Рішення від 03.04.2026 по справі 140/373/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/373/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправними дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі також Реєстр) відомостей щодо ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку та про перебування у розшуку; зобов'язання виключити з Реєстру відомості щодо ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку та про перебування у розшуку.

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та в застосунку “Резерв+» виявив запис про порушення ним правил військового обліку та перебування у розшуку з причин несвоєчасного уточнення військово-облікових даних.

ОСОБА_1 вважає, що відповідач вніс в Реєстр інформацію про порушення правил військового обліку, не маючи на це законних підстав. Зазначив, що не отримував повісток, а також не був притягнутий до адміністративної відповідальності. На переконання позивача, за відсутності складеного протоколу та/або винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності внесення до Реєстру інформації про порушення правил військового обліку суперечить чинному законодавству.

Позивач просив позов задовольнити, оскільки указані дані щодо нього внесені безпідставно.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.28-34). З цього приводу вказав, що позивач ОСОБА_1 , перебуваючи на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час дії особливого періоду у період з 18 травня 2024 року по 16 липня 2024 року не виконав обов'язку щодо уточнення облікових даних відповідно до вимог пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11 квітня 2024 року №3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі - Закон №3633-IX), чим порушив правила військового обліку, тобто в діях позивача є ознаки адміністративного правопорушення Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Саме тому відомості про позивача внесено до інформаційної підсистеми “Єдиний облік» та “Резерв+», інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України» та відповідно до статті 259 КУпАП направлено електронне звернення від 09 травня 2025 року №Е2121141 до Ковельського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області про доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, який може складатися тільки за фізичної присутності позивача.

Відповідач вважає, що оскільки ОСОБА_1 не уточнив облікові дані вчасно та щодо нього вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складено з незалежних від ІНФОРМАЦІЯ_4 причин, то оскаржувані дії щодо внесення відомостей до Реєстру та звернення до відділення поліції щодо доставлення позивача до територіального центру комплектування та підтримки вчинені за наявності повноважень та підстав.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 та має статус військовозобов'язаного, що підтверджується військово-обліковим документом із застосунку “Резерв+» (а.с.10 зворот), у витягу з якого станом на 28 грудня 2025 року наявна відмітка “порушення правил військового обліку»; причина звернення до Нацполіції - не уточнили дані до 16 липня 2024 року; дата звернення - 09 травня 2025 року; дата уточнення даних - 24 жовтня 2025 року.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII в чинній редакції).

Згідно із частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Як установлено частиною першою статті 33 Закону №2232-ХІІ, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави (частина дев'ята статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30 грудня 2022 року №1487, якою затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до абзацу третього пункту 20 Порядку №1487 для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно з частиною десятою статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, з-поміж іншого, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ), в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (надалі продовжено і наразі також триває).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 “Про загальну мобілізацію» (затверджено Законом від 03 березня 2022 року №2105-IX) оголошено проведення загальної мобілізації протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався (триває до цього часу).

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені у частині першій статті 22 Закону України від 21 жовтня 1993 року №3543-XII “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII). Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

За змістом частини третьої статті 22 Закону №3543-ХІ інші військовозобов'язані (крім тих які спеціально обумовлені у даній статті) протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Пунктом 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3633-IX (набрав чинності 18 травня 2024 року) установлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані були протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом №3633-IX (18 травня 2024 року) уточнити свої персональні дані у спосіб: самостійно прибути до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; звернутись до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до статті 14-1 Закону України від 16 березня 2017 року №1951-VIII “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Електронний кабінет реалізовано у форматі застосунку “Резерв+».

У застосунку “Резерв+» наявний запис про те, що ОСОБА_1 уточнив персональні дані тільки 24 жовтня 2025 року. Тут також наявна відмітка про порушення позивачем правил військового обліку; причина звернення до Нацполіції - не уточнено дані до 16 липня 2024 року.

Відповідно до пункту 3 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Статтею 235 КУпАП визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Як визначено пунктом 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з абзацом третім пункту 56 Порядку №1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Статтею 259 КУпАП “Доставлення порушника» з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а при порушенні законодавства про державну таємницю або порушенні військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України, правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - до органів Служби безпеки України її співробітником.

Як передбачено статтею 262 КУпАП, органи (посадові особи) Національної поліції правомочні здійснювати адміністративне затримання, зокрема, при порушенні призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

При цьому доставлення військовозобов'язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до зазначених норм законодавства здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим.

Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Позивач не заперечує, що установлений пунктом 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3633-IX обов'язок виконав несвоєчасно.

Між тим сама по собі наявність в застосунку “Резерв+» примітки “порушення правил військового обліку» ще не свідчить про притягнення особи до адміністративної відповідальності, а у розглядуваному випадку лише вказує на те, що у зв'язку з порушенням вимог пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3633-IX щодо позивача вирішується питання про притягнення до відповідальності, для чого 09 травня 2025 року направлено електронне повідомлення до органів Національної поліції про його доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідні відомості про направлення 09 травня 2025 року до територіального органу Національної поліції звернення для доставлення позивача до ТЦК та СП з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення відображені в Реєстрі.

Наведене дає підстави для висновку, що оскаржувані дії вчинені відповідачем за наявності відповідних повноважень та правових підстав.

Після складення протоколу про адміністративне правопорушення та винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності в Реєстрі відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII відображатимуться відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП: дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення. Постанова про накладення адміністративного стягнення чи закриття провадження у справі є підставою для виключення відповідних відомостей з Реєстру про порушення правил військового обліку.

Матеріали справи свідчать про те, що постанова у справі про адміністративне правопорушення відносно позивача не приймалась та протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, відносно позивача також складено не було з незалежних від відповідача причин. На момент внесення до Реєстру відомостей про порушення правил військового обліку (09 травня 2025 року) строки накладення адміністративного стягнення, визначеною вказаною статтею, не закінчилися.

Позивач до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибув, у порядку статті 279-9 КУпАП не звертався до відповідача із заявою, в якій би зазначив, що не оспорює допущене порушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності.

Частиною першою статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідних доказів звернення до відповідача з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру матеріали справи також не містять.

Зважаючи на встановлені обставини у справі та наведені норми чинного законодавства України, суд у межах доводів позову дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати за правилами статті 139 КАС України позивачу за рахунок відповідача відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк