Рішення від 01.04.2026 по справі 916/3229/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"01" квітня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3229/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:

за позовом: Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25)

до відповідача: Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73000, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця Пестеля, будинок 5)

про стягнення 46 301,33 грн

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

13.08.2025 Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Херсонобленерго", в якій просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 46 111,83 грн, 3% річних у сумі 189,50 грн та судові витрати.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.08.2025 позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" за вх.№3315/25 від 13.08.2025 залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду:

- договору про надання послуг передачі електричної енергії № 0526-02041 26.06.2019 з додатками та додаткових угод від 31.05.2021, від 17.09.2021 та від 28.12.2021 до нього; акту приймання-передачі від 28 лютого 2022 р. та акту коригування від 27 липня 2022 р.;

- зазначення відомостей про наявність або відсутність у відповідача електронного кабінету;

- зазначення ціни позову;

- доказів сплати судового збору у сумі 2 422,40 грн.

Ухвала суду від 18.08.2025 була надіслана позивачу до електронного кабінету та доставлена 18.08.2025 о 21:17, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

8.09.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків, згідно якої останній, на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, зазначені недоліки усунув, а також просив суд поновити строк на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 18 серпня 2025 року по справі № 916/3229/25.

При цьому, позивач зазначив, що з 21.08.2025 до 05.09.2025 включно представник позивача Тараненко Руслана Юріївна, що здійснює юридичний супровід справи №916/3229/25 перебувала у відпустці, з огляду на що позивач не зміг виконати вимоги ухвали суду про залишення позовної заяви без руху у встановлений строк.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.09.2025 поновлено Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" строк на усунення недоліків позовної заяви за вх.№3315/25 від 13.08.2025 та відкрито провадження у справі №916/3229/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено відповідачу про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала суду від 15.09.2025 була надіслана та доставлена позивачу та відповідачу до електронних кабінетів останніх 17.09.2025, що підтверджується відповідними довідками про доставку електронного документу, наявними в матеріалах справи (а.с.115-116).

03.10.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній зазначив, зокрема, що позивачем заявлено обсяги отриманої послуги за лютий 2022 року, що знаходяться за межами строків позовної давності, та просив суд відмовити у позовних вимогах в повному обсязі.

13.10.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій останній просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Згідно з ч.5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від сторін до суду не надходило.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Враховуючи необхідність повідомлення учасників справи про наявність судового розгляду з метою забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в умовах воєнного стану, суд вважає за можливе розглянути дану справу в межах розумного строку.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Між Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (Виконавець, ОСП) та Акціонерним товариством "Херсонобленерго" (Користувач, ОСР) укладено договір про надання послуг передачі електричної енергії №0526-02041 від 26.06.2019 та додаткові угоди від 31.05.2021, від 17.09.2021 та від 28.12.2021.

Так, п. 5.5 додаткової угоди № 3 до договору встановлено, що користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця наступного за розрахунковим на підставі актів приймання-передачі послуги, рахунків отриманих (або самостійно сформованих) за допомогою «Системи управління ринком» (далі - Сервіс), з використанням кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.

Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається на підставі даних, що надаються до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), Адміністратором комерційного обліку.

Акт приймання передачі послуги надсилається користувачу до 12 числа місяця наступного за розрахунковим.

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в Сервісі згідно з вимогами Правил ринку.

Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем у якому отримано акт коригування до акту приймання-передачі послуги.

Відповідно до п. 5.6 додаткової угоди № 3 до договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Так, на виконання умов договору позивачем було направлено для підписання відповідачу акт коригування за лютий 2022 р., який доставлено відповідачу 22.05.2025, втім, не підписано останнім.

Таким чином, позивач зазначає, що станом на 06.08.2025 основна заборгованість відповідача за лютий 2022 р. становить 46 111,83 грн з ПДВ, яку позивач просить стягнути у судовому порядку.

З огляду на наявність заборгованості та неналежне виконання відповідачем зобов'язань з оплати послуг за договором, позивачем проведено розрахунок 3% річних за період з 16.06.2025 до 04.08.2025, згідно з яким 3% річних становлять 189,50 грн, які позивач також просить суд стягнути з відповідача.

При цьому, позивач зазначає, що відповідач, зловживаючи посиланням на наявність форс-мажорних обставин, безпідставно ухиляється від необхідності виконання грошового зобов'язання з оплати отриманих послуг за договором, у зв'язку з чим позивач несе збитки від знецінення коштів.

3.2. Доводи Акціонерного товариства "Херсонобленерго".

Заперечуючи проти позовних вимог у повному обсязі, відповідач зазначає, що позивачем не зазначено підстав для проведення коригувань відповідних обсягів за лютий 2022 року.

Крім того, відповідно до п.9.13.12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії затвердженого Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 сертифіковані дані не підлягають коригуванню чи уточненню після спливу строку загальної позовної давності.

Відповідач зазначає, що позивачем заявлено обсяги вказаної послуги за лютий 2022 року, що знаходяться за межами строків позовної давності. При цьому, у відповідні обсяги включено електричну енергію, яка нібито передається та споживається на Лівому березі Херсонської області, відтак, враховуючи положення ч. 2 ст. 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», відповідач зазначає, що дані комерційного обліку, що сформовані на окупованій території, є такими, ще не можуть пройти валідацію, а отже, не є сертифікованими, а тому не можуть бути використані для розрахунків між суб'єктами ринку.

З огляду на наведене відповідач зазначає, що застосування величин, що застосовувались позивачем при розрахунку є такими, що не відповідають дійсності та не є достовірними (враховані обсяги електричної енергії на лівобережжі області).

Відповідач також зазначає, що відповідно до п.5.1 договору фактичний обсяг послуги в розрахунковому періоді визначається відповідно до розділу XI КСП (Кодекс систем передачі, затверджений Постановою НКРЕКП № 308 від 14.03.2018).

Згідно із п.5.7. розділу XI КСП обсяг послуг з передачі електричної енергії визначається для ОСР - на підставі даних щодо обсягів технологічних витрат електричної енергії на її розподіл територією здійснення ліцензованої діяльності, як електричними мережами ОСР, так і електричними мережами інших власників.

В той же час, для розрахунків обсягів надходження електричної енергії до мереж АТ «Херсонобленерго» від суміжних учасників ринку електричної енергії станом на 24.02.2022 використовувалися дані по 2 459 точкам комерційного обліку.

При цьому, як зазначає відповідач, починаючи з 24.02.2022 в зв'язку з тимчасовою окупацією території Херсонської області та періодичною або повною відсутністю зв'язку та інтернету отримати результатів вимірювання для ТКО в автоматичному режимі було по більшості ТКО неможливе, як і виконання локального зчитування даних з лічильників на виконання п. 8.3.2. ККО «У разі виходу з ладу обладнання для дистанційного зчитування лічильника і передачі даних або каналів зв'язку ППКО (у ролі ОЗД) повинен здійснити локальне зчитування даних з лічильника. Якщо дані успішно отримані, вони повинні бути позначені як «повні і точні» або «неповні, але точні».

На підставі вищенаведеного, відповідними ОДКО приймалося рішення щодо заміни їх оціночними даними (на підставі п.9.10.1. п.п. 4 ККО «якщо відсутні результати вимірювання та відповідні дані комерційного обліку з будь-яких підстав (через неможливість доступу до приміщення, де фізично розташований вузол обліку, або якщо при доступі до цих приміщень не вдалося отримати дані з лічильників, або з інших причин», та п. 1 п.п.6 абзацу 8 Постанови НКРЕКП від 31.05.2022 №555 «Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану»: «Якщо відповідні дані від відповідних сторін не отримані, неповні або не пройшли валідацію, ППКО формує оціночні дані комерційного обліку в ТКО з використанням результатів вимірювання за попередню декаду або інших періодів, коли режим роботи електроустановок у ТКО відповідав режиму роботи електроустановок у розрахунковий день (з відповідним підтвердженням даних стосовно фактичного режиму роботи), або розрахунковим шляхом на основі балансу електричної енергії для відповідної площадки або області комерційного обліку»).

Таким чином, у зв'язку із не реалізацією положень Постанови НКРЕКП від 31.05.2022 №555, відповідач зазначає, що не можливо розмежувати електричну енергію, що враховується позивачем на лівому та правому берегах Херсонщини. При цьому, дані, що використовуються позивачем для визначення обсягів послуги є не сертифікованими, а отже й недостовірними.

Відповідач також зазначає, що АТ «Херсонобленерго» здійснює свою ліцензійну діяльність та володіє майном на території Херсонської області, яка була окупована з 24.02.2022, а саме, в період заявлених вимог. Вказані факти безпосередньо впливають на здійснення господарської діяльності АТ «Херсонобленерго».

В результаті бойових дій і окупації території будівлі офісу, що розташована за адресою м. Херсон, вул. Пестеля, 5, є пошкодженою є розграбованою (відсутня первинна документація, сервери, комп'ютери, тощо). Відповідні події вплинули на господарську діяльність АТ «Херсонобленерго» (зменшено вартість активів в три рази, зменшено обсяг послуг, що надаються в 8 разів) та його контрагентів, а саме, на можливість формування обсягів розподіленої та переданої електричної енергії.

Крім того, відповідач посилається на п. 11.1 договору, згідно з яким термін виконання зобов'язань за цим договором у разі форс-мажорних обставин відкладається на строк дії таких обставин, та зазначає, що на виконання вимог договору листом від 28.02.2022 АТ «Херсонобленерго» було повідомлено позивача про настання форс-мажорних обставин, у зв'язку з чим, відповідач просив не застосовувати штрафні санкції та не притягувати його до відповідальності встановленої договором.

Щодо форс-мажорних обставин відповідач також зауважує, що АТ «Херсонобленерго» здійснює свою діяльність під впливом обставин непереборної сили, а саме неоголошеної війни, військових дій, дій іноземного ворога. При цьому, умовами договору не передбачено надання однією стороною іншій на підтвердження існування форс-мажорних обставин сертифікату Торгово-промислової палати України або її Регіонального відділення, а військова агресія РФ проти України є загальновідомим фактом та не потребує доказування, як і факт тимчасової окупації Херсонської області.

Відповідач також посилається на лист ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 та зазначає про наявність підстав для відкладення терміну виконання зобов'язань договором на строк дії таких обставин, а також про відсутність прострочення виконання грошових зобов'язань та можливості нарахування інфляційних втрат та 3% річних.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

21.06.2019 відповідач звернувся до позивача з заявою про укладання договору про надання послуг з передачі електричної енергії (а.с.109).

26.06.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (у подальшому - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго") (ОСП) та Акціонерним товариством "Херсонобленерго" (Користувач) укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0526-02041 (а.с.86-93), відповідно до п.1.1 якого (положення договору наведені в редакції додаткової угоди від 28.12.2021) ОСП зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга), а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.

Під час виконання умов договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватися законодавством України (пункт 2.2 договору).

Планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятором), та оприлюднюється ОСП на своєму офіційному вебсайті в мережі Інтернет (п.3.1 договору).

Ціна договору визначається як сума нарахованої вартості послуг за сукупністю розрахункових періодів наростаючим підсумком протягом календарного року (п.3.2 договору).

Відповідно до п.4.1 договору для розрахунків за договором використовується плановий та фактичний обсяг послуги:

???1) плановий обсяг послуги визначається на основі наданих користувачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць. У разі ненадання або несвоєчасного надання користувачем повідомлень плановим обсягом послуги визначається фактичний обсяг наданої послуги у попередньому розрахунковому періоді;

???2) фактичний обсяг послуги в розрахунковому місяці визначається відповідно до розділу XI Кодексу системи передачі.

Планові обсяги послуги користувач зобов'язаний подавати ОСП до 25 доби місяця, що передує розрахунковому місяцю. Форма подання повідомлення розміщена на офіційному вебсайті ОСП. Планові обсяги можуть подаватися на більший період з подальшим їх коригуванням у терміни, передбачені цим пунктом (п.4.2 договору).

Вимоги щодо засобів (систем) обліку електроенергії в точках комерційного обліку користувача, а також інші організаційно-технічні питання, пов'язані зі збором, обробкою, верифікацією, валідацією, агрегацією, зберіганням та передачею даних комерційного обліку, визначені Кодексом комерційного обліку (п.4.3 договору).

Відповідно до п.4.4 договору кожна зі сторін має право ініціювати перевірку погодинних обсягів передачі електроенергії спільно з представниками відповідних постачальників послуг комерційного обліку.

Розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць (п.5.1 договору).

Відповідно до п.5.2 договору користувач здійснює поетапну передоплату планової вартості послуги ОСП таким чином: 1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості послуги, визначеної розділом 3 договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуги, яка визначена згідно з розділом 3 договору, відповідно до такого алгоритму: 2 платіж - до 10 числа розрахункового періоду; 3 платіж - до 15 числа розрахункового періоду; 4 платіж - до 20 числа розрахункового періоду; 5 платіж - до 25 числа розрахункового місяця.

Відповідно до п.5.5 договору користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих виконавцем (ОСП), або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком», або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу, з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису тієї особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.

Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку. Акти приймання-передачі послуги направляються користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється згідно з Правилами ринку.

Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачі послуги (включно).

Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів та повертає їх ОСП.

Відповідно до п.5.6 договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Відповідно до п.10.1 договору сторони звільняються від відповідальності за повне або часткове невиконання своїх зобов'язань за цим договором, якщо це є результатом дії форс-мажорних обставин.

Якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин (техногенного/природного/ соціально-політичного/військового характеру), унеможливлюється виконання будь-якою стороною зобов'язань за договором, така сторона повинна невідкладно повідомити у письмовій формі про це іншу сторону. Неповідомлення однієї зі сторін про неможливість виконання прийнятих за даним договором зобов'язань, позбавляє сторону права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов'язань.

Термін виконання зобов'язань за цим договором у разі форс-мажорних обставин відкладається на строк дії таких обставин.

У разі дії форс-мажорних обставин більше 15 календарних днів сторони мають право відмовитися від подальшого виконання зобов'язань за цим договором та в установленому порядку розірвати договір. Розірвання цього договору тягне за собою відповідні правові наслідки щодо діяльності сторін на ринку електричної енергії.

Згідно з п.10.2 договору доказом дії форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово-промисловою палатою України/іншим компетентним органом, установою.

Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2021. Якщо користувач не направив ОСП у строк не менший ніж за місяць до закінчення терміну дії договору повідомлення про припинення дії договору, то договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих самих умовах (пункт 13.1 договору).

Внесення змін до цього договору у випадку внесення змін в установчі документи щодо найменування та місцезнаходження сторін, зміни банківських реквізитів, інших даних, що впливають на належне виконання передбачених договором зобов'язань, мають бути оформлені у вигляді додаткової угоди за підписами уповноважених осіб сторін (п.14.1 договору).

Пунктом 14.2 договору передбачено, що у разі внесення змін до типової форми договору про надання послуг з передачі електричної енергії сторони зобов'язані внести відповідні зміни до цього договору у строки, визначені відповідним рішенням регулятора.

31.05.2021 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до договору, якою викладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0526-02041 від 26.06.2019 у новій редакції (а.с.99-103).

17.09.2021 між сторонами укладено додаткову угоду до договору, якою викладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0526-02041 від 26.06.2019 у новій редакції, наведеній вище (а.с.104-108).

Вказаною додатковою угодою текстову частину додатку 1 «Перелік точок комерційного обліку, зареєстрованих за Користувачем (споживачем)/ перелік віртуальних точок комерційного обліку Користувача на межі з оператором системи передачі» до договору викладено в наступній редакції: «Розрахунки за цим договором здійснюються на підставі даних щодо обсягів послуги, які надаються адміністратором комерційного обліку (АКО) за віртуальними точками комерційного обліку на межі з суміжними ліцензіатами та/або іншими власниками мереж, які ідентифіковані в місцевому органі видачі ЕС-кодів (LIO) НЕК «УКРЕНЕРГО» та підтверджених ОСП графіків відпуску/відбору Користувача системи. Підтвердженими вважаються графіки, належним чином прийняті та оброблені ОСП з використанням Системи управління ринком. Розрахунки здійснюються у відповідності з вимогами КСП, ККО, ПРРЕЕ. Користувач підтримує в актуальному стані перелік ТКО, який використовується в розрахунках АКО.».

При цьому, сторонами погоджено, що умови даної додаткової угоди поширюються на взаємовідносини сторін, які виникли до її укладення з 08.02.2020 відповідно до статті 631 Цивільного кодексу України.

28.12.2021 між сторонами укладено додаткову угоду до договору, у якій сторони виклали договір про надання послуг з передачі електричної енергії №0526-02041 від 26.06.2019 у новій редакції, зокрема, перейменували сторону договору (ОСП) з Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (а.с.94-98).

В матеріалах справи наявна заява-приєднання до договору про надання послуг з передачі електричної енергії, підписана відповідачем 26.12.2023 (а.с.47), згідно з якою останній надав письмову згоду на приєднання до договору про надання послуг з передачі електричної енергії, розміщеного на офіційному сайті ОСП, на окремих умовах чинного договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 26.06.2019 №0526-02041, а саме індивідуальних характеристик, зазначених в додатках до такого договору та реквізитів. Постачальник послуг комерційного обліку залишився чинним.

Згідно з повідомленням про приєднання до договору про надання послуг з передачі електричної енергії від 26.12.2023 (а.с.48) позивач повідомив відповідача про приєднання останнього до умов договору про надання послуг з передачі електричної енергії №0526-02041-ПП, дата акцептування 01.01.2024, який є публічним та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України та розміщений на офіційному сайті НЕК «УКРЕНЕРГО» https://ua.energy/uchasnikam_rinku/reyestratsiya-uchasnykiv-rynku/dogovory/.

При цьому, позивач повідомив, що договір про надання послуг з передачі електричної енергії від 26.06.2019 №0526-02041 припиняє свою дію днем, що передує даті акцепту зазначеній у цьому повідомленні про приєднання до договору від 01.01.2024 №0526-02041-ПП, а саме 31.12.2023 та продовжує діяти в частині регулювання відносин щодо коригування обсягів та вартості наданих послуг, що виникли в період дії цього договору, заборгованості/переплати за цим договором з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, щодо нарахування штрафів, пені, неустойки.

Наказом НЕК «Укренерго» №549 від 03.10.2023 затверджено умови договору про надання послуг з передачі електричної енергії та визначено, що умови договору набувають чинності з 01.01.2024 (а.с.49-56).

У подальшому, наказом НЕК «Укренерго» №343 від 07.06.2024 затверджено умови договору про надання послуг з передачі електричної енергії (з 07.06.2024) та визнано таким, що втратив чинність, наказ НЕК «Укренерго» №549 від 03.10.2023 (а.с.57-65).

Матеріали справи містять акт приймання-передачі послуги від 28.02.2022 (а.с.84), згідно з яким ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії за період з 01.02.2022 по 28.02.2022 загальною вартістю 11 478 564,62 грн, в тому числі ПДВ 1 913 094,10 грн, фактичний обсяг - 27 674,663 МВт*год., ставка тарифу - 345,64 МВт*год.

Згідно з актом коригування до акт приймання-передачі послуги від 28.02.2022, складеним 27.07.2022 (а.с.85), підставами для коригування акту стали зміни фактичних обсягів, а саме, зменшення обсягу на 44,787 МВт*год., внаслідок чого загалом фактичний обсяг склав 27 629,876 МВт*год., а загальна вартість наданих послуг - 11 459 988,41 грн.

22.05.2025 позивачем було складено акт коригування №ПРА_К-0009774 до акту приймання-передачі послуги від 28.02.2022 (з урахуванням акту коригування від 27.07.2022) (а.с.44-45), згідно з яким підставами для коригування акту стали зміни фактичних обсягів, а саме, збільшення обсягу на 111,175 МВт*год., внаслідок чого загалом фактичний обсяг склав 27 741,051 МВт*год., а загальна вартість наданих послуг - 11 506 100,24 грн (збільшилась на 46 111,83 грн).

Згідно з інформації з системи електронного документообігу АСКОД акт коригування від 22.05.2025 був доставлений відповідачу 22.05.2025, втім, відхилений останнім (а.с.7).

Позивачем також надано суду розрахунок заборгованості (а.с.46), згідно з яким заборгованість відповідача становить 46 111,83 грн, сума нарахованих 3% річних за 16.06.2025-04.08.2025 - 189,50 грн.

У свою чергу, відповідачем надано суду лист від 28.02.2022, яким відповідач звернувся до позивача щодо настання форс-мажорних обставин та просив не застосовувати нарахування штрафних санкцій відповідно до п.5.7 договору (а.с.134).

Крім того, відповідачем надано суду протокол наради щодо сертифікації даних комерційного обліку по електроустановках, що приєднані до елементів систем передачі/розподілу, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України №48-п від 03.07.2023 (а.с.167-170), згідно з яким було прийнято наступні рішення:

« 1. Адміністратору комерційного обліку сертифікувати та передавати дані комерційного обліку для проведення розрахунків між учасниками ринку за умови наявності перевіреної інформації, яка підтверджує роботу відповідних електроустановок у синхронному з ОЕС України режимі.

2. Для електроустановок, які працюють (працювали) несинхронно з ОЕС України, Адміністратор комерційного обліку має забезпечити збереження відповідних даних комерційного обліку в Датахаб для можливості здійснення подальших розрахунків після деокупації відповідних територій та отримання перевірених даних щодо роботи цих електроустановок.

3.Направити цей протокол НЕК «Укпенерго», ДП «гарантований покупець» та відповідним операторам систем розподілу для врахування в роботі.

4. НКРЕКП звернутись до Кабінету Міністрів України та Ради національної безпеки і оборони України щодо необхідності прийняття рішень для врегулювання діяльності суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією після 24 лютого 2022 року.».

Відповідачем також надано протокол щодо обговорення питань функціонування об'єктів відновлювальної енергетики на тимчасово окупованих територіях від 26.07.2023 (а.с.171-173), згідно з яким вирішено, зокрема, Держенергонагляду спільно з HEK «Укренерго» та операторами систем розподілу розглянути можливість перевірки стану мережевої інфраструктури та встановлення дат початку несинхронної роботи окремих підстанцій i ліній електропередачі операторів систем розподілу, які знаходяться на окупованих територіях, з OEC України.

Відповідно до ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої АТ "Херсонобленерго" Постановою НКРЕКП від 20.11.2018 №1469, місцем провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії останнього є Херсонська область у межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) АТ "Херсонобленерго", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно із законодавством), а також Миколаївська, Запорізька та Дніпропетровська області (а.с.174-175).

Актом НКРЕКП від 13.11.2023 №475 (а.с.177-193), складеним за результатами проведення позапланової виїзної перевірки дотримання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії, встановлено, що НЕК «Укренерго» було порушено п.1 ч.3 ст.33 ЗУ «Про ринок електричної енергії» та пп.6 п.2.3 Постанови НКРЕКП від 09.11.2017 №1388.

Листом від 5.09.2023 (а.с.184-186) у відповідь на запит НКРЕКП від 04.09.2025 позивач, повідомив, зокрема, що в централізованому реєстрі ТКО Датахаб передбачене ведення інформації щодо віднесення площадки комерційного обліку до тимчасово неконтрольованої території (поле 103-11 «Ознака віднесення площадки до тимчасово неконтрольованої території») - властивість введена з 01.08.2022, про що оператори систем та НКРЕКП повідомлені листом від 29.07.2022 №01/31954. Натомість, інформація завантажена операторами систем не в повному обсязі та має неприйнятний рівень якості.

5. Позиція суду.

Згідно зі ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України а договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 ст. 903 Цивільного кодексу України встановлено, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам визначені положеннями Закону України «Про ринок електричної енергії».

Згідно ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом; користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії.

За приписами ч.2 ст. 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальник зобов'язаний, зокрема, укладати договори, обов'язкові для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконувати умови таких договорів; сплачувати своєчасно та в повному обсязі за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та послуги, що надаються на ринку електричної енергії.

Так, Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» виконує функції оператора системи передачі.

Відповідно до п.55 ч.1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

У п.40 ч.1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» зазначено, що користувачі системи передачі/розподілу (далі - користувачі системи) - фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці, або юридичні особи, які відпускають або приймають електричну енергію до/з системи передачі/розподілу або використовують системи передачі/розподілу для передачі/розподілу електричної енергії.

Згідно з п.8 ч.1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, про надання послуг з передачі.

Відповідно до п. 5.1 глави 5 розділу ХІ Кодексу системи передачі (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) договір про надання послуг з передачі електричної енергії визначає організаційні, технічні та фінансові умови, на яких ОСП здійснює передачу електричної енергії системою передачі. Договір встановлює обов'язки та права сторін у процесі передачі електричної енергії системою передачі від виробників до систем розподілу та споживачів, а також при здійсненні її експорту, імпорту та транзиту.

Передача електричної енергії - це транспортування електричної енергії електричними мережами оператора системи передачі від електричних станцій до пунктів підключення систем розподілу та електроустановок споживання (не включаючи постачання електричної енергії), а також міждержавними лініями (п.60 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Отже, між сторонами виникли правовідносини щодо надання послуг з передачі електричної енергії на підставі договору про надання послуг з передачі електричної енергії №0526-02041 від 26.06.2019, відповідно до п.1.1 якого (в редакції додаткової угоди від 17.09.2021) ОСП зобов'язується надавати послугу з передачі електричної енергії, а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.

При цьому, суд зазначає, що згідно вимог ст.204 Цивільного кодексу України укладений сторонами договір, як правочин є правомірним, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом, і його недійсність не була визнана судом, а тому зазначений договір в силу вимог ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами, і зобов'язання за ним мають виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору.

Так, матеріали справи не містять доказів розірвання, припинення або визнання недійсним договору, у зв'язку з чим суд вважає, що він є чинним та обов'язковим до виконання сторонами у справі.

Відповідно до ст.525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Як встановлено судом, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за фактично надану послугу з передачі електричної енергії у сумі 46 111,83 грн за лютий 2022 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що внаслідок зміни фактичних обсягів переданої електричної енергії загальна вартість наданих послуг за період з 01.02.2022 по 28.02.2022 склала 11 506 100,24 грн (збільшилась на 46 111,83 грн), що відображено в акті коригування від 22.05.2025 №ПРА_К-0009774 до акту приймання-передачі послуги від 28.02.2022 (з урахуванням акту коригування від 27.07.2022) (а.с.44-45).

Так, відповідно до п.5.5 договору у чинній редакції користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання послуги, наданих виконавцем (ОСП), або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком», або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу, з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису тієї особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді.

Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку. Акти приймання-передачі послуги направляються користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).

Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється згідно з Правилами ринку.

Оплату вартості послуги, після коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює до 15 числа місяця, наступного за місяцем, у якому отримано акт коригування до акта приймання-передачі послуги (включно).

Акти приймання-передачі послуги та акти коригування до актів приймання-передачі послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає користувачу два примірники в паперовому вигляді, підписані власноручним підписом зі своєї сторони. Користувач здійснює підписання актів приймання-передачі послуги та актів коригування до актів приймання-передачі послуги відповідного розрахункового періоду протягом трьох робочих днів та повертає їх ОСП.

Відповідно до п.5.6 договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов'язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Як встановлено судом, позивачем було складено акт приймання-передачі послуги від 28.02.2022 (а.с.84), згідно з яким ОСП передав, а користувач отримав послугу з передачі електричної енергії за період з 01.02.2022 по 28.02.2022 загальною вартістю 11 478 564,62 грн, в тому числі ПДВ 1 913 094,10 грн, фактичний обсяг - 27 674,663 МВт*год., ставка тарифу - 345,64 МВт*год.

Згідно з актом коригування до акт приймання-передачі послуги від 28.02.2022, складеним 27.07.2022 (а.с.85), підставами для коригування акту стали зміни фактичних обсягів, а саме, зменшення обсягу на 44,787 МВт*год., внаслідок чого загалом фактичний обсяг склав 27 629,876 МВт*год., а загальна вартість наданих послуг - 11 459 988,41 грн.

У подальшому, 22.05.2025 позивачем було складено акт коригування №ПРА_К-0009774 до акту приймання-передачі послуги від 28.02.2022 (з урахуванням акту коригування від 27.07.2022) (а.с.44-45), згідно з яким підставами для коригування акту стали зміни фактичних обсягів, а саме, збільшення обсягу на 111,175 МВт*год., внаслідок чого загалом фактичний обсяг склав 27 741,051 МВт*год., а загальна вартість наданих послуг - 11 506 100,24 грн (збільшилась на 46 111,83 грн).

Згідно з інформації з системи електронного документообігу АСКОД акт коригування від 22.05.2025 був доставлений відповідачу 22.05.2025, втім, відхилений останнім (а.с.7).

При цьому, доказів того, що відповідачем у порядку п.5.6 договору у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги було оскаржено зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта, матеріали справи не містять. У відзиві відповідач також на вказані обставини не посилався.

З огляду на зміст п.5.6 договору, враховуючи, що відповідач не надав суду докази направлення ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги, суд вказує, що цей акт є таким, що прийнятий без розбіжностей.

Натомість, доказів сплати заборгованості за фактично надані послуги у лютому 2022 року у сумі 46 111,83 грн матеріали справи також не містять.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд вважає позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, щодо доводів відповідача стосовно того, що дані комерційного обліку, що сформовані на окупованій території, є такими, ще не можуть пройти валідацію, а отже, не є сертифікованими, а тому не можуть бути використані для розрахунків між суб'єктами ринку, враховуючи положення ч.2 ст. 13-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд зазначає, що відповідачем не надано жодних доказів та не доведено, що позивачем було відкориговано обсяг електричної енергії, який постачався саме за період окупації, а не до 24.02.2022.

Крім того, суд зауважує, що відповідачем доведено, що відповідна електрична енергія за період з 01.02.2022 по 28.02.2022 була поставлена на тимчасово окуповані території України (Херсонська область), враховуючи також те, що Бериславський район Херсонської області був тимчасово окупованим починаючи з березня/квітня 2022 року (за виключенням Тягинської сільської територіальної громади, яка була тимчасово окупована з 27.02.2022) та Херсонський район Херсонської області був тимчасово окупованим, починаючи з березня 2022 року (за виключенням Великокопанівської сільської територіальної громади, Виноградівської сільської територіальної громади, Олешківської міської територіальної громади та Ювілейної селищної територіальної громади, які перебувають у тимчасовій окупації, починаючи з 24.02.2022).

Щодо доводів відповідача стосовно того, що позивачем заявлено позовні вимоги щодо обсягів наданої послуги за лютий 2022 року, що знаходяться за межами строків позовної давності, враховуючи, що відповідно до п.9.13.12 Кодексу комерційного обліку електричної енергії сертифіковані дані не підлягають коригуванню чи уточненню після спливу строку загальної позовної давності, суд зазначає наступне.

Основи застосування позовної давності передбачені главою 19 ЦК України. Позовна давність нормами Цивільного кодексу України поділена на загальну та спеціальну.

Загальна позовна давність установлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України передбачено, що під час карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, статтями 257, 258 Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину (тобто, до 30.06.2023).

Законом України від 15.03.2022 №2120-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" внесено зміни до Цивільного кодексу України щодо строків позовної давності зокрема, розділ "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України доповнено п.19, який, зокрема, передбачає, що на період дії воєнного і надзвичайного стану продовжуються загальні і спеціальні строки позовної давності, встановлені ст. 257-259 ЦК України.

Законом України №4434-IX від 14.05.2025 року «Про внесення зміни до розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України щодо поновлення перебігу позовної давності» вищевказаний пункт 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦКУ був скасований. Даний Закон набрав чинності 04.09.2025 року.

З урахуванням означеного, суд доходить висновку про те, що позивачем правомірно та у належний строк здійснено коригування обсягів електричної енергії за лютий 2022 року.

При цьому, відповідач у будь-якому разі мав право у порядку п.5.6 договору оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта коригування від 22.05.2025. натомість, як вже було зазначено судом, матеріали справи не містять доказів оскарження відповідного акта.

Щодо позовних вимог стосовно стягнення з відповідача 3% річних у сумі 189,50 грн.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи встановлення судом обставини несвоєчасного виконання відповідачем грошового зобов'язання у строк, встановлений п.5.5 договору в редакції додаткової угоди від 28.12.2021, суд зазначає про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних та наявність підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку 3% річних у сумі 189,50 грн, суд вважає його правильним, а вимоги в цій частині такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, як встановлено судом, відповідач посилається на лист ТПП від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 та зазначає про наявність підстав для відкладення терміну виконання зобов'язань договором на строк дії таких обставин відповідно до п.11.1 договору.

Відповідач також зауважує, що на виконання вимог договору листом від 28.02.2022 АТ "Херсонобленерго" було повідомлено позивача про настання форс-мажорних обставин, при цьому, умовами договору не передбачено надання на підтвердження існування форс-мажорних обставин сертифікату Торгово-промислової палати України або її Регіонального відділення, а військова агресія РФ проти України є загальновідомим фактом та не потребує доказування, як і факт тимчасової окупації Херсонської області.

Таким чином, відповідач зазначає про відсутність прострочення виконання грошових зобов'язань та можливості нарахування інфляційних втрат та 3% річних.

Щодо наведених доводів відповідача суд зазначає наступне.

Обставина введення на території України воєнного стану, враховуючи наявність універсального офіційного листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 про засвідчення форс-мажорних обставин, не є автоматичною підставою для звільнення особи від відповідальності за неналежне виконання умов договору. Необхідною умовою є наявність причинно-наслідкового зв'язку між неможливістю виконання договору та обставинами непереборної сили. Стороною договору має бути підтверджено не лише факт настання таких обставин, а саме їх здатність впливати на реальну можливість виконання зобов'язання.

Верховний Суд у постанові від 25 січня 2022 р. по справі № 904/3886/21 зазначив, що форс-мажорні обставини не мають преюдиціальний (заздалегідь встановлений) характер, а зацікавленій стороні необхідно довести (1) факт їх виникнення; (2) те, що обставини є форс-мажорними (3) для конкретного випадку.

Таких висновків дотримується Верховний Суд у постановах від 16.07.2019 у справі №917/1053/18, від 09.11.2021 у справі №913/20/21, від 30.05.2022 у справі №922/2475/21, від 14.06.2022 у справі №922/2394/21 та у постанові від 01.06.2021 у справі №910/9258/20.

Згідно правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, належним підтвердженням існування форс-мажорних обставин (доказом існування обставин непереборної сили, які звільняють сторону від відповідальності за невиконання умов договору) є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати.

При цьому, суд зауважує, що лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1, на який відповідач посилається у відзиві, не є сертифікатом про форс-мажорні обставини у контексті викладених вище положень законодавства.

Крім того, пунктом 10.2 договору передбачено, що доказом дії форс-мажорних обставин є документи (оригінали), видані Торгово-промисловою палатою України/іншим компетентним органом, установою.

Таким чином, з урахуванням відсутності в матеріалах справи доказів того, що введення воєнного стану, внаслідок військової агресії Російської Федерації, стало причиною неможливості проведення відповідачем своєчасних розрахунків за надані послуги, суд також зауважує про відсутність в даному випадку підстав для застосування положень про форс-мажорні обставини.

Враховуючи задоволення судом позовних вимог, витрати по сплаті судового збору відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача у повному обсязі.

Керуючись ст.129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73000, Херсонська обл., місто Херсон, вулиця Пестеля, будинок 5, код ЄДРПОУ 05396638) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, код ЄДРПОУ 00100227) заборгованість у сумі 46 111 /сорок шість тисяч сто одинадцять/ грн 83 коп., 3% річних у сумі 189 /сто вісімдесят дев'ять/ грн 50 коп., судовий збір у сумі 2 422 /дві тисячі чотириста двадцять дві/ грн 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 01 квітня 2026 р.

Суддя Ю.М. Щавинська