Справа № 643/6554/26
Провадження № 1-кс/643/2700/26
06.04.2026 слідчий суддя Салтівського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові, погоджене прокурором, клопотання старшого слідчого Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025222040000024 від 30.09.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-
Слідчим відділом Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області (далі ХРУП №2) здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42025222040000024 від 30.09.2025, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Так, в ході моніторингу публічних закупівель було виявлено оприлюднену 27.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , закупівлю робіт з реконструкції мереж зовнішнього освітлення внутрішньоквартально мікрорайону, обмеженого вул. Леся Сердюка, вул. Соборності України, вул. Гвардійців-Широнінців та вул. Яни Червоної в м. Харків, з очікуваною вартістю 17 283 033,60 грн. (ідентифікатор ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
24.01.2025 між ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , в якості Замовника, та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , в якості Виконавця, укладено договір №РМ-1 від 24.04.2025, на суму 14 616 574,80 грн. Умовами договору передбачено, що оплата за виконання робіт здійснюється у формі післяплати, за фактично виконані роботи, а фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів бюджету ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно до додаткової угоди №2 від 15.09.2025 до договору №РМ-1 від 24.04.2025 суму договору було зменшено до 13 399 231 грн. 20 коп.
Відповідно до відомостей державного ресурсу розпорядників бюджетних коштів вбачається, що на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в межах виконання договору №РМ-1 від 24.04.2025, замовником сплачено грошові кошти у повному обсязі.
Однак, наразі встановлено, що переважна частина матеріалів використаних ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » для виконання умов вказаного договору, якісні та кількісні характеристики якої внесені до офіційних документів - локальних кошторисів та відомостей ресурсів, обліковується у таких документах по значно завищеній вартості.
Зокрема вартість затискача SO80S, Гак SOT 29, завищена на понад 50 %, вартість світильників, затискачів SLIP 12.1, хомутів завищена на понад 40%, кабелів, оголовків, труби гофрованої завищена на понад 30%.
За наявними даними, враховуючи кількісні характеристики кожного з вказаних матеріалів, загальна сума вартості завищення ціни матеріалів за договором №РМ-1 від 24.04.2025 складає понад 2 мільйони грн.
При цьому, за наявними відомостями обсяги фактично виконаних робіт за договором №РМ-1 від 24.04.2025 не відповідають відомостям, які внесені до актів приймання виконаних робіт форми №КБ-2в.
Враховуючи вищевикладені обставини вбачаються ознаки складу злочину передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, тобто привласнення бюджетних коштів у великих розмірах, в умовах воєнного стану.
Під час досудового розслідування надано запит у порядку ст. 93 КПК України до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з метою отримання документації необхідної для досудового розслідування, однак відповідь не надійшла.
На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з клопотанням зазначивши, що з метою встановлення важливих та об'єктивних обставин у цьому кримінальному провадженні, а також отримання відомостей, що мають істотне значення для встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, для подальшого встановлення осіб (підприємств, організацій), що брали участь у заволодінні грошовими коштами без фактичного виконання робіт, а також для встановлення збитків завданих кримінальним правопорушенням необхідно отримати тимчасовий доступ до речей та документів в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » код ЄДРПОУ НОМЕР_2 юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Так, 25.12.2015 президентом України було підписано Закон України «Про публічні закупівлі», який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції
ІНФОРМАЦІЯ_5 затверджено статут територіальної громади міста Харкова, який розміщено на офіційному веб-порталі останньої ( ІНФОРМАЦІЯ_6 стаття 1 розділу 1 якого передбачає, що територіальна громада міста Харкова як первинний суб'єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень - це жителі, що об'єднані постійним проживанням у межах міста, що мають колективні інтереси і правовий статус, визначений Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, законами України, цим Статутом.
Таким чином вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_7 , в тому числі її структурні підрозділи, реалізуючи інтереси територіальної громади, є суб'єктом ЗУ «Про публічні закупівлі», та має здійснювати усі закупівлі шляхом проведення відкритих торгів використовуючи авторизований електронний майданчик.
Стаття 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачає принципи здійснення публічних закупівель, зокрема: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно до чинного законодавства України механізмом встановлення в ході досудового розслідування відповідності фактично виконаних будівельних робіт проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення переліку та об'ємів фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів; визначення вартості фактично виконаних робіт з будівництва об'єктів; визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або первинною звітною документацією; відповідності первинної звітної документації з будівництва за порядком складання і наведеними розрахунками вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва є проведення судової будівельно-технічної експертизи, оскільки вирішення подібних питань потребує спеціальних знань, а згідно до чинного кримінально-процесуального законодавства України одним із джерел доказів є саме висновки експертів.
Відповідно п. 5.1.3. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5): «…для вирішення питань про відповідність фактично виконаних будівельних робіт проектній документації та вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва; визначення переліку та об'ємів фактично виконаних робіт з будівництва (ремонту, реконструкції) об'єктів; визначення вартості фактично виконаних робіт з будівництва об'єктів; визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості - експерту необхідно надати договірну документацію (договори підряду та додатки до них, додаткові угоди тощо), а також проектно-кошторисну та первинну звітну і виробничу документацію (форми КБ-2в, КБ-3, відомості списання матеріалів, журнал виконання робіт, акти огляду прихованих робіт, акти випробувань тощо) на виконання будівельних робіт».
В ході досудового розслідування встановлено, що ряд товарів «КВТ-ЕЛЕКТРО» придбало у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на підставі видаткових накладних.
В ході досудового розслідування було скеровано запит до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » відповідь на даний час отримано не було, запит директором було проігноровано.
Крім того є достатні підстави вважати що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » здійснювало фіктивний продаж товарів з метою завищення цін на товари.
Згідно видаткової накладної №5056 від 25 липня 2025 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » придбало в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » світильників зовн LED OSRAM ECO CLASS AREA 830 45W 5175LM GR IP66 Ledvance у загальній кількості 13 шт., на суму з урахуванням ПДВ 71 026,80 грн.
19.03.2026 проведено огляд закупівлі робіт з реконструкції мереж зовнішнього освітлення внутрішньоквартально мікрорайону, обмеженого вул. Леся Сердюка, вул. Соборності України, вул. Гвардійців-Широнінців та вул. Яни Червоної в м. Харкові.
В ході огляду виявлено фактично встановлені світильники LEDVANCE ECO CLASS AREA 827 45W 4950LM GR 2700K, 45W, 100-240V, 50/60Hz, 320 mA.
Таким чином в ході подальшого досудового розслідування, орган досудового розслідування вважає що частину товарів торгової марки LEDVANCE ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » могло «фіктивно» придбати в ПІІ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Враховуючи вищевикладене, а також те, що у діях на даний час невстановлених осіб містяться ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, для повного і всебічного досудового розслідування, та забезпечення проведення комплексу відповідних судових експертиз, у органу досудового розслідування наявна необхідність у тимчасовому доступі до документації, володільцем якої є ПІІ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 юридична адреса: АДРЕСА_2 .
Вказана документація, що стосується вчинення цього кримінального правопорушення, має важливе значення для доказування, оскільки містить підписи сторін, документи, що місять відповідні рішення певних посадових осіб підприємства/організації чи фізичної особи, тощо, яка необхідна в тому числі для подальшого проведення комплексу необхідних судових експертиз, в тому числі направлених на незалежну оцінку проведених робіт.
Вказані відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні та під час судового розгляду, будуть сприяти у встановленні осіб причетних до кримінального правопорушення, а іншим шляхом неможливо отримати дану інформацію, про що свідчать матеріали кримінального провадження, тому необхідно отримати тимчасовий доступ до зазначених документів з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій. Вилучення означених вище документів обумовлене тим, що орган досудового розслідування не може запросити у порядку ст. 93 КПК України відомості, що містять у вище таких документах, та згідно до ст. 162 КПК України інформація у вказаній документації віднесена до такої, що містить охоронювану законом таємницю.
Крім того, слідчий просить розгляд даного клопотання проводити без виклику та участі володільця зазначених документів у зв'язку з тим, що існують ризики їх зміни або знищення.
Разом з клопотанням слідчий подав заяву, відповідно якої просив клопотання задовільнити та розглянути його у свою відсутність.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження дійшов наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 163 КПК України після отримання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд здійснює судовий виклик особи, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, за винятком випадку, встановленого частиною другою цієї статті.
Слідчим в клопотанні доведені ризики, передбачені ч. 2 ст. 163 КПК України, тому розгляд клопотання проводиться без виклику у судове засідання особи, яка володіє відповідною інформацією, речами та документами.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що слідчим дотримані вимоги ч. 2 ст. 160, ч. 5 ст. 163 КПК України, клопотання є обґрунтованим, доведена наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні й вказані документи перебувають у володінні зазначеного товариства, містять охоронювану законом таємницю, тому задовольняє клопотання у повному обсязі.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 163-166 КПК України, -
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити.
Надати старшому слідчому Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 , начальнику відділення СВ Харківського районного управління поліції №2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 та прокурору Салтівської окружної прокуратури м. Харкова ОСОБА_5 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 юридична адреса: АДРЕСА_2 , а саме до оригіналів документів та інших носіїв інформації, з можливістю вилучення їх копій:
-- дистриб'юторської угоди, або інших документів між ПІІ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », код ЄДРПОУ НОМЕР_3 та представництвами OSRAM/ Ledvance, щодо продажу їх продукції на території України, а також обслуговування та гарантії;
-- копій первинних бухгалтерських документів між ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 та ТОВ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " 39622148 щодо реалізації світильників зовн. LED OSRAM ECO CLASS AREA 830 45W 5175LM GR IP66 Ledvance (LED) 45 Вт., світильників зовн. LEDVANCE ECO CLASS AREA 827 45W 4950LM GR 2700K, 45W, 100-240V, 50/60Hz, 320 mA за 2021-2025 роки;
-- сертифікату якості, паспорту продукції або інших документів виробника світильників зовн. LED OSRAM ECO CLASS AREA 830 45W 5175LM GR IP66 Ledvance (LED) 45 Вт.; світильників зовн. LEDVANCE ECO CLASS AREA 827 45W 4950LM GR 2700K, 45W;
-- документів ПІІ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 щодо придбання (ввезення на територію України) світильників зовн. LED OSRAM ECO CLASS AREA 830 45W 5175LM GR IP66 Ledvance (LED) 45 Вт.; світильників зовн. LEDVANCE ECO CLASS AREA 827 45W 4950LM GR 2700K, 45W, 100-240V, 50/60Hz, 320 mA за 2021-2025 роки, в тому числі декларації митного оформлення вказаного обладнання з усіма додатками;
-- інформації про дилерську ціну ПІІ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 станом на світильники зовн. LED OSRAM ECO CLASS AREA 830 45W 5175LM GR IP66 Ledvance (LED) 45 Вт.; світильників зовн. LEDVANCE ECO CLASS AREA 827 45W 4950LM GR 2700K, 45W, 100-240V, 50/60Hz, 320 mA, зокрема станом на 2021 рік, 17.06.2025 та на теперішній час (якщо ціна не змінювалась, зазначити про таке), з урахуванням та без урахування доставки. За умови наявності оптових пропозицій станом на 2021 рік та 17.06.2025 слід зазначити як роздрібні так і оптові пропозиції, та оптові умови..
Строк дії ухвали до 06.06.2026.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1