01.04.2026 Справа № 756/4279/26
Унікальний №756/4279/26
Провадження №3/756/1701/26
01 квітня 2026 року Оболонський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Диби О.В.,
за участю секретаря Загороднюк В.В.,
прокурора Тостановського А.Т.,
особи, що притягається до
адміністративної діяльності ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, працюючого на посаді головним державним інспектором відділу кадрової роботи Спеціальної лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, гр. ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста Оболонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), будучи державним службовцем категорії «В», являючись суб'єктом відповідальності, 15.05.2025 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 03.10.2025 о 12 год. 05 хв. несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечувала обставини викладені у протоколі, а також факт несвоєчасного подання електронної декларації при звільненні, вказувала, що на той момент були сімейні обставини, внаслідок чого несвоєчасно подала декларацію.
У судовому засіданні прокурор підтримав обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності із застосуванням адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність осіб за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) №3483-К від 22.10.2024 ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста Оболонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 01.11.2024.
Наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) №28-К від 20.12.2024 ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.
01.11.2024 ОСОБА_1 була попереджена про вимоги, заборони та обмеження, встановленні Законом України «Про запобігання корупції».
Наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) №2467-К від 14.08.2025 ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста Оболонського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 15.08.2025.
Пунктом 1 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Таким чином, ОСОБА_1 у період 16.08.2025 по 14.09.2025 була зобов'язана подати декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Однак, відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію о 12 год. 05 хв. 03.10.2025
Таким чином, ОСОБА_1 порушила строк, встановлений ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а отже в її діях наявні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За таких обставин, враховуючи характер вчинення правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність керуючись ст.22, 172-6, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винною ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 665,60 грн.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її винесення через Оболонський районний суд м. Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження;
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя: Олексій ДИБА