Справа № 2-а-536/11
18 січня 2011 року суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Павленко О.В., вирішуючи питання про відкриття провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про поновлення строку звернення до суду з позовом та стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
Позивач звернулася до суду з вищевказаним адміністративним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що вона є дитиною війни та згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, дія якої в 2009 -2010 роках не була зупинена жодним законом, тому просить визнати дії відповідача щодо нарахування і виплати їй державної соціальної допомоги як дитині війни за 2009 -2010 роки неправомірними та стягнути на її користь невиплачену державну соціальну допомогу за 2009, 2010 роки, по момент подання адміністративного позову. Одночасно просить поновити строк звернення до суду, з посиланням на те, що вона не знала, і не могла знати, що 9 вересня 2010 року Конституційний Суд України ухвалить рішення, яким визнає неконституційним розгляд соціальних виплат в порядку ЦПК України, в порядку якого такі справи розглядались в межах трирічної позовної давності.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
За ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З 30 липня 2010 року діють зміни, які внесені до ст.ст. 99, 100 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, законодавцем змінено приписи щодо правових наслідків пропуску строку звернення до суду. Чинними положеннями частини першої статті 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи те, що позивач звернулася до суду з позовом 22.12.2010 року знаходжу, що вона пропустила 6-місячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2009 року по 21.06.2010 року включно.
Перевіряючи наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду з позовом, враховую, що незнання законів не є поважною причиною пропуску строків звернення до суду, оскільки позивач в 2009 -2010 роках отримувала підвищення до пенсії в заниженому розмірі, і не могла не знати про це. Також вважаю, що посилання позивача на те, що вона не знала, і не могла знати, що 9 вересня 2010 року Конституційний Суд України ухвалить рішення, яким визнає неконституційним розгляд соціальних виплат в порядку ЦПК України, в порядку якого такі справи розглядались в межах трирічного строку позовної давності, не є поважними причинами для поновлення пропущеного строку.
Таким чином, знаходжу, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду в частині вимог за зазначений вище період.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 107 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області про поновлення строку звернення до суду з позовом та стягнення не отриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, в частині вимог за період з 01.01.2009 року по 21.06.2010 року включно - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги на неї протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя О.В. Павленко
| № рішення: | 13540634 |
| № справи: | 2-а-536/11 |
| Дата рішення: | 18.01.2011 |
| Дата публікації: | 01.02.2011 |
| Форма документу: | Ухвала |
| Форма судочинства: | Адміністративне |
| Суд: | Ріпкинський районний суд Чернігівської області |
| Категорія справи: |
| Стадія розгляду: | Розглянуто у апеляційній інстанції (14.05.2014) |
| Результат розгляду: | залишено без змін |
| Дата надходження: | 22.12.2010 |
| Предмет позову: | стягнення допомоги |
| 27.01.2020 09:05 | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |