ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
26.03.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1040/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
секретар судового засідання Михайлюк А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області
77753, вул.Чорновола,7А, селище Солотвин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Винника Віктора Дмитровича
АДРЕСА_1
про стягнення 430 057 грн 59 коп. безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за земельні ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: Гоцанюк Ірина Іванівна;
від відповідача: Ткачук Марія Олександрівна
ВСТАНОВИВ: Солотвинська селищна рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Винника Віктора Дмитровича про стягнення 430 057 грн 59 коп. безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за земельні ділянки.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 29.08.2025, суд (суддя Стефанів Т.В.) прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання на 25.09.2025, встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
Сторонам ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 29.08.2025 направлено в їхні електронні кабінети, що відповідає приписам ч.11 ст.242 ГПК України та доставлено до їх електронних кабінетів 01.09.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа від 02.09.2025.
Відповідно до ч.6 ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Отже, ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 29.08.2025 вручено сторонам 01.09.2025.
24.09.2025 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшли:
- заява від 24.09.2025 (вх.№15528/25) про залишення позову без розгляду;
- відзив на позовну заяву від 23.09.2025 (вх.№15534/25);
- клопотання від 24.09.2025 (вх.№15529/25) про приєднання до матеріалів справи доказів оскарження рішення сільради від 08.07.2021 №462/09/2021 "Про встановлення ставок орендної плати за землю".
24.09.2025 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшло клопотання від 24.09.2025 (вх.№15568/25) про приєднання до матеріалів справи скан-копії посадової інструкції начальника відділу юридичної та кадрової роботи Солотвинської селищної ради.
25.09.2025 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшла заява від 24.09.2025 (вх.№15616/25) про передачу справи на розгляд іншому суду.
В судовому засіданні 25.09.2025 суд відмовив в задоволенні клопотань відповідача про залишення позову без розгляду та передачу справи за підсудністю у зв'язку з їх необґрунтованістю та відклав підготовче засідання на 27.10.2025, про що представника позивача повідомлено в судовому засіданні, а відповідача - ухвалою повідомленням від 25.09.2025.
За наслідками підготовчого засідання 27.10.2025, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 24.11.2025, про що представника позивача повідомлено в судовому засіданні, а відповідача - ухвалою повідомленням від 27.10.2025.
У зв'язку з оголошенням системою цивільної оборони в м. Івано-Франківську повітряної тривоги, 24.11.2025 розгляд справи по суті не відбувся.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 24.11.2025, суд повідомив сторін, що розгляд справи по суті відбудеться 22.12.2025.
19.12.2025 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшло клопотання від 19.12.2025 (вх.№11089/25) про зупинення провадження у цій справі до розгляду і вирішення справи №560/159/25.
Указом Президента України від 13.12.2025 № 933/2025 Стефанів Т. В. призначено на посаду судді Центрального апеляційного господарського суду.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2026 у зв'язку із тим, що наказом Господарського суду Івано-Франківської області від 23.12.2025 № 5-Б/с суддю Стефанів Т.В. відраховано зі штату суддів Господарського суду Івано-Франківської області, що унеможливлює подальший розгляд справи суддею, справу №909/1040/25 розподілено для розгляду судді Рочняк О.В.
Згідно з ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 13.01.2026, суд прийняв справу №909/1040/25 до розгляду; постановив здійснювати розгляд справи зі стадії розгляду справи по суті та призначив розгляд справи по суті на 09.02.2026.
В судовому засіданні 09.02.2026 суд відклав розгляд справи по суті на 03.03.2026, про що представника позивача повідомлено в судовому засіданні, а відповідача - ухвалою повідомленням від 09.02.2026.
03.03.2026 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшло клопотання від 02.03.2026 (вх.№3151/26) про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням представника відповідача на лікарняному.
В судовому засіданні 03.03.2026 суд задовольнив клопотання представника відповідача та оголосив перерву в судовому засіданні до 12.03.2026, про що представника позивача повідомлено в судовому засіданні, а відповідача - ухвалою повідомленням від 03.03.2026.
12.03.2026 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення від 12.03.2026 (вх.№4557/26) та клопотання від 12.03.2026 (вх.№2187/26) про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/159/25.
12.03.2026 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшли:
- клопотання від 12.03.2026 (вх№4571/26) про приєднання до матеріалів справи витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, на підставі яких здійснено розрахунки безпідставно збережених коштів;
- клопотання від 12.03.2026 (вх№4529/26) про приєднання до матеріалів справи викопіювання з кадастрової карти, де зазначено земельні ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 та з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 для обслуговування товарно-речового ринку. Також у цьому клопотанні позивачем повідомлено, що селищною радою скеровано лист начальнику ГУ ДПС в Івано-Франківській області щодо надання інформації про здійснення плати за вищевказані земельні ділянки, однак, станом на час подання клопотання відповіді від ГУ ДПС в Івано-Франківській області не отримано.
В судовому засіданні 12.03.2026 суд відмовив в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/159/25 мотивуючи тим, що відповідно до ч. 3 ст. 195 ГПК України на стадії розгляду справи по суті у суду відсутні підстави для зупинення провадження у справі до вирішення іншої справи; для отримання позивачем відповіді від ГУ ДПС в Івано-Франківській області стосовно інформації про здійснення відповідачем оплати за спірні земельні ділянки суд оголосив перерву в судовому засіданні до 26.03.2026, про що представників сторін повідомлено в судовому засіданні.
25.03.2026 через систему "Електронний суд" до суду від позивача надійшло клопотання від 25.03.2026 (вх№5501/26) про приєднання листа ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 25.03.2026 №4037/5/09-19-19-03-05.
26.03.2026 суд завершив розгляд справи по суті та перейшов до стадії ухвалення судового рішення, оголосивши орієнтовний час проголошення вступної та резолютивної частини рішення.
26.03.2026 суд проголосив вступну та резолютивну частину рішення у справі.
Позиція позивача. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, який є власником нерухомого майна, що знаходиться по АДРЕСА_2 , користуючись земельними ділянками комунальної власності з кадастровими номерами 2620455500:01:002:0144 та 2620455500:01:002:0535 без правовстановлюючих документів, не сплатив плату за їх користування за період з червня 2023 року по липень 2025 року, що мало наслідком безпідставне збереження у себе коштів, які мали бути сплачені за фактичне користування земельними ділянками у розмірі 430 057 грн 59 коп.
Позиція відповідача. Відповідач проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити мотивуючи тим, що він не допускав безпідставного збереження коштів у виді орендної плати за спірні земельні ділянки, оскільки сплачував і сплачує до тепер орендну плату за земельні ділянки, в підтвердження чого надав податкові декларації та платіжні інструкції за спірний період.
Також в судовому засіданні представниця відповідача зазначила, що розмір безпідставно збережених коштів є завищеним, оскільки об'єкти нерухомого майна відповідача знаходяться на частині земельних ділянок і не охоплюють всю їх територію.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши представників сторін, надавши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 11.05.2006, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Солотвинської селищної ради від 16.03.2006 №76, Виннику Віктору Дмитровичу на праві власності належить нерухоме майно, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 17.04.2008, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Солотвинської селищної ради від 21.01.2008 №8, Виннику Віктору Дмитровичу на праві власності належить приміщення складу-ангару, що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
Рішенням Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району, Івано-Франківської області Восьмого демократичного скликання дев'ятої сесії №462/09/2021 від 08.07.2021 встановлено ставки орендної плати за землю, зокрема для земель з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі - 12% .
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 15.12.2023 у справі №909/694/23 за позовом ФОП Винника Віктора Дмитровича до відповідача Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.02.2024, відмовлено у задоволенні позову про визнання укладеною додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки (зі змінами) від 03.11.2000 у запропонованій позивачем редакції.
У вказаному рішенні судом встановлено, що 03.11.2000 між Солотвинською селищною радою (орендодавець) та підприємцем Винником В.Д. (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове, платне володіння та користування земельну ділянку в селищі Солотвин, вул. 1 Травня, Івано-Франківської області площею 8 900 кв.м для облаштування товарно-речового ринку.
Земельна ділянка площею 8 900 кв.м у травні 2008 року була поділена на дві земельні ділянки та цим ділянкам присвоєно кадастрові номери: ділянка № 1 - для облаштування товарно-речового ринку площею 0,4760 га - за кадастровим номером 2620455500:01:002:0144, ділянка № 2 - для облаштування товарно-речового ринку площею 0,4139 га - за кадастровим номером 2620455500:01:002:0145.
Таким чином, в оренді Винника В.Д. (орендаря) перебували дві земельні ділянки загальною площею 8 900 га (0,4760 га + 0,4139 га), якими він користувався на умовах договору оренди земельної ділянки від 03.11.2000, набув чинності 21.05.2008.
Відповідно до п. 2.2 договору, цей договір укладається терміном на 15 років, починаючи з дати його реєстрації, тобто з 21.05.2008 року. Таким чином, строк дії спірного договору закінчився 22.05.2023.
30.05.2023, за наслідками розгляду заяви ФОП Винника В. Д. про продовження терміну дії договору оренди землі для облаштування товарно-речового ринку, Солотвинська селищна рада вирішила: передати Виннику В. Д., земельну ділянку площею 0,4760 га з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 на умовах оренди терміном на 3 (три) роки для облаштування товарно-речового ринку із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; встановити річну орендну плату за користування даною земельною ділянкою 12% від нормативно грошової оцінки земель та припинити право оренди земельної ділянки, площею 0,4139 га, кадастровий номер 2620455500:01:002:0145, у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди земельної ділянки від 03.11.2000, зареєстрованого 21.05.2008 за №040824400007 та №040824400008 (рішення №1245/25/2023 і №1246/25/2023 від 30.05.2023).
Рішенням Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району, Івано-Франківської області від 30.05.2023 №1247/25/2023, селищною радою надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,4139 га, кадастровий номер 2620455500:01:002:0145 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: вул. Чорновола, смт. Солотвин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область на дві окремі земельні ділянки орієнтовною площею 0,3839 га та 0,0300 га з подальшою передачею їх в оренду.
Листом №291/02-45 від 07.06.2023 Солотвинська селищна рада повідомила Виннику Віктору Дмитровичу, що рішенням двадцять п'ятої сесії Солотвинської селищної ради №1245/25/2023 йому передано в користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,4760 га з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144, а щодо земельної ділянки з кадастровий номер 2620455500:01:002:0145, то рішенням Солотвинської селищної ради від №1247/25/2023 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, так як на її частині знаходиться приміщення нафтолавки.
Рішенням Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району, Івано-Франківської області №1876/35/2024 від 24.09.2024 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності площею 0,4139 га, кадастровий номер 2620455500:01:002:0145 на дві окремі сформовані земельні ділянки, а саме на утворені в результаті поділу:
- земельна ділянка площею 0,0300 га (кадастровий номер 2620455500:01:002:0534), яка знаходиться за адресою: вул. Чорновола, смт. Солотвин Івано-Франківського району Івано-Франківської області для будівництва та обслуговування будівель торгівлі;
- земельна ділянка площею 0,03839 га (кадастровий номер 2620455500:01:002:0535), яка знаходиться за адресою: вул. Чорновола, смт. Солотвин Івано-Франківського району Івано-Франківської області для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, 11.11.2024 проведено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535. Власником вищевказаної земельної ділянки є Солотвинська селищна рада Івано-Франківського району Івано-Франківської області.
Згідно з листом від 28.11.2024 №611/02-45 Солотвинська селищна рада повідомила Виннику В.Д., що він використовує земельні ділянки з кадастровими номерами 2620455500:01:002:0144 та 2620455500:01:002:0535 для обслуговування товарно-речового ринку, які знаходяться за адресою: вул. Чорновола, селище Солотвин Івано-Франківського району Івано-Франківської області без правовстановлюючих документів.
25.03.2025 комісією в складі: начальника управління земельних ресурсів Лесько Л. В., начальника відділу комунальної власності, архітектури та містобудування Хомко М. С., начальника відділу економічного та соціального планування Кушчак Л. А., начальника відділу організаційної та кадрової роботи Гончарук І. І., головного спеціаліста відділу земельних ресурсів Рашкевич Г. І., провідного спеціаліста відділу земельних ресурсів Саюк С. М. проведено обстеження земельних ділянок комунальної власності кадастровий номер 2620455500:01:002:0535 площею 0,3839 га та 2620455500:01:002:0144 площею 0,4760 га для облаштування товарно-речового ринку, які розташовані за адресою: вул. Чорновола, селище Солотвин та встановлено, що на даних земельних ділянках розташований об'єкт нерухомого майна, який належить Виннику Віктору Дмитровичу на підставі свідоцтв про право власності на нерухоме майно. Земельні ділянки використовуються без правовстановлюючих документів (договори оренди землі не підписані та не зареєстровані), про що складено акти обстеження земельних ділянок від 25.03.2025.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №НВ-2600055902023 від 31.01.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 становить 1 225 785 грн 09 коп.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №НВ-2600837402024 від 28.11.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 становить 1 288 300 грн 13 коп.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №НВ-9903051452025 від 17.01.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 становить 1 253 289 грн 65 коп.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №НВ-2600837342024 від 28.11.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 становить 1 039 030 грн 29 коп.
Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки №НВ-9951996532025 від 12.03.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 становить 1 010 793 грн 90 коп.
Відповідно до проведених позивачем розрахунків збитків, завданих Солотвинській селищній раді Винником Віктором Дмитровичем:
- розмір збитків за не поступлення коштів від орендної плати за земельну ділянку площею 0,4760 га кадастровий номер 2620455500:01:002:0144 за період з червня 2023 року по липень 2025 року становить 328 131 грн 11 коп.;
- розмір збитків за не поступлення коштів від орендної плати за земельну ділянку площею 0,3839 га кадастровий номер 2620455500:01:002:0535 за період з жовтня 2024 року по липень 2025 року становить 101 926 грн 48 коп.
Листом №4037/5/09-19-19-03-05 від 25.03.2026 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області повідомило, що за даними інформаційно-комунікаційної системи ГУ ДПС в Івано-Франківській області по платнику Виннику Віктору Дмитровичу (РНОКПП НОМЕР_1 ) по платежу "Орендна плата з фізичних осіб" обліковуються надходження за період з травня 2023 року по лютий 2026 року в загальному розмірі 175 087 грн 75 коп., а саме: 2023 рік - 20850 грн; 2024 рік - 66206 грн 63 коп. 2025 рік - 74990 грн 12 коп.; 2026 рік - 13041 грн.
Як вбачається із поданих відповідачем податкових декларацій за 2023-2025 роки, Винник Віктор Дмитрович декларував користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2620455500:01:002:0144 та 2620455500:01:002:0145.
Так, відповідно до наявних в матеріалах справи платіжних доручень за період з червня 2023 року по липень 2025 року ФОП Винник Віктор Дмитрович сплатив орендну плату за користування спірними земельними ділянками в загальному розмірі 131 767 грн 31 коп.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Згідно зі статтею 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За змістом пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Отже, чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з ч. 1 ст. 156 ЗК України, власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
За змістом вказаних положень ЦК України та ЗК України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.
Шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України). Підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як: шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов'язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини (ч. 2 ст. 1166 ЦК України).
Натомість, предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
За змістом приписів глав 82 і 83 ЦК України, для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна у набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності у деліктних зобов'язаннях. Натомість, для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Судом встановлено, що відповідач є власником нерухомого майна, яке належить відповідачу на праві власності з 11.05.2006 і знаходиться за адресою Івано-Франківська область, Богородчанський район, смт. Солотвин, вул. В. Чорновола (вул. 1 травня), буд. 30а. та власником приміщення складу-ангару, яке належить відповідачу на праві власності з 17.04.2008 і знаходиться за адресою Івано-Франківська область, Богородчанський район, смт. Солотвин, вул. В. Чорновола (вул. 1 травня), буд. 30.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами вищевказане нерухоме майно знаходиться на земельних ділянках з кадастровими номерами 2620455500:01:002:0144 та 2620455500:01:002:0535.
Таким чином, із дня набуття права власності на об'єкти нерухомого майна відповідач як власник такого майна став фактичним користувачем спірної земельних ділянок, на яких розташовані ці об'єкти, тому саме із цієї дати у відповідача виник обов'язок належно оформити правовідносини щодо користування земельними ділянками (укласти відповідні договори та оформити речові права на земельні ділянки), а також обов'язок сплачувати за користування земельними ділянками, на яких розташовано майно.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Такий самий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц та від 20.09.2018 у справі №925/230/17.
Верховний Суд неодноразово викладав правову позицію, згідно з якою для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212 - 1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно насамперед з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.
Отже, встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.
Згідно із частинами 1 - 4, 9 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6, 7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 16.06.2021 у справі № 922/1646/20 та від 04.03.2021 у справі №922/3463/19, від 27.07.2023 у справі №918/779/22.
Як вбачається з матеріалів справи, спірна земельна ділянка площею 0,4760 га з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 утворилася в результаті поділу у травні 2008 році земельної ділянки площею 8 900 кв.м., яка перебувала у користуванні відповідача на умовах договору оренди земельної ділянки від 03.11.2000, строк дії якого закінчився 22.05.2023.
Спірна земельна ділянка площею 0,03839 га з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 утворилася в результаті поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0145 на дві окремі сформовані земельні ділянки: з кадастровим номером 2620455500:01:002:0534 та з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535. Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 сформована як об'єкт цивільних прав - 11.11.2024, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Як встановлено судом на спірних земельних ділянках знаходиться нерухоме майно відповідача.
Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 та ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 5, ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оренду земель", для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №320/5877/17 (пункт 71).
Нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов'язковому порядку для визначення розміру орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.
Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Тобто витяг з технічної документації є документом, який оформлюється за результатом проведення нормативної грошової оцінки та відображає дані стосовно окремої земельної ділянки. Він складається на основі розрахованих у встановленому порядку показників (коефіцієнтів), які визначені у технічній документації, що затверджується рішенням відповідної сільської, селищної або міської ради. Подібні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4223/19.
Згідно з ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Стосовно посилання відповідача на те, що витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 за 2023 та 2024 роки подані позивачем з пропуском процесуального строку, то суд зазначає, відповідно до правового висновку, викладеного в п. 7.19 постанови Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та можна визначити дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.
Отже, за наявності витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку зазначеної земельної ділянки за 2025 рік суд має можливість самостійно визначити її нормативну грошову оцінку за попередні роки. Водночас, з огляду на те, що матеріали справи містять витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї ж земельної ділянки за 2023 та 2024 роки, а також враховуючи, що розрахунок безпідставно збережених коштів здійснений позивачем саме на підставі зазначених показників, суд вважає за можливе використати ці дані при перевірці правильності наведеного розрахунку.
Розрахунок орендної плати здійснювався позивачем в розмірі 12 відсотків від нормативно грошової оцінки земельних ділянок, який встановлений рішенням Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району, Івано-Франківської області №462/09/2021 від 08.07.2021 та діяв у заявлений позивачем період.
Судом перевірено здійснений позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2620455500:01:002:0144 за період з червня 2023 року по липень 2025 року в розмірі 328 131 грн 11 коп. та встановлено, що вказаний розрахунок є обґрунтованим та арифметично правильним.
З урахуванням того, що земельну ділянку з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 сформовано як об'єкт цивільних прав - 11.11.2024, судом здійснено перерахунок суми безпідставно збережених коштів відповідачем за користування цією земельною ділянкою за період з 11.11.2024 по 31.07.2025 таким чином:
з 11.11.2024 по 30.11.2024 - 6 926 грн 87 коп. (1 039 030 грн 29 коп. (нормативно грошова оцінка за 2024 рік) х 12 % : 12 міс.: 30 днів х 20 днів);
за грудень 2024 року - 10 390 грн 30 коп. (1 039 030 грн 29 коп. (нормативно грошова оцінка за 2024 рік) х на 12 % : 12 міс.);
з 01.01.2025 по 31.07.2025 - 70 755 грн 58 коп. (1 010 793 грн 90 коп. (нормативно грошова оцінка за 2025 рік) х 12 % : 12 міс. х 7 міс).
Отже, за перерахунком суду, розмір безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 за період з 11.11.2024 по 31.07.2025 становить 88 072 грн 75 коп.
В задоволенні вимог позивача про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за період з 01.10.2024 по 10.11.2024 належить відмовити, оскільки як встановлено судом, земельна ділянка з кадастровим номером 2620455500:01:002:0535 була сформована як об'єкт цивільних прав 11.11.2024, тому враховуючи наведені вище висновки про те, що стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати можливе з моменту формування земельних ділянок як об'єктів цивільного права, підстави для стягнення коштів за попередній період відсутні.
Таким чином, загальний розмір коштів, які відповідач мав сплатити за користування земельними ділянками, на яких знаходиться його нерухоме майно становить 416 203 грн 86 коп. (328 131 грн 11 коп. + 88 072 грн 75 коп.).
Разом з тим, як встановлено судом за спірний період (з червня 2023 по липень 2025 року) ФОП Винник Віктор Дмитрович здійснював плату в загальному розмірі 131 767 грн 31 коп. за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2620455500:01:002:0144 та 2620455500:01:002:0145, до якої до поділу входила спірна земельна ділянка площею 0,03839 га (кадастровий номер 2620455500:01:002:0535).
Отже, за спірний період відповідач безпідставно зберіг у себе кошти за користування земельними ділянками комунальної власності в розмірі 284 436 грн 55 коп. (416 203 грн 86 коп. - 131 767 грн 31 коп.).
Відповідно до ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію ст. 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою яка відображає принцип пов'язаний з належним здійсненням правосуддя у рішеннях зокрема судів мають бути належним чином зазначені підстави на яких вони ґрунтуються Хоча "пункт 1 статті 6" Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення його не можна тлумачити як такий що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент Міра до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення може бути різною залежно від характеру рішення.
Відповідач доводів позивача не спростував, доказів сплати безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2620455500:01:002:0144 та 2620455500:01:002:0535 за спірний період в повному обсязі суду не надав.
Посилання представника відповідача на те, що його нерухоме майно знаходиться не всій площі земельних ділянок судом оцінюється критично, оскільки земельні ділянки є сформованими у такому розмірі.
З урахуванням викладеного, позов Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області належить до задоволення частково.
Судовий збір, у відповідності до ст.129 ГПК України, суд покладає на сторони пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
позов задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Винника Віктора Дмитровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області (77753, вул.Чорновола,7А, селище Солотвин, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04357041) 284 436 (двісті вісімдесят чотири тисячі чотириста тридцять шість) грн 55 коп. безпідставно збережених коштів та 3 413 (три тисячі чотириста тринадцять) грн 24 коп. судового збору.
В решті позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03.04.2026.
Суддя О.В. Рочняк