Справа № 216/8148/25
Провадження № 2-о/216/57/26
23 лютого 2026 року місто Кривий Ріг
Дніпропетровської області
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Онопченка Ю.В.,
присяжних: Наугольної Т.О., Черниш Н.Ю.,
за участю: секретаря судового засідання Авшаряна С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кривому Розі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою, -
24 жовтня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про оголошення фізичної особи померлою.
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 близько 19:10 год під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Терни Краматорського району Донецької області, зник безвісти внаслідок підриву ворожого вибухового пристрою. За даним фактом 11.10.2024 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, номер кримінального провадження № 12024041230002156. Пошукові заходи солдата ОСОБА_2 результатів не дали, на зв'язок не виходив, серед евакуйованих та загиблих не було.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин, ОСОБА_2 зник на території бойових дій (під час воєнних дії).
Відсутнє підтвердження про перебування ОСОБА_2 у полоні держави-агресора.
Оголошення сина померлим необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть, та оформлення документів для отримання пільг та грошової допомоги, які підлягають виплаті сім'ї загиблого військовослужбовця, а тому просила суд задовольнити заяву.
Заявниця у судове засідання не з'явилася, її представниця ОСОБА_3 надала суду заяву про розгляд справи без її участі, заяву підтримала у повному обсязі, просила задовольнити.
Представниця заінтересованої особи Центрально-Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Зирянова Н. у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, клопотання та заперечення відсутні.
Представник заінтересованої особи Військової частини НОМЕР_1 у судове засідання не з'явився, про час, день та місце слухання справи повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого Центрально-Міським відділом РАЦС м. Кривого Рогу 16.02.1979, актовий запис № 188.
Відповідно до Акту службового розслідування від 29.11.2024 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 19:10 год під час виконання бойового завдання командира військової частини НОМЕР_1 від 01.10.2024 № 2/1025дск на позиції «Басейн» в районі населеного пункту Терни, Краматорського району, Донецької області, внаслідок підриву ворожого вибухового пристрою ймовірно загинув солдат ОСОБА_2 . Пошукові заходи щодо солдата ОСОБА_2 результатів не дали, на зв'язок не виходив, серед евакуйованих, поранених та загиблих не було.
В ході проведення службового розслідування установлено, що стрілець-снайпер 2 механізованого відділення 2 механізованого взводу 6 механізованої роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 зник безвісти 03.10.2024 на позиції «Басейн» в районі населеного пункту Терни, Краматорського району Донецької області під час виконання бойового завдання пов'язаного із захистом незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Службове розслідування завершено, та солдат ОСОБА_2 вважається таким, що зник безвісти 03.10.2024, що підтверджується наказом командира військової частини НОМЕР_2 (з основної діяльності) Бородіна А. № 6064 від 29.11.2024.
Згідно Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження № 12024041230002156 від 11.10.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, 11.10.2024 до Криворізького РУП звернулась ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про те, що 10.10.2024 їй надійшло сповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_5 , про те, що її син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 , 03.10.2024 близько 19:00 год під час виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Терни Краматорського району Донецької області зник безвісті під час підриву ворожого вибухового пристрою.
Із виписки з реєстру оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, виданої державним підприємством «Український національний центр розбудови миру» 13.05.2025 вбачається, що відсутнє підтвердження про перебування у полоні від держави-агресора через Центральне агентство з розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20250422-3759 від 22.04.2025, ОСОБА_2 зник на території бойових дій (під час воєнних дій).
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою (п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Чинний ЦПК України визначає чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема: встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України); встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України); визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався і який триває дотепер.
Відповідно до ч.ч. 1 -3 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22 зробила висновок, що оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) - це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.
У правовому контексті оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.
У частині другій статті 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Відповідно у ситуації, коли внаслідок збройної агресії російської федерації проти України фізична особа пропала безвісти, суд має право оголосити цю фізичну особу померлою відповідно до частини другої статті 46 Цивільного кодексу України саме на підставі цих приписів (за умови доведеності зазначених обставин), використовуючи ці норми як спеціальні.
Велика Палата Верховного Суду враховує, що приписи частини другої статті 46 Цивільного кодексу України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року N 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).
За змістом статті 1 Закону України «Про оборону України»: бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); воєнні дії - організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України; район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Відповідно бойові дії є однією із форм воєнних дій. Ці категорії співвідносять як ціле (воєнні дії) та частина (бойові дії). Тому воєнні дії, які законодавець згадує у частині другій статті 46 Цивільного кодексу України, не обмежуються лише бойовими діями.
Статтею 47 Цивільного кодексу України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Речення друге частини другої статті 46 ЦК України не конкретизує обставини, за яких суд може застосувати скорочений шестимісячний строк замість дворічного, зазначеного у реченні першому цієї частини. Водночас суд може послатися на шестимісячний строк у разі наявності істотних підстав для припущення, що фізична особа загинула внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту, і без обґрунтованих підстав очікувати, що з часом обставини зміняться або з'являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 № 376 (далі - Наказ № 376). У цьому Наказі № 376 зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
Згідно Наказу № 376 територія Краматорської міської територіальної громади Донецької області належить до переліку територій можливих бойових дій починаючи з 24.02.2022.
Відповідно до обставин цієї справи ймовірна загибель ОСОБА_2 відбулася під час виконання ним бойового завдання у районі населеного пункту Терни Краматорського району Донецької області, де ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 19:10 год внаслідок підриву ворожого вибухового пристрою ймовірно загинув солдат ОСОБА_2 .
Враховуючи те, що місцезнаходження ОСОБА_2 невідоме, за місцем реєстрації, проживання та проходження служби він не з'являється більше року, в полоні не перебуває, тому є підстави вважати, що ОСОБА_2 загинув під час виконання бойового завдання із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини.
Станом на теперішній час дворічний строк та шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України, спливли, а отже є усі підстави для оголошення ОСОБА_2 померлим. Датою смерті ОСОБА_2 слід вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті - населений пункт Терни Краматорського району Донецької області. Причиною смерті, відповідно до проведеного службового розслідування, вважати загибель під час виконання бойового завдання в умовах воєнного стану та пов'язану із виконанням обов'язків військової служби та захистом Батьківщини.
Оголошення ОСОБА_2 померлим необхідно заявниці для отримання свідоцтва про смерть, та подальшого оформлення документів для отримання пільг та грошової допомоги, які підлягають виплаті сім'ї загиблого військовослужбовця.
Суд наголошує, що суд не констатує смерть фізичної особи, а оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 Цивільного кодексу України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
У пункті 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз'яснено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.
Тобто, особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення фізичної особи померлою ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи (правова презумпція).
Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою.
Водночас частиною другою статті 20 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» передбачено, якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до норм частини першої статті 309 Цивільного процесуального кодексу України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
Відповідно до частини сьомої статті 294 Цивільного процесуального кодексу України, при ухваленні судом рішення по справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Отже, судові витрати заявниці не підлягають відшкодуванню.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 305-309 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Центрально-Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Військова частина НОМЕР_1 , про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який народився у місті Кривому Розі Дніпропетровської області, в результаті його безпосередньої участі у бойових діях та забезпечення заходів з національної безпеки і оборони України, загибель якого пов'язана з виконанням бойового завдання в умовах воєнного стану.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , вважати населений пункт Терни Краматорського району Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасникам справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Ю.В.Онопченко
Присяжні: Т.О.Наугольна
Н.Ю.Черниш