03 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/2158/26
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
27.02.2026 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області) від 22.12.2025 №254150037686 про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах по списку №1;
зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області зарахувати йому до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №1 періоди роботи: з 01.08.2013 по 18.07.2016 дефектоскопістом рентгеногамаграфування 5 розряду відділу приймання газових мереж та технічного нагляду, з 04.01.2017 по 26.06.2018 дефектоскопістом гаммаграфування 5 розряду лабораторії якості зварювання та ізоляції газопроводів служби контролю за виробництвом, та призначити йому з 30.07.2025 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1.
На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує на протиправність оспорюваного рішення ГУ ПФУ в Одеській області, яким йому відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, незважаючи на те, що він має 27 років 4 місяці ( з урахуванням кратності - 35 років 4 місяці) загального стажу та понад 10 років пільгового стажу по списку № 1, проте відповідач протиправно не зарахував періоди його роботи: з 01.08.2013 по 18.07.2016 дефектоскопістом рентгеногамаграфування 5 розряду відділу приймання газових мереж та технічного нагляду, з 04.01.2017 по 26.06.2018 дефектоскопістом гаммаграфування 5 розряду лабораторії якості зварювання та ізоляції газопроводів служби контролю за виробництвом.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 02.03.2026 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача, заперечуючи проти заявлених позовних вимог, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що його рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 є законним, у зв'язку із відсутністю у позивача пільгового стажу 10 років, а до пільгового стажу не зараховано періоди його роботи з 01.08.2013 по 18.07.2016, з 04.01.2017 по 26.06.2018 на посаді «дефектоскопіст лабораторії з контролю зварних з'єднань» згідно довідок №АТ/100/ Д-567/0925 від 29.09.2025 та №АТ/100/Сл-649/1125 від 04.11.2025, оскільки згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_1 від 02.11.1996 з 01.08.2013 заявник переведений «дефектоскопістом відділу приймання газових мереж», а згідно атестації робочих місць цей відділ відсутній.
Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема 15.10.2025 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою встановленого зразка та необхідними документами за призначенням пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV.
Листом від 23.12.2025 №2500-0205-8/84890 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що за результатами розгляду його заяви від 15.12.2025 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) ГУ ПФУ в Одеській області, визначеного за принципом екстериторіальності прийнято відповідне рішення від 22.12.2025 № 254150037686 «Про відмову в призначенні пенсії».
Згідно із цим рішенням про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, у зв'язку із відсутності пільгового стажу - 10 років: пенсійний вік визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV (Список №1) становить 50 років; вік заявника 50 років; необхідний страховий стаж пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV (Список №1) становить не менше 25 років; страховий стаж заявника 27 років 4 місяці (з урахуванням кратності - 35 років 4 місяці); необхідний пільговий стаж на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № l, визначений пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV (Список №1) становить 10 років; пільговий стаж заявника - 8 років 4 місяці; до пільгового стажу не зараховано: період роботи з 01.08.2013 по 18.07.2016; з 04.01.2017 по 26.06.2018 - «дефектоскопіст лабораторії з контролю зварних з'єднань» згідно довідки №АТ 100 Д-567/0925 від 29.09.2025 та №А Т /1 ОО Сл-649 1125 від 04.11.2025, а згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_1 від 02.11.1996 року з 01.08.2013 року заявник переведений «дефектоскопістом відділу приймання газових мереж, згідно атестації робочих місць цей відділ відсутній.
Окрім того, судом встановлено, що позивач отримав від ГУ ПФУ в Чернігівській області лист від 27.11.2025 №2500-0205-8178690, у якому територіальний орган Пенсійного фонду України повідомив, що за інформацією відділу перерахунків № 1 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг (службова від 25.11.2025 №16809/03-16) у зв'язку з надходженням довідки «Про підтвердження наявного трудового стажу роботи для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», виданої АТ «Чернігівгаз» від 04.11.2025 №АТ 11 ОО Сл-649 1125, ОСОБА_1 необхідно подати заяву про перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки; довідка долучена до ЕПС.
ОСОБА_1 , вважаючи таке рішення про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, звернувся до суду з цим позовом.
Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон № 1058-IV.
Пенсія за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників призначається на умовах, визначених у статті 114 Закону № 1058-IV, частиною другою якої визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина друга статті 24 Закону №1058-IV).
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) до встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затверджено Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637), пунктом 1 якого також передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно із пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках , коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Так, згідно з пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2025 № 383 (далі - Порядок № 383) для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Як підтверджується записами в трудовій книжці, довідками виданими АТ «Чернігівгаз», позивач з 19.07.2004 перебуває в трудових відносинах з АТ «Чернігівгаз», зокрема: з 19.07.2004 був прийнятий водієм транспортного цеху 2 класу; 01.03.2005 переведений у лабораторію дефектоскопістом 5 розряду рентгено-гаммаграфування; 11.08.2006 позивач переведений дефектоскопістом 5 розряду рентгеногамаграфування лабораторії по контролю якості зварювання та ізоляції; 01.08.2013 позивач переведений дефектоскопістом рентгеногамаграфування 5 розряду відділу приймання газових мереж та технологічного нагляду, шкідливі умови праці, має право на пільгову пенсію за списком №1; 18.07.2016 звільнений за угодою сторін, пункт 1 статті 36 КЗпП України; 04.01.2017 позивач прийнятий дефектоскопістом гаммаграфування 5 розряду лабораторії контролю якості зварювання та ізоляції газопроводів служби контролю за виробництвом (шкідливі умови праці, має право на пільгову пенсію за списком №1, наказ ПАТ «Чернігівгаз» від 31.05.2013 №129 «Про підсумки атестації робочих місць»); 08.02.2024 звільнений з роботи за угодою сторін згідно з пунктом 1 статті 36 КЗпП України; 09.02.2024 прийнятий дефектоскопістом рентгеногаммаграфування 5 розряду лабораторії випробувань з'єднань.
Слід відмітити, що відомості про роботу до трудової книжки внесені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України від 29.07.1993 № 58; записи про періоди роботи зроблені чітко, без виправлень з відтисками печаток АТ «Чернігівгаз» та підписами відповідальних осіб.
Верховний Суд, зокрема, у постанові від 23.09.2020 у справі № 702/208/17 вказав, що якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ , організацій або їх правонаступників, що кореспондується із пунктом 20 Порядку № 637.
Судом встановлено, що довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 29.09.2025 №АТ/100/Д-567/0925, виданою АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз», підтверджується, що позивач працював повний робочий день в АТ «Чернігівгаз» і за періоди з 01.03.2005 по 18.07.2016, з 04.01.2017 по 26.06.2018 виконував роботи по просвічуванню зварних сталевих стиків рентгенівським випромінюванням на переносних рентгенівських установках за професією дефектоскопист лабораторії з контролю зварних з'єднань, що передбачена Списком №1 розділ ХХІІ підрозділ 5, затвердженим постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 (код КП 12205000-1754а), від 16.01.2003 №36 (код КП 22.5-la), від 24 .06.2016 №461.
На зазначених роботах ОСОБА_1 був зайнятий повний робочий день, до інших робіт не залучався, відпустка без збереження заробітної плати не надавалась.
Дана пільгова довідка видана на підставі: наказу про переведення ВАТ «Чернігівгаз» від 01.03.2005 року №32-п; картки ф. П-2; особових рахунків нарахування заробітної плати за 2005 -2016 роки; наказу про прийом на роботу ПАТ «Чернігівгаз» від 03.01.2017 року №4-п/тр; особових рахунків нарахування заробітної плати за 2017 - 2024 роки; наказу ВАТ «Чернігівгаз» від 11.03.2003 №45; наказу ВАТ «Чернігівгаз» від 09.12.2005 №333; наказу ВАТ «Чернігівгаз» від 26.05.2008 №184; наказу ПАТ «Чернігівгаз» від 31.05.2013 №129.
Слід зауважити, що відповідно до положень пункту 3, підпунктів 4.1.-4.3., 4.6. пункту 4 та пункту 10 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідно до позиції 12205000-1754а п.5 «Інші роботи» розділу ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами, джерелами іонізуючих випромінювань, берилієм і рідкоземельними елементами» роботи працівників, постійно і безпосередньо зайнятих на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії (гамадефектоскопіі) на просвічуванні матеріалів та виробів промисловості і будівництві віднесено до Списку №1.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Відповідно до позиції 22.5-la п.5 «Інші роботи» розділу ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм» роботи працівників, безпосередньо зайнятих на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії (rаммадефектоскопії) просвічуванням матеріалів та виробів у промисловості та будівництві віднесено до Списку № 1.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.№ 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
У разі непідтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами чергової атестації, проведеної протягом 5 років з дати проведення попередньої атестації, до пільгового стажу зараховується період роботи на даному підприємстві, в установі чи організації до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення чергової атестації, якою відповідне право не підтверджене.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41.
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Як підтверджується наказом ВАТ «Чернігівгаз» від 11.03.2003 №45, за результатами проведеної атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку № 1 за професіями дефектоскопіст, який постійно і безпосередньо зайнятий на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії (гаммадефектоскопії) на просвічуванні матеріалів та виробів, інженер лабораторії, начальник лабораторії по контролю якості зварювання та ізоляції (код 12205000-1754а).
Згідно з висновком Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської ОДА від 15.04.2003 №13/1561 щодо підтвердження (скасування) права на пенсію на пільгових умовах встановлено, що чергова атестація робочих місць за умовами праці проведена у відповідності з вимогами нормативних документів по цьому питанню, за її результатами видано наказ від 11.03.2003 №45, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 розділ ХХІІ «Робота з радіоактивними речовинами, джерелами іонізуючих випромінювань, берилієм і радіоактивними елементами» п.5 «Інші роботи» - працівникам, які постійно зайняті на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії (гаммадефектоскопії) на просвічуванні матеріалів та виробів, код професії 12205000-1754а, в тому числі: дефектоскопістам гаммаграфування; інженеру лабораторії та начальнику лабораторії по контролю якості зварювання та ізоляції. Право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 за професіями, зазначеними в наказі №45, працівникам ВАТ «Чернігівгаз» підтверджено на термін до проведення чергової атестації.
Наказом ВАТ «Чернігівгаз» «Про зачислення професій до Списку №1» від 09.12.2005 №333 віднесено персонал лабораторії по контролю якості зварювальних з'єднань: начальника лабораторії, інженерів, дефектоскопістів рентгеногамографіювання, що постійно працюють з переносними джерелами іонізуючого випромінювання, до категорії «А» та до Списку №1 (12205000-1754а); встановлено право на пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1 особам, які працюють на вказаних посадах.
Наказом ВАТ «Чернігівгаз» «Про атестацію робочих місць» від 26.05.2008 №184 за результатами проведеної атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по списку №1 за професіями: дефектоскопіст гамаграфування, інженер лабораторії, начальник лабораторії з контролю якості зварювання та ізоляції код професії 7242.1 (11833). У відповідності з картами умов праці встановлені пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці та введено їх в дію з 01.07.2008.
Відповідно до висновку Головного управління праці та соціального захисту населення Чернігівської ОДА від 17.09.2008 №16-27/9053 за результатами експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці встановлено, що за результатами проведених досліджень факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу шкідливими факторами, які діють на робочих місцях, що атестувалися, є: хімічні речовини, гаммавипромінювання, шум, мікроклімат у приміщенні, інфрачервоне випромінювання, важкість та напруженість праці. Згідно висновків санітарної лабораторії, відповідно до Гігієнічної класифікації праці №4137-86, умови праці, зокрема, дефектоскописта гаммаграфування код 7242.1, (присутні 3 фактора 1 ступеню та 1 фактор 2 ступеню ІІІ класу та гаммавипромінювання) віднесено до 2 ступеню ІІІ класу шкідливих і важких умов праці. Санітарно-гігієнічні дослідження виробничого середовища проведено головною пересувною промислово-санітарною лабораторією Мінпаливенерго, НДП і ВЦ «Укренергопраця» (свідоцтво №0295 від 11.10.2006). Атестацію робочих місць за умовами праці проведено відповідно до Порядку. Карти умов праці заповнені відповідно до Інструкції по заповненню Карти умов праці при проведенні атестації робочих місць, затвердженої Міністерством праці України та Міністерством охорони здоров'я України 30.11.1992 №06-4148. Відповідно до статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» встановлено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 розділ ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм» поз.22.5-1 а за професією дефектоскопист гаммаграфування (код професії 7242.1) на робочих місцях дефектоскописта гаммаграфування, який постійно і безпосередньо зайнятий на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії, інженера лабораторії, начальника лабораторії з якості зварювання та ізоляції, як працівникам, безпосередньо зайнятим на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії (гаммадефектоскопіі) просвічуванням матеріалів та виробів у промисловості та будівництві.
Відповідно до наказу ПАТ «Чернігівгаз» від 31.05.2013 №129 підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 за професіями: дефектоскопіст гаммаграфування; інженер лабораторії; начальник лабораторії з контролю якості зварювання та ізоляції. Пунктом 3 цього наказу передбачено у відповідності з картами умов праці встановити пільги та компенсації за роботу у шкідливих та важких умовах праці та ввести їх в дію з 01.07.2013.
Відповідно до висновку Департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОДА від 21.05.2014 №08-27/3983 за результатами експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці встановлено, що атестацію робочих місць за умовами праці проведено відповідно до Порядку. Карти умов праці заповнено відповідно до Інструкції по заповненню Карти умов праці при проведенні атестації робочих місць, затвердженої Міністерством праці України та Міністерством охорони здоров'я України 30.11.1992 р. №06-4148. За результатами атестації робочих місць у шкідливих і важких умовах праці працівникам відповідно до наказу по підприємству від 31.05.2013 №129, статті 13 Закону №1788-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення при умові повної зайнятості працівників у шкідливих і важких умовах праці впродовж робочого дня: за Списком №1 розділ ХХІІ «Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм» поз.22.5-1 а за професіями дефектоскопист гаммаграфування, інженер лабораторії та начальник лабораторії з контролю якості зварювання та ізоляції, код професій 7242, як працівникам які безпосередньо зайняті на переносних установках радіоізотопної дефектоскопії (гаммаскопії) просвічуванням матеріалів та виробів у промисловості та будівництві (лабораторія з контролю якості зварювання та ізоляції).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що до пільгового стажу роботи позивача по Списку №1 відповідач мав би зарахувати весь період роботи з 01.03.2005 по 18.07.2016 та з 04.01.2017 по 26.06.2018, що підтверджено наказами про результати атестації робочих місць за умовами праці, пільговою довідкою, трудовою книжкою позивача, проте протиправно не зарахував в частині періоди роботи: з 01.08.2013 по 18.07.2016 дефектоскопістом рентгеногамаграфування 5 розряду відділу приймання газових мереж та технічного нагляду, з 04.01.2017 по 26.06.2018 дефектоскопістом гаммаграфування 5 розряду лабораторії якості зварювання та ізоляції газопроводів служби контролю за виробництвом.
Таким чином, пільговий стаж роботи позивача по Списку №1 з урахуванням безспірного - 8 років та 4 місяці, та періоду роботи позивача з 01.08.2013 по 18.07.2016 дефектоскопістом рентгеногамаграфування 5 розряду відділу приймання газових мереж та технічного нагляду, з 04.01.2017 по 26.06.2018 дефектоскопістом гаммаграфування 5 розряду лабораторії якості зварювання та ізоляції газопроводів служби контролю за виробництвом, який згідно із цим рішенням має бути зарахований відповідачам до пільгового стажу роботи позивача по Списку №1, становить більше 10 років, що надає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Крім того , факт роботи позивача у шкідливих умовах за Списком № 1 на роботах з джерелами іонізуючого випромінювання, які відповідач не зараховує до стажу роботи по Списку №1 (з 01.08.2013 по 18.07.2016 та з 04.01.2017 по 26.06.2018) підтверджується також Сертифікатами фахівця з неруйнівного контролю №21813, №29237, №00143-UA (копії додаються).
До того ж суд наголошує на тому, що навіть за умови непроведення чи несвоєчасного проведення атестації цих робочих місць за умовами праці, з урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону №1788-XII.
Таким чином, незарахування відповідачем періодів роботи позивача з 01.08.2013 по 18.07.2016 та з 04.01.2017 по 26.06.2018 до пільгового стажу позивача є помилковими.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що рішення ГУ ПФУ в Одеській області від 22.12.2025 №254150037686 щодо відмови в призначені позивачеві пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058-IV не відповідає критеріям, визначеним у статті 19 Конституції України та статті 2 КАС України, у зв'язку із чим воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо зобов'язальної частини позовних вимог, суд враховує таке.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Ухвалюючи таке рішення, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі «ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків.
Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A №18).
Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.
Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява №48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).
У справі, яка розглядається позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону № 1058-VІ починаючи з моменту настання пенсійного віку.
Разом з цим, суд зазначає, що за загальним правилом пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, зокрема наведеного в пункті 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-VІ, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
29.07.2025 позивачу виповнилось 50 років та він набув право на призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1, тому у зазначеному випадку, задоволенню позовних вимог щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 Закону №1058-IV за заявою позивача від 15.12.2025 підлягають з 15.12.2025 - з дня звернення за пенсією, оскільки звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, що настає за днем досягнення пенсійного віку, та є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішено, оскільки з урахуванням наявного необхідного віку, безспірного загального трудового стажу та наявності понад 10 років стажу на роботі за списком № 1 , у своїй скупості безумовно є достатнім для призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінюючи подані сторонами докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку, про часткову обґрунтованість позовних вимог та наявність підставі для їх часткового задоволення у спосіб, визначений судом.
Відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як видно з наявної у матеріалах справи квитанції від 26.02.2025 № 2205577286 позивачем під час звернення з цим позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 1331, 20 грн.
За наслідками розгляду справи судом задоволено всі заявлені позовні вимоги, хоча і частково, що носить кількісний показник.
Таким чином, суд вважає, що правильним буде визначення розміру компенсації позивачу судових витрат зі сплати судового збору виходячи з кількості, а не розміру задоволених / не задоволених позовних вимог, а саме, повернення позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судові витрати у розмірі 1331, 20 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково у визначений судом спосіб.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.12.2025 №254150037686 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах по списку №1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №1 періоди роботи: з 01.08.2013 по 18.07.2016 дефектоскопістом рентгеногамаграфування 5 розряду відділу приймання газових мереж та технічного нагляду, з 04.01.2017 по 26.06.2018 дефектоскопістом гаммаграфування 5 розряду лабораторії якості зварювання та ізоляції газопроводів служби контролю за виробництвом, та призначити ОСОБА_1 з 15.12.2025 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі у розмірі 1331, 20 грн , сплаченого згідно із квитанцією від 26.02.2025 № 2205577286.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження юридичної особи: Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, 65012 (для листування 65609); унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 20987385).
Суддя Марія ДУБІНА