Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 квітня 2026 року Справа№200/983/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
12.02.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057050012788 від 03.02.2026 р. про відмову у призначенні пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 26.01.2026 року із зарахуванням в повному обсязі до пільгового стажу по списку № 2 періодів роботи в ПАТ “Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» з 05.05.1995 по 23.10.2005 на посаді підривника на обробці брухту та (шихти) шлаку, та із зарахуванням в повному обсязі до пільгового стажу періодів роботи по підприємству ТОВ “Метінвест-Промсервіс» з 04.08.2015 по 15.06.2022 та призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з наявністю стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці (12 років 6 місяців), починаючи з дати його народження, а саме з 26.10.2025 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.01.2026 року Позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням відповідача № 057050012788 від 03.02.2026 р. Позивачу було відмовлено в призначені пенсії у зв'язку з відсутністю стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці (12 років 6 місяців). Страховий стаж особи становить 30 років 8 місяців урахуванням кратності за Списком №1 31 рік 8 місяців 2 дні). Вік заявника 55 років 3 місяці. 2 дні (з Стаж заявника, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення - 9 років 10 місяців 4 дні, в тому числі за Списком №1 1 рік 0 днів 1 день, за Списком №2 8 років 10 місяців 3 дні. Зазначає, що відповідачем до пільгового стажу роботи за списком №2 не зараховано в повному обсязі періоди роботи в ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» з 05.05.1995 по 23.10.2005 на посаді підривника на обробці брухту та (шихти) шлаку, мотивуючи це тим, що підприємство ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» розташоване на території, що передбачена Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 року № 376, тому пільговий стаж розраховано, згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Також до пільгового стажу роботи за списком №2 відповідачем не зараховано повністю період роботи по підприємству ТОВ «Метінвест-Промсервіс» з 25.08.2015 по 15.06.2022 р., а зараховані лише згідно з даними індивідуальних відомостей про застраховану особу у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, так як до ЕПС не долучено документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці. Зазначає, що відповідні печатки про атестацію трудова книжка містить, дані про атестацію по підприємству ТОВ «Метінвест-Промсервіс» також зазначені в довідках ТОВ «Метінвест-Промсервіс» № 326 та 327 від 14.04.2025 р.
Ухвалою суду від 17 лютого 2026 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на позовну заяву, відповідно до якого, серед іншого, зазначив, що Позивач, у віці 55 років 26.01.2026 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. Заява Позивача розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області за результатом якої прийнято рішення про відмову Позивачу у призначенні пенсії з огляду на наступне.
Як передбачено підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846, для підтвердження права на призначення пенсії на пільгових умовах до заяви про призначення пенсії в обов'язковому порядку додаються документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року N 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року). За наданими позивачем документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою КМУ №637 від 12.08.1993 р., у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального страхового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Враховуючи, що підприємство ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» розташоване на території, що передбачена Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 року № 376, пільговий стаж розраховано, згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Таким чином, страховий стаж позивача склав 30 років 8 місяців 2 дні (з урахуванням кратності за Списком №1 31 рік 8 місяців 2 дні), пільговий стаж роботи склав 9 років 10 місяців 4 дні, в тому числі за Списком №1 - 1 рік 0 днів 1 день, за Списком №2 - 8 років 10 місяців 3 дні. З огляду на викладене, органом Пенсійного фонду прийнято рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV в зв'язку з відсутністю пільгового стажу необхідної тривалості.
Третьою особою було надано пояснення, в яких зокрема зазначено, що страховий стаж заявника на дату звернення становить 09 років 10 місяців 04 дні, пільговий стаж за Списком № 2 становить 08 років 10 місяців 03 дні, пільговий стаж за Списком №1 становить 01 рік 00 днів 01 день. До страхового стажу зараховано всі періоди роботи. За результатом розгляду заяви від 26.01.2026 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області від прийнято рішення № 057050012788 від 03.02.2026 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за роботу за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за роботу за Списком №2- 12 років 6 місяців. Враховуючи, що підприємство ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» розташоване на території, що передбачена Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 року № 376, пільговий стаж розраховано, згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Також, пільговий стаж по підприємству ТОВ «Метінвест-Промсервіс», обчиcлено згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, так як до електронної пенсійної справи Позивача не долучено документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Позивачем було надано відповідь на відзив, в якій він заперечував проти доводів викладених відповідачем у своєму відзиві підтримав свою позицію викладену у позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 Позивач в спірні періоди працював:
05.05.1995 року прийнятий в цех з ремонту металургійних печей підривником на обробці брухту та шлаку 4 розряду на Металургійний комбінат ім. Ілліча;
04.02.2003 року переведено там же підривником на обробці брухту та шлаку 5 розряду;
17.10.2005 року переведено в службу з гірничо-геологічних та підривних робіт підривником на обробці брухту та шлаку;
24.10.2005 року переведено майстром дільниці підривних робіт в тій же службі;
04.08.2015 року переведено в цех сервісного обслуговування слюсарем-ремонтником служби сервісного обслуговування конвертерного цеха ділянка по ремонту механічного обладнання №1;
21.08.2015 року звільнено за переведення в ТОА «Метінвест-Промсервіс»;
25.08.2015 року прийнято в ЦСО сталеплавильного виробництва слюсарем-ремонтником бригада по ремонту та обслуговуванню металургійного обладнання;
01.04.2017 року переведено в цех сервісного обслуговування сталеплавильного виробництва слюсарем-ремонтником на ділянку з ремонту механічного обладнання (За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1 Наказ №512 від 03.05.2019р.);
16.01.2020 року переведено у цех ремонту сталеплавильного виробництва Дільниця з ремонту механічного устаткування №4 слюсарем-ремонтником;
04.05.2020 року переведений у цеху ремонту сталеплавильного виробництва Дільниця з ремонту механічного устаткування №4 майстром з ремонту устаткування металургійного (За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 Наказ № П/100/1 від 29.05.2020р.).
Запис про звільнення відсутній.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 326 від 14.042025 року виданої ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС», Позивач працював повний робочий день на ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС» та за період з 03.05.2019 року по 03.50.2020 року виконував ремонтні роботи в сталеплавильному виробництві (ЦСО, ЦРСВ), професія, посада Працівник який зайнятий ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва: слюсар-ремонтник, згідно Список 1 розділ ІІІ підрозділ 6 основа Постанова КМУ №461 від 24.06.2016р.; №479 від 04.07.2017р. Основа видачі Атестація: Наказ №512 від 03.05.2019р.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 327 від 14.042025 року виданої ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС», Позивач працював повний робочий день на ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС» та за період з 25.08.2015 року по 02.08.2016 року виконував ремонтні роботи в сталеплавильному виробництві (ЦСО), професія, посада слюсар-ремонтник. Згідно Списку 2 розділ ІІІ Підрозділ 2 пункт «а» Код КП 3.2а. Підстава постанова КМУ №36 від 16.01.2003р., з 03.08.2016 року по 15.06.2022 року виконував ремонтні роботи в сталеплавильному виробництві (ЦСО, ЦРСВ), професія, посада Працівник який зайнятий ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва: слюсар-ремонтник, майстер з ремонту устаткування металургійного згідно Списку 2 розділ ІІІ підрозділ 6. Підстава постанова КМУ Постанова КМУ №461 від 24.06.2016р.; №479 від 04.07.2017р. ч.2 п.2 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Основа видачі Атестація: Наказ №512 від 03.05.2019р. (первинна), Наказ №П/100/29.05.2020/1 від 29.05.2020р. Додаткові відомості: Тех. процес, особові рахунки, штатний розпис, дані наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства. З 16.06.2022р. трудовий договір призупинено. Відволікання від основної роботи; 2022р. - простої 35 кд, невиходи в зв'язку з воєнним станом - 76 кд.
26.01.2026 року позивач звернувся до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Вказану заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. За результатом розгляду заяви від 20.05.2025 року було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 057050012788 від 03.02.2026 року.
В рішенні зокрема було зазначено, що страховий стаж особи становить 30 років 8 місяців 2 дні (з урахуванням кратності за Списком №1 31 рік 8 місяців 2 дні). Необхідний стаж на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, визначений абзацом першим п.2 ч.2 ст.114 Закону (Список №2),- не менше 12 років 6 місяців у чоловіків.
Результати розгляду документів, долучених до звернення: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи. Стаж заявника, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення- 9 років 10 місяців 4 дні, в тому числі за Списком №1 1 рік 0 днів 1 день, за Списком №2 8 років 10 місяців 3 дні. Враховуючи, що підприємство ПАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» розташоване на території, що передбачена Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, який затверджено Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 року № 376, пільговий стаж розраховано, згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Також пільговий стаж по підприємству ТОВ «Метінвест-Промсервіс», обчиcлено згідно даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, так як до ЕПС не долучено документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці. Висновок: відмовити у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю стажу на роботах із шкідливими і важкими умовами праці (12 років 6 місяців).
Відповідно до наданого розрахунку стажу Форма РС-право період роботи з 05.05.1995 по 31.12.1999, з 09.01.2005 по 31.07.2015, з 10.09.2015 по 30.09.2015, з 13.10.2015 по 31.10.2015, з 22.11.2015 по 30.11.2015, з 24.12.2015 по 31.12.2015, з 16.01.2016 по 31.01.2016, з 11.02.2016 по 28.02.2016, з 19.03.2016 по 31.03.2016, з 10.04.2016 по 30.04.2016, з 01.06.2016 по 30.06.2016, з 01.09.2016 по 31.12.2017, з 01.03.2022 по 31.03.2022 зараховано до загального страхового стажу Позивача.
Періоди роботи з 01.01.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 08.01.2005, з 01.08.2015 по 24.08.2015, з 25.08.2015 по 29.08.2015, з 30.08.2015 по 31.08.2015, з 01.09.2015 по 09.09.2015, з 01.10.2015 по 12.10.2015, з 01.11.2015 по 21.11.2015, з 01.12.2015 по 23.12.2015, з 01.01.2016 по 15.01.2016, з 01.02.2016 по 10.02.2016, з 01.03.2016 по 18.03.2016, з 01.04.2016 по 09.04.2016, з 01.05.2016 по 31.05.2016, з 01.07.2016 по 31.08.2016, з 01.01.2018 по 02.05.2019, з 04.05.2020 по 28.02.2022 зараховано до пільгового стажу Позивача за Списком №2.
Періоди роботи з 03.05.2019 по 03.05.2020 зараховано до пільгового стажу Позивача за Списком №1.
Період роботи з 01.04.2022 по 15.06.2022 взагалі не зараховано до стажу Позивача.
Згідно даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) періоди роботи з 2000 року по 10 місяць 2005 року, з 8 місяця 2015 року по 5 місяць 2019 року, з 5 місяця 2020 року по 2 місяць 2022 року обліковуються за кодом спецстажу «ЗПЗ013Б1», з 5 місяця 2019 року по 5 місяць 2020 року обліковуються за кодом спецстажу «ЗПЗ013А1».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються цим законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, […].
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 1 ст. 24 Закону № 1058-ІV передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 4 ст. 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 114 Закону № 1058-ІV визначено право та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Відповідно до ч. 5 ст. 114 Закону № 1058-IV уразі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII та частини першої статті 48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України та пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637, передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (пункт 1 Порядку).
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, відповідно до наведених приписів законодавства, обов'язок щодо підтвердження трудового стажу на підставі відповідних довідок, покладається на особу, яка звертається із заявою про призначення пенсії, у разу відсутності у неї (особи) трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи.
Суд наголошує, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі №233/2084/17, від 16.05.2019 у справі №161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 Позивач в спірні періоди працював:
05.05.1995 року прийнятий в цех з ремонту металургійних печей підривником на обробці брухту та шлаку 4 розряду на Металургійний комбінат ім. Ілліча;
04.02.2003 року переведено там же підривником на обробці брухту та шлаку 5 розряду;
17.10.2005 року переведено в службу з гірничо-геологічних та підривних робіт підривником на обробці брухту та шлаку;
24.10.2005 року переведено майстром дільниці підривних робіт в тій же службі;
04.08.2015 року переведено в цех сервісного обслуговування слюсарем-ремонтником служби сервісного обслуговування конвертерного цеха ділянка по ремонту механічного обладнання №1;
21.08.2015 року звільнено за переведення в ТОА «Метінвест-Промсервіс»;
25.08.2015 року прийнято в ЦСО сталеплавильного виробництва слюсарем-ремонтником бригада по ремонту та обслуговуванню металургійного обладнання;
01.04.2017 року переведено в цех сервісного обслуговування сталеплавильного виробництва слюсарем-ремонтником на ділянку з ремонту механічного обладнання (За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1 Наказ №512 від 03.05.2019р.);
16.01.2020 року переведено у цех ремонту сталеплавильного виробництва Дільниця з ремонту механічного устаткування №4 слюсарем-ремонтником;
04.05.2020 року переведений у цеху ремонту сталеплавильного виробництва Дільниця з ремонту механічного устаткування №4 майстром з ремонту устаткування металургійного (За результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджене право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 Наказ № П/100/1 від 29.05.2020р.).
Запис про звільнення відсутній.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 326 від 14.042025 року виданої ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС», Позивач працював повний робочий день на ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС» та за період з 03.05.2019 року по 03.50.2020 року виконував ремонтні роботи в сталеплавильному виробництві (ЦСО, ЦРСВ), професія, посада Працівник який зайнятий ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва: слюсар-ремонтник, згідно Список 1 розділ ІІІ підрозділ 6, основа: Постанова КМУ №461 від 24.06.2016р.; №479 від 04.07.2017р. Основа видачі Атестація: Наказ №512 від 03.05.2019р.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 327 від 14.042025 року виданої ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС», Позивач працював повний робочий день на ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС» та за період з 25.08.2015 року по 02.08.2016 року виконував ремонтні роботи в сталеплавильному виробництві (ЦСО), професія, посада слюсар-ремонтник. Згідно Списку 2 розділ ІІІ Підрозділ 2 пункт «а» Код КП 3.2а. Підстава постанова КМУ №36 від 16.01.2003р., з 03.08.2016 року по 15.06.2022 року виконував ремонтні роботи в сталеплавильному виробництві (ЦСО, ЦРСВ), професія, посада Працівник який зайнятий ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва: слюсар-ремонтник, майстер з ремонту устаткування металургійного згідно Списку 2 розділ ІІІ підрозділ 6. Підстава постанова КМУ Постанова КМУ №461 від 24.06.2016р.; №479 від 04.07.2017р. ч.2 п.2 статті 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Основа видачі Атестація: Наказ №512 від 03.05.2019р. (первинна), Наказ №П/100/29.05.2020/1 від 29.05.2020р. Додаткові відомості: Тех. процес, особові рахунки, штатний розпис, дані наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства. З 16.06.2022р. трудовий договір призупинено. Відволікання від основної роботи; 2022р. - простої 35 кд, невиходи в зв'язку з воєнним станом - 76 кд.
Суд вважає за необхідне зазначити, що записи в трудовій книжці позивача виконані без перекреслень, виправлень, чітким правописом, у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесено відповідний запис, і завірені печаткою роботодавця, тобто здійснені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 року №58.
Трудова книжка позивача щодо спірних періодів його роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, оскільки зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Суд зазначає, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи, та ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.02.2018 року у справі № 275/615/17 (К/9901/768/17).
Суд зазначає, законодавством визначено, що тільки у випадку відсутності необхідних записів в трудовій книжці, заявнику необхідно вчиняти дії щодо додаткового підтвердження пільгового стажу.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків 1 та 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Слід підсумувати, що під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи.
З 11.03.1994 року були чинними Список №1 та Список №2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, з 16.01.2003 року постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2003 №36, з 24.06.2016 року постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461.
Постановою Кабінету Міністрів від 11.03.1994 № 162 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі ІІI "Металургійне виробництво (чорні метали)" підрозділах 1, 2, 3, 4, 5 передбачена професія "слюсар-ремонтник", у розділі ІІI "Металургійне виробництво (чорні метали)" підрозділі 2, передбачена професія "Підривники, зайняті на обробці лому і шлаку" (код 2040200а-11429).
Постановою Кабінету Міністрів від 16.03.2003 №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі III "Металургійне виробництво (чорні метали)" підрозділу 2 передбачена професія "слюсарі-ремонтники" (код 3.2а) .
Постановою Кабінету Міністрів від 24.06.2016 №461 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" затверджено Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі III "Чорна металургія" підрозділі 6 «Загальні професії» право на пенсію за Списком №2 мають "Працівники, зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва; працівники, які здійснюють безпосередню організацію та контроль за виконанням робіт під час технологічних процесів у зазначених виробництвах".
Окрім того суд звертає увагу на те, що в трудовій книжці Позивача серії НОМЕР_3 містяться записи про підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення за результатом атестації робочих місць за умовами праці за Списком №1 та 2 за посадами які обіймав позивач.
Зокрема в трудовій книжці зазначено, що посада яку обіймав Позивач з 01.04.2017 року «слюсар-ремонтник в цеху сервісного обслуговування сталеплавильного виробництва на ділянці з ремонту механічного обладнання» на підставі Наказу №512 від 03.05.2019р. За результатами атестації робочих місць за умовами праці має право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1.
Відповідно до наданого розрахунку стажу Форма РС-право період роботи з 03.05.2019 року по 03.05.2020 року зараховано до пільгового стажу Позивача за Списком №1.
Отже, з урахуванням вимог ч. 5 ст. 114 Закону № 1058-IV період роботи з 03.05.2019 року по 03.05.2020 року може бути зараховано до пільгового стажу при призначенні пенсії на пільгових умовах у відповідності до п. 2 ч.2 ст. 114 Закону № 1058-IV.
Також, згідно даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) періоди роботи з 2000 року по 10 місяць 2005 року, з 8 місяця 2015 року по 5 місяць 2019 року, з 5 місяця 2020 року по 2 місяць 2022 року обліковуються за кодом спецстажу «ЗПЗ013Б1», з 5 місяця 2019 року по 5 місяць 2020 року обліковуються за кодом спецстажу «ЗПЗ013А1».
Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства:
код підстави ЗПЗ013Б1 визначає працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону: на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам;
код підстави ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.
Отже, враховуючи викладене, зазначені посади, на яких працював позивач у спірні періоди роботи, віднесено до Списку №2 та встановлені у цій справі обставини свідчать, що спеціальний трудовий стаж позивача у спірні періоди підтверджується насамперед записами в його трудовій книжці.
Водночас, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що дані трудової книжки позивача (в частині спірних періодів роботи) містять неправдиві або недостовірні відомості, а тому, зазначені відповідачем недоліки, не можуть бути самостійною підставою для відмови у зарахуванні вказаних періодів роботи позивача.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а (провадження К/9901/2310/18) в якій зазначено, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
В даному випадку позивач не може нести відповідальність та бути позбавлений соціального захисту у вигляді права на призначення пенсії з вини роботодавця позивача.
Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України від 8 лютого 2016 року № 713/039/161-16 час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місця в календарному році.
В оскаржуваному рішенні відповідач зазначає, що управлінням не зараховано до пільгового стажу зазначені періоди, проте, жодним чином не обґрунтував причини їх не зарахування. З матеріалів справи вбачається, що відповідач жодним чином не з'ясував чи пов'язані зазначені періоди знаходження позивача у відпустці без збереження заробітної плати та простой з виробничою необхідністю. Крім того, зазначені періоди не перевищують одного місяця в календарному році.
Отже, з урахуванням викладеного, суд вважає необґрунтованою відмову відповідача щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періоду перебування у простої в 2022 році.
Враховуючи зазначене, періоди роботи позивача з 05.05.1995 року по 31.12.1999 року, з 09.01.2005 року по 23.10.2005 року, з 10.09.2015 року по 30.09.2015 року, з 13.10.2015 року по 31.10.2015 року, з 22.11.2015 року по 30.11.2015 року, з 24.12.2015 року по 31.12.2015 року, з 16.01.2016 року по 31.01.2016 року, з 11.02.2016 року по 28.02.2016 року, з 19.03.2016 року по 31.03.2016 року, з 10.04.2016 року по 30.04.2016 року, з 01.06.2016 року по 30.06.2016 року, з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року, з 01.03.2022 року по 31.03.2022 року підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком 2.
Позовні вимоги в частині зарахування до пільгового стажу за Списком 2 періодів роботи Позивача з 01.01.2000 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 08.01.2005, з 04.08.2015 по 24.08.2015, з 25.08.2015 по 29.08.2015, з 30.08.2015 по 31.08.2015, з 01.09.2015 по 09.09.2015, з 01.10.2015 по 12.10.2015, з 01.11.2015 по 21.11.2015, з 01.12.2015 по 23.12.2015, з 01.01.2016 по 15.01.2016, з 01.02.2016 по 10.02.2016, з 01.03.2016 по 18.03.2016, з 01.04.2016 по 09.04.2016, з 01.05.2016 по 31.05.2016, з 01.07.2016 по 31.08.2016, з 01.01.2018 по 02.05.2019, з 04.05.2020 по 28.02.2022 задоволенню не підлягають, оскільки з розрахунку стажу вбачається, що вказані періоди вже зараховані відповідачем до пільгового стажу за Списком 2.
Також задоволенню не підлягають позовні вимоги в частині зарахування, періоду роботи з 03.05.2019 року по 03.05.2020 року, оскільки з розрахунку стажу вбачається, що вказаний період вже зарахований відповідачем до пільгового стажу за Списком №1.
Щодо наявності підстав для зарахування до пільгового стажу за Списком №2 періоду роботи з 01.04.2022 року по 15.06.2022 року, суд зазначає наступне.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 327 від 14.04.2025 року виданої ТОВ «МЕТІНВЕСТ-ПРОМСЕРВІС», з 16.06.2022р. трудовий договір призупинено. Зокрема зазначено про невиходи в зв'язку з воєнним станом - 76 кд.
Згідно даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) за період з 01.04.2022 року взагалі відсутня інформація про страховий стаж Позивача (зокрема інформація про нарахування та виплату заробітної плати та сплату страхових внесків), що суперечить ст. 24 Закону № 1058-ІV, а відтак у суду відсутні підстави для зарахування вказаного періоду роботи як до страхового так і до пільгового стажу Позивача.
Суд звертає увагу, що у спірному рішенні про відмову у призначенні пенсії не зазначено підстав для не зарахування вказаних періодів, що також свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень.
Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 року у справі № 815/1554/17, аналізуючи практику Європейського Суду з прав людини, вказав на те, що принцип правової визначеності має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування існуючих норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій, а також послідовність дій держави щодо можливого втручання в охоронювані Конвенцією та Конституцією України права та свободи цієї особи.
Як вже зазначалося судом, оскаржуване рішення не містить конкретних періодів роботи позивача, які не зараховані до пільгового стажу. Вказане не відповідає загальному принципу правової визначеності.
Отже, саме рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057050012788 від 03.02.2026 р. про відмову у призначенні пенсії, є незаконним, необґрунтованим і підлягає скасуванню.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача призначити пенсію, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії та розрахунку стажу.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
Отже, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Згідно з частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Надаючи правову оцінку обраного позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Таким чином, з урахуванням викладеного та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, шляхом:
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057050012788 від 03.02.2026 р. про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 26.01.2026 року зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи у шкідливих умовах праці відповідно до Списку №2 з 05.05.1995 року по 31.12.1999 року, з 09.01.2005 року по 23.10.2005 року, з 10.09.2015 року по 30.09.2015 року, з 13.10.2015 року по 31.10.2015 року, з 22.11.2015 року по 30.11.2015 року, з 24.12.2015 року по 31.12.2015 року, з 16.01.2016 року по 31.01.2016 року, з 11.02.2016 року по 28.02.2016 року, з 19.03.2016 року по 31.03.2016 року, з 10.04.2016 року по 30.04.2016 року, з 01.06.2016 року по 30.06.2016 року, з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року, з 01.03.2022 року по 31.03.2022 року.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно квитанції № 6E37-43MQ-7TME від 12.02.2026 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
Враховуючи співмірність заявлених та задавлених позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 700,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 057050012788 від 03.02.2026 р. про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 26.01.2026 року зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи у шкідливих умовах праці відповідно до Списку №2 з 05.05.1995 року по 31.12.1999 року, з 09.01.2005 року по 23.10.2005 року, з 10.09.2015 року по 30.09.2015 року, з 13.10.2015 року по 31.10.2015 року, з 22.11.2015 року по 30.11.2015 року, з 24.12.2015 року по 31.12.2015 року, з 16.01.2016 року по 31.01.2016 року, з 11.02.2016 року по 28.02.2016 року, з 19.03.2016 року по 31.03.2016 року, з 10.04.2016 року по 30.04.2016 року, з 01.06.2016 року по 30.06.2016 року, з 01.09.2016 року по 31.12.2017 року, з 01.03.2022 року по 31.03.2022 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, ЄДРПОУ 13322403) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 700 (сімсот) гривень 00 копійки.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 03 квітня 2026 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров