17 травня 2024 року відповідач листом від 09 квітня 2025 року № 2013-1508/М-02/8-1200/25 повідомив, що Головним управлінням вживаються заходи щодо забезпечення технічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи для виконання вищезазначеного рішення суду.

З листа відповідача від 22 липня 2025 року № 6248-6090/М-02/8-1200/2 позивачу стало відомо про порушення його права на належний розрахунок пенсії. Так всупереч вимог чинного законодавства ГУПФУ в Луганській області відповідно до вказівок Пенсійного фонду запроваджено стосовно позивача «Окремий порядок відновлення виплати пенсії», в результаті чого пенсію нараховано у розмірі, встановленому на момент виникнення права на пенсію, без осучаснення, індексації чи перерахунку на момент виплати. Більше того, позивача фактично виключено з кола осіб, яким проводиться перерахунок пенсії, у тому числі й у майбутньому.

Представник позивача зазначає, що запит на здійснення розрахунку пенсії у фіксованому (твердому) розмірі не відповідає змісту рішення, на яке відповідач посилається, а сам розрахунок здійснено на момент виникнення права, а не на момент фактичної виплати - при цьому жодного дозволу чи погодження на такий порядок обробки позивач не надавав, і відповідних звернень з боку посадових осіб у переписці не зафіксовано, що свідчить про перевищення повноважень та порушення процедури.

Таке ставлення, на думку представника позивача, є дискримінаційним, оскільки суперечить статті 24 Конституції України, не має правового обґрунтування у пенсійному законодавстві, порушує принцип рівності та заборони дискримінації, закріплений у статті 14 Європейської конвенції з прав людини та статті 1 Протоколу №1 та Протоколу № 12 до Конвенції.

Представник позивача вважає, що відповідач застосував до позивача протиправні прямі дискримінаційні заходи, що містяться в повідомленні Директора департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 17 лютого 2015 року № 4626/02-40. Зокрема, пенсію поновлено у розмірі, визначеному на дату її припинення, без проведення індексації (всупереч частини другої статті 42 Закону № 1058) та без перерахунку фіксованої складової пенсії (всупереч частини третьої статті 42 Закону № 1058). Крім того, до пенсійної справи позивача безпідставно застосовано ручне управління, що, на думку представника позивача, є додатковим свідченням дискримінаційного підходу.

Такі дії відповідача, на думку представника позивача, призводять до позбавлення конституційного права позивача, як представника дискримінуємої групи, на отримання пенсії в належному розмірі. Внаслідок цього, позивач - громадянин України, на відміну від інших громадян України, знаходиться у значно гіршому становищі та змушений докладати значних зусиль, витрачати значний період часу та нести значні витрати, вимагаючи визнати протиправними дії відповідача. Тільки після отримання позитивних рішень в рамках процесу примусового виконання, органи ПФУ починають виплачувати пенсію на визначені членами цієї групи громадян банківські рахунки.

Ухвалою від 26 січня 2026 року адміністративний позов залишено без руху, запропоновано позивачу (представнику позивача) усунути недоліки позовної заяви та надати до суду: належним чином засвідчені копії паспорту позивача та інформації про його зареєстроване місце проживання; документ про сплату судового збору в розмірі 2129,92 грн як за дві вимоги немайнового характеру.

Ухвалою від 06 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи; запропоновано відповідачу подати відзив на позов та зобов'язано відповідача надати до суду докази, яких не вистачає для розгляду справи.

Від ГУПФУ в Луганській області до суду 24 лютого 2026 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Надані в матеріали справи докази вказують, що на виконання постанови Печерського районного суду міста Києва від 27 січня 2016 року у справі № 757/44095/15-а Старобільське ОУПФУ Луганської області розпорядженням від 21 листопада 2016 року № 169143 призначило ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) з 07 лютого 2016 року. Страховий стаж ОСОБА_1 складає 32 роки 06 місяців 8 днів. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,32500. Розрахунковий розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 27 Закону № 1058-IV складає 0,00 грн (0,00000 х 0,32500), пенсійну виплату ОСОБА_1 обчислено без урахування заробітної плати.

Відповідно частини третьої статті 28 Закону № 1058-IV ОСОБА_1 , починаючи з 07 лютого 2016 року встановлено доплати до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у розмірі пропорційному до наявного страхового стажу, оскільки розрахунковий розмір пенсії складає 0,00 грн. Прожиткові мінімуми складали: з 01.09.2015 до 31.04.2016 - 1074,00 грн, з 01.05.2016 до 30.11.2016 - 1130,00 грн, з 01.12.2016 до 30.04.2017 - 1247,00 грн.

Отже розмір пенсії ОСОБА_1 з 07.02.2016 складав 1063,72 грн, де: 0,00 грн - розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статті 27 Закону № 1058; 997,29 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн), розрахована пропорційно наявному страховому стажу; 66,43 грн - підвищення дітям війни.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20, що набрало законної сили 27 жовтня 2020 року, Старобільське ОУПФУ Луганській області зобов'язано поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07 лютого 2016 року, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07 лютого 2016 року.

У зв'язку з надходженням від АТ «Державний ощадний банк України» до Старобільського ОУПФУ Луганській області інформації про зміну (не за ініціативою клієнта) діючого рахунку клієнту банку - ОСОБА_1 (відповідно до вимог стандарту ІВАN) в електронній пенсійні справі ОСОБА_1 змінено виплатні реквізити банківського рахунку з № НОМЕР_1 на НОМЕР_3 . Рішенням від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 зобов'язано здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 на банківський рахунок № НОМЕР_1 , реквізити якого не відповідають стандартам IBAN.

На виконання рішення від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 у листопаді 2020 року на відомість грудня 2020 року ОСОБА_1 поновлено нарахування пенсії в межах виплати пенсії за один місяць (грудень 2020 року) та нараховано заборгованість за період з 07 лютого 2016 року по 30 листопада 2020 року. З 01 грудня 2020 року пенсія ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась на банківський рахунок НОМЕР_3 в АТ «Державний ощадний банк України», змінений не за ініціативою клієнта у відповідності до вимог стандарту ІВАN.

На виконання приписів пункту 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, у грудні 2020 року уповноважений банк - АТ «Державний ощадний банк України» у зв'язку з неотриманням ОСОБА_1 пенсії протягом року повернув Старобільському ОУПФУ Луганській області нараховані на рахунок НОМЕР_3 кошти.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 проведено зміни параметрів виплати, до електронної пенсійної справи № 909340169143 ОСОБА_1 внесено новий поточний рахунок (IBAN) НОМЕР_2 , відкритий в АТ «ОЩАДБАНК», дата виплати 21 число.

У зв'язку з відсутністю технологічної можливості опрацювання електронної пенсійної справи ОСОБА_1 , для забезпечення виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 ГУПФУ в Луганській області листами від 18 березня 2025 року № 1200-0306-5/6804 та від 16 травня 2025 року № 1200-0306-5/12280 звернулося до Пенсійний фонд України за отриманням дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи № 909340169143 ОСОБА_1 .

Після отримання листа Пенсійного фонду України від 19 травня 2025 року № 2800-030102-9/32788, яким повідомлено, що користувачем центрального рівня в підсистемі «Призначення та виплати пенсій на базі електронної пенсійної справи» ініційовано перерахунок «Макетна обробка» для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня, відповідачем на виконання рішення суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 у травні 2025 року ОСОБА_1 поновлено нарахування пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів.

Пенсію обчислено при страховому стажі роботи 32 роки 6 місяців 8 днів, страховий стаж враховано по 19.03.1997, коефіцієнт страхового стажу складає 0,32500 ((32 р. х 12 + 6 міс.) : 1200).

Відповідно частини третьої статті 28 Закону № 1058 ОСОБА_1 , починаючи з 07 лютого 2016 року встановлено доплати до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у розмірі пропорційному до наявного страхового стажу. Прожиткові мінімуми складали: з 01.09.2015 до 31.04.2016 - 1074,00 грн, з 01.05.2016 до 30.11.2016 - 1130,00 грн, з 01.12.2016 до 30.04.2017 - 1247,00 грн, з 01.05.2017 до 30.09.2017 - 1312,00 грн, з 01.10.2017 до 30.11.2018 - 1452,00 грн, з 01.12.2018 до 30.06.2019 - 1497,00 грн, з 01.07.2019 до 30.11.2019 - 1564,00 грн, з 01.12.2019 до 30.06.2020 - 1638,00 грн, з 01.07.2020 до 30.11.2020 - 1712,00 грн, з 01.12.2020 до 30.06.2021 - 1769,00 грн, з 01.07.2021 до 30.11.2021 - 1854,00 грн, з 01.12.2021 по 30.06.2022 - 1934,00 грн, з 01.07.2022 по 30.11.2022 - 2027,00 грн, з 01.12.2022 - 2093,00 грн, з 01.01.2024 - 2361,00 грн.

Розмір пенсії ОСОБА_1 з 07 лютого 2016 року складає 1063,72 грн, де: 0,00 грн - розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статті 27 Закону № 1058-IV; 997,29 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн), розрахована пропорційно наявному страховому стажу; 66,43 грн - підвищення дітям війни.

Починаючи з 01 травня 2020 року розмір пенсії ОСОБА_1 визначено з урахуванням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», як особі якій виповнилось 80 років, та який склав 2600,00 грн, в тому числі: 0,00 грн - розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до статті 27 Закону № 1058-IV; 1521,00 грн - доплата до прожиткового мінімуму (1638,00 грн), розрахована пропорційно наявному страховому стажу; 66,43 грн - підвищення дітям війни; 50,57 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати 1638,00 грн; 500,00 грн - компенсаційна виплата 80-ти річним; 462,00 грн - доплата 80-ти річним.

Оскільки в електронній пенсійній відсутня заробітна плата, з якої обчислюється розмір пенсійної виплати відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, пенсія ОСОБА_1 не підлягає індексації відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV та постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році».

Після проведених перерахунків розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року складав 3370,00 грн. За період з 07 лютого 2016 року по 31 травня 2025 року ОСОБА_1 нараховано до виплати заборгованість з пенсії в розмірі 247041,55 грн та компенсацію втрати частини доходів в зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії за період з березня 2016 року по травень 2025 року в сумі 134430,63 грн, що разом складає 381472,18 грн. Пенсію за період з 07 лютого 2016 року по 30 червня 2025 року та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати нараховано на додаткову відомість червня 2025 року (день виплати - 24 число), пенсію за липень 2025 року - на основну відомість липня 2025 року (день виплати - 21 число) на розрахунковий рахунок банківської установи АТ «Ощадбанк». Донараховану суму виплачено ОСОБА_1 у липні 2025 року.

Також відповідачем 23 липня 2025 року проведено доопрацювання пенсійної справи з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», після якого розмір пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року складає 3758,00 грн.

На основну виплатну відомість серпня 2025 року ОСОБА_1 нараховано пенсію за серпень 2025 року у новому розмірі 3758,00 грн.

Також донараховано пенсію за період з 01 березня по 31 липня 2025 року в загальному розмірі 1940,00 грн та розрахунок компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на заборгованість за період з 01 березня 2025 року по 31 липня 2025 року у розмірі 1940,00 грн, сума компенсації склала 19,88 грн.

Донараховану пенсію та компенсацію втрати частини доходів нараховано на додаткову відомість серпня 2025 року (день виплати - 21 число), пенсію за серпень 2025 року - на основну відомість серпня 2025 року (день виплати - 21 число) на розрахунковий рахунок банківської установи АТ «Ощадбанк».

Наведені обставини свідчать, що на виконання суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 ОСОБА_1 поновлено нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також виплачено заборгованість, що утворилась за період з 07 лютого 2016 року по 31 грудня 2020 року, на визначений ОСОБА_1 у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.

Ухвалою суду від 20 серпня 2025 року у справі № 360/306/24 прийнято звіт ГУПФУ в Луганській області про виконання рішення суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24. Доказів того, що відповідач не керувався нормами частини третьої статті 42 Закону № 1058-IV та не здійснює автоматичний перерахунок пенсії після її призначення, матеріали справи не містять.

Таким чином розрахунок пенсії позивача здійснено у відповідності до вимог Закон № 1058-IV, відповідач довів правомірність своїх дій та прийнятих рішень, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали електронної справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) перебуває на обліку в ГУПФУ в Луганській області та з 07 лютого 2016 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV на виконання рішенням Печерського районного суду міста Києва від 27 січня 2016 року у справі № 757/44095/15-а, яким зобов'язано Пенсійний фонд України передати заяву ОСОБА_1 до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України для вирішення питання щодо подальшого призначення пенсії ОСОБА_1 , та рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20, яке набрало законної сили 27 жовтня 2020 року, яким зобов'язано Старобільське ОУПФУ Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07 лютого 2016 року, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07 лютого 2016 року.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2023 року у справі № 360/1673/20 замінено відповідача із Старобільського ОУПФУ Луганській області (ідентифікаційний код 41246506) на правонаступника - ГУПФУ в Луганській області.

Представником позивача подано до відповідача апостильовану заяву позивача від 26 червня 2023 року про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року у справі № 360/306/24 адміністративний позов адвоката Меламеда В.Б., що діє в інтересах ОСОБА_1 , до ГУПФУ в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУПФУ в Луганській області щодо непоновлення виплати пенсії ОСОБА_1 за заявою від 26 червня 2023 року на новий банківський рахунок; зобов'язано ГУПФУ в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07 лютого 2016 року по 31 грудня 2020 року, на визначений ОСОБА_1 у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.

Відповідно до рекомендації щодо організації взаємодії структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області під час виконання рішень судів Юридичне управління службовою запискою від 24 лютого 2025 року № 551/08-16 інформувало Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Управління з питань виплат (структурні підрозділи, до компетенції яких належить виконання рішення) про набрання рішенням суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 законної сили, з одночасною передачею копії рішення, що підлягає виконанню.

На виконання рішення суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 відповідачем проведено зміни параметрів виплати, до електронної пенсійної справи № 909340169143 ОСОБА_1 внесено новий поточний рахунок (IBAN) НОМЕР_2 , відкритий в АТ «ОЩАДБАНК», дата виплати 21 число.

У відповідь на звернення представника позивача на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України № ВЕБ-12001-Ф-С-25-044855 в інтересах ОСОБА_1 стосовно виконання рішення суду, яке зареєстровано в ГУПФУ в Луганській області за № 1508/М-1200-25, відповідач листом від 09 квітня 2025 року № 2013-1508/М-02/8-1200/25 повідомив, що рішенням суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24, яке набрало законної сили 19 лютого 2025 року, зобов'язано ГУПФУ в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07 лютого 2016 року по 31 грудня 2020 року, на визначений ОСОБА_1 у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.

З метою виконання судового рішення у справі № 360/306/24 ГУПФУ в Луганській області листами від 18 березня 2025 року № 1200-0306-5/6804, від 16 травня 2025 року № 1200-0306-5/12280 звернулось до Пенсійного фонду України за отриманням доступу для проведення макетної обробки пенсії ОСОБА_1 , електронна пенсійна справа № 909340169143.

У відповідь на зазначені листи відповідача Пенсійний фонд України листом від 19 травня 2025 року № 2800-030102-9/32788 повідомив, що на підставі проведеного аналізу призначення пенсії по електронній пенсійній справі № 909340169143 (далі - ЕПС) ОСОБА_1 та з урахуванням викладеної у вищезазначеному листі інформації, користувачем центрального рівня в підсистемі «Призначення та виплати пенсій на базі електронної пенсійної справи» ініційовано перерахунок «Макетна обробка» для надання можливості подальшого опрацювання ЕПС користувачем регіонального рівня. Після проведення повного виплатного циклу по ЕПС необхідно вжити відповідні заходи щодо контролю нарахування та подальшої виплати пенсії у вірному розмірі.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24, яке набрало законної сили 19 лютого 2025 року, ГУПФУ в Луганській області рішенням від 19 травня 2025 року № 909340169143 поновлено ОСОБА_1 нарахування пенсії з 01 січня 2021 року, пенсію обчислено при страховому стажі роботи 32 роки 6 місяців 8 днів, страховий стаж враховано по 19.03.1997, коефіцієнт страхового стажу складає 0,32500 ((32 р. х 12 + 6 міс.) : 1200). Станом на 01 березня 2025 року розмір пенсії ОСОБА_1 склав - 3370,00 грн, пенсію обчислено з таких складових: розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.32500) - 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 2192,36 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 2192,36 грн, загальний розмір пенсії 2192,36 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361 грн) - 102,21 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) - 570,00 грн, доплата 80-ти річним - 439,00 грн.

Рішенням ГУПФУ в Луганській області від 23 травня 2025 року № 909340169143 у зв'язку з уточненням даних в ЕПС здійснено розрахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 07 лютого 2016 року встановлено доплати до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у розмірі пропорційному до наявного страхового стаж, з 01 травня 2020 року з урахуванням пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», як особі якій виповнилось 80 років, пенсію обчислено в таких розмірах: з 07.02.2016 по 30.04.2016 - розмір пенсії з надбавками 1063,72 грн; з 01.05.2016 по 30.11.2016 - розмір пенсії з надбавками 1115,72 грн; з 01.12.2016 по 31.12.2016 - розмір пенсії з надбавками 1224,36 грн; з 01.01.2017 по 30.04.2017 - розмір пенсії з надбавками 1224,36 грн; з 01.05.2017 по 30.09.2017 - розмір пенсії з надбавками 1284,72 грн; з 01.10.2017 по 30.06.2018 - розмір пенсії з надбавками 1414,72 грн; з 01.07.2018 по 30.11.2018 - розмір пенсії з надбавками 1435,00 грн; з 01.12.2018 по 31.12.2018 - розмір пенсії з надбавками 1497,00 грн; з 01.01.2019 по 30.06.2019 - розмір пенсії з надбавками 1497,00 грн; з 01.07.2019 по 30.11.2019 - розмір пенсії з надбавками 1564,00 грн; з 01.12.2019 по 30.04.2020 - розмір пенсії з надбавками 1638,00 грн, з 01.05.2020 по 30.09.2022 - розмір пенсії з надбавками 2600,00 грн; з 01.10.2022 по 28.02.2023 - розмір пенсії з надбавками 2785,71 грн; з 01.03.2023 по 29.02.2024 - розмір пенсії з надбавками 3120,00 грн; з 01.03.2024 по 31.03.2024 розмір пенсії з надбавками 3370,00 грн; з 01.04.2024 по 28.02.2025 - розмір пенсії з надбавками 3370,00 грн; з 01.03.2025 - довічно - розмір пенсії з надбавками 3758,00 грн.

Відповідно до розрахунку суми компенсації втрати частини доходів в зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 від 13 червня 2025 року № 6860/04-16 на заборгованість за період з лютого 2016 року по травень 2025 року в розмірі 247041,55 грн, нараховано суму компенсації втрати частини доходів в розмірі 134430,63 грн.

Відповідно до розрахунку суми компенсації втрати частини доходів в зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) на виконання рішення суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 від 12 серпня 2025 року № 10310/04-16 на заборгованість за період з 01 березня 2025 року по 31 липня 2025 року у розмірі 1940,00 грн (виплачено у період березень - липень 2025 року щомісяця 3370,00 грн - підлягало до виплати щомісяця 3758,00 грн = 388,00 грн щомісяця х 5 місяців = 1940,00 грн), сума компенсації склала 19,88 грн.

У відповідь на звернення представника позивача на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України № ВЕБ-12001-Ф-С-25-094465 в інтересах ОСОБА_1 , яке зареєстровано в ГУПФУ в Луганській області за № 4301/М-1200-25, відповідач листом від 19 червня 2025 року № 4697-4301/М-02/8-1200/25 повідомив, що рішенням суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 (далі - рішення суду № 360/306/24), яке набрало законної сили 19 лютого 2025 року, зобов'язано Головне управління поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07 лютого 2016 року по 31 грудня 2020 року, на визначений у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок. Оскільки ОСОБА_1 призначена пенсія не нараховувалась та не виплачувалась з лютого 2016 року, у Головного управління для опрацювання електронної пенсійної справи на виконання рішення суду № 360/306/24 виникла технічна необхідність для звернення до Пенсійного фонду України. За результатом проведеного перерахунку виплату пенсії ОСОБА_1 з 07 лютого 2016 року поновлено. Пенсію за період з 07 лютого 2016 року по 30 червня 2025 року буде нараховано на додаткову відомість найближчого виплатного періоду на розрахунковий рахунок банківської установи АТ «Ощадбанк».

Відповідно до витягу з інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)») щодо електронної пенсійної справи ОСОБА_1 пенсію за період з 07 лютого 2016 року по 30 червня 2025 року та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати нараховано на додаткову відомість червня 2025 року (день виплати - 24 число), пенсію за липень 2025 року - на основну відомість липня 2025 року (день виплати - 21 число) на розрахунковий рахунок банківської установи АТ «Ощадбанк».

У відповідь на звернення представника позивача на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України № ВЕБ12001-Ф-С-25-120003 в інтересах ОСОБА_1 стосовно виконання рішення суду та надання підтверджуючих документів, яке зареєстровано в ГУПФУ в Луганській області за № 6090/М-1200-25, відповідачем листом від 22 липня 2025 року № 6248-6090/М-02/8-1200/25 повідомлено, що на виконання рішення суду від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 Головним управлінням з 07 лютого 2016 року поновлено виплату пенсії та проведено відповідні масові перерахунки. Пенсію обчислено при страховому стажі роботи 32 роки 6 місяців 8 днів, страховий стаж враховано по 19.03.1997, коефіцієнт страхового стажу складає 0,32500 ((32 р. х 12 + 6 міс.) : 1200). Розрахунок пенсії проведено без урахування заробітної плати, оскільки документи, передбачені статтею 40 Закон № 1058-IV, не надавалися. Розмір пенсії з 01 березня 2025 року після проведеного перерахунку пенсії складає 3370,00 гривень. Пенсію за період з 07 лютого 2016 року по 30 червня 2025 року та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати було нараховано на додаткову відомість червня 2025 року (день виплати - 24 число), пенсію за липень 2025 року - на основну відомість липня 2025 року (день виплати - 21 число) на розрахунковий рахунок банківської установи АТ «Ощадбанк».

Відповідно до інформації, зазначеної в рішенні від 21 грудня 2025 року № 909340169143, ОСОБА_1 перераховано пенсію з 01 січня 2026 року, підстава - у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий), особливості - призначена за рішенням суду, пенсію обчислено в таких розмірах: розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.32500) - 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 2409,64 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 2409,64 грн, загальний розмір пенсії - 2409,64 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2595 грн) - 118,93 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) - 570,00 грн, доплата 80-ти річним - 593,00 грн. Розмір пенсії з надбавками - 3758,00 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено статтею 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У статті 1 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом; пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частин першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 28 Закону № 1058-IV за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У частині другій статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс * (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Положеннями статті 42 Закону № 1058-IV (в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій») визначено, що:

- для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац перший частини другої);

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абзац другий частини другої);

- розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (абзац четвертий частини другої);

- з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності (абзац другий частини третьої).

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII доповнено статтю 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» частиною п'ятою, якою визначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Положеннями частини другої статті 42 Закону № 1058-IV (в редакції Закону України від 15.02.2022 № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства») визначено, що:

- для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац перший частини другої);

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (абзац другий частини другої);

- розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (абзац четвертий частини другої).

Згідно із частиною третьою статті 42 Закону № 1058-IV тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Відповідно до пункту 4-3 розділу XV Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Згідно з Законами України про Державний бюджет України на 2016-2025 роки установлено такі прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність: з 01.09.2015 до 31.04.2016 - 1074,00 грн, з 01.05.2016 до 30.11.2016 - 1130,00 грн, з 01.12.2016 до 30.04.2017 - 1247,00 грн, з 01.05.2017 до 30.09.2017 - 1312,00 грн, з 01.10.2017 до 30.11.2018 - 1452,00 грн, з 01.12.2018 до 30.06.2019 - 1497,00 грн, з 01.07.2019 до 30.11.2019 - 1564,00 грн, з 01.12.2019 до 30.06.2020 - 1638,00 грн, з 01.07.2020 до 30.11.2020 - 1712,00 грн, з 01.12.2020 до 30.06.2021 - 1769,00 грн, з 01.07.2021 до 30.11.2021 - 1854,00 грн, з 01.12.2021 по 30.06.2022 - 1934,00 грн, з 01.07.2022 по 30.11.2022 - 2027,00 грн, з 01.12.2022 - 2093,00 грн, з 01.01.2024 - 2361,00 грн, з 01.01.2025 - 2361,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124) (пункт 1).

У пункті 2 цієї Постанови установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з підпунктом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.

Згідно із пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яких враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796.

У пункті 7 цієї Постанови установлено, що особам, яким виповнилося 80 років і більше, страховий стаж яких становить не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, у яких розмір пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 3370 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» установлено, що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

У пункті 7 цієї Постанови установлено, що особам, яким виповнилося 80 років і більше, страховий стаж яких становить не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, в яких розмір пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною, доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі, передбаченому статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»), не досягає 3758 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

З описаних вище рішень ГУПФУ в Луганській області судом установлено, що в травні 2025 року відповідачем на виконання рішень суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 та від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 поновлено ОСОБА_1 виплату поточної пенсії з 01 червня 2025 року, а також здійснено нарахування пенсії за період з 07 лютого 2016 року по 31 травня 2025 року в таких розмірах:

з 07.02.2016 по 30.04.2016 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 997,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 997,29 грн, загальний розмір пенсії - 997,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками 1063,72 грн;

з 01.05.2016 по 30.11.2016 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1049,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1049,29 грн, загальний розмір пенсії - 1049,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 1115,72 грн;

з 01.12.2016 по 31.12.2016 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) - 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1157,93 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) 1157,93 грн, загальний розмір пенсії - 1157,93 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43грн, розмір пенсії з надбавками - 1224,36 грн;

з 01.01.2017 по 30.04.2017 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1157,93 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1157,93 грн, загальний розмір пенсії - 1157,93 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 1224,36 грн;

з 01.05.2017 по 30.09.2017 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1218,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1218,29 грн, загальний розмір пенсії - 1218,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 1284,72 грн;

з 01.10.2017 по 30.11.2017 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, загальний розмір пенсії - 1348,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 1414,72 грн;

з 01.12.2017 по 31.12.2017 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, загальний розмір пенсії - 1348,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 1414,72 грн;

з 01.01.2018 по 30.06.2018 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, загальний розмір пенсії - 1348,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, розмір пенсії з надбавками - 1414,72 грн;

з 01.07.2018 по 30.11.2018 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) - 1348,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1348,29 грн, загальний розмір пенсії - 1348,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1435 грн) - 20,28 грн, розмір пенсії з надбавками - 1435,00 грн;

з 01.12.2018 по 31.12.2018 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1390,07 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1390,07 грн, загальний розмір пенсії - 1390,07 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1497 грн) - 40,50 грн, розмір пенсії з надбавками - 1497,00 грн;

з 01.01.2019 по 28.02.2019 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) - 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1390,07 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1390,07 грн, загальний розмір пенсії - 1390,07 грн підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1497 грн) - 40,50 грн, розмір пенсії з надбавками - 1497,00 грн;

з 01.03.2019 по 30.06.2019 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч.3) - 1390,07 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1390,07 грн, загальний розмір пенсії - 1390,07 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1497 грн) - 40,50 грн, розмір пенсії з надбавками - 1497,00 грн;

з 01.07.2019 по 30.11.2019 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1452,29 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1452,29 грн, загальний розмір пенсії - 1452,29 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1564 грн) - 45,28 грн, розмір пенсії з надбавками - 1564,00 грн;

з 01.12.2019 по 31.12.2019 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1521,00 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1521,00 грн, загальний розмір пенсії - 1521,00 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1638 грн) - 50,57 грн, розмір пенсії з надбавками - 1638,00 грн;

з 01.01.2020 по 30.04.2020 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1521,00 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1521,00 грн, загальний розмір пенсії - 1521,00 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1638 грн) - 50,57 грн, розмір пенсії з надбавками - 1638,00 грн;

з 01.05.2020 по 30.06.2020 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1521,00 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1521,00 грн, загальний розмір пенсії - 1521,00 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1638 грн) - 50,57 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 462,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.07.2020 по 31.08.2020 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) - 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1589,71 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1589,71 грн, загальний розмір пенсії - 1589,71 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1712 грн) - 55,86 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 388,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.09.2020 по 30.11.2020 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1589,71 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1589,71 грн, загальний розмір пенсії - 1589,71 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1712 грн) - 55,86 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 388,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.12.2020 по 31.12.2020 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1642,64 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1642,64 грн, загальний розмір пенсії - 1642,64 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1769 грн) - 59,93 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 331,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.01.2021 по 28.02.2021 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) - 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1642,64 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1642,64 грн, загальний розмір пенсії - 1642,64 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1769 грн) - 59,93 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 331,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.03.2021 по 30.06.2021 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1642,64 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1642,64 грн, загальний розмір пенсії - 1642,64 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1769 грн) - 59,93 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 331,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.07.2021 по 30.09.2021 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1721,57 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1721,57 грн, загальний розмір пенсії - 1721,57 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1854 грн) - 66,00 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 246,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.10.2021 по 30.11.2021 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1721,57 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1721,57 грн, загальний розмір пенсії - 1721,57 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1854 грн) - 66,00 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 246,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.12.2021 по 31.12.2021 - розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1795,86 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1795,86 грн, загальний розмір пенсії - 1795,86 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1934 грн) - 71,71 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 166,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.01.2022 по 28.02.2022 - розмір пенсії за віком (ст. 27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1795,86 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст. 28 ч. 3) - 1795,86 грн, загальний розмір пенсії - 1795,86 грн, підвищення дітям війни Пост. № 112 п. 6 - 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1934 грн) - 71,71 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним - 500,00 грн, доплата 80-ти річним - 166,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 2600,00 грн;

з 01.03.2022 по 30.06.2022 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0.00 доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1795,86 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1795,86 грн, загальний розмір пенсії 1795,86 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66.43, доплата до мінімальної пенсійної виплати (1934 грн) 71.71 Місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2021 Компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00грн, доплата 80-ти річним 96,00грн, розмір пенсії з надбавками 2600,00 грн;

з 01.07.2022 по 30.09.2022 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0.00 доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1882,21 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1882,21 грн, загальний розмір пенсії 1882,21 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66.43, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2027,00 грн) 78,36 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.07.2022 Компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 3,00 грн, розмір пенсії з надбавками 2600,00 грн;

з 01.10.2022 по 30.11.2022 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0.00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1882,21 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1882,21 грн, загальний розмір пенсії 1882,21 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2027 грн) 78,36 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.07.2022 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 188,71 грн, розмір пенсії з надбавками 2785,71 грн;

з 01.12.2022 по 31.12.2022 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, загальний розмір пенсії 1943,50 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093 грн) 83,07 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2022 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 122,71 грн, розмір пенсії з надбавками 2785,71 грн;

з 01.01.2023 по 28.02.2023 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0.00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, загальний розмір пенсії 1943,50 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093 грн) 83,07 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2022 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 122,71 грн, розмір пенсії з надбавками 2785,71 грн;

з 01.03.2023 по 31.12.2023 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0.00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, загальний розмір пенсії 1943,50 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093 грн) 83,07 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2022 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 457,00 грн, розмір пенсії з надбавками 3120,00 грн;

з 01.01.2024 по 29.02.2024 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 1943,50 грн, загальний розмір пенсії 1943,50 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2093 грн) 83,07 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.12.2022 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 457,00 грн, розмір пенсії з надбавками 3120,00 грн;

з 01.03.2024 по 31.03.2024 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0.00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, загальний розмір пенсії 2192,36 грн підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361,00 грн) 102,21 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 439,00 грн, розмір пенсії з надбавками 3370,00 грн;

з 01.04.2024 по 31.12.2024 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, загальний розмір пенсії 2192,36 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361,00 грн) 102,21 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 439,00 грн, розмір пенсії з надбавками 3370,00 грн;

з 01.01.2025 по 28.02.2025 розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, загальний розмір пенсії 2192,36 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361,00 грн) 102,21 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024 компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 439,00 грн, розмір пенсії з надбавками 3370,00 грн;

з 01.03.2025 - довічно розмір пенсії за віком (ст.27) (0.00 * 0.43875) 0,00 грн, доплата до пенсії при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, розмір пенсії за віком при неповному стажі (ст.28 ч.3) 2192,36 грн, загальний розмір пенсії 2192,36 грн, підвищення дітям війни пост. №112 п.6 66,43 грн, доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361,00 грн) 102,21 грн, компенсаційна виплата 80-ти річним (500*1.14) 570,00 грн, доплата 80-ти річним 827,00 грн, розмір пенсії з надбавками 3758,00 грн.

Оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутня інформація про отриману позивачем заробітну плату (дохід), а страховий стаж позивача є меншим 35 років, то відповідачем правомірно відповідно до положень статті 28 Закону № 1058-IV призначено ОСОБА_1 пенсію в мінімальному розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Щодо осучаснення пенсії позивача відповідно до пункту 4-3 розділу XV Закону № 1058-ІV, то судом установлено, що відповідачем на виконання цих вимог під час здійсненого на виконання рішень суду перерахунку пенсії ОСОБА_1 застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в розмірі 3764,40 грн, що підтверджено наданим в матеріали справи розрахунком заробітку. Однак, через відсутність заробітної плати (доходу) позивача, що враховується для обчислення пенсії відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, таке осучаснення не призвело до збільшення пенсії, призначеної позивачу в мінімальному розмірі.

Також суд погоджується з твердженнями ГУПФУ в Луганській області, що відсутність в пенсійній справі інформації про заробітну плату (дохід) позивача унеможливило здійснення індексації призначеної позивачу пенсії.

При цьому судом установлено, що ГУПФУ в Луганській області на виконання вимог пунктів 7 постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 та від 25.02.2025 № 209 нараховано позивачу пенсію з 01 березня 2024 року в розмірі 3370,00 грн, з 01 березня 2025 року в розмірі 3758,00 грн.

Також вказаний розрахунок підтверджує, що ГУПФУ в Луганській області на виконання вимог частини третьої статті 42 Закону № 1058-IV здійснено підвищення призначеної позивачу пенсії у зв'язку із зміною установленого законами про Державний бюджет України на 2016-2025 роки розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Підсумовуючи викладене, суд встановив, що ГУПФУ в Луганській області призначену ОСОБА_1 з 07 лютого 2016 року на виконання рішень суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 та від 17 травня 2024 року по справі № 360/306/24 пенсію розраховано (перераховано) в належному розмірі відповідно до вимог Закону № 1058-IV.

Тобто судом установлено, що з дня поновлення виплати пенсії позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно із Законом №1058-IV. Будь-яких обмежень прав позивача, як пенсіонера, якому призначено виплату пенсії за рішенням суду відповідачем не допущено.

Також судом установлено, що внаслідок проведеного у травні 2025 року розрахунку пенсії та у липні 2025 року доопрацювання пенсійної справи позивача встановлена раніше особливість «не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм.» знята відповідачем. Також судом установлено, що в електронній пенсійні справі позивача відмітка про «макетну обробку» відсутня.

Тобто, на час звернення позивача до суду з цим позовом відповідачем вже виправлено раніше допущене порушення, про яке стверджує представник позивача.

Щодо тверджень представника позивача про неправильно здійснений перерахунок пенсії, які аргументовані тим, що пенсія ОСОБА_1 за весь період з лютого 2016 року має бути здійснена у відповідності до законодавства, яке є чинним на час виплати пенсії, тобто в розмірі, визначеному з 01 березня 2025 року - 3758,00 грн, то суд зазначає таке.

З приводу цієї позиції позивача суд зауважує, що відповідно до положень статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відтак, враховуючи приписи статті 58 Конституції України стосовно дії законів у часі, суд вважає помилковими аргументи представника позивача, що пенсія ОСОБА_1 за весь період, починаючи з 07 лютого 2016 року по 31 травня 2025 року мала бути перерахована з розміру пенсії, установленого з 01 березня 2025 року.

Суд вважає, що ГУПФУ в Луганській області правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача з розміру прожиткового мінімуму, установленого законами про Державний бюджет України для осіб, які втратили працездатність, на період, за який здійснено відповідний перерахунок, а не на день виплати. Тобто, перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно до норм чинного законодавства за кожний відповідний період, із дотриманням вимог статей 28, 42 Закону № 1058-IV та положень законів про Державний бюджет України за відповідні роки.

Суд зауважує, що законодавчо установленою гарантією у випадку порушення встановлених строків виплати пенсії є виплата компенсації втрати частини доходів, нарахована на несвоєчасно виплачену суму за весь період затримки, а не зміна розміру пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму, установленого на день проведення виплати.

Підсумовуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що ГУПФУ в Луганській області розрахунок виплаченої на виконання рішень суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 та від 17 травня 2024 року у справі № 360/306/24 пенсії позивача здійснено у відповідності до вимог Закону № 1058-IV, а твердження представника позивача про протилежне не знайшли свого підтвердження належними та допустимими доказами.

Щодо позовних вимог про визнання дій відповідача такими, що містять ознаки дискримінації, суд зазначає, що під час розгляду справи не встановлено жодних обставин, які б свідчили про наявність ознак дискримінації стосовно позивача.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України від 06.09.2012 № 5207-VI «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» прямою дискримінацією є ситуація, за якої з особою та/або групою осіб за їх певними ознаками поводяться менш прихильно, ніж з іншою особою та/або групою осіб в аналогічній ситуації, крім випадків, коли таке поводження має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними. Таке поводження за змістом пункту 2 частини першої статті 1 цього ж Закону може полягати, в тому числі, в обмеженні у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами у будь-якій формі.

У контексті вказаного питання, суд вважає за необхідне зазначити, що однаковий підхід до визначення порядку призначення пенсії, переведення з одного на інший вид пенсії, поновлення раніше призначеної пенсії (в частині переліку необхідних документів, зокрема, щодо посвідчення особи заявника) відповідає принципу рівності та заборони дискримінації, передбаченого Конституцією України (частина друга статті 24 Конституції України), Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод (стаття 14) та КАС України (пункт 7 частини другої статті 2).

Прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України рішення про відмову у призначенні пенсії, переведення з одного виду на інший або поновлення раніше призначеної пенсії само собою не може бути ознакою дискримінації або зловживання дискреційними повноваженнями, водночас таке рішення може бути предметом перевірки під час розгляду справи адміністративним на відповідність критеріям, встановленим частиною другою статті 2 КАС України, а саме чи прийняте таке рішення: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначено Конституційним Судом України в Рішенні від 12.04.2012 № 9-рп/2012, рівність та недопустимість дискримінації особи є не тільки конституційними принципами національної правової системи України, а й фундаментальними цінностями світового співтовариства, на чому наголошено у міжнародних правових актах з питань захисту прав і свобод людини і громадянина, зокрема у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права 1966 року (статтях 14, 26),Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (статті 14), Протоколі № 12 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (статті 1), ратифікованих Україною та у Загальній декларації прав людини 1948 року (статтях 1, 2, 7). Гарантована Конституцією України рівність усіх людей в їх правах і свободах означає необхідність забезпечення їм рівних правових можливостей як матеріального, так і процесуального характеру для реалізації однакових за змістом та обсягом прав і свобод.

Суд звертає увагу на те, що у судах перебуває велика кількість адміністративних справ щодо порушення пенсійних прав громадян, як за позовами осіб, які постійно проживають на території України, так і від громадян, які проживають за її межами.

Разом із тим, сам факт наявності спору щодо реалізації пенсійного права не може свідчити про дискримінаційний характер дій органу Пенсійного фонду України.

Таким чином, доводи представника позивача про дискримінацію по відношенню до позивача, не знайшли свого підтвердження. Відповідно позовні вимоги про визнання дій такими, що містять ознаки дискримінації, не підлягають задоволенню, оскільки за результатами розгляду справи судом не встановлено ознак дискримінації позивача.

Щодо позовної вимоги в частині проведення виплати пенсії з компенсацією втрати частини грошових доходів, то така вимога є похідною від вимог щодо здійснення перерахунку пенсії позивача, тому суд також відмовляє в її задоволенні.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, внаслідок чого суд відмовляє в задоволенні позовних вимог повністю.

Оскільки суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, то понесені позивачем витрати по сплаті судового збору відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Меламеда Вадима Борисовича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області (місцезнаходження: 93404, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова