ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91000, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области91000, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
01.02.08 Справа № 16/390.
Суддя Шеліхіна Р.М., розглянувши скаргу відповідача на дії органу виконання рішення по справі за позовом Державного підприємства "Укренерговугілля" в особі Луганської філії, м. Луганськ
до Державного підприємства "Шахта “Голубівська», м. Кіровськ Луганської області
про стягнення 28028419 грн. 28 коп.
Орган виконання судового рішення: Департамент державної виконавчої служби відділу примусового виконання рішень, м. Київ
за участю представників сторін:
від позивача - Словенко В.О., довіреність № 2 від 03.01.08;
від відповідача - Берт М.С., довіреність № 11 від 08.01.08;
від відповідача - Бініашвілі М.Р, в.о. директора шахти, паспорт ЕМ 006378 Перевальским РВУМВС України в Луганській обл. від 03.11.98 ;
від органу виконання рішень - Атауш І.А., довіреність № 15-09-254 від 01.02.08.,
СУТЬ СПОРУ: відповідач по справі звернувся до господарського суду Луганської області зі скаргою на дії Департаменту державної виконавчої служби, відділу примусового виконання рішень від 23.01.08. №55, в якій просить суд визнати недійсною постанову від 25.12.07. № 4963396 про арешт коштів боржника.
Разом із заявою відповідачем надане клопотання від 23.01.08. в якому, заявник скарги просить суд відновити пропущений строк, передбачений на оскарження постанови про арешт грошових коштів боржника від 25.12.07. № 4963396, обґрунтовуючи це тим, що скарга помилково була направлена до Луганського окружного адміністративного суду.
Розглянувши скаргу та додані до неї документи суд, враховуючи поважність причини пропуску строку, дійшов висновку: клопотання відповідача щодо відновлення пропущеного строку для оскарження постанови державного виконавця задовольнити. Строк для оскарження постанови державного виконавця від 25.12.07. № 4963396 про арешт коштів боржника відновити.
При розгляді справи суд
Відповідач (боржник) звернувся до господарського суду зі скаргою на дії відділу примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (далі -ДВС) по виконанню наказу господарського суду Луганської області від 30.08.07. № 16/390, яким з відповідача на користь позивача стягнуто грошові кошти в сумі 28028419 грн. 28 коп.
Боржник у скарзі зазначив, що в рамках виконавчого провадження по виконанню наказу господарського суду від30.08.07. № 16/390 державним виконавцем постановою від 25.12.07. накладено арешт на грошові кошти у сумі позову, що знаходяться на його реєстраційних рахунках в УДК в Луганської області.
Боржник вважає, що накладення арешту здійснено в супереч вимогам Бюджетного кодексу України та Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік», так як грошові кошти, які надійшли на вказані рахунки, є коштами державного бюджету, які повинні витрачатися виключно на виконання плану використання бюджетних коштів відповідачем на період 2007року.
Заявою від 01.02.08. заявник уточнив свої вимоги по скарзі, зазначивши, що він просить суд скасувати арешт з рахунків №№ 354007002459, 35230008002459, 37115120045956, відкритих в установі державного казначейства -У ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, у зв'язку з тим, що дані рахунки відповідач використовує для отримання державних цільових коштів на виплату заробітної плати і відрахувань з фонду заробітної плати.
Таким чином, в скарзі на дії ДВС при виконанні рішення по даній справі відповідач просить суд скасувати арешт з рахунків №№ 354007002459, 35230008002459, 37115120045956, відкритих в установі державного казначейства -У ГУДКУ в Луганській області.
ДВС проти скарги заперечує посилаючись на те, що оскаржувана постанова винесена на підставі ст. 50 Закону України “Про виконавче провадження», тобто законно і обґрунтовано.
Представник стягувача (позивача по справі) не заперечив доводів боржника (відповідача по справі) щодо скасування арешту з реєстраційних рахунків, на яких обліковуються кошти з державного бюджету.
Враховуючи вищевикладене, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали та обставини справи, вислухав представників сторін та органу виконання рішення суду, оцінивши надані сторонами докази своїх вимог і заперечень до суті скарги, їх належність, допустимість, достовірність кожного окремо і у сукупності, суд дійшов висновку, що скарга, зі змінами вимог від 01.02.08., підлягає задоволенню за таких підстав.
Відповідно до норми ст.19 Основного закону держави -Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання плану використання бюджетних коштів відповідачем на період 2007року, затвердженого Міністерством вугільної промисловості , і який є додатком №26 до Порядку виконання державного бюджету, було відкрито реєстраційні рахунки №№ 354007002459, 35230008002459, 37115120045956, відкритих в установі державного казначейства -У ГУДКУ в Луганській області, грошові кошти на яких були арештовані ДВС.
На вказані рахунки поступають кошти Державного бюджету України, які можуть використовуватися виключно на виконання державного бюджету Міністерством вугільної промисловості, що підтверджується Порядком використання коштів Державного бюджету України мінвуглепромом, кошторисом заявника, затвердженим Міністерством вугільної промисловості, Планом використання бюджетних коштів на 2007, затвердженим Міністерством вугільної промисловості України.
Кошти Державного бюджету України, які поступають на реєстраційні №№ 354007002459, 35230008002459, 37115120045956, відкриті заявником в Управлінні державного казначейства України у Луганській області, та згідно Порядку використання коштів Державного бюджету України використовуються за такими основними напрямками діяльності:
Виплата заробітної плати та видаткових нарахувань на заробітну плату працівникам шахти «Голубівська»(заявник);
та інше.
Згідно ст. ст. 30, 87 Бюджетного кодексу України видатки Державного бюджету України включають бюджетні призначення, встановлені законом про Державний бюджет України на конкретні цілі, що пов'язані з реалізацією державних програм, які мають виключно державне значення.
Відповідно до ст. 7 Бюджетного кодексу України бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Згідно ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна.
Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Відповідно до ст. 176 Цивільного кодексу України держава не відповідає за зобов'язаннями створених нею юридичних осіб.
Таки чином, власником грошових коштів, які знаходяться на реєстраційних рахунках №№ 354007002459, 35230008002459, 37115120045956, відкритих заявником в Управлінні державного казначейства України у Луганській області, є держава Україна в особі Міністерства вугільної промисловості України, яке і є розпорядником коштів з державного бюджету.
Разом з цим, заявник (відповідач), є підрозділом Міністерства вугільної промисловості і підпорядкованим підприємством органу, уповноваженого державою на цільове використання грошових коштів з державного бюджету України.
Згідно ч. 2 ст. 50 Закону України “Про виконавче провадження» стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України “Про виконавче провадження» державний виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що знаходяться в кредитних установах, в порядку, передбаченому цим Законом, а виконавче провадження має здійснюватись згідно з Законом України “Про виконавче провадження» та іншими законами України.
Державне казначейство України та його територіальні органи не є ані банками, ані кредитними установами (організаціями).
Згідно Положенню про Державне казначейство України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1232, Державне казначейство України (далі - Казначейство) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінфіну і йому підпорядковується.
Зазначеним положенням Державне казначейство України та його територіальні органи не наділені кредитними функціями.
Згідно п. п. 2.2.2. Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства, затвердженому наказом Державного казначейства України від 2 грудня 2002 р. № 221 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2002 р. за N 976/7264, бюджетні рахунки для операцій клієнтів за бюджетними коштами це рахунки для здійснення операцій за асигнуваннями, передбаченими на виконання відповідних програм і заходів у державному та місцевих бюджетах, які відкриваються розпорядникам та одержувачам коштів і поділяються на:
реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання загального фонду кошторисів;
спеціальні реєстраційні рахунки, які відкриваються розпорядникам коштів бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків для обліку операцій з виконання спеціального фонду кошторисів;
рахунки одержувачів коштів, які відкриваються одержувачам коштів бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації видатків загального та/або спеціального фондів для обліку операцій з виконання плану використання бюджетних коштів.
Постановою від 25.12.07. державним виконавцем накладено арешт на грошові кошти у сумі ціни позову по даній справі, що знаходяться на реєстраційних рахунках заявника (відповідача) в УДК в Луганської області.
Із системного аналізу вищевказаних нормативних актів витікає, що:
- Державне казначейство України та його територіальні органи не є ані банками, ані кредитними установами (організаціями);
- грошові кошти, які знаходяться на реєстраційних рахунках суб'єктів господарювання в Державному казначействі України або його територіальних органів, є бюджетними коштами, тобто коштами державного або місцевого бюджетів, а не власними коштами підприємств - боржників.
Таким чином, положення ст. ст. 50 та 63 Закону України “Про виконавче провадження» про звернення стягнення на кошти боржника, які знаходяться в установах банків та інших кредитних організаціях, не можуть застосовуватися до бюджетних коштів, акумульованих на реєстраційних рахунках в Державному казначействі України або його територіальних органах.
За таких обставин вимоги відповідача про скасування арешту з грошових коштів, які знаходяться на реєстраційних рахунках 354007002459, 35230008002459, 37115120045956 в УДК в Луганській області, підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 1212 ГПК України, суд
1. Скаргу на дії відділу примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 23.01.08. №55, з урахуванням внесених змін у скаргу заявою від 01.02.08., задовольнити.
2. Відділу примусового виконання рішень департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України негайно зняти арешт з грошових коштів в сумі 593000 грн., які знаходяться на реєстраційних рахунках Державного підприємства "Шахта “Голубівська», м. Кіровськ Луганської області в УДК в Луганській області, накладений постановою Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 25.12.07.
Суддя Р.М.Шеліхіна