Рішення від 06.04.2026 по справі 910/582/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

06.04.2026Справа № 910/582/26

За позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"

до Комунального підприємства "Київський Іподром"

про стягнення 102233,63 грн.

Суддя Усатенко І.В.

Представники сторін не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" до Комунального підприємства "Київський Іподром" про стягнення 102233,63 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за Договором на послуги водопостачання та водовідведення №03502/1-5-01 від 05.12.2003 в частині в дотримання приписів п. 6.2.18 Правил №1879, що стосуються скиду стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.01.2026 відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

В позовній заяві позивачем заявлено клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін, проте в клопотанні не наведено жодних підстав для призначення у справі судового засідання. За таких умов, суд дійшов висновку про доцільність розгляду даної справи без виклику (повідомлення) сторін.

16.02.2026 від відповідача надійшла заява про визнання позову, в якій відповідач визнав позов та, посилаючись на наявність виняткових обставин, просив розстрочити стягнення загальної суми боргу терміном на 1 рік рівними частинами.

18.02.2026 від позивача надійшли заперечення на заяву відповідача про розстрочення виконання рішення на рік, оскільки, кошти за скид стічних води з перевищенням забруднюючих речовин у сумі 357706,24 грн мали бути стягнуті ще у 2021 році, натомість, відповідач в порушення умов угоди про реструктуризацію останній платіж здійснив у грудні 2023. Наразі, не сплаченою є сума у розмірі 79242,24 грн. Проведеними у 2025 році закупівлями спростовуються обставини щодо скрутного матеріального становища відповідача. Натомість сам позивач знаходиться у скрутному матеріальному становищі. Позивач просив відмовити у задоволенні заяви відповідача про розстрочення виконання рішення.

24.02.2026 від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначає про свою добросовісність, в зв'язку з визнанням позову та наполягає на своєму скрутному матеріальному становищі.

26.02.2026 від позивача надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначає, що відсутність коштів у відповідача не можна вважати безумовними та винятковими обставинами, необхідними для розстрочення виконання рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

05.12.2003 між Відкритим акціонерним товариством "Акціонерна компанія "Київводоканал", в подальшому перейменоване в Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (постачальник) та Комунальним підприємством "Київський Іподром" (абонент) укладено Договір № 03502/1-5-01 на послуги водопостачання та водовідведення, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та водовідведення, а абонент зобов'язується розрахуватися за вищезазначені послуги згідно умов договору та Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 № 65, які втратили чинність 18.10.2008 у зв'язку із введенням в дію Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила користування).

Згідно з п. 2.1 Договору постачальник приймає каналізаційні стоки, які не перевищують гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин.

Відповідно до п. 5 розділу ІІ Правил №190 Приймання стічних вод від споживачів до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31508 (далі - Правила приймання стічних вод), та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за № 56/31509, а також місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту, які затверджуються органом місцевого самоврядування в установленому порядку.

З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розпорядженням від 12.10.2011 №1879 затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила №1879).

Відповідно до п. 1.2 Правил №1879 ці правила поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб-підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).

Пунктом 1.5 Правил №1879 встановлено, що правила встановлюють вимоги до Абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки Абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.

Згідно з п. 2.1 Правил №1879 ПрАТ "АК "Київводоканал" має право здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від Абонента в систему каналізації міста Києва, а також режимом та обсягом скидання.

З метою контролю якості стічних вод, що надходять від Комунального підприємства "Київський Іподром" у каналізаційні мережі м. Києва, представниками департаменту екологічного нагляду Позивача (далі - ДЕН), в присутності представника Відповідача, 18.08.2021 було здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресами: м. Київ, вул. Василя Касіяна з контрольного колодязя 1/11 та м. Київ, просп. Академіка Глушкова, 10 з контрольного колодязя 2/12 КП «Київський Іподром» для вимірювання показників їх складу та властивостей.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 18.08.2021 працівниками ДЕН було складено протокол вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод від 18.08.2021, в якому зафіксовано невідповідність стічних вод, які Абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.

Згідно п. 7.2 Правил № 1879 При перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються Абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

У випадку, якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності слід визначати за наступною формулою (п. 7.4 Правил №1879): КК= Е(Сфі-ДКі)/ДКі,

Сфі - фактична концентрація в стічних водах Абонента і-тої речовини;

ДКі - допустима концентрація і-тої речовини, яку встановлено Правилами або Умовами на скид для Абонента.

Відповідно до п. 6.2.17 Правил №1879 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами, Водоканал: у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє Абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах Абонента та результати хімічного аналізу; після визначення обсягів водовідведення Абонента за розрахунковий період направляє Абоненту розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та відповідний рахунок.

Листом-повідомленням від 23.08.2021 №15/7885-Т відповідача було повідомлено про результати хімічних аналізів стічних вод, які ним скидалися у систему міської каналізації.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об'єкта, розташованого за адресами: м. Київ, вул. Володимира Касіяна та м. Київ, просп. Академіка Глушкова, 10 відібраних 18.08.2021 з контрольних колодязів 1/11 та 2/12 КП «Київський Іподром», виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин:- з контрольного колодязя 1/11 КП «Київський Іподром», по чотирьом компонентам: вміст завислих речовин становить 1534 мг/дм, допустима концентрація 300,00; вміст фосфатів становить 10,40 мг/дм, допустима концентрація - 8,00; вміст амонію (азот амонійний) становить 26,62 мг/дм, допустима концентрація - 20,00; окислюваність (ХСК) становить 3 080 мгО/дм, допустима концентрація 500,00.

- з контрольного колодязя 2/12 КП «Київський Іподром» по чотирьом компонентам : вміст завислих речовин становить 3 142 мг/дм, допустима концентрація 300,00; вміст фосфатів становить 31,70 мг/дм, допустима концентрація - 8,00; вміст амонію (азот амонійний) становить 127,08 мг/дм, допустима концентрація - 20,00; окислюваність (ХСК) становить 8 520,0 мг/дм, допустима концентрація 500,00.

Кк у контрольному колодязі 1/11 = КК завислі речовин (1 534-300)/300 + КК фосфати (10,40-8,00)/8,00 + Кк амоній (азот амонійний) (26,62 20,00)/20,00 + Кк окислюваність (3 080,0-500)/500 = 9,90.

Кк у контрольному колодязі 2/12 = КК завислі речовин (3 142-300)/300 + КК фосфати (31,70-8,00)/8,00 + Кк амоній (азот амонійний) (127,08 20,00)/20,00 + Кк окислюваність (8 520,0-500)/500 = 10,00.

Відповідно до п. 7.4 Правил № 1879 загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком Кк виходить більше ніж 10, то приймається Кк=10.

З урахуванням п. 7.4 Правил № 1879 та у зв'язку з тим, що коефіцієнт кратності (у контрольному колодязі 2/12 ) перевищує 10, при проведені Позивачем нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин застосовується коефіцієнт кратності 10.

Відповідно до пункту 7.2 Правил № 1879, при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються Абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Плата за скид стічних наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою- Плата за скид наднормативних забруднень = Нп * Vпз * Кк , де Нп - норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (встановлюється на рівні частки тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин, Документ сформований в системі «Електронний суд» 21.01.2026 4 відповідно до абз. 2 п. 7.2 Правил № 1879), який становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення. Vпз - обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод; Кк - коефіцієнт кратності. Норматив плати за очищення 1 куб.м стічних вод з вмістом забруднень (Нп).

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 № 2499, з 01.01.2021 тариф на послуги водовідведення становить 10,03 грн (без податку на додану вартість) за 1 куб.м. Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення Нп складає 5,92 грн (без ПДВ) (10,03 грн * 59%).

Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vпз): Vпз = 5 038 куб.м (обсяг скинутих Абонентом стічних вод за 90 днів). Згідно інформації щодо об'єкта водовідведення за витягом з паспорту водного господарства:- з КК 1/11 скидається 5,4 % стічних вод;- з КК 2/12 скидається 94,6 % стічних вод.

Отже, плата за скид Абонентом наднормативно забруднених стічних вод розраховується за формулою (Нп * Vпз * Кк) та складає:

по КК 1/11 - 19133,30 грн = (5,92*(5 038*5,4%)*9,9)+20% (ПДВ);

по КК 2/12 - 338 572,94 грн = (5,92*(5 038*94,6%)*10)+20% (ПДВ).

Таким чином, загальний розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнтів кратності, що підлягають стягненню з Абонента за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проб 18.08.2021, становив 357706,24 грн.

Листом-попередженням від 26.10.2021 Відповідачу направлені розрахунок нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та рахунок на оплату. Докази направлення долучені до матеріалів справи.

Відповідно до пункту 6.2.18 Правил № 1879 Абонент зобов'язаний оплатити наданий Водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.

17.12.2021 між ПрАТ «АК «Київводоканал» та з КП «Київський Іподром» укладено договір реструктуризації боргу за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин № 15/ДК-15-2021.

Відповідно до умов Договору реструктуризації-1 КП «Київський Іподром» визнав перед ПрАТ «АК «Київводоканал» заборгованість в розмірі 357706,24 грн, що утворилась у зв'язку зі скидом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у систему водовідведення відповідно до розрахунку від 18.08.2021 № 15/ДК-2021-08-07/027-Ф.

Договором було обумовлено здійснення оплати всієї суми заборгованості протягом грудня 2021 - травня 2022.

17.10.2025 між ПрАТ «АК «Київводоканал» та КП «Київський Іподром» було укладено договір реструктуризації № 15/ДК-27-2022 на залишок заборгованості у розмірі 297706,24 грн за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Оплата заборгованості мала бути здійснена в період з листопада 2022 по жовтень 2023 року.

Згідно реєстру надходження грошових коштів від КП "Київський Іподром" з загальної суми боргу у розмірі 357706,24 грн відповідачем оплачено 278464,00 грн, а отже не сплаченою лишається заборгованість у розмірі 79242,24 грн. Остання оплата коштів була здійснена відповідачем 04.12.2023.

Означене підтверджено матеріалами справи, твердженнями позивача та визнано відповідачем шляхом подання заяви про визнання позову.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Наявність та розмір заборгованості Комунального підприємства "Київський Іподром" у сумі 79242,24 грн підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та визнані відповідачем, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення суми основного боргу у розмірі 79242,24 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 5282,10 грн та інфляційні втрати у розмірі 17709,29 грн за період з 01.11.2023 по 20.01.2026.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сплата процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові.

У разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону (частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України) виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням унаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати.

Кредитору, у свою чергу, згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України належить право вимоги до боржника щодо сплати інфляційних втрат за період прострочення в оплаті основного боргу.

Суд перевірив розрахунок 3% річних та втрат від інфляції, здійснений позивачем, та вважає його обгрунтованим та арифметично вірним, а суму 3% річних у розмірі 5282,10 грн та втрат від інфляції у розмірі 17709,29 грн такими, що підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.

Судом враховано, що відповідач визнав позовні вимоги у повному обсязі в заяві від 16.02.2026.

Так, згідно з приписами пункту 1 частини 2 статті 46 ГПК України крім прав та обов'язків, визначених у статті 42 цього Кодексу відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до ст. 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв'язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз'яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення. У разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Суд не вбачає підстав для не прийняття заяви відповідача про визнання позову натомість вбачає законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову.

Відповідачем заявлено клопотання про розстрочення рішення суду строком на 1 рік рівними платежами. Суд відзначає, що загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем становить 102233,63 грн (79242,24+17709,29+5282,10).

Своє клопотання відповідач мотивує наступними обставинами: Відповідач визнав позов у повному обсязі, що свідчить про його добросовісність та відсутність наміру затягувати розгляд справи або ухилятися від виконання зобов'язань перед ПрАТ «АК «Київводоканал». Визнання позову до ухвалення рішення по справі одночасно із клопотанням про розстрочення є виявом відповідального ставлення до виконання майбутнього судового рішення. Відповідач не заперечує проти обов'язку сплатити кошти за скид стічних вод, проте, зважаючи на специфіку діяльності Іподрому як комунального підприємства, наголошує, що саме розстрочення є єдиним механізмом, який забезпечить повне та реальне виконання рішення суду. На відміну від примусового стягнення, яке може призвести до блокування рахунків та повної зупинки діяльності Підприємства (що унеможливить будь-які виплати в майбутньому), що не уможливить здійснення ветеринарних послуг та оплати ветеринарних препаратів, це створить загрозу життю тварин, що є неприпустимим з етичних міркувань, а регулярний графік платежів дозволить Позивачу гарантовано отримувати кошти у визначені строки. Таким чином, розстрочення не порушує права Позивача, а навпаки - створює умови для фактичного отримання ним грошових коштів з дотриманням балансу інтересів обох сторін. Відповідач наголошує, що вживає всіх належних заходів для акумуляції коштів, зокрема шляхом активної претензійно-позовної роботи з дебіторською заборгованістю. Наявність судових рішень на користь КП «Київський іподром» щодо стягнення коштів з контрагентів (зокрема у справах №: 756/16286/24 від 24.12.2024, №: 752/2119/25 від 23.01.2025, №: 756/8520/23 від 07.07.2023, №: 756/18420/25 від 14.11.2025, №: 910/12966/24 від 21.10.2024) є реальним та підтвердженим джерелом погашення боргу перед ПрАТ «АК «Київводоканал». Важливо зауважити, що на стадії виконання вказаних рішень Відповідач отримує кошти від боржників у рамках виконавчих проваджень не одноразово, а частинами (щомісячно), відповідно до надходжень на рахунки підприємства. Саме тому запропонований Відповідачем графік розстрочки (помісячне погашення) є найбільш обґрунтованим і реальним до виконання, оскільки він синхронізований із фактичним темпом наповнення бюджету Підприємства за рахунок стягнення дебіторської заборгованості. Таким чином, розстрочення не є способом відтермінування платежу, а є механізмом перерахування коштів Позивачу по мірі їх фактичного надходження від боржників Іподрому, що гарантує стабільність виплат та остаточне виконання рішення суду.

Крім того, відповідач вказує, що доступ до території іподрому та відвідування заходів (заїздів), що проводяться Відповідачем, здійснюється на безоплатній основі, що є загальновідомим фактом . Популяризація спорту та конярства є статутною метою діяльності Відповідача (копія статуту Підприємства наявна в матеріалах справи). Таким чином, висока відвідуваність відображає лише соціальний попит, але не приносить жодного прямого прибутку, що спростовує доводи Позивача про наявність «вільних» коштів. Крім того, Іподром є унікальним майданчиком для надання критично важливих послуг з адаптивної кінної реабілітації, а також тренувань з верхової їзди. Ці послуги для військовослужбовців ЗСУ, ветеранів та цивільних осіб, які постраждали від наслідків війни, надаються виключно на безоплатній основі. Цей напрямок є важливою складовою фізичного та психологічного відновлення захисників України. (копія наказу підприємства та рішення УСЗН м. Києва, перелік соціальних послуг, витяг з реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг додається). Здійснення такої діяльності потребує постійних витрат на утримання поголів'я коней та інфраструктури. Негайне одноразове стягнення коштів призведе до фінансового колапсу останнього іподрому країни та примусової зупинки програм реабілітації військових.

Позивач проти задоволення заяви про розстрочення виконання рішення суду заперечував, оскільки, зобов'язання відповідача виникли ще у 2021 році, тобто протягом тривалого часу відповідач не сплачує заборгованість, в тому числі за укладеними сторонами договорами реструктуризації.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до статуту КП «Київський Іподром», який наявний в відкритому доступі: https://kmr.gov.ua/sites/default/files/146-10613.pdf Київський Іподром утворено з метою отримання прибутку від провадження господарської діяльності, яка спрямована на розвиток кінного спорту в місті Києві та підтвердження і вдосконалення селекційних досягнень у конярстві шляхом тренувань і випробувань племінного поголів'я коней. КП Київський іподром самостійно, в межах належного йому майна, несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, самостійно проводить господарську діяльність, самостійно планує основні напрямки свого розвитку і визначає стратегію відповідно до галузевих, науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації, в межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства України». Зазначаємо, що недостатність та/або відсутність коштів у КП «Київський Іподром» не можна вважати безумовними винятковими обставинами, за наявності яких виконання судового рішення можна розстрочити. Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України № 5-пр/2013 від 26.06.2013, розстрочка виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувача і боржника. Крім вищевикладеного, ПрАТ «АК «Київводоканал» зазначає, що загальновідомим є той факт, що ПрАТ «АК «Київводоканал» є об'єктом критичної інфраструктури . Основним завданням ПрАТ «АК «Київводоканал» як оператора критичної інфраструктури в умовах воєнного стану є вжиття заходів, які потребують значних фінансових втрат, спрямованих на стабільне функціонування об'єктів критичної інфраструктури, що забезпечують життєдіяльність міста Києва та деяких населених пунктів Київської області. Крім того, фінансові можливості ПрАТ «АК «Київводоканал» прямо пов'язані із внесенням плати споживачами міста Києва за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які здійснюються несвоєчасно та не в повному обсязі. Товариство працює в умовах суттєвих фінансових обмежень, зумовлених, зокрема, застосуванням тарифів для населення на рівні, що діяли станом на 24 лютого 2022 року, та невідповідністю таких тарифів фактичним витратам на забезпечення виробництва послуг, що призвело до дефіциту фінансових спроможностей ПрАТ «АК «Київводоканал». Наведене, призвело до того, що ПрАТ «АК «Київводоканал» працює на межі своїх економічних, технічних, кадрових, фінансових можливостей, що підтверджується звітом про фінансові результати за 2025 рік, де зазначена збитковість Підприємства. З метою недопущення зупинення роботи систем водопостачання та водовідведення міста Києва, а також запобігання виникненню надзвичайної ситуації техногенного характеру, у 2022-2024 роках за розпорядженнями Київської міської військової адміністрації Товариству було надано кошти з резервного фонду бюджету міста Києва на поворотній основі для придбання критично необхідних матеріалів та ресурсів, на підставі чого Департаментом житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було укладено з ПрАТ «АК «Київводоканал» відповідні договори про повернення коштів резервного фонду бюджету від 25.11.2022 № 40, від 13.11.2023 № 56 та від 29.04.2024 № 22, строк виконання яких настав. Разом з тим, обставини, які стали причиною критичної фінансової ситуації Товариства та необхідності виділення коштів резервного фонду бюджету для забезпечення виробництва послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення міста Києва, на сьогодні не усунуті. Враховуючи сталий дефіцит фінансових ресурсів та як наслідок збитковість діяльності ПрАТ «АК «Київводоканал», останнє не має фінансової можливості повернути кошти резервного фонду бюджету.

Відповідно до ч. 6 ст. 238 ГПК України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про: 2) надання відстрочки або розстрочки виконання рішення.

Згідно ст. 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Відповідно до ст 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Суд погоджується з доводами позивача, що зобов'язання відповідача виникло ще у 2021 році та щодо його виконання сторонами було укладено два договори про реструктуризацію, які відповідачем не були виконані у повному обсязі. Також, суд приймає до уваги важливість позивача у забезпеченні населення міста Києва водою та завдання йому шкоди, в зв'язку з військовою агресією російської федерації.

Проте, суд також враховує ту обставину, що у важкому становищі через військову агресію знаходяться всі господарюючі суб'єкти (юридичні особи) і громадяни в тому числі. Крім того суд враховує доводи відповідача, що виконання означеного рішення у примусовому порядку може призвести до накладення арешту на кошти на рахунках відповідача, що може призвести до неможливості належного утримання тварин (коней), якими опікується іподром.

З огляду на зазначене, суд відзначає, що важке матеріальне становище фізичних та юридичних осіб не може бути підставою та виправданням для жорстокого поводження з тваринами та їх неналежного утримання.

Відповідно до ст. 89 КУпАП жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, але не призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання та поводження з тваринами.

Відповідно до ст 1 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" жорстоке поводження з тваринами - знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, у тому числі спричинило тілесні ушкодження, каліцтво чи загибель, нацьковування тварин одна на одну та на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання, поводження та транспортування тварин; гуманне ставлення до тварин - дії, що відповідають вимогам захисту тварин від жорстокого поводження і передбачають доброзичливе ставлення до тварин, сприяння їх благу, покращання якості їх життя тощо.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" умови утримання тварин повинні відповідати їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Умови утримання тварин повинні задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби. Кількість тварин, що утримуються, обмежується можливістю забезпечення їм умов утримання відповідно до вимог цього Закону. Місце утримання тварин повинно бути оснащено таким чином, щоб забезпечити необхідні простір, температурно-вологісний режим, природне освітлення, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем. Утримання тварин у дитячих закладах допускається за умови забезпечення постійного догляду за тваринами відповідно до вимог цього Закону.

З огляду на специфіку діяльності відповідача, з метою уникнення завдання шкоди тваринам та задля їх захисту, суд вбачає за можливе задовольнити клопотання відповідача та розстрочити йому виконання даного рішення суду строком на 1 рік. І саме ці підстави суд вважає виключними в даному випадку.

Суд відзначає, що оскільки, відповідачем було визнано позов, то згідно приписів ст 130 ГПК України, 50% сплаченого позивачем судового збору підлягає поверненню з державного бюджету, про що судом буде винесено ухвалу. Натомість решта 50 % судового збору підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Київський Іподром" (03191, м. Київ, проспект Глушкова Академіка, буд. 10; ідентифікаційний код: 00846346) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А; ідентифікаційний код: 03327664) суму основного боргу у розмірі 79242 (сімдесят дев'ять тисяч двісті сорок дві) грн 24 коп., 3% річних у розмірі 5282 (п'ять тисяч двісті вісімдесят дві) грн 10 коп., інфляційні втрати у розмірі 17709 (сімнадцять тисяч сімсот дев'ять) грн 29 коп., розстрочивши виконання рішення на 12 місяців та встановивши наступний порядок оплати:

до 06 травня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 червня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 липня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 серпня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 вересня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 жовтня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 листопада 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 грудня 2026 року - 8519,47 грн,

до 06 січня 2027 року - 8519,47 грн,

до 06 лютого 2027 року - 8519,47 грн,

до 06 березня 2027 року - 8519,47 грн,

до 06 квітня 2027 року - 8519,46 грн.

3 Стягнути з Комунального підприємства "Київський Іподром" (03191, м. Київ, проспект Глушкова Академіка, буд. 10; ідентифікаційний код: 00846346) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А; ідентифікаційний код: 03327664) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна ) грн 20 коп.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Суддя І.В.Усатенко