Справа № 490/1203/26
нп 3/490/790/2026
Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
01 квітня 2026 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Подзігун Г.В., розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Південної митниці Державної митної служби України, відносно
громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Київської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт для виїзду за кордон № НОМЕР_1 , виданий 02.11.2018 р.,
про вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 та ст. 485 МК України, -
15.04.2022 на митну територію України через пункт пропуску на державному кордоні «Порубне - Сірет» митного поста «Вадул-Сірет» Чернівецької митниці громадянином України ОСОБА_1 , на підставі поданої ним до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.04.2022 р., переміщено через митний кордон України товар «гуманітарна допомога в умовах воєнного стану, а саме - автомобіль марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , об'єм двигуна - 2926 см. куб., тип двигуна - дизельний, такий, що був у користуванні, рік виготовлення 2003» .
Також, для цілей митного контролю та оформлення гр. ОСОБА_1 надано наступні документи:
- свідоцтво про реєстрацію № НОМЕР_4 на вищевказаний автомобіль;
- закордонний паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 02.11.2018 р.
Отже, факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги гр. ОСОБА_1 даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться в Автоматизованій системі митного оформлення «Інспектор» (далі - АСМО «Інспектор») та копією Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.04.2022, згідно з якою автомобіль марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , ввозиться для отримувача такої допомоги - військової частини НОМЕР_5 .
25.09.2025 р. та 07.01.2026 р. Південною митницею з метою підтвердження чи спростування факту отримання даного транспортного засобу направлено запити до військової частини НОМЕР_5 (листи від 25.09.2025 № 7.16-2/20-01/8.2/2694) та від 07.01.2026 № 7.16-2/20-01/8.2/93).
09.02.2026 р. до Південної митниці надійшла відповідь військової частини НОМЕР_5 від 23.01.2026 вих. № 141 (вх. № 524/8.2/7.16-2-20 від 09.02.2026), згідно якої т.в.о. командира військової частини НОМЕР_5 повідомив, що військовою частиною НОМЕР_5 отримання гуманітарної допомоги автотранспортних засобів, що наведені в таблиці (міститься в листі Південної митниці) не здійснювалось, у тому числі автомобіль марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 .
Службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Південної митниці від 11.02.2026 р. № 15/15-01/340 надано розрахунок митної вартості товару - легковий автомобіль марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , об'єм двигуна - 2926 см. куб., тип двигуна - дизельний, такий, що був у користуванні, рік виготовлення 2003, який був ввезений 15.04.2022 р.
Так, митна вартість вищевказаного товару, відповідно до інформації ПІК ЄАІС «Цінова інформація при визначенні митної вартості», а також шляхом порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних товарів), митне оформлення яких вже здійснено в митному режимі «імпорт» (випуск у вільний обіг) становить 2379 доларів США (по курсу НБУ на 15.04.2022 становить 69 597,41 грн.) та розмір митних платежів, які підлягали сплаті при ввезенні на митну територію України та митному оформленні в митному режимі «імпорт» даного транспортного засобу, станом на 15.04.2022, становить 147 867,37 грн. (з яких ввізне мито - 6959,74 грн.; акцизний податок - 104 663,50 грн.; ПДВ - 36 244,13 грн.)
Станом на 11.02.2026 р. ОСОБА_1 митні платежі, які підлягали сплаті при ввезенні на митну територію України та митному оформленні в митному режимі «імпорт» даного транспортного засобу у розмірі 147 867,37 грн. не сплачено.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник Південної митниці Квасниця Ю.А. надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі. Подання підтримав в повному обсязі та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 та ч. 1 ст. 485 Митного кодексу України.
Вивчивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
Згідно приписів ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 483 Митного кодексу України, передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Статтею 485 МК України передбачена відповідальність, за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно із ч. 8 ст. 257 МК України, митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, зокрема, фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення; відомості про нарахування митних та інших платежів,а також про надання забезпечення сплати митних платежів:ставки митних платежів; суми митних платежів; спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відподальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV, гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності та підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.
Відтак, вказані в протоколі обставини про порушення ОСОБА_1 . Митних правил підтверджуються відповіддю Чернівецької митниці від 11.09.2025 р. №7.2-1/27/7/6310, копією декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.07.2022 р., відповіддю військової частини НОМЕР_5 від 23.01.2026 р., витягом з АСМО "Інспектор" ПІК "Пропуск через митний кордон".
За такого, суддя приходить до висновку, що громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар - автомобіль марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , вартістю 69 597,41 грн., шляхом подання митному органу як підстави для переміщення вказаного товару Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 15.04.2022 р., що містить неправдиві відомості щодо одержувача цього товару - «Військової частини НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_2 ».
Також громадянин України ОСОБА_1 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів загальною сумою 147 867,37 грн., шляхом використання товару - автомобіля марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , щодо якого було надано пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
При накладенні стягнення судом враховано, що відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил з конфіскацією товару - автомобіля марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 .
Керуючись ст.ст. 36, ч. 1 ст. 483, 485, 527, 529, 541 МК України, ст.ст. 283-285 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 та ст. 485 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді:
- штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, безпосереднього предмету порушення митних правил, тобто в сумі 69 597 (шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 41 копійки;
- конфіскації товару - автомобіля марки «BMW X5», VIN: НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , вартістю 69 597,41 грн.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 511, ч. 2 ст. 541 МК України, виконання постанови в частині конфіскації вищевказаного товару, здійснити шляхом стягнення з ОСОБА_1 вартості вищевказаного товару, а саме грошових коштів у сумі 69 597 (шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 41 копійки.
Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок UA688999980313040106000014483, отримувач коштів Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.
Грошові кошти в рахунок сплати судового збору перерахувати на розрахунковий рахунок UA798999980313131206000014483, отримувач коштів Миколаїв.ГУК/Централ.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання - 3 (три) місяці з дня винесення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її винесення.
СУДДЯ Г. В. ПОДЗІГУН