03 квітня 2026 року справа № 694/8/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач), в якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (Код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) щодо ненаправлення повідомлення до органів Національної поліції про відсутність підстав для затримання і доставлення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) до органу ІНФОРМАЦІЯ_7, та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "ІНФОРМАЦІЯ_8" дані про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) правил військового обліку та зняти його з розшуку, а також направити відповідне повідомлення до органів Національної поліції України.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що відповідно до ст. 279-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, особа може звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Відповідно до ст. 279-9 КУпАП керівник ІНФОРМАЦІЯ_7, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України протягом трьох днів після отримання такої заяви зобов'язані перевірити викладені у ній фактичні дані про визнання особою правопорушення та надання нею згоди на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності і з дотриманням вимог статей 247, 280, 283 цього Кодексу винести постанову по справі, у тому числі без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
29 грудня 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , підполковником ОСОБА_3 було винесено постанову № 423 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на позивача штраф. Тож процедура розгляду адміністративної справи і притягнення до відповідальності повністю завершена і саме тому підстав для оголошення позивача у розшук на сьогодні немає як і подальшого перебування у ньому, а отже ІНФОРМАЦІЯ_1 мають бути вчинені дії щодо виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "ІНФОРМАЦІЯ_8" даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та зняття його з розшуку за відсутністю підстав для його оголошення шляхом направлення про це відповідного повідомлення до органів Національної поліції України.
Представник позивача у позові покликається на п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, згідно якого Національна поліція за зверненням районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.
Однак, у той же час, за приписами п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
Відповідно, зважаючи на те, що орган ІНФОРМАЦІЯ_7 звертався до поліції про розшук доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 для розгляду справи про скоєне ним адміністративне правопорушення і фактичним розглядом цієї справи у зв'язку з надісланою особою заявою про розгляд справи за відсутності в порядку ст. 279-9 КУпАП та, як результат, винесенням постанови № 423 про притягнення до адміністративної відповідальності, необхідність у розшуку, затримання і доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_7 такої особи відпала, а отже у ІНФОРМАЦІЯ_1 виник обов'язок направити повідомлення поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення, за яким поліція має внеси актуальні відомості до реєстру. Внесення актуальних даних у реєстрі матиме послідовний наслідок у вигляді зникнення позначки про розшук у військово-обліковому документі ОСОБА_1 .
Ухвалою від 02 лютого 2026 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
17.02.2026 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, у якому представник відповідача просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що відповідно до підпункту 1 пункту 1 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_7 у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до пункту 3 статті 22 вказаного Закону поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: - перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначений пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_7, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці ІНФОРМАЦІЯ_7 або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до частини 10 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" громадяни України які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби Безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд згідно з рішенням комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Оскільки ОСОБА_1 не з'явився по повістці № 3876676 до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 10:00 годину 27.06.2025 року для проходження медичного огляду, то своїми діями чи бездіяльністю солдат ОСОБА_1 вчинив правопорушення, визначене ч. 3 ст. 210 КУпАП, як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
Відповідно до статті 259 КУпАП з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, порушника може бути доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_7. Таким чином, військовозобов'язаний ОСОБА_1 як порушник військового обліку був поданий у розшук до органів Національної поліції за зверненням № E3258255 від 18.08.2025 р. 12:58 годин, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_7 для притягнення до адміністративної відповідальності (відповідно до статті 27 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник ІНФОРМАЦІЯ_7 звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, що до здійснення адміністративного затримання та доставляння такого громадянина до ІНФОРМАЦІЯ_7).
Відповідно до частини 7 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. За загальним правилом та у відповідності до частини 1 статті 277 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи. Оскільки протокол про адміністративне правопорушення стосовно вчинення ОСОБА_1 правопорушення не складався, відсутні пояснення по справі від самого ОСОБА_1 , а тому розгляд адміністративної справи та прийняття відповідного рішення відбудеться лише при наявності складеного протоколу про адміністративне правопорушення або після спливу річного терміну з дня вчинення правопорушення.
У свою чергу, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону № 1951-VII передбачає щодо персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та /або постанови про адміністративне правопорушення). Зважаючи на вище викладене та беручи до уваги, що наявність в Реєстрі інформації про неявку військовозобов'язаного ОСОБА_4 за повісткою не є видом чи формою адміністративної відповідальності, тому закінчення строків притягнення до відповідальності не свідчить про необхідність виключення з Реєстру відомостей про неприбуття солдата ОСОБА_1 за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 , що є службовими даними, які підлягають внесенню до Реєстру.
Військовий облік є безперервним процесом, який вимагає актуальної інформації про військовозобов'язаних для забезпечення мобілізаційної готовності. Факт неявки за повісткою, стягнення, залишається навіть якщо за нього не може бути накладено адміністративне невиконаним зобов'язанням, яке безпосередньо впливає на точність та повноту даних у Реєстрі. Збереження інформації про порушення правил військового обліку в Реєстрі (навіть якщо строки адміністративної відповідальності закінчилися) є важливим для цілей актуалізації даних та моніторингу виконання військового обов'язку. Військовозобов'язаний солдат резерву ОСОБА_1 систематично не виконує правила військового обліку (не оновлює вчасно свої військово-облікові дані, не проходить вчасно медичні огляди та не з'являється за викликом по повістці), то відповідно не має підстав для скасування запису про порушення правил військового обліку в ІКС "ІНФОРМАЦІЯ_8".
Також представник відповідача вказав, що вимога щодо самостійного прибуття позивача для скасування позначки спрямована на забезпечення виконання ним його обов'язку з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження військово-лікарської комісії та з'ясування обставин його військово-облікового статусу. Наявність в ЄДРПВР запису про неприбуття позивача за повісткою не є ні адміністративним стягненням, ні видом адміністративної відповідальності, тому що цього не передбачено в КУпАП. Прирівнювання запису в ЄДРПВР про неприбуття за викликом до виду адміністративної відповідальності/стягнення є безпідставним та необґрунтованим нормативно. Звернення до поліції є законним механізмом забезпечення явки позивача для виконання його обов'язків з військового обліку, а не виключно для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
23.02.2026 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача вказав на його безпідставність.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.
Суд встановив, що 14.06.2025 сформована повістка № 3876676, за якою ОСОБА_1 має з'явитися 27.06.2025 o 10:00 годині для проходження медичного огляду при ІНФОРМАЦІЯ_4 (АДРЕСА_5), яка надіслана рекомендованим листом через АТ "УКРПОШТА" (№ відправлення 0505324538237) 04.07.2025 на адресу фактичного місця проживання позивача: АДРЕСА_1 , та 09.07.2025 повернута з відміткою у Довідці про причини повернення/досилання/зберігання (бланк Ф.20) - "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно доданої до позову роздруківки із застосунку "ІНФОРМАЦІЯ_9" щодо позивача міститься повідомлення про порушення правил військового обліку. Причина звернення до Нацполіції - не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_7, дата звернення - 18.08.2025.
24.12.2025 позивач через АТ "УКРПОШТА" надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву, у якій просив таке:
"1. Прийняти дану заяву до розгляду, як таку яка подана в порядку ст. 279-9 КУпАП, в якій зазначено, що я, ОСОБА_1 , не оспорюю допущене мною правопорушення передбачене ст. 210, 210-1 КУпАП та згоден на притягнення мене до адміністративної відповідальності за моєї відсутності.
2. Винести постанову по справі про притягнення мене, ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності передбаченої ст. 210, 210-1 КУпАП, без моєї участі, з дотриманням вимог статей 247, 279-9, 280, 283, 284 КУпАП. У разі встановлення, що строк притягнення до адміністративної відповідальності встановлення відсутності сплив або у разі у моїх діях складу адміністративного зазначити у постанові правопорушення, про закриття справи, у зв'язку з неможливістю накладання адміністративного стягнення зі спливом строку або відсутності у моїх діях складу адміністративного правопорушення.
3. Внести відповідні дані у реєстр ІНФОРМАЦІЯ_8 та інші реєстри, що призведуть до зникнення мого застосунку "ІНФОРМАЦІЯ_9" інформації про порушення мною правил військового обліку.
4. Направити відповідне повідомлення до поліції про зняття з мене розшуку у зв'язку з розглядом справи про адміністративне правопорушення.
5. За результатами розгляду даної справи, копію постанови направити мені засобами електронного зв'язку на адресу електронної пошти, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_5 , a також засобами поштового зв'язку на адресу листування, зазначену у цій заяві.".
Постановою № 423 від 29 грудня 2025 року ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковник ОСОБА_3 розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає за адресою АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_3 , виданий 30.05.1996 року. РНОКПП: НОМЕР_2 , дата надходження заяви, про те, що він не оспорює допущене порушення та згодний на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності - 26.12.2025 року, спосіб надходження заяви засобами поштового зв'язку, короткий зміст заяви - не оспорює порушення, розгляд без його участі, погоджується добровільно сплати 50% від повної суми штрафу.
У постанові ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 установив, що ОСОБА_1 о 10.00 год. 27.06.2025 року не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 по повістці № 3876676, для проходження медичного огляду для визначення стану придатності до військової служби. Цим він порушив обов'язок, визначений підпунктом 1 пункту 1 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року № 3543, а саме: громадяни повинні прибувати за викликом до районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 у строк та місце, зазначені в повістці районних ІНФОРМАЦІЯ_7, для уточнення військово - облікових даних. Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується: повісткою № 3876676, за якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 мав з'явитись 27.06.2025 року о 09.00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення своїх персональних даних, написаною заявою про визнання правопорушення, в якій він вказує, що визнає вчинення правопорушення та згоден на притягнення до адміністративної відповідальності за його відсутності та сплатити штраф у сумі не менше 50% розміру штрафу за постановою про адміністративне правопорушення. ОСОБА_1 вчинив правопорушення, визначене частиною 3 статті 210-1 КУпАП, як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий і сімейний стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, керуючись статтями 283, 284, 300-3 КУпАП ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 постановив накласти на ОСОБА_1 штраф у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. У постанові вказано, що вона набирає законної сили з 06 січня 2026 року.
Як стверджує представник позивача, зважаючи на те, що орган ІНФОРМАЦІЯ_7 звертався до поліції про розшук доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_7 для розгляду справи про скоєне ним адміністративне правопорушення і фактичним розглядом цієї справи у зв'язку з надісланою особою заявою про розгляд справи за відсутності в порядку ст. 279-9 КУпАП та, як результат, винесенням постанови № 423 про притягнення до адміністративної відповідальності, необхідність у розшуку, затримання і доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_7 такої особи відпала, а отже у ІНФОРМАЦІЯ_1 виник обов'язок направити повідомлення поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення, за яким поліція має внеси актуальні відомості до реєстру. Внесення актуальних даних у реєстрі матиме послідовний наслідок у вигляді зникнення позначки про розшук у військово-обліковому документі ОСОБА_1 .
Бездіяльність відповідача щодо ненаправлення повідомлення до органів Національної поліції про відсутність підстав для затримання і доставлення позивач вважає протиправною, а тому звернувся в суд з цим позовом.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що у зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військову службу і військовий обов'язок" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За змістом частини дев'ятої статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_7;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Стаття 34 Закону № 2232-XII визначає, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7.
Частиною одинадцятою статті 38 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
За приписами частини першої статті 39 Закону № 2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-XII), який визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Абзацом другим частини першої статті 22 Закону № 3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_7 у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону № 3543-XII інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_7 за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, ІНФОРМАЦІЯ_7, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Зазначеним Порядком № 1487 затверджено також Додаток 2, яким є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку).
Пунктом 2 Правил військового обліку визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, прибувати за викликом районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 3 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Зокрема, стаття 210 та стаття 210-1 КУпАП регламентують відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до статті 235 КУпАП ІНФОРМАЦІЯ_7 розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені ІНФОРМАЦІЯ_7 розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ІНФОРМАЦІЯ_7.
Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7, з-поміж іншого: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20); повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Приписами частини першої статті 27 Закону № 3543-ХІІ визначено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник ІНФОРМАЦІЯ_7 звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до ІНФОРМАЦІЯ_7.
Зазначені приписи закону кореспондуються з Порядком № 1487, відповідно до пункту 56 якого Національна поліція за зверненням районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
За обставинами цієї справи суд встановив, що підставою для оголошення позивача у розшук стало його не прибуття за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_7 для проходження медичного огляду. Представник позивача стверджує, що оскільки позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за цією повісткою відповідною постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , то процедура розгляду адміністративної справи і притягнення до відповідальності повністю завершена і саме тому підстав для оголошення позивача у розшук на сьогодні немає як і подальшого перебування у ньому.
Суд зауважує, що ІНФОРМАЦІЯ_7 з метою виконання покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_7 осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, однак ІНФОРМАЦІЯ_7 не ведуть бази розшуку органів поліції та не наповнюють відомостями базу даних розшуку.
В свою чергу, за правилами статті 262 КУпАП органи (посадові особи) Національної поліції правомочні здійснювати адміністративне затримання, зокрема, при порушенні призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Відповідно до п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7, зокрема, повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
Ключовим у цій справі, на переконання суду, є обставина, з якою пов'язане формування відповідачем повістки: позивач мав з'явитися 27.06.2025 o 10:00 годині для проходження медичного огляду.
Суд зауважує, що у матеріалах справи відсутні жодні докази проходження позивачем медичного огляду, як того вимагає чинне законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також жодні докази відсутності у позивача обов'язку проходити такий огляд. Більше того, подана позивачем заява відповідно до ст. 279-9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на переконання суду, підтверджує обставину порушення позивачем правил законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Суд також вважає, що обставина притягнення позивача до адміністративної відповідальності шляхом прийняття постанови про накладення штрафу за порушення правил законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ніяким чином не нівелює його обов'язок дотримуватися правил цього законодавства. Прийняття такої постанови не зумовлює обставини виконання позивачем відповідного обов'язку, а лише свідчить про притягнення його до відповідальності.
За таких обставин суд погоджується з доводами відповідача про те, що збереження інформації про порушення правил військового обліку в Реєстрі є важливим для цілей актуалізації даних та моніторингу виконання військового обов'язку, а звернення до поліції є законним механізмом забезпечення необхідності виконання позивачем його обов'язків з військового обліку.
Отже, суд вважає, що у спірних правовідносинах немає достатніх підстав для зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку та зняти його з розшуку, а також направити відповідне повідомлення до органів Національної поліції України.
Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для ухвалення рішення по суті спору.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; адреса проживання за відомостями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів: АДРЕСА_3 );
2) відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 03.04.2026.
Суддя Василь ГАВРИЛЮК