ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
31.03.2026Справа № 910/3479/24
за заявою Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зміну порядку виконання судового рішення у справі № 910/3479/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будтрансоіл"
до Державної служби геології та надр України
про визнання недійсним аукціону та визнання недійсним договору
Суддя: Людмила ШКУРДОВА.
Секретар с/з (помічник судді): Дмитро БОЖКО.
Представники учасників судового процесу: згідно з протоколом судового засідання.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будтрансоіл" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання недійсним укладеного 12.02.2024 р. між Державною службою геології та надр України та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будтрансоіл" договору № 6/2-24 купівлі-продажу спеціального дозволу на користування надрами на аукціоні з метою видобування піщано-гравійних порід ділянки "Підмихайле" Калуського родовища, яка знаходиться у Калуському районі Івано-Франківської області, та застосування наслідків його недійсності.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.02.2025 р. у справі № 910/3479/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.08.2025 р., позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
16.10.2025 р. на виконання рішення суду видано відповідні накази.
Постановою Верховного Суду від 03.12.2025 р. скасовано рішення Господарського суду міста Києва від 25.02.2025 р. та постанову Північного апеляційного господарського суду від 14.08.2025 р. у справі № 910/3479/24 в частині позовної вимоги про визнання недійсним аукціону, ухвалено в цій частині нове рішення про відмову у позові, в іншій частині рішення та постанову залишено без змін.
10.03.2026 р. до Господарського суду міста Києва від Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві надійшла заява про зміну порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити та розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України заява про встановлення або зміну способу або порядок виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.03.2026 р. прийнято до розгляду заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зміну порядку виконання судового рішення у справі № 910/3479/24 та призначено судове засідання.
У судове засідання, призначене на 31.03.2026 р., представники учасників судового процесу не з'явились.
Розглянувши заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зміну порядку виконання судового рішення у справі № 910/3479/24, суд дійшов висновку про наступне.
За змістом ст. 18 Господарського процесуального кодексу України, яка кореспондується зі ст. 326 Господарського процесуального кодексу України, унормовано, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Частиною 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Зміна способу та порядку виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб.
Під зміною порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом інших механізмів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання в порядку, раніше встановленому.
Процедура зміни порядку та способу виконання остаточного судового рішення, визначена ч.ч. 1, 3 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, є окремою формою судового процесу, що має свої особливості. Вона не є тотожною новому розгляду справи та не передбачає повторної оцінки всіх доводів сторін, як і не передбачає при цьому зміни резолютивної частини рішення.
Зокрема, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення суд не може змінювати останнє по суті.
Обґрунтовуючи наявність підстав для зміни порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 25.02.2025 р., Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві зазначає, що визначений у наказі Господарського суду міста Києва від 16.10.2025 р. порядок виконання судового рішення про стягнення коштів з Державної служби геології та надр України в частині гарантійного внеску у розмірі 1000000,00 грн. робить виконання цього рішення неможливим, оскільки повернення/неповернення учасникам гарантійного внеску врегульовано Порядком проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами № 993.
Так, згідно з Порядком № 993 гарантійний внесок або його частина, сплачена учасником аукціону, перераховується організатором до державного бюджету протягом аукціону.
Статтею 25 Бюджетного кодексу України встановлено, що Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Згідно до п. 8.1 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 43 від 29.01.2013 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 р. за № 291/22823, щодня у регламентований час за результатами обробки інформації Державна казначейська служба України формує виписки з відповідних рахунків за надходженнями, у вигляді електронного реєстру розрахункових документів. Зазначені виписки в електронному вигляді надаються відповідно до затверджених порядків взаємодії Казначейства України з органами, що контролюють справляння надходжень бюджету.
За результатами нерегламентованої вибірки в ручному режимі з автоматизованої системи обліку бюджетних надходжень Державної казначейської служби України АС «Є-Казна» щодо перерахування ТОВ «Будтрансоіл» коштів у сумі 1000000,00 грн., встановлено перерахування 23.01.2024 р. на рахунок № UA488999980313060119000026011 від ТОВ "Смарттендер" з призначенням платежу: «Перерахування Гарантійного внеску за SUE001-UA-20231228-94220, від ТОВ "Будтрансоіл", ЄДРПОУ: 44172626, без ПДВ.», згідно з платіжною інструкцією № 414 від 23.01.2024 р.
Рахунок № UA488999980313060119000026011 був відкритий для зарахування надходжень до державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 22012100 «Збір за видачу спеціальних дозволів на користування надрами та кошти від продажу таких дозволів», контроль справляння надходжень за яким здійснює Державна служба геології та надр України.
Згідно з інформацією, наданою листом Державної служби геології та надр України № 1183/04-3/2-26 від 24.02.2026 р. кошти гарантійного внеску сумі 1000000,00 грн., які надійшли до Державного бюджету України, повинні стягуватись з Державного бюджету України: р/рUA858999980333239386000026011 за ККДБ 22012100 по справі № 910/3479/24.
Таким чином, кошти у розмірі 1000000,00 грн. підлягають стягненню на користь ТОВ «Будтрансоіл» з Державного бюджету України.
Механізм виконання судових рішень, боржником за яким є державний орган, встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 р.
Виконання рішень суду про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ на підставі виконавчих документів, зокрема наказів суду, здійснюється виключного органами Державної казначейські служби України.
Нормами, закріпленими у пунктах Порядку № 845, чітко розмежовано порядок виконання рішень судів про стягнення коштів: державного та місцевого бюджетів (пункти 16-23), про безспірне списання коштів з рахунків боржника (пункти 24-34), про безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам (пункти 35-40), про безспірне списання коштів місцевих бюджетів для відшкодування шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам (пункти 41-46) та про безспірне списання коштів державного бюджету за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів (пункти 47-52).
Відповідно до абз. 1 п. 19 Порядку № 845 безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані.
Суд зазначає, що оскільки гарантійний внесок у сумі 1000000,00 грн. перераховано до державного бюджету, безспірне списання коштів у розмірі 1000000,00 грн. має здійснюватися з Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, зважаючи на наявність у Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві підстав та повноважень для звернення з відповідною заявою до суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви про зміну порядку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 25.02.2025 р. у справі № 910/3479/24 в частині стягнення на користь ТОВ "Будтрансоіл" з Державної служби геології та надр України гарантійного внеску у розмірі 1000000,00 грн., на інший порядок, а саме - стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ "Будтрансоіл" 1000000,00 грн. гарантійного внеску.
Запропонований порядок виконання судового рішення не змінює первісно обраний ТОВ "Будтрансоіл" порядок захисту своїх прав та інтересів, оскільки не призводить до зміни рішення суду по суті, а навпаки, забезпечить виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст. 232-235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про зміну порядку виконання судового рішення у справі № 910/3479/24 - задовольнити.
2. Змінити порядок виконання рішення Господарського суду міста Києва від 25.02.2025 р. у справі № 910/3479/24 в частині стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будтрансоіл" з Державної служби геології та надр України гарантійного внеску у розмірі 1000000,00 грн., на інший порядок, а саме - стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будтрансоіл" (01133, м. Київ, пров. Лабораторний, буд. 6, оф. 202, каб. 5, код 44172626) 1000000 (один мільйон) грн. 00 коп. гарантійного внеску.
Дана ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції у встановлені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України строки.
Суддя Людмила ШКУРДОВА
Повна ухвала складена та підписана 02.04.2026 р.