Рішення від 06.04.2026 по справі 340/8092/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/8092/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради (надалі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, щодо відмови ФОП ОСОБА_1 в погодженні місця розміщення тимчасової споруди площею 30,00 кв.м. (розмірами 4,0 х 7,5) для провадження підприємницької діяльності (торгівельний павільйон), за адресою: АДРЕСА_1 (біля буд. №37/16), про що повідомлено листом №884/15 від 30.05.2025;

- зобов'язати Департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради повторно розглянути заяву від 16.05.2024 №175612 з приводу погодження місця розташування пересувної/стаціонарної ТС з урахуванням висновків суду та прийняти законне та обгрунтоване рішення, яким погодити ФОП ОСОБА_1 місце розташування пересувної/стаціонарної ТС, відповідно до чинного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є фізичною особою-підприємцем та 16.05.2025 звернувся до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради із заявою про погодження місця розміщення пересувної/стаціонарної тимчасової споруди площею 30,0 кв.м. для провадження підприємницької діяльності - торговельного павільйону, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , до якої додав схему бажаного місця розташування ТС (М1:500), копію паспорта та РНОКПП.

30.05.2025 отримав лист відповідача про відмову у погодженні місця розміщення розміщення тимчасової споруди (далі - ТС) з підстав його невідповідності планувальним обмеженням, передбаченим будівельним нормам, зокрема знаходження у зоні дії червоних ліній згідно плану зонування території м. Кропивницького (Кіровограда), менше 20 м від перехрестя, безпосередньо над кабельною лінією електропередачі напругою 10 кВ та менше 10 метрів від сусідньої будівлі.

Вважає зазначену відмову необгрунтованою, адже ним було подано до компетентного органу всі необхідні документи, передбачені Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 (далі - Порядок №244).

Вказує, що раніше на спірній ділянці вже розміщувалися тимчасові споруди на підставі належно оформлених паспортів прив'язки, зміни у містобудівній документації з того часу відсутні. Наведене свідчить про порушення принципу правової визначеності та непослідовність дій відповідача, порушення права на свободу здійснення підприємницької діяльності.

Крім цього, на формальність розгляду відповідачем заяви від 16.05.2025 вказує невірне зазначення особи-заявника у листі-відповіді.

З цих підстав просить позов задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.

На обгрунтування заперечень зазначив, що підставою для відмови у погодженні місця розташування тимчасової споруди є його невідповідність Генеральному плану, іншій містобудівній документації розробленій на його основі, будівельним нормам. Зокрема, згідно плану зонування території м. Кропивницького (Кіровограда), затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 №2456, бажане місце розташування ТС знаходиться в зоні ТР-2 (зона магістральних вулиць, майданів (у червоних лініях) та в межах червоних ліній магістральної вул. Вокзальної - згідно з планом червоних ліній магістральних вулиць м. Кропивницького, затвердженого рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252. У свою чергу, згідно із частиною другою статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» та примітки 2 пункту 10.7.6 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» розміщення будь-яких об'єктів, будівель чи споруд або їх частин у межах червоних ліній вулиць забороняється. Відстань від пропонованого місця встановлення ТС до початку перехрестя становить 11 м, що суперечить пункту 35 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198. Бажане місце розташування ТС знаходиться безпосередньо над кабельною лінією електропередачі напругою 10 кВ, однак стаття 32 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» містить заборону на зведення будь-яких споруд у межах охоронних кабельних ліній електропередачі. Крім цього, відстань до прибудови (аптеки) будинку по вул. Вокзальна, 37/16, становить 6,0 м, що не відповідає вимогам пункту 5.4 ДБН В.2.2- 23:2009 «Підприємства торгівлі. Будинки і споруди».

Зауважує, що наявність технічної помилки при зазначенні ініціалів заявника у відмові погодження розташування ТС від 30.05.2025 №884/15 не призвела до неправильного опрацювання поданих позивачем матеріалів заяви.

З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

24.12.2025 представник позивача надав суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача.

Додатково вказує, що відповідачем не доведено знаходження орієнтовного місця розташування ТС у зоні червоних ліній магістральних вулиць. Також, відсутні докази встановлення в установленому законом порядку будь-яких охоронних зон, їх меж та фактичного накладення таких зон на земельну ділянку щодо якої подано заяву. При цьому, надані Департаментом викопіювання з Генерального плану, плану зонування та Плану червоних ліній носять загальний, довідковий характер, не містять жодних даних, які дозволяють ідентифікувати фактичне місце розташування заявленої тимчасової споруди відносно меж червоних ліній, охоронних зон або інших зон з особливим режимом використання території.

29.12.2025 відповідач надав суду заперечення, у якому наводить свої аргументи на спростування тверджень у відповіді на відзив позивача. Додатково зазначає, умовою розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є відповідність місця вимогам містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно-правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд.

Наполягає, що схематичні зображення з Плану зонування та План червоних ліній є належним та допустимим доказом в розумінні статтей 1 та 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Надання в користування місця для розміщення ТС не передбачає процедури формування такої ділянки, її реєстрації в Державному земельному кадастрі, а отже і зазначення її координат та геодезичну прив'язку місця розташування ТС. Крім цього, надана позивачем топографічна схема (М 1:500) підтверджує наявність на земельній ділянці лінії електропередачі напругою 10 кВ.

29.12.2025 позивач подав до суду додаткові пояснення, у яких зазначає, що на стадії погодження бажаного місця розташування ТС перевіряється лише можливість розміщення ТС з точки зору містобудівної документації, а не її технічна, пожежна, санітарна чи інженерна придатність. Твердження відповідача мають загальний, декларативний характер і не підтверджені належними та допустимими доказами. Тимчасова споруда є нестаціонарною, без фундаменту, не передбачає заглиблення у землю та порушення земельного покриву, а отже, не створює ризику пошкодження кабельних мереж і ліній електропередачі. Наполягає, що фактичне існування підземної інженерної мережі без оформленого правового режиму її охорони не може обмежувати право на використання території та не може бути підставою для відмови у погодженні місця розташування тимчасової споруди.

29.12.2025 відповідач також подав до суду письмові пояснення. Зазначає, що саме на стадії погодження місця розташування ТС перевіряється на відповідність містобудівній документації, законодавству України бажане місце розташування ТС. У разі погодження бажаного для позивача місця розташування ТС по вул. Вокзальна у подальшому на стадії видачі паспорта прив'язки можливість перевірити на відповідність містобудівній документації бажаного місце розташування буде відсутня.

Будь-яких інших заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.

05.12.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Згідно відкритих відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрований 17.03.2017 фізичною особою-підприємцем з такими видами економічної діяльності: 01.46 Розведення свиней (основний) 47.22 Роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах 47.81 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур 72.11 Дослідження й експериментальні розробки у сфері біотехнологій 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук 49.41 Вантажний автомобільний транспорт 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин 78.30 Інша діяльність із забезпечення трудовими ресурсами 35.11 Виробництво електроенергії 35.14 Торгівля електроенергією 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.

24.12.2014 Управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради було видано ОСОБА_1 паспорт прив'язки №3631 (реєстраційний номер містобудівного кадастру 65) тимчасової споруди у вигляді торговельного павільйону площею 30,0 кв.м по вул. Жовтневої революції (біля будинку № 37/16) строком дії до 22.12.2024 (а.с. 20зв.-21).

16.05.2025 позивач звернувся до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради із заявою про погодження місця розміщення тимчасової споруди площею 30,00 кв. м для провадження підприємницької діяльності (торгівельного павільйону) за адресою: АДРЕСА_2 . До заяви додав графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості та реквізити замовника (а.с. 16зв.-18).

Листом від №884/15 від 30.05.2025 відповідач відмовив у погодженні місця розміщення тимчасової споруди. Підставою для відмови зазначено, що згідно з містобудівної документації - планом зонування території м. Кропивницького (Кіровограда), затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 17.09.2013 №2456, бажане місце розташування ТС знаходиться в зоні ТР-2 (зона магістральних вулиць, майданів (у червоних лініях), та в межах червоних ліній магістральної вул. Вокзальної - згідно з планом червоних ліній магістральних вулиць м. Кропивницького, затвердженого рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252. Частиною другою статті 18 Закону України «Про автомобільні дороги» та приміткою 2 пункту 10.7.6 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» забороняється розміщення будь-яких об'єктів, будівель чи споруд або їх частин у межах червоних ліній вулиць. Крім цього, значено, що пункт 35 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, встановлює обмеження щодо розміщення малих архітектурних форм і тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності - на відстані не менше 20 м від перехресть. Згідно інженерно-геодезичної зйомки М 1:500 відтань від пропонованого місця встановлення ТС до початку перехрестя становить 11 м, що не відповідає вказаним вимогам. За даними інженерно-геодезичної зйомки М 1:500, місце, де планується встановлення ТС, розташоване безпосередньо над кабельною лінією електропередачі напругою 10 кВ. Разом з тим, стаття 32 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» забороняє зведення будь-яких споруд у межах охоронних кабельних ліній електропередач. Згідно з інженерно-геодезичною зйомкою відстань від передбаченого місця розташування ТС до прибудови (аптеки) будинку по вул. Вокзальна, 37/16, становить 6,0 м, що не відповідає вимогам пункту 5.4 ДБН В.2.2- 23:2009 «Підприємства торгівлі. Будинки і споруди», відповідно до якого тимчасові споруди сезонної торгівлі, павільйони, кіоски тощо мають бути встановлені на відстані не менше 10 м до будівель та інших споруд. Додатково зазначено, що погодження місця розташування ТС на території, де вже розташований інший об'єкт, чинними нормативно-правовими актами не передбачено (а.с. 19).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно з частиною 1, 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97 N 280/97-ВР (далі - Закон №280/97) виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до статті 30 Закону №280/97 до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Повноваження сільських, селищних і міських рад та їх виконавчих органів у сфері благоустрою населених пунктів визначені також статтею 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV).

Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 28 Закону №3038-VI визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Отже, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої має відповідати правилам благоустрою та здійснюється у визначеному законодавством порядку.

Механізм розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності регулюється Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 (далі - Порядок №244), пунктами 2.1, 2.29 якого передбачено, що підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди (додаток 1).

Згідно з пунктом 1.3 Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди (пункт 2.1 Порядку №244).

Пунктами 2.2.-2.5 Порядку №244 передбачено, що замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються:

графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості;

реквізити замовника (найменування/прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) / місцезнаходження ТС / контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності.

Цей перелік документів є вичерпним.

Для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.

Про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Відтак, дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території відповідної адміністративно територіальної одиниці становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов'язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування ту чи іншу раду, а також на створювані нею органи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом при розгляді подібних спорів у постановах 17.10.2023 у справі №440/6769/21, від 17.10.2023 у справі №440/7213/21, від 15.11.2023 у справі №440/7203/21.

Розгляд виконавчим органом міської ради питання про відповідність намірів розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності можливий за наявності заяви замовника довільної форми та документів згідно з переліком, який є вичерпним.

Наміри замовника стосовно місця розташування тимчасової споруди повинні відповідати усім наявним планувальним обмеженням, передбаченим містобудівною документацією, будівельними нормами, узгоджуватися з комплексною схемою розміщення тимчасових споруд на території відповідного населеного пункту.

Пунктом 9 статті 1 Закону №3038-VI передбачено, що план зонування території (зонінг) - документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон.

Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації (ч.3 ст. 8 Закону №3038-VI).

Відповідно до частини першої статті 16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Приписами статті 18 Закону №3038-VI встановлено, що План зонування території розробляється у складі комплексного плану, генерального плану населеного пункту з метою визначення умов та обмежень використання території у межах визначених функціональних зон. До затвердження генерального плану населеного пункту в межах території територіальної громади, щодо якої затверджено комплексний план (якщо обов'язковість розроблення генерального плану населеного пункту визначена рішенням про затвердження комплексного плану), межі функціональних зон та функціональне призначення територій у такому населеному пункті визначаються комплексним планом.

План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.

За порушення вимог, встановлених планом зонування території, фізичні та юридичні особи несуть відповідальність відповідно до закону.

Отже, план зонування території (зонінг) є складовою містобудівної документації, а розміщення тимчасових споруд як елементів благоустрою здійснюється виключно з урахуванням вимог плану зонування території, який визначає умови та обмеження використання земель у межах відповідних функціональних зон.

Рішенням Кіровоградської міської ради №2456 від 17.09.2013 затверджено містобудівну документацію «План зонування території міста Кіровограда», а у наступному рішенням №1252 від 19.12.2017 - містобудівну документацію «План червоних ліній магістральних вулиць міста Кропивницького».

Згідно Плану зонування території міста Кіровограда (https://data.gov.ua/dataset/03581988-06e5-43ae-b319-4a48fc5480bf/resource/9ced590d-cc38-40f2-9e49-b039ee71d159) допустимими видами забудови за умови отримання спеціального погодження у зоні ТР-2 (зона магістральних вулиць, майданів (у червоних лініях)) є елементи зовнішньої реклами, малі архітектурні форми комерційного призначення площею не більше 20 м2, які не мають фундаменту, архітектурні форми благоустрою (фонтани, клумби, декоративні насадження, майданчики відпочинку), пам'ятники. Об'єкти, що заборонені до розміщення в межах червоних ліній: ті, що займають площу більше 30 м2, мають фундамент; елементи зовнішньої реклами, що погіршують умови видимості; в зоні трикутника видимості розміщувати елементи вищі за 0,5 метри, включаючи зелені насадження.

Пунктом 23 розділу IІ Правил благоустрою території міста Кропивницького, затверджених рішенням Кропивницької міської ради №3054 від 18.12.2019, передбачено, що розміщувати споруди та об'єкти у межах «червоних ліній» вулиць і доріг забороняється.

Відповідно до пункту 20 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 №198 (далі - Єдині правила), у межах смуги відчуження автомобільних (позаміських) доріг і червоних ліній міських вулиць і доріг забороняється: розміщувати будь-які споруди або об'єкти без дотримання вимог статті 37 Закону України "Про автомобільні дороги".

Пунктом 26 Єдиних правил встановлено, що розміщення малих архітектурних форм на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів здійснюється відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та містобудівної документації з урахуванням вимог абзацу четвертого частини першої статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух".

Малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності розміщуються із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування.

Відповідно до пункту 27 Єдиних правил у населених пунктах малі архітектурні форми (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках громадського транспорту) розміщуються за межею тротуару, пішохідних доріжок, алей на відстані не менше ніж 1 метр, але не ближче ніж 5 метрів до проїзної частини доріг і вулиць.

Крім цього, згідно пункту 35 Єдиних правил забороняється розміщувати малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності: без дотримання вимог ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво", ДБН В.2.3-5:2018 "Вулиці та дороги населених пунктів" у частині забезпечення видимості; ближче ніж за 20 метрів до перехресть; на штучних спорудах (крім випадків, коли розміщення цих споруд передбачено проектом будівництва або реконструкції, погодженим та затвердженим в установленому порядку); ближче ніж за 100 метрів до залізничних переїздів.

Як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача із заявою до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради про погодження місця розміщення тимчасової споруди площею 30,00 кв. м для провадження підприємницької діяльності (торгівельного павільйону) за адресою: АДРЕСА_2 .

Зазначене позивачем у заяві формулювання доданих до заяви документів повністю відповідає переліку, визначеному в Порядку №244.

За змістом листа від №884/15 від 30.05.2025 відповідач відмовив у погодженні місця розміщення тимчасової споруди, зокрема, з підстав знаходження бажаного місця розташування ТС в зоні ТР-2 (зона магістральних вулиць, майданів (у червоних лініях) магістральної вул. Вокзальної - згідно з планом червоних ліній магістральних вулиць м. Кропивницького, затвердженого рішенням Кропивницької міської ради від 19.12.2017 №1252.

Згідно наданих сторонами викопіювань зі схеми зонування території м. Кіровограда (м. Кропивницького) М 1:5000 в районі вул. Вокзальної (біля буд. №37/16) та плану червоних ліній магістральних вулиць м. Кропивницького М 1:2000 в районі вул. Вокзальної (біля буд. №37/16) вбачається, що бажане місце розташування ТС знаходиться у межах зони ТР-2 (зона магістральних вулиць та площ) у червоних лініях.

Також, згідно інженерно-геодезичної зйомки М 1:500 відтань від пропонованого місця встановлення ТС до початку перехрестя становить менше 20 м, що не відповідає вимогам пункту 35 Єдиних правил.

За наведених вище норм правового регулювання невідповідність намірів вимогам містобудівної документації є самостійною та достатньою підставою для відмови у погодженні місця розміщення тимчасової споруди. Водночас, подання заявником повного пакета документів не зобов'язує відповідача прийняти позитивне рішення за відсутності відповідності намірів вимогам містобудівної документації.

Під час розгляду справи також було встановлено, що однією з підстав відмови у погодженні намірів є знаходження бажаного місця встановлення ТС на кабельній лінії електропередачі напругою 10 кВ.

Так, приписами статті 32 Закону України від 09.07.2010 №2480-VI «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» в охоронних зонах кабельних ліній електропередачі власникам і користувачам земельних ділянок, фізичним і юридичним особам забороняється серед іншого зводити будинки, споруди будь-якого призначення;

Відповідно до пункту 7 Правил охорони електричний мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1455, охоронні зони електричних мереж встановлюються уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі: 10 метрів - 3 - 20 кВ.

Згідно долученої позивачем до заяви від 16.05.2025 топографічної схеми розташування бажаного місця розташування ТС (М 1:500) безпосередньо під бажаним місцем розташування ТС проходить лінія електропередачі напругою 10 кВ.

Будь-які зауваження стосовно достовірності та повноти такої зйомки позивач як на час звернення до відповідача, так і на час розгляду справи не зазначив. Доводи про відсутність затвердженої документації із землеустрою із визначеними просторовими межами охоронних зон не спростовують наведених вище обставин наявності лінії електропередач.

Посилання представника позивача на те, що раніше на спірній ділянці вже розміщувалася тимчасова споруда відхиляються судом, адже такий факт не створює жодного суб'єктивного права на повторне розміщення споруди. Поряд з цим, виданий ОСОБА_1 24.12.2014 Управлінням містобудування та архітектури Кіровоградської міської ради паспорт прив'язки №3631 втратив чинність 22.12.2024, а рішенням Кіровоградської міської ради №1252 від 19.12.2017 затверджено містобудівну документацію «План червоних ліній магістральних вулиць міста Кропивницького», який на даний час є чинним та обов'язковий для врахування при розміщенні ТС. Тобто, визначальним у даному випадку є не послідовність дій та рішень виконавчого органу міської ради, а чинність положень містобудівної документації, які не передбачають можливості розміщення ТС у зоні червоних ліній ТР-2.

Посилання позивача на формальний розгляд заяви з підстав невірного зазанчення його імені не беруться до уваги судом, адже адже зі змісту листа від №884/15 від 30.05.2025, матеріалів справи вбачається, що такий стосується саме позивача, а його заява була фактично розглянута. Формальні неточності або технічні помилки у рішенні суб'єкта владних повноважень не є підставою для визнання такого рішення протиправним, якщо вони не вплинули на зміст рішення, не призвели до неправильного вирішення питання щодо суті.

У даному випадку вказана неточність має ознаки очевидної описки, адже відповідач розглянув заяву та додані документи позивача та надав обгрунтовану відповідь.

З приводу доводів позивача та позбавлення права на здійснення підприємницької діяльності, суд звертає увагу, що гарантоване Конституцією України, не є абсолютним і може підлягати обмеженням, встановленим законом, зокрема у сфері містобудування, благоустрою населених пунктів та використання земель комунальної власності.

Надання погодження на розміщення тимчасової споруди є адміністративною процедурою, що здійснюється уповноваженим органом з урахуванням вимог законодавства, містобудівної документації, схем розміщення тимчасових споруд, правил благоустрою та інших нормативних обмежень. Отже, отримання такого погодження не є автоматичним наслідком подання заяви.

Відмова у наданні погодження сама по собі не лишає позивача права на здійснення підприємницької діяльності як такого, а лише означає неможливість реалізації конкретного способу здійснення цієї діяльності у визначеному місці.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу в погодженні місця розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (торгівельний павільйон) за адресою: м. Кропивницький, вул. Вокзальна (біля буд. №37/16), є правомірними.

Оскільки підстав для визнання дій відповідача протиправними судом не встановлено, похідна вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву та прийняти рішення про погодження місця розташування тимчасової споруди також задоволенню не підлягає.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведених норм чинного законодавства, встановлених обставин справи та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для задоволення заявленого позову.

Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для вирішення спору по суті, не спростовують встановлених судом обставин у спірних правовідносинах та викладених висновків суду.

Згідно позиції Європейського суду з прав людини, сформованої, зокрема у справах "Салов проти України" (заява N 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява N 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 06 квітня 2026 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ).

Відповідач - Департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради (код ЄДРПОУ 45215157, вулиця Велика Перспективна, 41, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25022).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК