Справа № 161/7258/26
Провадження № 1-кс/161/2395/26
м. Луцьк 02 квітня 2026 року
Слідчий суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області старшого лейтенанта ОСОБА_3 ,про надання дозволу на проведення огляду, -
Слідчого СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області старшого лейтенанта ОСОБА_3 , за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Луцької окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернулась до слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0722883600:03:000:6271 площею 0, 12 га, що на праві приватної власності належить ТзОВ «Логістик Транс Буд Інвест» (код ЄДОРПОУ 44847655) із залученням спеціалістів з метою фіксації наявних на ній об'єктів транспортної інфраструктури, зокрема розвороту тролейбусної лінії, елементів контактної мережі, дорожнього покриття, інженерних споруд та інших об'єктів, що свідчать про її фактичне використання Комунальним підприємством «Луцьке підприємство електротранспорту»
Клопотання вмотивоване тим, що СВ Луцьким РУП ГУНП у Волинській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42025032010000177 від 04.08.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування в указаному кримінальному провадженні встановлено, що що Комунальне підприємство «Луцьке підприємство електротранспорту» згідно державного акту ІІ-ВЛ №000037 від 20 січня 1998 року на праві постійного користування має 0,40 гектарів землі для площадки розвороту тролейбусної лінії по вулиці Рівненській до села Гаразджа відповідно до рішення Волинської обласної ради від 11 лютого 1997 року №14-р.
Згідно акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту №478 від 23.09.1997, побудовано та прийнято до експлуатації тягову підстанцію тролейбусної лінії у селі Струмівка Луцького району. Тобто фактично на вищевказаній земельній ділянці виконано роботи з влаштування площадки розвороту тролейбусної лінії: побудовано об'єкт транспортної інфраструктури (встановлено залізобетонні опори та прокладено контактну мережу для розвороту тролейбусів на кінцевій зупинці в с. Гаразджа).
Однак, всупереч вищевказаним обставинам, службові особи Лищенської сільської ради Луцького району Волинської області, 18 червня 2015 року прийняли рішення щодо затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства для ОСОБА_5 , незважаючи на те, що зазначена земельна ділянка фактично перебуває у користуванні Комунального підприємства «Луцьке підприємство електротранспорту» та використовується для забезпечення функціонування об'єкта транспортної інфраструктури - розвороту тролейбусної лінії.
Прийняття такого рішення здійснено без належного врахування прав та законних інтересів комунального підприємства як землекористувача, а також без дотримання вимог земельного та містобудівного законодавства щодо цільового призначення земельної ділянки і забезпечення безперебійного функціонування об'єктів громадського транспорту.
Встановлений порядок розпорядження земельними ділянками комунальної власності визначається, зокрема, нормами Земельного кодексу України.
У заяві зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Як встановлено, при поданні Павлівом заяви про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до Лищенської сільської ради, ініціатором не подано письмової згоди землекористувача - Комунального підприємства «Луцьке підприємство електротранспорту», що є порушенням встановленого порядку розпорядження земельними ділянками комунальної власності.
Таким чином, передача земельної ділянки у приватну власність без попереднього вилучення її у комунального підприємства як землекористувача, а також без урахування її фактичного використання для обслуговування об'єкта громадського транспорту, суперечить вимогам статей 83, 116 та 123 Земельного кодексу України і свідчить про порушення встановленого порядку розпорядження землями комунальної власності.
Окрім того, в ході досудового розслідування встановлено, що після набуття ОСОБА_5 у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 0722883600:03:000:6271, останній 28 квітня 2017 року уклав правочин щодо продажу вказаної земельної ділянки із ОСОБА_6 , який у свою чергу 26 липня 2022 року прийняв рішення про передачу зазначеної земельної ділянки до статутного капіталу ТзОВ «Логістик Транс Буд Інвест».
В подальшому, ТзОВ «Логістик Транс Буд Інвест» звернулось до відділу містобудування та архітектури Підгайцівської сільської ради із заявою про видачу містобудівних умов та обмежень з метою нового будівництва автозаправної станції із пунктом сервісного обслуговування водії та пасажирів в с. Лище Луцького р-ну Волинської обл. на земельній ділянці з кадастровим номером 0722883600:03:000:6271. Наказом №515/01 від 25 жовтня 2024 року Підгайцівською сільською радою затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва згідно вищевказаної заяви.
Таким чином, у діях службових осіб Лищенської сільської ради можуть вбачатися ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 Кримінального кодексу України, у разі якщо ними було прийнято рішення про передачу земельної ділянки у приватну власність та подальшу зміну її цільового призначення на «12.11 Для розміщення та експлуатації об'єктів дорожнього сервісу», попри те, що така земельна ділянка перебуває у постійному користуванні комунального підприємства, і згода землекористувача на вилучення чи зміну цільового використання надана не була.
Зазначена земельна ділянка фактично використовується для розміщення об'єкта транспортної інфраструктури - розвороту тролейбусної лінії, що забезпечує функціонування міського електротранспорту. Відповідно до вимог земельного законодавства України, припинення права постійного користування земельною ділянкою можливе виключно у встановленому законом порядку, зокрема за згодою землекористувача або за рішенням суду, а також із дотриманням процедури вилучення (викупу) такої земельної ділянки для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.
Ігнорування службовими особами зазначених вимог, неприйняття заходів щодо належного правового врегулювання припинення права користування земельною ділянкою комунальним підприємством, а також ухвалення рішення, яке створює передумови для забудови ділянки об'єктом підвищеної небезпеки, може свідчити про недбале ставлення до службових обов'язків.
Як наслідок, такі дії або бездіяльність могли спричинити істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам комунального підприємства, територіальної громади, а також державним інтересам у сфері забезпечення безперебійного функціонування об'єктів міської інфраструктури.
Відтак, з метою належного з'ясування фактичних обставин вчинення ймовірного кримінального правопорушення, а також забезпечення повного, всебічного й об'єктивного досудового розслідування, виникає необхідність у проведенні огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0722883600:03:000:6271, право власності на яке зареєстровано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Логістик Транс Буд Інвест» (код ЄДРПОУ 44847655, м. Луцьк, вул. Степана Бандери, буд. 26).
В судове засідання прокурор та слідчий не з'явилися, подали заяву у якій просять клопотання про надання дозволу на проведення огляду провести без їхньої участі, а тому слідчий суддя приходить до висновку про розгляд клопотання на підставі наявних у ньому матеріалів із кримінального провадження. Згідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів не здійснюється.
Відповідно до вимог, передбачених ч.1 ст.237 КПК України, огляд місцевості, приміщення, речей та документів проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи ті обставини, що стороною кримінального провадження, на підставі наданих та досліджених слідчим суддею письмових доказів доведено наявність підстав для надання дозволу для проведення огляду, передбачених ст.237 КПК України, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання з надання дозволу на проведення огляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.237; 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Луцького РУП ГУНП у Волинській області старшого лейтенанта ОСОБА_3 ,про надання дозволу на проведення огляду, задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області ОСОБА_3 , іншим слідчим СВ Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області, які входять до складу групи слідчих у кримінальному провадженні, прокурорам Луцької окружної прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , на проведення огляду земельної ділянки з кадастровим номером 0722883600:03:000:6271 площею 0, 12 га, що на праві приватної власності належить ТзОВ «Логістик Транс Буд Інвест» (код ЄДОРПОУ 44847655) із залученням спеціалістів з метою фіксації наявних на ній об'єктів транспортної інфраструктури, зокрема розвороту тролейбусної лінії, елементів контактної мережі, дорожнього покриття, інженерних споруд та інших об'єктів, що свідчать про її фактичне використання Комунальним підприємством «Луцьке підприємство електротранспорту»
Огляд провести до 20.04.2026 року, включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1