Справа № 175/4608/26
Провадження № 2-а/175/30/26
іменем України
23 березня 2026 року селище Слобожанське Дніпровського
району Дніпропетровської області
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Лютая Г.Ю., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення та просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 по справі про адміністративне правопорушення № R366552 від 18.02.2026 щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП;
стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1064 гривні 96 копійок, пов'язані зі сплатою судового збору;
стягнути (повернути) з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачену штрафну санкцію, зазначену у постанові № R366552 від 18.02.2026, у розмірі 8500,00 грн.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160-161 КАС України.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 КАС України розгляд кількох пов'язаних між собою вимог, якщо позивач заявить кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
Позивачем не обгрунтовано що ІНФОРМАЦІЯ_2 є належним позивачем щодо повернення коштів, сплачених до органу казначейства, та не обгрунтовано належним чином підсудність вимоги про повернення штрафних санкцій, сплачених до органу казначейства, місцевому загальному суду.
Позивачем не виконано вимоги ч. 5 ст. 160 КАС України щодо зазначення ціни позову.
Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Сплата судового збору за подання адміністративного позову, в силу положень ч. 3 ст. 161 КАС України, є процесуальним обов'язком сторони, що звертається до суду з позовом.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Ревізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/ТГсмтСлобож/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155, Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.), Рахунок отримувача: UA208999980313151206000004457, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу 101 __________ЄДРПОУ позивача, Судовий збір, за позовом ___________ (найменування позивача), Дніпровський районний суд Дніпропетровської області.
Таким чином, за позовну вимогу майнового характеру підлягає сплаті судовий збір у розмірі, встановленому пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1331,20 грн.
Частинами 1, 2 ст. 169 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дану позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України, суддя, -
п о с т а н ов и в :
Залишити без руху адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Встановити позивачу строк тривалістю п'ять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з дотриманням вимог ст. 160, 161 КАС України.
У випадку невиконання вказаних вимог суду, дана позовна заява відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Г. Ю. Лютая