Рішення від 19.01.2026 по справі 911/2728/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" січня 2026 р. м. Київ Справа № 911/2728/25

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді Христенко О.О.

за участю секретаря Марценюк О.М.

розглянувши справу № 911/2728/25

за позовом Бучанської міської ради, м. Буча, Київська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліран», м. Ірпінь, Київська

область

про стягнення 1 724 563,29 грн та розірвання договору оренди

Представники:

від позивача: Шумей Т.К., довіреність від 18.06.2025

від відповідача: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

27.08.2025 Бучанська міська рада (далі-позивач) звернулася до Господарського суду Київської області з позовом від 27.08.2025 (вх. № 7054) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Ліран» (далі-відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача 1 724 563,29 грн та розірвати Договір оренди землі від 16.07.2021 та Додаткову угоду від 26.01.2023 до нього.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на порушення відповідачем зобов'язань зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3210945600:01:029:001, площею 6,6759, надану в оренду відповідачу, на підставі Договору оренди землі від 16.07.2021, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість за вказаним договором в сумі 1 724 563,29 грн. При цьому, враховуючи неналежне виконання умов договору, зокрема, систематичну та неповну сплату відповідачем орендної плати за землю, позивач просить розірвати Договір оренди землі від 16.07.2021 та Додаткову угоду від 26.01.2023 до нього.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.09.2025 відкрито провадження у справі № 911/2728/25, розгляд справи за привалами загального позовного провадження призначений в підготовчому засіданні на 08.10.2025.

Ухвалою суду від 08.10.2025 підготовче засідання було відкладено на 29.10.2025.

Ухвалою суду від 29.10.2025 закрито підготовче провадження у справі № 911/2728/25 та призначено її до розгляду по суті на 26.11.2025.

Ухвалою суду від 26.11.2025 розгляд справи по суті був відкладений на 19.12.2025.

Однак, у зв'язку із відсутністю електроенергії у приміщенні Господарського суду Київської області, судове засідання призначене на 19.12.2025 о 10 год 00 хв. не відбулося, через неможливість проведення його за допомогою сервісу із сайту https://vkz.court.gov.ua/, у зв'язку з чим розгляд справи було призначено на 19.01.2026, про що судом постановлено ухвалу.

Відповідач не скористався наданим законом правом подати відзив на позовну заяву, або будь-які інші письмові заперечення по суті спору.

У відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет в системі ЄСІКС.

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Суд зауважує, що судом були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача у справі про розгляд справи за його участі, зокрема, ухвали суду у справі № 911/2728/25 були надіслані на адресу місцезнаходження відповідача, яка є офіційною адресою його місцезнаходження згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та відомостей. Натомість, в матеріалах справи наявні поштові повідомлення, яким судом скеровувалися процесуальні документи відповідачу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» та «адресат відсутній».

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд Київської області.

ВСТАНОВИВ:

16.07.2021 між Бучанською міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліран» (відповідач, орендар) укладений Договір оренди землі, за умовами п. 1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у платне, строкове користування земельну ділянку, що розташована за адресою: вул. Тюльпанова, 34-а, селище Ворзель, Бучанський район, площею 6,6759 га., з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001, яка має цільове призначення для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (код КВЦПЗ 07.01), категорія земель: землі рекреаційного призначення.

Земельна ділянка передається на підставі рішення 13 сесії Бучанської міської ради VІІІ скликання «Про припинення договору оренди, укладеного з Укрінюрколегія, Про укладення з ТОВ «Ліран» Договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001 по вул. Тюлпанова, 34-а, селище Ворзель Бучанського району Київської області» № 1397-13- VІІІ від 24.06.2021 року (п. 1.2 договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 5 579 544,98 грн (п. 1.3 договору).

Пунктом 2.1 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Земельна ділянка використовується орендарем тільки відповідно до умов даного договору та за цільовим призначенням (п. 2.2 договору).

Умовами п. 3.1 договору визначено, що даний договір укладається на строк до 08.12.2030 без автоматичної пролонгації та набирає чинності з моменту його підписання.

Умовами п. 4.1, 4.2 визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянку виданого міськрайонним управлінням у Києво-Святошинському району та м. Ірпені № 2527/214-18 від 27.03.2018 складає 5 579 544,98 грн.

Орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 557 954,50 грн.

Орендна плата за користування земельною ділянкою на місяць становить 46 496,21 грн.

Орендна плата сплачується у грошовій формі в національній валюті - гривні, щомісяця до 30 числа наступного за звітним місяця шляхом перерахування на рахунок, визначений у договорі.

За умовами п. 8.1 договору орендар взяв на себе обов'язок, в т.ч. але не виключно своєчасно сплачувати орендну плату; при цьому за умовами п. 8.2 викладені у п. 8.1 договору обов'язки орендаря не є вичерпними і законодавством можуть бути встановлені інші обов'язки землекористувачів, які орендар повинен виконувати.

16.07.2021 між Бучанською міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліран» підписаний Акт прийому-передачі земельної ділянки, за яким орендодавцем передано, а орендарем прийнято в тимчасове користування на умовах оренди, терміном до 08.12.2030 року земельну ділянку, площею 6,6759 га з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001, надану для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, яка знаходиться за адресою: вул. Тюльпанова, 34-а, селище Ворзель, Бучанський район.

26.01.2023 між Бучанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліран» підписана додаткова угода, за умовами якої сторони погодили внести зміни до умов договору, зокрема, погодивши:

нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 7 058 124,40 грн, згідно із витягом № НВ-3200055762023 від 19.01.2023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок) (п. 1.3);

річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 705 812,44 грн.; орендна плата за користування земельною ділянкою на місяць становить 58 817,70 грн. (п. 1.3);

Розмір орендної плати за земельну ділянку переглядається щороку станом на 01 січня при проведені індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки без внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки (п. 2).

Згідно інформації, наданої земельним відділом та Фінансовим управлінням Бучанської міської ради загальна сума нарахування за зазначену вище земельну ділянку: на 2023 рік становить 705 812,44 грн., кошти, що надійшли - 0; на 2024 рік становить 741 808,87 грн., кошти, що надійшли - 0.

Крім того, позивачем зазначено, що загальна сума річної орендної плати на 2025 рік за земельну ділянку з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001, складає 741 808,87 грн, а в місяць 61 817,41 грн.

Таким чином, з початку 2025 року від орендаря ТОВ “Ліран» не надійшло жодної оплати, а відтак за період 01.01.2025-01.05.2025 заборгованість становить в сумі 276 941,98 грн.

Отже, загальна сума заборгованості з 2023 року, включаючи період 01.01.2025-01.05.2025 становить 1 724 563,29 грн.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. (ст. 2 Закону України «Про оренду землі»).

Згідно з ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Частиною 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом також і орендну плату за водний об'єкт.

Підпунктом 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України передбачено, що платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (пп. 270.1.2 п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (абз. 1 п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 287.3 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Як вбачається з умов договору в редакції додаткової угоди 26.01.2023 зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 7 058 124,40 грн, згідно із витягом № НВ-3200055762023 від 19.01.2023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок) (п. 1.3);

річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; орендна плата за користування земельною ділянкою на рік становить 705 812,44 грн.; орендна плата за користування земельною ділянкою на місяць становить 58 817,70 грн. (п. 4.1).

Орендна плата сплачується у грошовій формі в національній валюті - гривні, щомісяця до 30 числа наступного за звітним місяцем шляхом перерахування на рахунок, визначений у договорі.

Статтею 1 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації (крім випадків, визначених частиною третьою цієї статті).

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру (ч. 5 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до пп. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з пп. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 р. у справі № 629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Отже витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку (вартість земельної ділянки), а інформація (дані), визначена у цьому витязі, є обов'язковою під час проведення розрахунку (визначення) орендної плати, суми, яку мав отримати власник земельної ділянки за звичайних умов.

У постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати незалежно від домовленості сторін у договорі оренди землі про можливість такої зміни.

Із системного аналізу приписів Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України слідує висновок, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати.

Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням. У органу місцевого самоврядування відсутній обов'язок узгоджувати таке рішення з орендарем земельної ділянки.

Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.

Вказана правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного Суду від 05.06.2024 р. у справі № 914/2848/22.

Звертаючись із даним позовом, позивач, зокрема просить суд стягнути з відповідача 1 724 563,29 грн заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001, за період з 2023 року по 01.05.2025.

Фінансове управління Бучанської міської ради Київської області листом № 01-15/02-467 від 25.08.2025 надало інформацію щодо надходження коштів на рахунок Бучанської міської територіальної громади за кодом бюджетної класифікації доходів 18010600 «орендна плата з юридичних осіб», з якої вбачається, що за період з 01.01.2023 по 21.08.2025 кошти від ТОВ «Ліран» не надходили.

Таким чином, орендна плата за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001 в сумі 1 724 563,29 грн лишається не сплаченою відповідачем, а матеріали справи таких доказів не містять.

Позивач звертався до відповідача з претензією від 19.09.2024 № 12.1-09/6310, в якій просив відповідача виконати зобов'язання за Договором від 16.07.2021 та погасити заборгованість.

Проте, претензія позивача залишене відповідачем без відповіді та задоволення.

Згідно з приписами статтей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Отже оскільки заборгованість відповідача перед позивачем за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 3210945600:01:029:0001, на підставі Договору оренди землі від 16.07.2021 (зі змінами) за період з 01.01.2023 року по 01.05.2025 в сумі 1 724 563,29 грн станом на час прийняття рішення не погашена, а розмір вказаної заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 1 724 563,29 грн підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про розірвання Договору оренди землі від 16.07.2021 та Додаткової угоди від 26.01.2023 до нього, суд відзначає наступне.

Умовами п. 14.3 договору визначено, що підставою розірвання договору є, в тому числі, систематична (на протязі двох і більше місяців) несплата орендної плати за земельну ділянку.

Окремо, позивач також звертав увагу суду, що відповідачем не здійснюються дії щодо подання податкової звітності до контролюючого органу, а також вказував на бездіяльність відповідача щодо усунення порушень умов договору.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України “Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України “Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Положеннями статей 24, 25 Закону України “Про оренду землі» визначено права та обов'язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати. Орендар, в свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку, а в разі оренди земельної ділянки в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - також і орендну плату за водний об'єкт.

Згідно ч. 1 ст. 32 Закону України “Про оренду землі», на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору.

Відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору.

Статтею 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються (ч. 2 ст. 653 ЦК України).

Згідно ч. 782 ЦК України, наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за найм речі протягом трьох місяців підряд.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що вказані положення закону, які регулюють спірні відносини, вимагають саме систематичної (два та більше випадків) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди земельної ділянки, що також є істотним порушенням умов договору, оскільки, позбавляє позивача можливості отримати гарантовані договором кошти за те, що його земельну ділянку використовує інша особа.

Факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є підставою для розірвання такого договору незважаючи на те, чи виплачена в подальшому заборгованість, оскільки, згідно ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, істотне порушення орендарем такої умови договорів оренди майна, як внесення орендної плати, є достатньою правовою підставою для розірвання вказаних договорів оренди в судовому порядку та повернення майна орендодавцю (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.04.2018 року у справі №904/6961/17).

Судом встановлено, що у визначений договором строк відповідачем не було сплачено орендну плату за землю, при цьому, зазначений факт є тривалим у часі, що є істотним порушенням відповідачем умов договору та призводить до порушення інтересів територіальної громади через недоотримання місцевим бюджетом надходжень від надання в оплатне користування майна.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині розірвання Договору оренди землі від 16.07.2021 року та Додаткової угоди від 26.01.2023 до нього, укладених між Бучанької міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліран» є обґрунтованими, оскільки, підтверджують наявність факту порушення договору зі сторони відповідача, що кваліфікується як істотне порушення умов договору оренди, спричинене несплатою орендних платежів.

Частиною 1 ст. 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене в сукупності, зважаючи на зміст позовних вимог, обставини, встановлені під час розгляду справи, суд зазначає, що заявлені позивачем вимоги є обгрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задовленню в повновму обсязі.

Витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліран» (08205, Київська область, м. Ірпінь, вул. Соборна, 105-Б, код ЄДРПОУ 44231872) на користь Бучанської міської ради (08292, Київська область, м. Буча, вул. Енергетиків, 12, код ЄДРПОУ 04360586) 1 724 563 (один мільйон сімсот двадцять чотири тисячі п'ятсот шістдесят три) грн. 29 коп заборгованості та 28 896 (двадцять вісім тисяч вісімсот дев'яносто шість) грн. 45 коп судового збору.

3. Розірвати Договір оренди землі від 16.07.2021 та Додаткову угоду від 26.01.2023 до нього, укладені між Бучанською міською радою (08292, Київська область, м. Буча, вул. Енергетиків, 12, код ЄДРПОУ 04360586) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ліран» (08205, Київська область, м. Ірпінь, вул. Соборна, 105-Б, код ЄДРПОУ 44231872).

Видати наказ.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст підписано - 01.04.2026

Суддя О.О. Христенко