Ухвала від 03.04.2026 по справі 240/5619/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про зміну способу і порядку виконання судового рішення)

03 квітня 2026 року м. Житомир

справа № 240/5619/18

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5, заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за його позовом до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 у справі №240/5619/18 позов ОСОБА_1 задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Згідно з ухвалою суду від 16 лютого 2023 року заяву ОСОБА_1 про заміну сторони її правонаступником у адміністративній справі №240/5619/18, - задоволено та замінено відповідача, що вибув - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

У зв'язку з набранням рішенням суду законної сили, Житомирським окружним адміністративним судом 23 липня 2020 року видано позивачу (стягувачу) виконавчий лист.

12 лютого 2026 року позивач (стягувач) подав до канцелярії суду заяву (за вх. №10214/26) про зміну способу і порядку виконання судового рішення, а саме його зобов'язальної частини на:

- стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області нараховану на користь ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року, за період з 17.07.2018 по 31.12.2025 у сумі 86721.03 грн.

В обґрунтування зазначає, що на дату звернення до суду з цією заявою, відповідачем (боржником) визначено суму заборгованості за рішенням суду у справі №240/5619/18 за період з 17.07.2018 по 31.01.2026, яка становить 86721,03 грн.

Вказує, що на момент звернення до суду з відповідною заявою зазначена сума заборгованості не виплачена, а тому рішення суду не виконано.

Саме тому, просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення суду у даній справі шляхом стягнення з відповідача (боржника) встановленої суми заборгованості.

Відповідно до ухвали суду від 13 лютого 2026 року прийнято та призначено заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №240/5619/18 до розгляду в порядку письмового провадження.

03 березня 2026 року від управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, через систему "Електронний суд", надійшла заява про виконання ухвали суду (за вих. № 14558/26), у яких просить долучити докази до матеріалів справи.

Зазначає, що управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області не заперечує щодо поданої заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року.

Вказує, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року у справі №240/5619/18 ОСОБА_1 здійснено нарахування з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року в сумі 89263,43 грн за період з 17.07.2018 по 31.01.2026.

Крім цього, зазначає, що невиконання судового рішення в частині виплати нарахованої щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відбувається не у зв'язку з небажанням виконувати судове рішення управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, а у зв'язку з відсутністю фінансування з державного бюджету на цю виплату.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд розглянувши подану заяву, з урахуванням наявних у матеріалах справи доказів, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною другою статті 378 КАС України визначено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Водночас, з 19 грудня 2024 року положення частини третьої статті 378 КАС України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року №4094-IX (далі - Закон №4094-IX) були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.».

Ця норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення по соціальним виплатам.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 28.10.2025 у справі №380/7706/22, який враховується судом відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України.

Судом встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 позивачу (стягувачу) за період з 17.07.2018 по 31.12.2025 нарахована щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в сумі розміром 86721,03 грн, що підтверджується листом-відповіддю відповідача (боржника) від 23.12.2025 №07/09-10/614-К.

У своїх запереченнях відповідач (боржник) зазначає, що за період з 17.07.2018 по 31.01.2026 сума заборгованості на виконання рішення суду у справі №240/5919/18 становить 89263,43 грн.

Станом на момент прийняття даної ухвали, відповідачем (боржником) не надано доказів виплати вказаної заборгованості.

Таким чином, відповідач (боржник) не виконав рішення суду від 11.02.2020 у справі №240/5619/18 в частині виплати на користь позивача (стягувача) заборгованості по соціальній виплаті.

Отже, судове рішення не є виконаним у повному обсязі більше двох місяців з дня набрання ним законної сили, а тому суд дійшов висновку, про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення суду шляхом стягнення коштів із державного органу боржника.

Водночас, суд зазначає, що зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості самостійно нарахована відповідачем (боржником), спір між сторонами щодо розміру нарахованої доплати відсутній.

Також варто зазначити, що від позивача (стягувача)до суду не надходило заяви про уточнення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення, а тому суд розглядає подану заяву в межах вимог вказаних у її прохальній частині.

Суд враховує те, що право особи на здійснення виплати заборгованості по соціальній виплаті не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 378 КАС України, невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З огляду на викладене та зважаючи на те, що відповідач (боржник), який є суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців, з дня набрання законної сили рішенням суду у даній справі, не виконав судове рішення в частині виплати нарахованої соціальної допомоги, то суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви позивача про зміну способу та порядку виконання рішення шляхом стягнення з відповідача нарахованої заборгованості щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 17.07.2018 по 31.12.2025 у розмірі 86721,03 грн.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

ухвалив:

1. Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі №240/5619/18 за його позовом до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року у справі №240/5619/18, шляхом стягнення з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 нарахованої суми щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства за період з 17.07.2018 по 31.12.2025 у сумі розміром 86721 (вісімдесят шість тисяч сімсот двадцять одна) грн 03 (три) коп.

3. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко