Ухвала від 31.01.2008 по справі 9/262-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

31.01.08

Справа №9/262-06.

Суддя господарського суду Сумської області Лущик М.С., розглянувши заяву № 37/3201 від 21.12.2007 року Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року по справі № 9/262-06 за позовом Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» про стягнення 254 138 грн. 90 коп. та матеріали зазначеної справи

За участю представників сторін:

Від позивача: не з'явився.

Від відповідача (заявника): Прядко В.М.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» на користь Дочірньої компанії «Газ України» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» було стягнуто 150206 грн. 42 коп. боргу, 14 137 грн. 43 коп. пені, 41362 грн. 57 коп. інфляційних збитків, 16009 грн. 20 коп. - 3 % річних, 2217 грн. 69 коп. - витрат по державному миту, 102 грн. 95 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Постановою Вищого господарського суду України від 28.11.2006 року по даній справі рішення господарського суду Сумської області від 22.06.2006 року змінено і збільшено відшкодування збитків від інфляції до 63 439 грн. 25 коп., витрати по державному миту до 2437 грн. 94 коп., витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу до 113 грн. 20 коп. та стягнуто 103 грн. 44 коп. витрат по державному миту. Про, що були видані відповідні накази.

Відповідач подав заяву № 37/3201 від 21.12.2007 року, в якій просить відстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року по справі № 9/262-06 до 01.01.2010 року та розстрочити виконання вищезазначеного рішення з 01.01.2010 року до 01.01.2015 року щомісячними рівномірними платежами в сумі 4 107 грн. 45 коп.

В обґрунтування заяви про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року по справі № 9/262-06 відповідач посилається на те, що єдиним джерелом для погашення даної заборгованості є транспортний тариф. Як зазначає заявник, на даний момент своєчасне виконання рішення з його боку вкрай ускладнене оскільки скрутне фінансове становище підприємства спровоковане тривалою кризою неплатежів у паливно - енергетичному комплексі.

Позивач подав заперечення на заяву відповідача відповідно до яких просить суд відмовити відповідачу в задоволенні заяви, на підставі того, що тяжкий фінансовий стан боржника, за змістом ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, не є підставою для відстрочення( або розстрочення) виконання рішення суду.

Розглянувши заяву Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року по справі № 9/262-06, заслухавши пояснення представника відповідача, суд, вважає за доцільне вимоги заявника задовольнити частково, відстрочивши виконання до 01.01.2010 року та розстрочивши його на три роки до 01.01.2013 року, виходячи з наступного:

Станом на 01.10.2007 року залишок заборгованості, що стягнуто рішенням господарського суду по справі № 9/450-06 складає 246 446 грн. 88 коп.

На виконання Указу Президента України від 25 лютого 1998 року №151 "Про реформування нафтогазового комплексу України" було створено Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України". Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 травня 1998 року №747 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 51 % акцій ВАТ "Сумигаз" залишені в державній власності та передані до статутного фонду НАК "Нафтогаз України".

Система трубопровідного транспорту газу є найважливішою складовою державних енергетичних систем, ключовою ланкою паливно-енергетичного комплексу. Вона представляє собою унікальний господарський і технологічний комплекс, що вирішує народно - господарські задачі і володіє потенціалом ефективного регулювання і контролю за поставкою і споживанням природного газу. З цієї причини в організаційну структуру системи трубопровідного транспорту закладені принципи єдності і централізованого (державного) управління.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21 вересня 2006 року N 185-V управління об'єктами державної власності це здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.

Відповідно до ст. 3 Закону України від 21 вересня 2006 року N 185-V. єдина газотранспортна система України (в т.ч. газопроводи та споруди на них, які знаходяться на території Сумської області), є об'єктами державної власності.

Відповідно до ст.4 Закону України від 21 вересня 2006 року N 185-V, єдина газотранспортна система України знаходиться під юрисдикцією Кабінету Міністрів України, Міністерства палива та енергетики України, Фонду державного майна України.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 23.06.2006р. №215 "Про затвердження результатів інвентаризації державного майна, функції управлінням яким здійснює НАК "Нафтогаз України" від імені Фонду державного майна України та Міністерства палив. - та енергетики України (Підстава - Угода про користування державним майном, яке не підлягає приватизації від 28.12.01 №14/1127 між Фондом державного майна України та НАК "Нафтогаз України"), затверджено результати інвентаризації державного майна, яке використовується для забезпечення транспортування, зберігання та розподілу в частині відкритого акціонерного товариства з газопостачання та газифікації "Сумигаз".

Договір про користування державним майном, яке не підлягає приватизації № 04/01-849 від 28.12.2001р., укладений між ДК "Газ України" і ВАТ "Сумигаз", зобов'язує ВАТ "Сумигаз" забезпечити збереження розподільних меж шляхом їх відновлення та розвитку. Стаття 6 зазначеного Договору передбачає сувору відповідальність ВАТ "Сумигаз" за невиконання плану відновлення та розвитку газотранспортної системи.

Використання транспортного тарифу за призначенням на сьогоднішній день є особливо актуальним в аспекті подій в м. Дніпропетровськ. І його не цілеспрямованість ставить під загрозу працездатність систем газопостачання, їх технічний стан та безпечну експлуатацію і, відповідно, встановлення гарантій безпеки життя та здоров'я населення, забезпечення охорони навколишнього природного середовища і національного багатства України від можливого негативного впливу під час експлуатації систем газопостачання.

Відповідно до п.10 Порядку забезпечення споживачів природним газом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом", Договору від 01.02.2007 № 06/07-213 про надання послуг : транспортування природного газу в 2007 році, укладеного між ДК "Газ України" і ВАТ "Сумигаз". транспортний тариф ВАТ "Сумигаз" на сьогоднішній день сплачується споживачами природного газу безпосередньо ДК "Газ України". При цьому, відповідно до п.1.1. ДК "Газ України" зобов'язався своєчасно оплачувати надані послуги з транспортування.

В заяві відповідач(заявник) зазначає, що станом на 01.01.2007 року заборгованість ДК "Газ України" перед ВАТ "Сумигаз" за транспортування газу для підприємств теплоенергетики становила 2006,2 тис. грн. В 2007 році ця заборгованість збільшилась на суму нарахувань за десять місяців поточного року до 12155,4 тис. грн.

Як зазначає заявник(відповідач) станом на 01.11.2007 року ДК "Газ України" в односторонньому порядку примушує ВАТ "Сумигаз" прийняти погашення заборгованості шляхом припинення зобов'язань у формі заяви про зарахування зустрічних однорідних вимог, при цьому проводить погашення давньої заборгованості (в т.ч. стягнутої рішеннями суду).

Така ситуація створює реальну загрозу цивільним правам та інтересам держави, товариства, споживачам природного газу м. Суми і Сумської області (ст. 1163 ЦК України) і неминуче:

1) призведе до паралізації роботи товариства, тобто повному зупиненню його виробничої діяльності.

Після відкриття виконавчих проваджень за наказами господарського суду Сумської області, виданими на виконання рішень суду про стягнення заборгованості державна виконавча служба накладе арешт на все майно, що задіяне в виробничій діяльності товариства, всі рахунки товариства і стягне першочергово не основний борг за наказами суду, а виконавчий збір на свою користь;

2) спровокує неспроможність виконання товариством поточних фінансових зобов'язань 2007року перед ДК "Газ України" та іншими постачальниками природного газу, і, як наслідки - відключення від газопостачання Сумської області і залишення її без тепла та гарячого водопостачання, припинення виробничого процесу промислових підприємств - споживачів природного газу, виникнення аварійних ситуацій в процесі газо забезпечення населення і, як наслідок, можливість нещасних випадків.

3) спричинить виникнення соціальної напруги в трудовому колективі товариства і соціальної нестабільності в регіоні в цілому;

4) поставить під загрозу технічний стан і безпечну експлуатацію газових мереж, які знаходяться у власності держави (Договір про користування державним майном, яке не підлягає приватизації № 04/01-849 від 28.12.2001р., дія якого продовжується щороку).

В обґрунтування свої вимог відповідач зазначає, що станом на 01.10.2007 року розмір дебіторської заборгованості ВАТ по газопостачанню та газифікації складає більше 17 млн. 442 тис, грн. Тривала криза неплатежів призвела до порушення дисципліни розрахунків з боку ВАТ "Сумигаз" за поставлений природний газ по всім категоріям споживачів. Така ситуація поставила під загрозу безперебійне, безаварійне газопостачання області та міста, оскільки могла спровокувати не виділення лімітів природного газу і, як наслідок, небажані явища в місті - зниження тиску в розподільчих мережах для обмеження постачання газу, відключення від мереж газопостачання підприємств комунальної теплоенергетики міста і залишення без гарячого водопостачання, виникненню аварійних ситуацій в процесі газо забезпечення населення і, відповідно, нещасні випадки в побуті. Тому ВАТ "Сумигаз" вимушене було всі вільні наявні кошти використовувати виключно на закупівлю газу для потреб міста та області, і перш за все - для населення, бюджетних установ та організацій.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 86, 121 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ :

1. Заяву Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» про надання відстрочки та розстрочки виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року задовольнити частково

2. Відстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року по справі № 9/262-06 строком до 01.01.2010 року.

3. Розстрочити виконання рішення господарського суду Сумської області від 22 червня 2006 року по справі № 9/262-06 на три роки, з 01.01.2010 року по 01.01.2013 року, щомісячними рівномірними платежами по 6845 грн. 75 коп.

4. Ухвалу надіслати сторонам.

СУДДЯ М.С.ЛУЩИК