02 квітня 2026 року справа № 580/2023/26
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Дзіся А.Р. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним рішення, його скасування та зобов'язання вчинити певні дії,
02.03.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Дзіся А.Р. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення від 03.02.2026 №232850002875 щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії;
зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію, починаючи з 23.09.2025, у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, урахувавши всі передбачені законодавством підвищення і доплати та з урахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у виплаті пенсії як особі з інвалідності, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Ухвалою від 05.03.2026 суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, вирішив здійснити розгляд вказаної справи правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали для надсилання суду, зокрема відзиву на позовну заяву. Відповідно до довідки про доставку електронного листа вказана ухвала доставлена до електронного кабінету відповідача 05.03.2026.
Відповідач своїм процесуальним правом подати відзив на позовну заяву не скористався, про причини суд не повідомив.
Усі подані докази суд долучив до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до довідки від серпня 2023 року серії 12 ААГ №254686 до акту огляду медико-соціальною експертною комісією позивачу з 03.07.2023 встановлена 2 група інвалідності у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Згідно з протоколом розрахунку пенсії станом на 24.03.2025 позивачу призначена пенсія з інвалідності на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Особливості призначення пенсії: I категорія - потерпілі, інваліди внаслідок аварії на ЧАЕС. Загальний розмір пенсії разом із надбавками встановлено у сумі 6644,73грн.
Із даних автоматизованої системи суду “Діловодство спеціалізованого суду» суд установив, що на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №580/12108/25 відносно правовідносин між тими самими сторонами щодо заявлених обставин.
Рішенням Черкаський окружний адміністративний суд від 03.12.2025, яке набрало законної сили 03.01.2026, позов задовольнив частково. Визнав протиправною бездіяльність відповідача під час розгляду заяви представника позивача від 23.09.2025 про перерахунок пенсії. Зобов'язав відповідача повторно розглянути заяву представника позивача від 23.09.2025 про перерахунок пенсії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
На виконання вказаного вище рішення суду відповідач повторно розглянув заяву представника позивача від 23.09.2025 та виніс рішення від 03.02.2026 №232850002875, яким відмовив у перерахунку пенсії. Обґрунтовуючи зазначив, що чинне законодавство не передбачає подання заяви на перерахунок пенсії адвокатом та проведення перерахунку пенсії за віком по такій заяві.
Тому позивач звернувся позовною заявою до суду.
Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV).
Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою ст. 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 44 Закону України №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок).
У змісті п.1.8 Порядку 22-1 зазначається, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (у випадках, передбачених абзацами четвертим та п'ятим пункту 1.1 цього розділу цього Порядку), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Відповідно до п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1), при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
У поданій представником позивача чітко сформульовано прохання про перерахунок основної пенсії. Формальне посилання відповідача на невідповідність такої заяви вимогам форми, передбаченої Порядком №22-1, без надання оцінки її суті, суперечить засадам справедливості, розумності та пропорційності.
Закон не надає підстав відмовити у перерахунку пенсії особі з підстави, що заяву подано уповноваженим представником, а не особисто пенсіонером.
Верховний Суд у постанові від 22.07.2025 у справі №580/710/24 вказав, що такий підхід ставить формальність вище змісту та суті права, що є несумісним із принципом пріоритетності прав і свобод людини у сфері соціального забезпечення над формою відповідного волевиявлення. Відмова у задоволенні такого звернення лише з формальних підстав без належної оцінки його змісту та встановлення дійсного волевиявлення особи, є проявом надмірного формалізму з боку органу державної влади, призводить до фактичного обмеження гарантованого Конституцією України права особи на соціальне забезпечення і суперечить принципам пропорційності, добросовісності та верховенства права у сфері публічно-правових відносин. Такі дії пенсійного органу суперечать принципу належного врядування (good administration), що є невід'ємною складовою верховенства права. Цей принцип зобов'язує суб'єктів владних повноважень діяти добросовісно, прозоро, ефективно та бути максимально корисними для особи. Створюючи штучну перешкоду замість сприяння у реалізації права, відповідач діяв всупереч сутності належного врядування, що є неприпустимим у соціальній, правовій державі. Крім того, відповідач своїми діями порушив принцип правомірних очікувань (legitimate expectations). Особа, яка має встановлене законом право на перерахунок пенсії, має обґрунтовані та законні очікування, що держава в особі її органів діятиме передбачувано та послідовно для забезпечення реалізації цього права. Відмова відповідача розглянути по суті чітко виражене прохання підриває ці правомірні очікування та руйнує довіру громадянина до держави.
Частина 5 ст.242 КАС України встановлює обов'язок адміністративного суду при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Зважаючи, що у заявлених спірних правовідносинах за результатом розгляду заяви позивачки від 23.09.2025 відповідач прийняв рішення з підстав, що не узгоджуються зі вказаними вище нормами, таке рішення безпосередньо порушує заявлене право на пенсійне забезпечення. Отже, воно є протиправним та підлягає скасуванню. Тому позовна вимога визнання протиправним і скасування рішення відповідача обґрунтована та підлягає задоволенню.
З огляду на те, що відповідач не розглянув заяву позивача по суті прохальної частини заяви, зокрема не надав правову оцінку вимогам щодо перерахунку розміру його пенсії, то вимога позивача щодо зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію, починаючи з 23.09.2025, у розмірі 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, урахувавши всі передбачені законодавством підвищення і доплати та з урахуванням раніше виплачених сум є передчасною, оскільки право позивача у цій частині на момент вирішення спору не порушене.
Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, вказану заяву позивачки і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані у вказаній частині та підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на відсутність доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов адвоката Дзіся А.Р. від імені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 03.02.2026 №232850002875 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву адвоката Дзіся А.Р. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 23.09.2025 щодо перерахунку пенсії, та за наслідками розгляду прийняти відповідне рішення.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ