Постанова від 18.03.2026 по справі 160/14939/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року м.Дніпросправа № 160/14939/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року у справі № 160/14939/25 (суддя Турова О.М., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач) щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.12.2019 року з 73% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 73% сум грошового забезпечення, вказаного у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24/С-244 від 06.05.2021 року, а також здійснити виплату перерахованої пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 22.11.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 22.11.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 з 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату в розмірі 2 000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій відповідно до норм Закону № 2262-ХІІ. Проте, після здійснення на виконання судового рішення перерахунку пенсії позивача виплата щомісячної доплати була припинена. Звернувшись до відповідача із заявою про поновлення виплати такої доплати, позивач отримав відмову. Позивач вважає дії відповідача щодо припинення виплати щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн. протиправними. Вказує, що розмір призначеної пенсії становив 73% сум грошового забезпечення, однак, відповідач після проведення перерахунку пенсії позивача на підставі рішення, безпідставно зменшив відсоткове значення грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, з 73% до 70% сум грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Із рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач, ним була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що оскільки пенсія позивача переглядалася після 01.03.2018, а саме з 01.12.2019 у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, і розмір пенсії позивача після перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2 000 грн., у позивача відсутнє право на отримання щомісячної доплати згідно вимог Постанови КМУ № 713.

Позивач своїм правом на подання до суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Так, відповідно до протоколу за пенсійною справою №26325 (МВС) від 01.12.2015 позивачеві призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 73% грошового забезпечення.

З 01.07.2021 на підставі Постанови №713 до пенсії позивача установлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн..

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі №160/22089/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24/С-244 від 06.05.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 року у справі №160/22089/24, яке набрало законної сили, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 в розмірі 70% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24/С-244 від 06.05.2021.

Після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання вищевказаного рішення суду відповідачем припинено нарахування і виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії у сумі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо перерахунку пенсії позивача, виходячи з основного розміру пенсії - 70% сум грошового забезпечення та щодо припинення відповідачем нарахування і виплати позивачеві щомісячної доплати до пенсії у сумі 2 000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 після проведення перерахунку пенсії позивача на виконання вищевказаного рішення суду, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою від 02.03.2025.

Листом від 04.03.2025 №10738-8116/С-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за результатами розгляду вищевказаної заяви позивача відмовило останньому у встановленні щомісячної доплати до пенсії позивача, передбаченої п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, у розмірі 2 000 грн, посилаючись на те, що після перерахунку його пенсії за рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 року у справі №160/22089/24 позивачеві проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 в розмірі 70% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24/С-244 від 06.05.2021р. Таким чином, розмір пенсії позивача обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01.03.2018, як визначено Постановою №713, тому підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати в сумі 2000,00грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 відсутні. Крім того, перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до вимог статті 13 Закону №2262-ХІІ, в редакції Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, згідно з якою стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Тому перерахунок пенсії здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону №2262-ХІІ, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення, оскільки рішенням суду пенсійний орган не було зобов'язано проводити перерахунок пенсії позивача, виходячи саме з 73% грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії.

Позивач, не погодившись з припиненням щомісячної доплати до пенсії та зменшенням відсоткового значення грошового забезпечення, звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції застосував правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у справі №420/2473/22.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. За нормами Закону №2262-ХІІ зміна розміру пенсії можлива лише шляхом проведення її перерахунку.

Кабінет Міністрів України 14.07.2021 ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2 000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 грн.. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Як вбачається з матеріалів справи, перерахунок пенсії ОСОБА_1 був зумовлений набранням законної сили рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі №160/22089/24 яким, зокрема, було зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24/С-244 від 06.05.2021, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, проведений відповідачем перерахунок пенсії позивачу згідно рішення суду був здійснений з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.

Вказаний висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 8 листопада 2022 року у справі №420/2473/22.

Відтак, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн., яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та деяким іншим особам.

Щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру основної пенсії, колегія суддів зазначає.

Згідно з частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №1166-VII не зазнала.

Отже, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

04 лютого 2019 Верховним Судом прийняте зразкове рішення у справі №240/5401/18, де суд зазначив, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Постановою Великої Палати Верховного суду від 16 жовтня 2019 року це рішення залишене без змін. Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.

З матеріалів справи встановлено, що при призначенні пенсії позивачу первинно розмір пенсії обчислений з 73 % грошового забезпечення.

Зважаючи на зазначене, відповідач протиправно при перерахунку пенсії позивача застосовував відсоток розміру його грошового забезпечення в розмірі 70%.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.

Судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З урахуванням результату апеляційного перегляду підстави для зміни розподілу судових витрат, здійсненого судом першої інстанції, відсутні.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року у справі № 160/14939/25 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак