м. Вінниця
25 березня 2026 р. Справа № 120/4751/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Чернюк Алли Юріївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Сивак Марії Миколаївни
представника заявника: Сінгаєвської Ольги Миколаївни
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про заміну сторони виконавчого провадження в справі за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури до Жмеринської міської ради Вінницької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління містобудування та архітектури Вінницької обласної військової адміністрації та Міністерство культури та інформаційної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури до Жмеринської міської ради Вінницької області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління містобудування та архітектури Вінницької обласної військової адміністрації та Міністерство культури та інформаційної політики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 18.11.2024 позов задоволено, зокрема, зобов'язано Жмеринську міську раду Вінницької області (код ЄДРПОУ 03084233) утворити спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини на умовах і в порядку, визначених Законом України № 1805-III від 08.06.2000 "Про охорону культурної спадщини".
12.03.2026 від представника Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження в обґрунтування якої вказано, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 79430841 з виконання постанови №78942726 від 26.08.2025 про стягнення виконавчого збору в розмірі 32000,00 грн. виданої відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та виконавче провадження № 79430986 з виконання постанови №78942726 від 26.08.2025 про стягнення витрат виконавчого провадження в розмірі 455,70 грн, які винесені в межах виконавчого провадження № 78942726, з виконання виконавчого листа №120/4751/24 виданого 21.07.2025 Вінницьким окружним адміністративним судом.
У зв'язку з тим, що Жмеринська міська рада Вінницької області не є розпорядником коштів місцевого бюджету, а обслуговується Виконавчим комітетом Жмеринської міської ради Вінницької області, яка є засновником Жмеринської міської ради Вінницької області, відтак Виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області, відповідно до закону здійснює розпорядження бюджетними коштами ради та відповідає за її зобов'язаннями, в тому числі, і за виконання зобов'язань створеного нею виконавчого органу, як юридичної особи, як її засновник.
Вказані обставини, на переконання заявника, є підставою для зміни сторони виконавчого провадження №79430841 та №79430986 з Жмеринської міської ради Вінницької області (код ЄДРПОУ -03084233) на Виконавчий комітет Жмеринської міської ради (код ЄДРПОУ - 34227893).
Ухвалою від 18.03.2026 вказану заяву призначено до розгляду на 25.03.2026.
19.03.2026 представником Жмеринської міської ради Вінницької області подано відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в які він зазначив, що Виконавчий комітет Жмеринської міської ради та Жмеринська міська рада Вінницької області є різними юридичними особами з різними кодами ЄДРПОУ. Окрім того, Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У справі, що розглядається, жодних підстав та аргументів правонаступництва в розумінні ст. 104 Цивільного кодексу України заявником не було надано. У спірних правовідносинах відсутній факт вибуття або припинення боржника - Жмеринської міської ради.
З урахуванням наведеного, представник Жмеринської міської ради Вінницької області вважає, що підстави для заміни боржника у виконавчому провадженні шляхом заміни Жмеринської міської ради на Виконавчий комітет Жмеринської міської ради у порядку ст. 379 КАС України відсутні.
Також у поданому відзиві представник міської ради просив здійснити розгляд заяви при відсутності представника Жмеринської міської ради Вінницької міської ради з урахуванням викладеної законодавчої бази, доводів та доказів у Відзиві на заяву про заміну сторони по справі №120/4751/24.
Дослідивши докази, надані в обґрунтування заяви, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо та достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 задоволено позов керівника Жмеринської окружної прокуратури до Жмеринської міської ради Вінницької області та зобов'язано Жмеринську міську раду Вінницької області (код ЄДРПОУ 03084233) утворити спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини на умовах і в порядку, визначених Законом України № 1805-III від 08.06.2000 "Про охорону культурної спадщини".
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2025 у справі 120/4751/24 апеляційну скаргу Жмеринської міської ради Вінницької області залишено без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 року - без змін.
21.07.2025 Вінницьким окружним адміністративним судом видано відповідний виконавчий лист №120/4751/24.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 26.08.2025 відкрито виконавче провадження ВП №77942726 з примусового виконання виконавчого листа Вінницького окружного адміністративного суду №120/4751/24.
26.08.2025 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) в межах виконавчого провадження ВП №78942726 винесено постанови про стягнення виконавчого збору та про стягнення витрат виконавчого провадження.
В подальшому, рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18.11.2024 було виконане в добровільному порядку, у зв'язку з чим, державним виконавцем 23.10.2025 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, відповідно до п. 9 ч.1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».
12.11.2025 відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) до управління Державної казначейської служби України у Жмеринському районі та м. Жмеринці Вінницької області скеровано заяву щодо виконання постанови про стягнення витрат виконавчого провадження та заяву щодо виконання постанови про стягнення виконавчого збору.
Листами від 18.11.2025 орган казначейства повернув постанови державного виконавця з посиланням на пп 3 п.9 Порядку №845 від 03.08.2011, зазначивши, що станом на 18.11.2025, згідно відомостей, що містяться у Єдиному реєстрі: юридична особа Жмеринська міська рада Вінницької області, код ЄДРПОУ 03084233, не зареєстрована в Єдиному реєстрі, не перебуває на обслуговуванні та не має відкритих бюджетних рахунків в жодному з органів Державної казначейської служби України.
Представник відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) зазначає, що через відсутність будь-яких бюджетних асигнувань Жмеринської міської ради Вінницької області, а також відсутність рахунків в органах Казначейства, виконання в частині стягнення виконавчого збору та витрат виконавчого провадження є неможливим, а тому, звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку відповідним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частин 1, 4 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Частиною 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного чи місцевого бюджету.
Згідно вимог ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845 (надалі по тексту - Порядок №845).
Згідно вищевказаного Порядку, боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Відповідно до пункту 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів. Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Згідно з пунктом 9 Порядку, орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачу у разі, коли, зокрема, боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Пунктом 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного Кодексу України передбачено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання.
Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
З матеріалів справи вбачається, що 18.11.2025 року управління Державної казначейської служби України у Жмеринському районі та м. Жмеринці Вінницької області листом № 04-14-06/1820 повернуло без виконання документи, з виконання постанови №78942726 від 26.08.2025 про стягнення виконавчого збору в розмірі 32000,00 грн та з виконання постанови №78942726 від 26.08.2025 про стягнення витрат виконавчого провадження в розмірі 455,70 грн, виданих відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у зв'язку з відсутністю в Жмеринської міської ради Вінницької області (боржника) відкритих бюджетних рахунків в жодному з органів Державної казначейської служби України.
За змістом статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1 та ч, 2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно з ч.2 ст.64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські, районі в містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання.
За змістом п.3 ч.1 ст.22 Бюджетного кодексу України за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати
У відповідності до ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду(ст. 1 Бюджетного кодексу України).
Отже, безпосередньо в органу Казначейства в даному випадку відсутня можливість виконати виконавчі документи, видані у спірних правовідносинах, натомість виконавчі документи можуть бути виконані виконавчим комітетом Жмеринської міської ради.
З урахуванням викладеного, відсутність рахунків у відповідача є обставиною, що робить неможливим виконання судового рішення в частині стягнення судових витрат.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 379 КАС України, -
Заяву представника Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі №120/4751/24 задовольнити.
Замінити боржника у виконавчих провадженнях:
- ВП № 79430841 з виконання постанови №78942726 від 26.08.2025 про стягнення виконавчого збору в розмірі 32000,00 грн. виданої відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ);
- ВП № 79430986 з виконання постанови №78942726 від 26.08.2025 про стягнення витрат виконавчого провадження в розмірі 455,70 грн виданої відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Вінницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
з Жмеринської міської ради Вінницької області (код ЄДРПОУ -03084233) на Виконавчий комітет Жмеринської міської ради (код ЄДРПОУ - 34227893).
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 06.04.2026 року у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності суддею Чернюк А.Ю. з 30.03.2026 року по 03.04.2026 року включно.
Суддя Чернюк Алла Юріївна