02 квітня 2026 року Справа № 280/256/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної Гвардії України (03151, м. Київ, вулиця Святослава Хороброго, буд. 9а, ЄДРПОУ 08803498), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної Гвардії України (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення на доопрацювання документів відносно призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (оформлене Листом відповідача від 11 листопада 2025 року - Про надсилання документів);
- зобов'язати Головне управління Національної гвардії України Міністерства внутрішніх справ України подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, до якого додати документи, визначені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
Також, позивачем заявлено клопотання про залучення ІНФОРМАЦІЯ_2 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Суддею встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
В обґрунтування позовних вимог позивач у позові зазначив, що призначити одноразову грошову допомогу, передбачену статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII мав саме відповідач відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975. Натомість, відповідач безпідставно повернув документи, надані ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_3 НГУ) для виплати позивачу вищезазначеної одноразової грошової допомоги без зазначення конкретного документу, який мав бути наданий для виплати одноразової грошової допомоги. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою судді від 19 січня 2026 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також, вказаною ухвалою судді від відповідача засвідчену належним чином копію матеріалів звернення із заявою про виплату спірної одноразової грошової допомоги.
26 січня 2026 року відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що в ході розгляду заяви позивача про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідачем встановлено, що захворювання ОСОБА_1 , вказаного у наданих ним до заяви документів (рішення експертної команди повсякденного функціонування особи від 19 червня 2026 року №244/3581/Р, довідка ВЛК за №331/К від 06 травня 2025 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області») не узгоджується причинний зв'язок захворювання, зазначений у Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи із рішення медичної (військово - лікарської) комісії. Враховуючи, що документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 подано не в повному обсязі і потребують підтвердження вище наведених обставин та з метою недопущення втрат бюджетних коштів, відповідно до пункту 23 Порядку надіслано документи на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а звідти до Військової частини НОМЕР_3 НГУ. Головне управління НГУ вважає, що жодним чином не порушувало прав позивача у зв'язку із чим у задоволенні позову просить відмовити.
Також, 26 січня 2026 року заявою представник відповідача повідомив суд про неможливість надання до суду документів на виконання вимог ухвали судді від 19 січня 2026 року, оскільки документи позивача були повернуті на адресу Військової частини НОМЕР_3 НГУ на доопрацювання.
Третя особа правом на подання пояснень у строки, встановлені ухвалою суду від 19 січня 2026 року не скористалась.
У період з 06 березня 2026 року по 30 березня 2026 року суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В. був відсутній на робочому місці на підставі листка непрацездатності.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_4 від 13 липня 2024 року за № 6460, позивач, ОСОБА_1 у період з 17 квітня 2023 року по 30 квітня 2023 року, з 01 травня 2023 року по 11 травня 2023 року, з 29 травня 2023 року по 31 травня 2023 року, з 01 червня 2023 року по 30 червня 2023 року, з 01 липня 2023 року по 08 липня 2023 року брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Оріхів Пологівського району Запорізької області.
Позивачу, ОСОБА_1 , відповідно до рішення експертної команди повсякденного функціонування особи від 19 червня 2026 року №244/3581/Р, копія якого міститься в матеріалах справи, встановлено 2 групу інвалідності. В графі 17.1.10 «Причина інвалідності» вказано поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди.
Відповідно до довідки ВЛК від 26 січня 2023 року №541, в результаті проведеного медичного огляду позивача ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 позивача визнано придатним до несення військової служби.
Згідно довідки ВЛК за №331/К від 06 травня 2025 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» (медична (ВЛ) комісія)), копія якої міститься в матеріалах справи, встановлено, що відповідно до рішення медичної ВЛК: наслідки перенесеної вибухової травми (08 липня 2023 року); ЗЧМТ; струсу головного мозку, акуботравми, у вигляді двобічної хронічної нейросенсорної приглуховатості 1 ступеню із втратою слуху справа 34Д6, зліва 32дБ - Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Також зазначені й інші захворювання (стани), які пов'язані із проходженням військової служби.
Позивач звернувся до командира ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військової частини НОМЕР_3 НГУ) із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975.
ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військовою частиною НОМЕР_3 НГУ) вищезазначені документи передано на розгляд Головного управління Національної гвардії України.
Листом від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025 Головне управління НГУ з метою недопущення втрат бюджетних коштів повернуло ІНФОРМАЦІЯ_6 пакет документів відносно позивача на доопрацювання та листом від 12 листопада 2025 року надіслані командиру Військової частини НОМЕР_3 Національної гвардії України, оскільки надані позивачем документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 подано не в повному обсязі і потребують підтвердження вище наведених обставин в частині причинного зв'язку захворювання, зазначеного у Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи із рішення медичної (військово - лікарської) комісії відповідно до пункту 23 Порядку № 975.
Вважаючи протиправним повернення відповідачем документів на доопрацювання позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить із наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІІ).
Стаття 41 Закону України №2232-ХІІІ передбачає, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону №2011-ХІІ, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №2011-XII, останній поширюється, зокрема на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Статтею 12 Закону №2011-XII визначено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спірних правовідносин у даному випадку є наявність у позивача, як у особи, якою отримано поранення (контузію, травму, каліцтво), захворювання під час проходження військової служби та захисту Батьківщини, права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону №2011-XII.
Так, відповідно до частини 1 статті 16 Закону України № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що одноразова грошова допомога є гарантованою державою виплатою лише тим особам, які за цим Законом мають право на її отримання.
Згідно із пунктами 4 - 9 частини 2 статті 16 Закону України № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:
- встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті;
- встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби;
- встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві;
- отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через один рік після звільнення її з військової служби;
- отримання військовослужбовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою із строкової військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, пов'язаних з проходженням військової служби, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її із строкової військової служби;
- отримання військовозобов'язаним, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, або резервістом поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності в період проходження зборів чи служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після закінчення таких зборів чи виконання резервістом обов'язків служби у військовому резерві.
Відповідно до частини дев'ятої статті 16-3 Закону № 2011-XII порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2014 року № 975 затверджений Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975 в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2014 року № 975 установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 975 - у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду/оцінювання, зміни групи інвалідності чи причинного зв'язку - дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи/довідці медико-соціальної експертної комісії про повторне встановлення інвалідності або відомості з електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
Згідно підпунктів 1 - 3 пункту 17 Порядку № 975 у разі встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від групи інвалідності та її причинного зв'язку:
- військовослужбовцю (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин у розмірі, зокрема, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому встановлено відповідну групу інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Згідно із пунктом 21 Порядку № 975 - військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органу у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);
документа, виданого контролюючим органом, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку або запис у паспорті, - копію паспорта громадянина України у формі книжечки, в якому проставлено відмітку про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, чи паспорта у формі картки із записом про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків в електронному безконтактному носії).
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги, військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначених в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.
Згідно із пунктом 22 Порядку № 975 - призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 975 - керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.
Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.
Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.
Судом встановлено, що заява позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку № 975 від 25 жовтня 2024 року повернута на доопрацювання на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 (Військова частина НОМЕР_3 НГУ) листом від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025.
Згідно інформації, доданої Головним управлінням Національної гвардії України до вищезазначеного листа, в ході розгляду заяви позивача про виплату йому одноразової грошової допомоги відповідачем встановлено, що захворювання ОСОБА_1 згідно з пунктом 17.1.7 Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 19 червня 2025 року № 244/25/3581/В, Основний діагноз: М51.3 - Інша уточнена дегенерація міжхребцевих дисків, також у пункті 17.1.10 Причина інвалідності зазначено що поранення ТАК, пов'язане з захистом Батьківщини. Відповідно до рішення медичної (військово - лікарської) комісії ДУ “ТМО МВС України по Запорізькій області» від 06 травня 2025 року № 331/К солдата ОСОБА_1 згідно рішення медичної комісії: Наслідки перенесеної вибухової травми (08 липня 2023 року): ЗЧМТ, струсу головного мозку, акубаротравми, у вигляді двобічної хронічної нейросенсорної приглуховатості 1 ступеню із втратою слуху справа 34 дБ, здіва 32 дБ. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. З огляду на викладене не узгоджується причинний зв'язок захворювання, зазначений у Витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи із рішення медичної (військово - лікарської) комісії. Враховуючи, що документи щодо можливості призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 подано не в повному обсязі і потребують підтвердження вище наведених обставин та з метою недопущення втрат бюджетних коштів, відповідно до пункту 23 Порядку надіслано документи на доопрацювання до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Головне управління НГУ відповідно до пункту 23 Порядку повернуло їх на доопрацювання до військової частини НОМЕР_4 через ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В першу чергу суд зазначає, що лист відповідача від 11 листопада 2025 року, інформація до нього та відзив на позов не містять переліку документів, які позивач, на думку відповідача, з урахуванням пункту 21 Порядку № 971 не надав разом із заявою про виплату спірної одноразової грошової допомоги.
Також, із змісту вищезазначеного листа не зрозуміло, які документи необхідно додатково надати позивачу чи які дії необхідно здійснити Військовій частині НОМЕР_3 НГУ по доопрацюванню, підготованих нею документів, з метою повторного звернення позивачем із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.
При цьому судом встановлено, що разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги позивач надав копії та оригінали наступних документів: заяву про призначення одноразової грошової допомоги, копію рішення експертної команди повсякденного функціонування особи від 19 червня 2026 року №244/3581/Р, згідно якого позивачу встановлено 2 групу інвалідності (В графі 17.1.10 «Причина інвалідності» вказано поранення (контузії, травми, каліцтва), захворювання одержані під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди); копію довідки ВЛК від 26 січня 2023 року №541 та копію довідки ВЛК за №331/К від 06 травня 2025 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» (медична (ВЛ) комісія)), якою встановлено, що відповідно до рішення медичної ВЛК: наслідки перенесеної мною вибухової травми (08 липня 2023 року); ЗЧМТ; струсу головного мозку, акуботравми, у вигляді двобічної хронічної нейросенсорної приглуховатості 1 ступеню із втратою слуху справа 34Д6, зліва 32дБ - Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Також зазначені й інші захворювання (стани), які пов'язані із проходженням позивачем військової служби.
У якості документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), позивачем надано копії та оригінали наступних документів: заяву про призначення одноразової грошової допомоги, копію рішення експертної команди повсякденного функціонування особи від 19 червня 2026 року №244/3581/Р та копію довідки ВЛК за №331/К від 06 травня 2025 року, виданої ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області».
Про надання вказаних документів позивачем, зокрема, вказано у інформації відповідача, доданій до листа Південного Одеського Територіального управління НГУ від 12 листопада 2025 року за № 3/13/1-8661-2025, через яке відповідач повернув Військовій частині НОМЕР_3 НГУ документи позивача на доопрацювання.
Тобто, позивачем наданий пакет документів, перелік якого відповідає вимогам пункту 1 Порядку № 975, а відповідачем рішення щодо їх розгляду в порушення пунктів 20 і 21 цього Порядку не прийнято.
Також, суд враховує, що відповідачем не заперечується, що травма позивача, пов'язана із захистом Батьківщини та виконанням обов'язків військової служби.
З огляду на вказане, а також з огляду відсутність у листі відповідача від 11 листопада 2025 року та інформації до нього, переліку документів, які з урахуванням пункту 21 Порядку № 975 не були надані позивачем разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно повернув Військовій частині НОМЕР_3 НГУ таку заяву на доопрацювання.
Частиною другою статті 16-2 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому у випадках, зазначених у підпункті 5 пункту 2 статті 16 цього Закону, розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 70-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).
Таким чином, суд вважає, що твердження відповідача про необхідність повернення документів щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги на доопрацювання, оскільки позивачем надано не повний пакет документів є необґрунтованим.
Інших підстав для відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги в листі від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025, інформації до нього та відзиві на позов не наведено.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надавши правову оцінку обставинам справи, а також висновків суду у даній справі суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо повернення заяви ОСОБА_2 ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги на доопрацювання Військовій частині НОМЕР_3 Національної гвардії України, оформленого листом від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025.
Щодо вимоги позивача зобов'язати Головне управління Національної гвардії України Міністерства внутрішніх справ України подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, до якого додати документи, визначені Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частиною 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Розгляд заяв щодо призначенні одноразово грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок поранення (травми, контузії), отриманої під час виконання обов'язків військової служби та прийняти рішення належить до повноважень відповідача. Суд повинен уникати безпідставних втручань у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень. Натомість, суд наділений повноваженнями здійснювати перевірку правильності таких рішень у контексті застосування нормативно - правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
При цьому, суд враховує, що рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги або відмову у такому призначенні відповідачем не приймалось.
Застосовуючи механізм захисту права, порушеного суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Національної гвардії України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення та виплату одноразової грошової допомоги, повернуту на доопрацювання листом від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки обставинам та висновків суду у даній справі.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи відсутність документально підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат з урахуванням положень статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо повернення заяви ОСОБА_2 ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги на доопрацювання Військовій частині НОМЕР_3 Національної гвардії України, оформленого листом від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025.
Зобов'язати Головне управління Національної гвардії України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення та виплату одноразової грошової допомоги, повернуту на доопрацювання листом від 11 листопада 2025 року за № 27/13/3/04-43106-2025, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки обставинам та висновків суду у даній справі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 02 квітня 2026 року.
Суддя Д.В. Татаринов