Рішення від 03.04.2026 по справі 340/5541/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5541/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РКОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що він є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для обчислення окладів військовослужбовців, виникли підстави для перерахунку його пенсії. Після набрання законної сили судовими рішеннями в адміністративній справі №320/29450/24 він звернувся до відповідача із заявою, у якій просив скласти та подати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії. Однак відповідач безпідставно відмовив у складанні такої довідки. Тож позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2025 року основного розміру його пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу інших осіб", шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2025 року щодо зазначення у відповідній довідці за відповідною посадою зазначення надбавки за особливі проходження служби та відсоток премії на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 та обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.01.2025 року основного розміру його пенсії.

Ухвалою судді від 15.08.2025 року відкрито провадження у цій справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що у 2025 році розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями військовослужбовцям, які проходять військову службу в ЗСУ, фактично не переглядалися та були збережені на рівні 2018 року, а обставини, які б зумовлювали перерахунок пенсії позивача, не виникли.

Третя особа пояснень щодо позову та відзиву не подала.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 1998 році був звільнений у запас.

Після звільнення позивача зі служби йому з 02.03.1998 року призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснювало перерахунки пенсії позивача з 01.01.2018 року та з 01.04.2019 року на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.03.2018 року та 05.03.2019 року, обчисленого з грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

У травні 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, у якій просив підготувати нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року для перерахунку його пенсії.

У зв'язку з відмовою відповідача у видачі таких довідок позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 року у справі №340/3213/25 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 виготовити і надіслати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії за грошовим забезпеченням станом на 29.01.2020 року для її перерахунку з 01.02.2020 року, врахувавши, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму у сумі 2102 грн. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

У липні 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, у якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 року для перерахунку його пенсії з 01.01.2025 року.

Відповідач надав відповідь від 29.07.2025 року про відсутність підстав для складання такої довідки.

Позивач не погодився з такою відмовою та звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (надалі - Порядок №45).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно зі статтею 65 Закону №2262-XII особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктами 3, 4 Порядку №45 установлено, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - постанова КМУ №704), яка набрала чинності з 01.03.2018 року.

Постановою КМУ №704 зокрема затверджено:

- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;

- схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту згідно з додатком 2;

- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 постанови КМУ №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 постанови КМУ №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згодом постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка набрала чинності 28.02.2018 року, у постанові КМУ №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року, яка набрала чинності 20.05.2023 року, внесено зміни до пункту 4 постанови КМУ №704, виклавши абзац перший в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Втім рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року у справі №320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 року, визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року стосовно внесення змін до пункту 4 постанови КМУ №704.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня - 1762 гривні.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня - 1921 гривня.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня - 2102 гривні.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня - 2270 гривень.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" установлено у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня - 2481 гривня.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб - 2684 гривні.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб - 3028 гривні.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб - 3028 гривні.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку із застосуванням норм пункту 4 постанови КМУ №704 при визначенні (обчисленні та перерахунку) розмірів грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, зокрема посадових окладів та окладів за військовим званням - із використанням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також при підготовці довідок для перерахунку пенсії, призначених за Законом №2262-XII.

Верховний Суд розглядав справу №440/6017/21 у подібних правовідносинах, пов'язаних із застосуванням пункту 4 постанови КМУ №704, та у постанові від 02.08.2022 року висловив таку правову позицію:

- з 01.01.2020 року положення пункту 4 постанови КМУ №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови КМУ №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Також Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду розглянув справу №520/5814/24 про врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, для оформлення довідки про грошове забезпечення військовослужбовця у 2024 році та у постанові від 17.02.2026 року навів такі правові висновки:

- з огляду на визначені в частині 3 статті 7 КАС загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року стосовно внесення змін до пункту 4 постанови КМУ №704 в частині, що суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу, а саме закону про Державний бюджет України на відповідний рік не підлягає застосуванню як такий, що є протиправним і таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили;

- пункт 4 постанови КМУ №704 підлягає застосуванню у первинній редакції, а саме в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - закону про Державний бюджет України на відповідний рік, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік), оскільки суд не вправі, вирішуючи спір, застосовувати дефектний нормативно-правовий акт безвідносно до того чи був він чинним чи ні на момент виникнення спірних відносин;

- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2024 році, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-XII, та право на перерахунок пенсії на її підставі;

- до правовідносин, пов'язаних із оформленням та направленням до органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом на 01.01.2024 року відповідно до постанови КМУ №704, під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням має застосовуватися пункт 4 постанови КМУ №704 в первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена постановою Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року.

Тож за логікою Верховного Суду, у 2020 - 2024 роках розрахунковою величиною для визначення окладів, розрахованих згідно з постановою КМУ №704, є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року, а з 01.01.2020 року, з 01.01.2021 року, з 01.01.2022 року, з 01.01.2023 року, з 01.01.2024 року виникли самостійні правові підстави для щорічного перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII. Такі висновки Верховного Суду побудовані на принципі подолання правової колізії, за яким перевагу у застосуванні має нормативний акт вищої юридичної сили.

Суд установив, що востаннє основний розмір пенсії позивача перераховувався відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки Кіровоградського обласного ТЦКСП про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у якій розміри посадового окладу за відповідною посадою, з якої позивач був звільнений зі служби, та окладу за присвоєним йому військовим званням були визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01.01.2018 року (1762 грн.), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1 і 14, як це передбачено пунктом 4 постанови КМУ №704.

Тарифні коефіцієнти, встановлені додатками 12 і 13 до постанови КМУ №704, при обчисленні грошового забезпечення позивача не застосовувалися, оскільки він не належить до категорії військовослужбовців строкової служби чи курсантів.

У цій справі позивач наполягає на тому, аби відповідач оформив та подав до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії за нормами, чинними на 01.01.2025 року, у якій для обчислення окладів застосував прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2025 року (3028 грн.), що призведе до зростання загального розміру грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а відтак зумовлює новий перерахунок його пенсії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на факт втрати чинності 18.06.2025 року пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року внаслідок набрання законної сили судовими рішеннями в адміністративній справі №320/29450/24. Позивач стверджує, що з 18.06.2025 року відновлена дія пункту 4 постанови КМУ №704 у первісній редакції і це дає йому підстави для перерахунку пенсії з 01.01.2025 року.

Суд зазначає, що відповідно до Закону №2262-XII, Порядку №45 підставою для проведення перерахунку раніше призначених пенсій є: 1) зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, або 2) введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення Кабінету Міністрів України.

Ці обставини зумовлюють обов'язок уповноважених державних органів скласти та подати до територіальних органів ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. У таких довідках визначається розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на день виникнення права на перерахунок, тобто на момент зміни відповідного грошового забезпечення осіб, які проходять дійсну службу. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення, зокрема посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням, враховується у розмірі, встановленому на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі (військовому формуванні, правоохоронному органі), звідки особа звільнилася на пенсію.

Територіальні органи ПФУ здійснюють перерахунок пенсій, обчислюючи їх розмір на підставі довідок, оформлених відповідними уповноваженими органами.

Такий перерахунок може бути реалізований двома способами:

- через централізований механізм повідомлень та інформувань органів Пенсійного фонду України та органів влади, як це передбачено пунктами 1-3 Порядку №45 (масовий перерахунок);

- за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами (індивідуальний перерахунок).

Незалежно від способу, такий перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Суд наголошує, що у правовідносинах щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, визначальним є момент виникнення права на перерахунок пенсії, який пов'язується зі зміною (підвищенням) грошового забезпечення діючих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у відповідному державному органі (військовому формуванні, правоохоронному органі).

Від дати виникнення права на перерахунок пенсій залежать:

- розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії (згідно з пунктом 5 Порядку №45 щомісячні надбавки та премії включаються до довідки у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію);

- право на щорічну індексацію пенсії (відповідно до статті 64 Закону №2262-ХІІ індексація проводиться лише, якщо пенсія не перераховувалась у попередньому календарному році та до дати індексації).

Тому пенсіонери не можуть вимагати від органів, уповноважених на складання довідок, чи від пенсійних органів визначення грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, чи проведення перерахунку пенсій на довільну (обрану ними) дату.

Отже, юридичним фактом, з яким норми частини 18 статті 43, частина 4 статі 63 Закону №2262-ХІІ пов'язують перерахунок пенсій, є насамперед зміна (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, а не волевиявлення пенсіонера.

Оцінюючи доводи позивача стосовно редакції пункту 4 постанови КМУ №704, яка діє внаслідок визнання нечинним пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року, суд зауважує, що відповідно до частини 5 статті 61 Закону України "Про правотворчу діяльність" від 24.08.2023 року №3354-IX (набрав чинності 20.09.2023 року та буде введений в дію в дію через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року № 64/2022), визнання нормативно-правового акта або окремого його структурного елемента таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), або таким, що втратив чинність, не відновлює дію нормативно-правового акта або його окремого структурного елемента, що діяв до набрання чинності нормативно-правовим актом або окремим його структурним елементом, що визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), або таким, що втратив чинність.

З огляду на правові позиції, наведені у постанові Верховного Суду від 17.02.2026 року у справі №520/5814/24, внесення постановою Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року змін до пункту 4 постанови КМУ №704 та подальше визнання цих змін такими, що втратили чинність, згідно з судовими рішеннями в адміністративній справі №320/29450/24, не впливає на результат вирішення спірних правовідносин щодо використання розрахункової величини для визначення посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями. З 01.01.2020 року, а також у період дії постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року (з 20.05.2023 року до 18.06.2025 року) під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням має застосуватися пункт 4 постанови КМУ №704 у первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року.

Суд вважає, що втрата 18.06.2025 року чинності пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №481 від 12.05.2023 року не призвела до зміни (збільшення/підвищення) з 18.06.2025 року розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями, установлених постановою КМУ №704, для військовослужбовців, які проходять дійсну військову службу за контрактом (призовом) в ЗСУ, а відтак - це не створює нової підстави для перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII.

Такі підстави для щорічного перерахунку пенсій, як вже зазначав суд, виникли востаннє у січні 2024 року - у зв'язку зі зростанням з 01.01.2024 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн.) - у порівнянні з прожитковим мінімумом для працездатних осіб, установленим законом на 01.01.2024 року (2684 грн.). У 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб у порівнянні з 2024 роком не підвищувався і складав ті самі 3028 грн., а тому у 2025 році оклади військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу не підлягали перегляду. Відсутність такого підвищення виключає виникнення права на новий перерахунок пенсій у 2025 році.

Оскільки для пенсіонерів з числа колишніх військовослужбовців ЗСУ підстави для перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням посадових окладів та окладів за військовим званням діючих військовослужбовців ЗСУ (зумовленим зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для визначення таких окладів) виникли у січні 2024 року, то грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, повинно визначатися за нормами, чинними на січень 2024 року, а не на 01.01.2025 року чи 18.06.2025 року, як просить позивач.

Позивач звернувся до відповідача, як до уповноваженого органу Міноборони, із заявою про оформлення та направлення до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 року.

У ході судового розгляду справи позивач не довів, що 01.01.2025 року виникли обставини, які б відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII зумовлювали зміну розміру його пенсії, призначеної на підставі цього Закону, та покладали б на відповідача обов'язок визначити змінений розмір грошового забезпечення станом на цю дату для перерахунку раніше призначеної пенсії і скласти відповідну довідку, а третю особу - провести перерахунок пенсії на підставі такої довідки.

Правові підстави для зобов'язання відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 року, на чому наполягає позивач, відсутні. Вимоги позивача є безпідставними, тому суд відмовляє у задоволенні позову.

Суд не вбачає підстав для виходу за межі позовних вимог і спонукання відповідача оформити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за нормами, чинними на 01.01.2024 року, оскільки таке питання не було предметом спору. Позивач не звертався до відповідача за складанням такої довідки, а відповідач не відмовляв в оформленні та направленні до органу ПФУ такої довідки, тому спір між сторонами з цього питання не виник. Згідно з принципами диспозитивності та змагальності адміністративного судочинства суд розглядає справу в межах заявлених позовних вимог і не вправі змінювати предмет або підставу позову замість позивача.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, то підстави для присудження йому судового збору відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ