Рішення від 03.04.2026 по справі 640/12085/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 640/12085/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Скела Терциум» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Скела Терциум» (далі - ТОВ «Скела Скела Терциум», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП, відповідач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 31.03.2021 №540.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч.1 ст.27, ч.3 ст.276, ст.ст.289-1, 289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

26.02.2025 матеріали адміністративної справи №640/4156/21 надійшли до Волинського окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.02.2025 зазначену справу передано на розгляд головуючому судді Волдінеру Ф.А.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/4156/21, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.03.2021 №540 «Про накладення штрафу на ТОВ «Скела Терциум» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» на ТОВ «Скела Терциум» накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн за порушення вимог законодавства та п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотрманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог п. 1 глави 1 розділу ХІМ Кодексу ГТС та положень п. 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування. ТОВ «Скела Терциум» не погоджується із встановленими порушеннями та накладенням штрафу, оскільки перевірки проводилася з грубим порушенням норм закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року №428, а висновки Акту від 10.12.2020 року №477 суперечать нормам вимог п. 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положенням п. 4.1 Типового договору. Зазначає , що позивачем було врегулювано щодобові небаланси протягом січня 2020 року чіткій відповідності процедури, передбаченої Договором та Кодексом ГТС, а саме шляхом оформлення на направлення ТОВ «Оператор ГТС України» одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів Товариства за газовий місяць серпень 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачені. Таким чином, виникнення негативного небалансу у замовника послуг транспортування не може вважатися порушенням будь-яких нормативно-правових актів на рингу природного, оскільки законодавство на ринку природного газу чітко визначає комерційне балансування як послугу, що надається Оператором ГТС, за яку справляється плата, порядок визначення якої врегульовано Кодексом ГТС та укладеним з Оператором ГТС договором. Відтак висновок НКРЕКП про наявність в діях ТОВ «Скела Терциум» порушення та застосування штрафу згідно з оскаржуваною постановою є безпідставним, оскільки визначення та врегулювання негативного небалансу здійснюється в межах передбаченої Кодексом процедури комерційного балансування.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, з якого вбачається що такий проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову вказує на те, що позивач будучи замовником послуг транспортування, відповідає за збалансованість свого портфоліо балансування та повинен вчиняти всі необхідні заходи, направлені на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу. Так, позивачем здійснено постачання природного газу у серпні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування, зокрема з 03.08.2020 року по 11.08.2020 року. ТОВ «Скела Терциум» в рамках виконання вимог Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867 фактично здійснено відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ «Оператор ГТС» без подачі природного газу на точці входу до газотранспортної системи. При цьому у період 11.01.2020-14-23.01.2020 та 30-31.01.2020 ТОВ «Скела Терциум» в рамках виконання вимог зазначеного Положення взагалі не здійснено подачу природного газу до газотранспортної системи для забезпечення споживачів природним газом, та не вчинено дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що призвело до виникнення негативного добового небалансу за ці дні січня 2020 року в обсязі 4673,40 тис. м3. Водночас, відповідач зауважив, що оплата позивачем щодобових небалансів не спростовує протиправність дій останнього щодо несвоєчасного збалансування свого портфоліо. Вказав на безпідставність тверджень представника позивача про відсутність порушень норм Типового договору.

Позивач надав суду відповідь на відзив, згідно якої не погодився з аргументами відповідача-1 та підтримав заявлені позовні вимоги.

Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у якому вказав, що постанова №540 прийнята Комісією з дотриманням вимог законів України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

У своїх поясненнях від 07.10.2021, 13.10.2021, 30.11.2021 позивач та відповідач звертали увагу суду на практику в аналогічних спорах, чим підтримали свої позиції.

У поясненнях від 09.11.2021 представник відповідача додатково вказала, що положеннями Кодексу ГТС та Типового договору передбачено можливість вчасного врегулювання замовниками послуг транспортування своїх портфоліо балансування протягом періоду врегулювання небалансів.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, враховуючи наступне.

НКРЕКП у термін з 10.03.2021 по 12.03.2021 проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Скела Терциум» щодо дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов та провадження господарської діяльності з постачання природного газу.

За результатами проведення перевірки посадовими особами НКРЕКП складено акт від 12.03.2021 №146, згідно якого в описі виявлених порушень зазначено, що ТОВ «Скела Терциум» порушено пункт 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2493 та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

31.03.2021 НКРЕКП прийнято Постанову «Про накладення штрафу на ТОВ «Скела Терциум» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» №540, якою на ТОВ «Скела Терциум» накладено штраф у розмірі 51 000,00 грн за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2493 та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку доводам позивача про порушення його прав, суд враховує наступні положення законодавства.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення встановлено Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року №1540-VIII (далі - Закон №1540-VIII), відповідно до приписів статті 1 якого, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Приписами статей 2, 3 Закону №1540-VIII встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики, щодо діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, в тому числі, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Згідно із пунктами 11, 12 частини 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю (частина 1 статті 19 Закону №1540-VIII).

Водночас, частиною 7 цієї ж статті Закону визначено, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: 1) подання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю; 2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; 3) обґрунтоване звернення суб'єктів господарювання та споживачів про порушення суб'єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов; 4) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок; 5) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.

Щодо застосування положень Закону №877, на який у позові посилається представник ТОВ «Скела Терциум» , суд зазначає, що саме чинний Закон №1540-VIII містить положення щодо визначення процедури проведення контрольних заходів у сфері енергетики та комунальних послуг, а відтак саме норми вказаного Закону №1540-VIII підлягають застосуванню при наданні оцінці спірним правовідносинам.

Згідно частини 5 статті 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII, суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, серед іншого, у вигляді накладення штрафу (частина 2 статті 22 Закону №1540-VIII).

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив (частина 3 статті 22 Закону №1540-VIII).

Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною 5 статті 13 цього Закону (частина 5 статті 22 Закону №1540-VIII).

Щодо суті виявлених перевіркою порушень, а також надаючи оцінку доводам позивача щодо відсутності підстав для притягнення ТОВ «Скела Терциум» до відповідальності у вигляді накладення штрафу, суд зазначає наступне.

Так, згідно змісту акта перевірки, відповідачем встановлено порушення позивачем вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.

Як уже вище зазначалось судом, відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені, зокрема, Законом України Про ринок природного газу.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді накладення штрафу.

У свою чергу, частиною 1 статті 59 Закону України Про ринок природного газу від 09.04.2015 року №329-VIII (далі Закон №329-VIII) встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно пункту 5 частини 4 статті 59 Закону №329-VIII регулятор, у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу, приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб'єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 000 грн. до 850 000 грн.) - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.

Пунктом 2.1. глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 року №201 (далі - Ліцензійні умови) закріплено, що здійснення господарської діяльності з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2497.

Враховуючи наведені правові норми, суд погоджується із позицією відповідача та зазначає, що дотримання таких положень чинного законодавства є обов'язком позивача, за умови здійснення ним господарської діяльності з постачання природного газу на підставі ліцензії.

Зі змісту наявних у матеріалах доказів, судом встановлено, що ТОВ «Скела Терциум» здійснено постачання природного газу в січні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування.

Так, з 11.01.2020 по 14.-23.01.2020 та з 30-31.01.2020 (включно) ТОВ «Скела Терциум», в рамках виконання вимог Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867, допущено негативний добовий небаланс шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ Оператор ГТС України.

Відповідно до положень пункту 5 глави І розділу І Кодексу ГТС, портфоліо балансування це сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу.

Пунктом 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).

Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС, при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування, оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи. Подачі та відбори замовника послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України Про ринок природного газу покладено спеціальні обов'язки, в межах виконання ним таких спеціальних обов'язків обліковуються оператором газотранспортної системи в окремому портфоліо балансування.

Відповідно до положень пункту 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС замовник послуг транспортування, на якого в установленому порядку рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу окремим категоріям споживачів, подає окремі номінації/реномінації в рамках виконання спеціальних обов'язків для кожної точки входу/виходу, з/до якої такий замовник має намір подати/відбирати природний газ у відповідну газову добу.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XIV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи здійснює балансуючі дії, зокрема, для досягнення певної кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець доби, що може відрізнятися від кількості, що очікується відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби, але яка буде сумісна з економічною, ефективною та безпечною експлуатацією газотранспортної системи.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу XV фізичні перевантаження можуть виникнути в газотранспортній системі у зв'язку з: обмеженою потужністю газотранспортної системи або технологічних об'єктів газотранспортної системи; обмеженою можливістю зберігання оператором газотранспортної системи природного газу в газотранспортній системі, а також в газосховищах; технологічними обмеженнями потужності відбору та закачування природного газу з/в газосховища (газосховищ), якими користується оператор газотранспортної системи; необхідністю утримувати мінімальні тиски у точках виходу з газотранспортної системи; необхідністю утримувати стабільні параметри якості природного газу в газотранспортній системі; проведенням робіт у газотранспортній системі або в суміжних системах; виникненням аварії або надзвичайної ситуації; діями або бездіяльністю замовника послуг транспортування, їх постачальників або споживачів, які не відповідають положенням Кодексу або договору транспортування; незбалансованістю величин поставок і відборів природного газу; необхідністю дотримання ефективних режимів транспортування газу.

Відповідно до положень пункту 6 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС з метою забезпечення комунікації між замовниками послуг транспортування, у тому числі для їх самоорганізації з метою врегулювання власних небалансів протягом газової доби (D), оператор газотранспортної системи повинен створити та підтримувати на інформаційній платформі дошку повідомлень. Дошка повідомлень є інструментом для публікації (оприлюднення) замовниками послуг транспортування повідомлень про наміри відчуження (продажу) чи набуття (купівлі) певних обсягів природного газу та/або права користування розподіленою (договірною) потужністю. Розміщення повідомлень здійснюється без додаткових витрат. Для забезпечення фактичного приймання-передачі природного газу між замовниками послуг транспортування (балансовими портфоліо), які розмістили інформацію на дошці повідомлень, замовники послуг транспортування мають подати оператору газотранспортної системи відповідні торгові сповіщення у порядку, визначеному в главі 2 розділу XIV цього Кодексу.

Таким чином, замовники послуг транспортування, у тому числі ТОВ «Скела Терциум», відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування та зобов'язані вчиняти необхідні дії, спрямовані на збалансованість своїх портфоліо балансування протягом газової доби, в якій здійснюється надання послуг транспортування природного газу.

Разом з цим, суд не бере до уваги доводи позивача про відсутність інструментів для врегулювання власного портфоліо, оскільки такі доводи не підтверджені жодними доказами, та не спростовують можливість вчасного врегулювання послуг транспортування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів.

Окрім цього, ТОВ «Скела Терциум» не доведено суду вжиття відповідних заходів, необхідних для впровадження таких механізмів чи інструментів для усунення виявлених порушень в майбутньому.

Так, положеннями пункту 4.1 розділу IV Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2497 визначено, що замовник зобов'язаний вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування.

Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору у разі виникнення у замовника негативного добового небалансу оператор здійснює продаж замовнику, а замовник купівлю в оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.

Пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних і небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

У пункті 11.4 розділу XI Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

Пунктами 12.1 та 12.3 розділу XII Типового договору, передбачено, що протягом всього строку отримання послуг замовник надає оператору та підтримує на належному рівні фінансове забезпечення відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фінансове забезпечення виконання замовником зобов'язань щодо оплати добового небалансу надається у формах, визначених Кодексом, на користь оператора згідно з чинним законодавством України.

Виявлене відповідачем та підтверджене судом під час розгляду даної справи допущення ТОВ «Скела Терциум» негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій, а саме: без подачі природного газу на точки входу у рамках ПСО відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу ТОВ Оператор ГТС України, що ТОВ «Скела Терциум» не оспорюється та безумовно свідчить про порушення позивачем вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідачем правомірно винесено постанову від 23.12.2020 року №2688 «Про накладення штрафу на ТОВ «Скела Терциум» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умови з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу», натомість позивачем не доведено її протиправності.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку що у задоволенні позову необхідно відмовити.

У зв'язку з тим, що в задоволенні позову відмовлено, суд не стягує та не присуджує на користь позивача судові витрати.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер