Справа №705/1831/26
1-в/705/67/26
02 квітня 2026 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ;
за участю:
представника адміністрації СВК №92 (в режимі відео конференції) ОСОБА_3 ,
засудженого (в режимі відео конференції) ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умані справу за поданням начальника ДУ «Старобабанівська виправна колонія (№92)» про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, з середньою освітою, уродженця м. Черкаси, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше неодноразово судимого,
засудженого 12.07.2022 року Соснівським районним судом м. Черкаси за ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 71, ч. 5 ст. 72 КК України до 5 років 1 місяць позбавлення волі,
Начальник державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 .
Подання обґрунтоване тим, що 19.04.2026 року з державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) звільняється засуджений ОСОБА_4 , який під час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе з негативної сторони, має 8 порушень вимог режиму відбування покарання, із них 3 стягнення погашені та 1 знято у встановленому порядку, до суспільно-корисної праці ставиться добре, має 5 заохочень. По відношенні до працівників ввічливий. Не став на шлях виправлення.
Особа, що звернулася з цим поданням, просить суд вирішити питання про встановлення на підставі п. Г ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду терміном на 1 (один) рік 6 (шість) місяців з такими обмеженнями у вигляді:
- заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- реєстрації в поліції чотири рази на місяць;
- заборони відвідувати заклади, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судовому засіданні підтримав подання та просив задовільнити.
Засуджений ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду строком на 1 (один) рік.
Суд, розглянувши подання та додані до нього матеріали дійшов такого висновку.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб:
б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства;
в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення;
г) засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
ґ) засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи;
д) засуджених до довічного позбавлення волі;
е) звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.
З матеріалів подання вбачається, що 19.04.2026 року з державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) звільняється ОСОБА_4 , засуджений 12.07.2022 року Соснівським районним судом м. Черкаси за ч. 2 ст. 186, ч. 1 ст. 71, ч. 5 ст. 72 КК України до 5 років 1 місяць позбавлення волі.
Згідно характеристики на засудженого, наданої ДУ «СВК (№92)» судом встановлено, що засуджений ОСОБА_4 неодноразово судимий, за час відбування покарання характеризується негативно. Допустив 8 порушень вимог режиму відбування покарання, із них 3 стягнення погашені та 1 знято у встановленому порядку. Працевлаштований на виробництві установи з виготовлення малопомітної маскувальної перешкоди. До праці та виконання покладених обов?язків ставиться сумлінно, виконує поставленні завдання, приймає активну участь у суспільно-корисному житті відділення та участь в роботі самодіяльних організацій, сумлінно і своєчасно виконує роботи по благоустрою відділення, за що 5 разів заохочувався правами начальника установи. Намагається самостійно виконувати роботи із самообслуговування, має достатні навички для самостійного їх виконання. Намагається утримувати у чистоті та порядку спальне місце та при ліжкову тумбочку, має охайний зовнішній вигляд не завжди. Намагається дотримуватись вимог пожежної безпеки. У відношенні до представників адміністрації установи ввічливий не завжди, виконує їх законні вимоги не завжди. На заходи виховного та профілактичного характеру реагує посередньо, робить належні висновки не завжди. За характером стриманий. В середовищі засуджених не конфліктний. Підтримує рівні та доброзичливі стосунки із засудженими як позитивної, так і негативної спрямованості.
Відповідно до висновку адміністрації установи відбування покарання засудженим ОСОБА_4 останній на шлях виправлення не став.
Таким чином, суд дійшов висновку, що існують встановлені законом підстави для встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил:
а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції;
б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;
в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах;
г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
Перелік обмежень до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, визначений у ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». До них належать : а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Крім того, суд наголошує, що встановлення обмежувальних заходів повинно кореспондуватися з відповідальністю за їх порушення, оскільки лише в такому разі втручання в приватне право особи буде виправданим, бо як тільки тоді буде дотримана легітимна мета такого втручання, визначена ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" - запобігання вчиненню кримінальних правопорушень такими особами і здійснення на них виховного впливу.
Відповідно до ст. 187 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме за: 1.) неявку за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2.) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрацію в органі Національної поліції.
Отже, виходячи з викладеного, суд вважає за можливе задовольнити подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановити адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік 6 (шість) місяців із встановленням наступних обмежень:
- заборона виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- реєстрація в поліції чотири рази на місяць;
- заборона відвідувати заклади, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Керуючись ст.ст. 3,4,5,6,10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 369-372, 539 Кримінального процесуального кодексу України, суд
1. Подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
2. Установити стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік 6 (шість) місяців.
3. Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час здійснення за ним адміністративного нагляду, наступні обмеження:
- заборона виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- реєстрація в поліції чотири рази на місяць;
- заборона відвідувати заклади, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
4. Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 7 днів з дня оголошення ухвали.
5. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1