Провадження №1-в/748/22/26
Єдиний унікальний№ 743/213/24
06 квітня 2026 рокум. Чернігів
Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області ОСОБА_1 перевіривши матеріали заяви ОСОБА_2 про умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання для проходження військової служби, -
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання для проходження військової служби.
Дослідивши матеріали заяви, приходжу до наступного висновку.
Вироком Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 вересня 2025 року (провадження № 1-кп/748/66/25, єдиний унікальний № справи 743/213/24) колегією суддів ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.307 КК України, і за це кримінальне правопорушення призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 9 (дев'ять) років з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна. На підставі ч.5 ст.71 КК України до призначеного судом покарання частково приєднати невідбуте покарання за попереднім вироком у виді 2 років 4 місяців 5 днів обмеження волі, перевівши покарання у виді обмеження волі в позбавлення волі за правилами ст 72 КК України та остаточно призначити ОСОБА_2 покарання у виді позбавлення волі на строк 9 (років) років 1 (один) місяць з конфіскацією всього належного йому на праві власності майна. Строк відбування покарання ОСОБА_2 постановлено рахувати з дня затримання 05.08.2023 року.
На вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 вересня 2025 року прокуратурою подана апеляційна скарга.
Відповідно до ухвали Верховного суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 11 листопада 2025 року матеріали провадження (справа № 743/213/24) за апеляційною скаргою першого заступника керівника Чернігівської обласної прокуратури на вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 вересня 2025 року щодо ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_2 було направлено з Чернігівського апеляційного суду до Київського апеляційного суду для розгляду по суті.
За змістом частини 1 статті 535 КПК України судове рішення, що набрало законної сили, якщо інше не передбачено цим Кодексом, звертається до виконання не пізніш як через три дні з дня набрання ним законної сили або повернення матеріалів кримінального провадження до суду першої інстанції із суду апеляційної чи касаційної інстанції.
На даний час Київським апеляційним судом здійснюється розгляд вказаного кримінального провадження, з чого слідує, що вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 вересня 2025 року не набрав законної сили.
Відповідно до ч.2 ст 43 Кримінально-процесуального кодексу України засудженим у кримінальному провадженні є обвинувачений, обвинувальний вирок суду щодо якого набрав законної сили.
Зважаючи на розгляд кримінального провадження в суді апеляційної інстанції вирок Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 вересня 2025 року відносно ОСОБА_2 не набрав законної сили, що виключає в останнього наявність статусу засудженої оосби.
В свою чергу відповідно до ст. 81-1 КК України під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.
Згідно п. 2-1 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 539 КПК України, питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби вирішуються судом за клопотанням (поданням) органу або установи виконання покарань.
Статтею 154-1 КВК України передбачено порядок умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби стосовно засудженого, який виявив бажання проходити військову службу.
Так, стосовно засудженого, який виявив бажання проходити військову службу, на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
За заявою засудженого установа виконання покарань у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, вживає невідкладних заходів щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом та організовує проходження таким засудженим первинного медичного огляду у закладах охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України та в інших закладах охорони здоров'я державної чи комунальної форми власності.
Питання щодо можливості представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом за наявності позитивних результатів первинного медичного огляду попередньо розглядається установою виконання покарань за обов'язковою участю (у тому числі в режимі відеоконференції) представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем розташування установи виконання покарань, а також представника військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом. За результатами такого попереднього розгляду засудженому територіальним центром комплектування та соціальної підтримки може бути видано направлення для проходження військово-лікарської комісії.
Установа виконання покарань сприяє, а територіальний центр комплектування та соціальної підтримки організовує проходження засудженим військово-лікарської комісії. У разі визнання засудженого придатним до військової служби за станом здоров'я копія довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби невідкладно, але не пізніше 24 годин, надається установі виконання покарань.
За результатами розгляду отриманих документів та прийняття рішення про можливість представлення засудженого до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом установа виконання покарань невідкладно, але не пізніше 24 годин після прийняття такого рішення, надсилає до суду клопотання (подання), заяву засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, письмову згоду командира військової частини, в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом, копію військово-облікових документів та копію довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби для розгляду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.
Отже, враховуючий визначений ст.154-1 КВК України порядок умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, зміст ч. 5 ст. 154-1 КВК України, а також положення абз. 4 ч. 1 ст. 539 КПК України, суб'єктом звернення до суду з клопотанням (поданням) про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом є установа виконання покарань, а особою відносно якої може бути проведено умовно-дострокове звільнення є засуджена особа, вирок відносно якої набрав законної сили.
Враховуючи викладені вимоги Закону, розяснити ОСОБА_2 , що після набрання вироком законної сили відносно нього, він може звернутись до адміністрації установи виконання покарань з вказаною заявою та чекати проходження відповідних процедур для організації умовно-дострокового звільнення.
З урахуванням викладеного, заяву ОСОБА_2 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби слід повернути заявнику та роз'яснити порядок звернення із заявою про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби в порядку КВК України до установи виконання покарань, яка, за наявності підстав звертається до суду в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання з клопотанням (поданням) про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, в порядку ст. 81-1 КК України.
Керуючись ст. 81-1 КК України, ст.ст. 537, 539 КПК України, ст. 154-1 КВК України, суддя,
Заяву ОСОБА_2 про умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання для проходження військової служби - повернути заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляції протягом семи днів з дня її проголошення.
Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення. Якщо ухвалу суду було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Суддя ОСОБА_1