02.04.2026 Справа №607/2201/26 Провадження №3/607/1264/2026
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., при розгляді матеріалів, які надійшли з Тернопільської митниці Державної митної служби України про порушення митних правил відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
-- за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
-- за участю: представника Тернопільської митниці Лось О.М.,
Тернопільською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, отримувачами яких є суб'єкти, розташовані (зареєстровані) на території Тернопільської області встановлено наступне. У відповідності до баз даних АСМО «Інспектор» 13.09.2023 о 01 год. 40 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець-Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «Hyundai», модель «Santa Fe», кузов № НОМЕР_2 , 2011 року виготовлення, бувший у використанні, реєстраційний номер НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ), та оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.
З метою з'ясування обставин ввезення на митну територію України даного транспортного засобу Тернопільською митницею направлено запит у Львівську митницю за №7.25-3/20-01/7/7304 від 08.12.2025 з проханням надати копії документів, на підставі яких транспортний засіб ввезено у якості гуманітарної допомоги. Факт ввезення на митну територію України та оформлення у якості гуманітарної допомоги даного транспортного засобу підтверджується відомостями, що містяться у АСМО «Інспектор» та копіями документів, які додані до відповіді Львівської митниці від 15.12.2025 №7.4-1/20-01/7/31270.
Згідно поданої громадянином України ОСОБА_1 до митного контролю та оформлення Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 13.09.2023 відправником товару зазначено «MILTON KEYNES», отримувачем - ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» (м. Тернопіль, вул. Нова, буд. 2, код ЄДРПОУ 21165544). Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 13.09.2023, підписано особисто громадянином України ОСОБА_1 .
Також до митного оформлення як підставу для переміщення ОСОБА_1 було надано письмове звернення ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» від 11.09.2023 про сприяння щодо ввезення вказаного транспортного засобу на територію України.
Тернопільською митницею з метою підтвердження чи спростування факту отримання транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , а також видачі письмового звернення від 13.09.2023, на адресу ГО МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» направлено запит №7.25-3/20-01/14/7033 від 28.11.2025.
04.12.2025 отримано відповідь від керівника ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» відповідно до якої ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» транспортний засіб марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 не замовляла, не очікувала, не отримувала, не передавала іншим особам, письмове звернення ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» від 11.09.2023 не видавалось.
10.12.2025 на адресу місця реєстрації (проживання) громадянина ОСОБА_1 , наявну в ЦБД ЄАІС Державної митної служби України, направлено лист №7.25-3/20-01/10/7357 про необхідність прибуття до митного органу для дачі пояснень з приводу обставин ввезення транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 та участі у складанні протоколу про порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МКУ.
13.12.2025 з метою з'ясування обставин ввезення вищезазначеного транспортного засобу, здійснено телефонну розмову з гр. України ОСОБА_1 (моб.тел. НОМЕР_6 ). В ході телефонної розмови гр. ОСОБА_1 повідомив, що транспортний засіб марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 ввезено ним на митну територію України у якості гуманітарної допомоги. Станом на 13.12.2025 зазначений транспорт знаходиться у нього в частково розібраному стані.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999 №1192-XIV гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у газі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації донорам.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування. заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 №174 визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
При цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 №544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 №241, не застосовуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митним кодексом України визначено, що товари. - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі (п. 57 ст. 4 Митного кодексу України).
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, відповідають дійсності.
Відповідно до сайту www.autotrader.co.uk встановлено, що орієнтовна середня вартість транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , 2011 року виготовлення, становить 2 900 фунтів стерлінгів, що за курсом НБУ становить 132 232,46 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару - транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , 2011 року виготовлення, бувший у використанні, реєстраційний номер НОМЕР_7 у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання, з приховуванням від митного контролю, шляхом заявлення в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою недостовірних відомостей щодо отримувача транспортного засобу та фактичного місця призначення, подання митного органу, як підстави для його переміщення підроблених документів та документів, одержаних незаконним шляхом та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару, а саме письмове звернення ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» від 11.09.2023, яке ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» не видавалось і є підробленим.
Таким чином в діях громадянина України ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
В судовому засіданні представник митниці Лось О.М. протокол про порушення митних правил підтримала в повному обсязі та просить притягнути до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення ним митних правил.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився з невідомих суду на те причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотань та заяв щодо розгляду справи від нього не надходило. Зазначені обставини відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП надають можливість розгляду справи за його відсутності.
Під час проведення попереднього судового засідання ОСОБА_1 подане клопотання про передачу справи за територіальною підсудністю за місцем його проживання, у задоволенні якого було відмовлено судом, та в якому значилося, що ОСОБА_1 своєї вини не визнає, має сумніви в частині оцінки транспортного засобу, із викладеними у протоколі обставинами не погоджується.
Заслухавши думку представника Тернопільської митниці, вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно із ст. 487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із протоколу про порушення митних правил №0071/UA403000/2025 від 19.12.2025 ОСОБА_1 інкримінуються порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України тобто дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Відповідно до диспозиції ст. 483 Митного кодексу України, абзацу першого п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 8 від 03.06.2005, переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України, зокрема, з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача. Згідно абзацу другого та четвертого п. 6 Постанови документами, що містять неправдиві дані, є зокрема такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються не відповідають дійсності.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , 13.09.2023 здійснив ввезення транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , 2011 року виготовлення, бувший у використанні, реєстраційний номер НОМЕР_7 у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України.
Так, до митного контролю ОСОБА_1 подано Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 13.09.2023, де зазначив відправника товару «MILTON KEYNES», отримувача - ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ». Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 13.09.2023, підписано особисто громадянином України ОСОБА_1 .
Також до митного оформлення ОСОБА_1 надав письмове звернення ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» від 11.09.2023 про сприяння щодо ввезення вказаного транспортного засобу на територію України.
З метою підтвердження, чи спростування даного факту Тернопільською митницею 04.12.2025 отримано відповідь від керівника ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ», відповідно до якої ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» транспортний засіб марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 не замовляла, не очікувала, не отримувала, не передавала іншим особам, письмове звернення ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» від 11.09.2023 не видавалось.
Таким чином факт вчинення митного правопорушення ОСОБА_1 повністю підтверджується вищенаведеним та даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил №0071/UA403000/2025 від 19.12.2025; інформацією з баз даних АСМО «Інспектор», з якої встановлено, що 13.09.2023 о 01 год. 40 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Краківець-Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці ОСОБА_1 на митну територію України ввезено транспортний засіб марки «Hyundai», модель «Santa Fe», кузов № НОМЕР_2 , 2011 року виготовлення, бувший у використанні, реєстраційний номер НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) та оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану; митною декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 13.09.2023 встановлено, що відправником товару є «MILTON KEYNES», отримувачем - ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ». Товар, як вид гуманітарної допомоги-транспортний засіб марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 у кількості 1 штуки, об'ємом 2199. Декларація підписана особисто ОСОБА_1 ; звернення керівника ГО "Молодь з місією" ОСОБА_2 до начальника митниці Шегині про сприяння щодо ввезення транспортного засобу «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , номерний знак НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 ) на територію України; відповіддю від керівника ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» на запит Тернопільської митниці від 04.12.2025 встановлено, що ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» транспортний засіб марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 не замовляла, не очікувала, не отримувала, не передавала іншим особам, письмове звернення ГО «МОЛОДЬ З МІСІЄЮ» від 11.09.2023 не видавалось; доповідною запискою №20-01/20-01/5034 від 19.12.2025 від головного державного інспектора оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил ОСОБА_3 ; даними з сайту www.autotrader.co.uk встановлено, що орієнтовна середня вартість транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , 2011 року виготовлення, становить 2 900 фунтів стерлінгів.
Відтак, винуватість ОСОБА_1 підтверджена належними, допустимими та достовірними доказами. Ці докази є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять його винуватість у вчинені протиправних дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України транспортного засобу, у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання, з прихованням від митного контролю, шляхом заявлення в декларації про перелік товарів, що визначаються гуманітарною допомогою недостовірних відомостей щодо отримувача транспортного засобу та фактичного місця призначення, подання митному органу, як підстави для його переміщення підроблених документів та документів одержаних незаконним шляхом та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару. Більше того доказів які б вказували на невинуватість особи, суду надано не було.
В даному випадку, враховуючи встановлені обставини, надані докази та наведені норми права, суддя вважає, що здійснюючи переміщення транспортного засобу через митний кордон України у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосування заходів нетарифного регулювання, з прихованням від митного контролю, шляхом заявлення в декларації про перелік товарів на підставі підроблених документів, ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення транспортного засобу з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару митної декларації, яка містять неправдиві відомості про одержувача товару та фактичного місця призначення, відтак неправомірні дії ОСОБА_1 утворюють склад правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а тому ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності і накласти адміністративне стягнення.
Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суддя відповідно до ст.ст. 33, 34, 35 КУпАП приймає до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність та приходить до переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано його дії.
Санкцією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено стягнення у виді від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Водночас, з матеріалів справи відносно ОСОБА_1 вбачається, що безпосередній предмет правопорушення не вилучався, даний автомобіль із пояснень ОСОБА_1 знаходиться у нього у розібраному стані, право власності за іншою особою згідно даних Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях не зареєстроване.
За вказаних обставин, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 штраф в розмірі 50 відсотків вартості транспортного засобу - безпосереднього предмету порушення митних правил 132 232,46, що становить 66 116,23 грн, із конфіскацією транспортного засобу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 458, 483, 526, 527, 528, 529 Митного кодексу України, ст.ст. 2, 9, 23, 33, 252, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) відсотків вартості транспортного засобу, який є безпосереднім предметом порушення, що становить 66 116 (шістдесят шість тисяч сто шістнадцять) гривень 23 копійки із конфіскацією товару, а саме транспортного засобу марки «HYUNDAI», модель «SANTA FE», кузов № НОМЕР_5 , 2011 року виготовлення, бувший у використанні, реєстраційний номер НОМЕР_7 , який перебуває у володінні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 (до ліквідації та зміни назви - Турківський район), код НОМЕР_1 .
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.
Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду (судді) у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський