Рішення від 03.04.2026 по справі 905/38/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

03.04.2026 Справа №905/38/26

Господарський суд Донецької області у складі судді Кротінової О.В.,

за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Дружківка Донецької області, код ЄДРПОУ 03337119,

до відповідача Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, м. Слов'янськ Донецької області, код ЄДРПОУ 44617077,

про стягнення 280996,94 грн,

без виклику представників, -

І. Короткий зміст позовної заяви, заперечень та інших заяв, клопотань учасників справи:

Обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго», м. Дружківка Донецької області, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою вих№01/01 від 26.01.2026 (сформовано в системі “Електронний суд» 26.01.2026) до Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, м. Слов'янськ Донецької області, про стягнення 280996,94 грн заборгованості за теплову енергію за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 на підставі Закону України “Про теплопостачання», Закону України “Про житлово-комунальні послуги».

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на споживання відповідачем теплової енергії у період з 01.01.2022 по 31.12.2023 за адресою м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67, у зв'язку з чим виникло грошове зобов'язання з оплати поставленої теплової енергії у спірний період.

На підтвердження викладених обставин позивач надав розрахунок заборгованості за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 за теплову енергію/послугу з постачання теплової енергії та електронні копії: додаткова угода №4/502 від 21.09.2018 до договору оренди №1/16 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська від 04.01.2016 з планом будівлі та актом б/н від 21.09.2018 приймання-передачі; договір про закупівлю теплової енергії за бюджетні кошти №62 б/д з додатками №1- 5.1 до нього; додаткова угода б/н від 22.09.2018 до договору оренди №19/16 нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська від 06.10.2016; лист Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз №8/07-52 від 24.01.2022; розпорядження керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації №91 від 05.10.2021 «Про початок опалювального періоду 2021-2022»; розпорядження керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації №412 від 30.03.2022 «Про закінчення опалювального періоду 2021-2022 років»; розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації №184 від 19.10.2022 «Про початок опалювального періоду 2022-2023 років в Слов'янській міській територіальній громаді для населення та інших споживачів»; розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації №218 від 10.03.2023 «Про закінчення опалювального періоду 2022-2023 в Слов'янській міській територіальній громаді»; розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації №1845 від 19.10.2023 «Про початок опалювального періоду 2023-2024 років в Слов'янській міській територіальній громаді»; розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації №580 від 21.03.2024 «Про закінчення опалювального періоду 2023-2024 років в Слов'янській міській територіальній громаді»; розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації №1309/5-21 від 23.12.2021 «Про внесення змін до розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.10.2021 № 1083/5-21» з додатками до нього; розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації №477/5-23 від 02.10.2023 «Про встановлення обласному комунальному підприємству «Донецьтеплокомуненерго» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів» з додатками до нього; лист Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» №58/2 від 01.02.2022; лист Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» №11/27 від 02.01.2023; договір про закупівлю теплової енергії за бюджетні кошти №865/746/23 від 22.01.2024 з додатками до нього; договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти №62 б/д з додатками №1-5.1 до нього; договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти №746 від 28.01.2021 з додатками до нього; договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти №865 б/д з додатками до нього; договір про закупівлю теплової енергії за державні кошти №62/118 б/д з додатками до нього; акт прийняття теплового вузла обліку від 02.12.2008; свідоцтво №21/1/T/453 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки; акти про підключення об'єктів до системи централізованого опалення: б/н від 27.10.2021, б/н від 07.11.2022, б/н від 01.11.2023; акти зняття показань вузла комерційного обліку: б/н від 31.10.2021, б/н від 19.11.2021, б/н від 31.12.2021, б/н від 04.01.2022, б/н від 13.01.2022, б/н від 18.01.2022, б/н від 15.02.2022, б/н від 15.03.2022, б/н від 31.03.2022, б/н від 30.11.2022, б/н від 12.12.2022, б/н від 20.12.2022, б/н від 31.01.2023, б/н від 28.02.2023, б/н від 31.03.2023, б/н від 21.11.2023, б/н від 30.11.2023, б/н від 12.12.2023, б/н від 31.12.2023, б/н від 31.01.2024, б/н від 18.02.2024, б/н від 29.02.2024, б/н від 31.03.2024; акт прийняття-передачі основних засобів від 20.06.2019; рішення виконавчого комітету Слов'янської міської ради №1372 від 07.06.2019 «Про передачу майна комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська на баланс управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради» з додатком; рахунки: №122_865, №222_865, №322_865, №422_865, №1122_865, №1222_865, №123_865, №223_865, №323_865, №1123_865, №1223_865, акти приймання-передачі теплової енергії: №122_865 за січень 2022, №222_865 за лютий 2022, №322_865 за березень 2022, №422_865 за квітень 2022, №1122_865 за листопад 2022, №1222_865 за грудень 2022, №123_865 за січень 2023, №223_865 за лютий 2023, №323_865 за березень 2023, №1123_865 за листопад 2023, №1223_865 за грудень 2023; службова записка директора ВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Центр продажу послуг та клієнтського обслуговування» №2004 від 17.12.2025; лист Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації №01-30/46 від 14.01.2026; лист Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» №711 від 19.10.2023 з скріншотом з електронної скриньки; претензія Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» №745 від 15.12.2025 з описом вкладення, накладною АТ «Укрпошта» №5220400154285 від 15.12.2025 та фіскальним чеком АТ «Укрпошта» від 15.12.2025;претензія Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» №1134 від 26.12.2024 з скрінштом з електронної скриньки; cкріншоти з електронної скриньки.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує посиланням на ст.ст. 16, 509 Цивільного кодексу України, ст. 55 Конституції України, ст. ст. 1, 19 Закону України “Про теплопостачання», п. 14 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2007 № 1198, ст.ст.7, 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

30.01.2026 від представника позивача Штанько С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано заяву б/н від 30.01.2026 про виправлення технічних описок у позовній заяві та найменуванні додатка (сформовано в системі 30.01.2026). Зазначено про наявність технічних описок за текстом позовної заяви, зазначено вірні реквізити документа.

02.02.2026 від представника позивача Штанько С.В. через підсистему «Електронний суд» надійшла заява б/н від 02.02.2026 про виконання ухвали суду про долучення доказу доплати судового збору (сформовано в системі 02.02.2026). Зазначено про доплату судового збору у розмірі 0,01 грн, на підтвердження чого надана електрона копія платіжної інструкції.

13.02.2026 від представника відповідача Заруби О.В., через підсистему “Електронний суд» отримано відзив №01-30/206 від 12.02.2026 на позовну заяву (сформовано в системі 13.02.2026).

Відповідач проти позову заперечує, вважає, що позовні вимоги ґрунтуються на припущеннях та не підтверджені належними доказами. Зазначає, що договір про закупівлю теплової енергії у 2022 та 2023 року з позивачем не укладався. Звернуто увагу, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання виключно на підставі укладених договорів та в межах бюджетних асигнувань. Оскільки у 2022-2023 роках договори між сторонами не укладались, тому відповідач не мав правових підстав здійснювати оплату вартості теплової енергії. Здійснення оплат спричинило б порушення фінансової дисципліни та вважалося б нецільовим використанням бюджетних коштів. Окрім цього, зазначено, що частина будівлі (171,85 кв.м.) на той час перебувала в оренді Головного управління Національної поліції в Донецькій області, яке укладало окремі договори про постачання теплової енергії з позивачем, а інша частина будівлі (304,45 кв.м) не використовувалась та не була передана іншим користувачам, тому фактичного споживання теплової енергії відповідачем не було. Відповідач, як балансоутримувач, не отримував і не споживав теплову енергію позивача. Зауважено, що акти приймання-передачі не містять підписів уповноважених осіб, тому не можуть вважатися належним доказом отримання послуг, а факт надання рахунків чи електронних листів не створює договірних правовідносин. Вказано, що договір між сторонами укладений лише у 2024 році, відтак заявлений позивачем у позовній заяві період не охоплюється чинним договором.

Просить відмовити у задоволенні позову Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» у повному обсязі, судові витрати покласти на позивача.

16.02.2026 від представника позивача Штанько С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано відповідь б/н від 16.02.2026 на відзив (сформовано в системі 16.02.2026).

Заперечує проти твердження відповідача щодо відсутності обов'язку сплачувати за спожиту теплову енергію з огляду на відсутність укладеного договору. Споживання теплової енергії підтверджується наявними в матеріалами справи доказами. Відсутність укладеного між сторонами договору не спростовує факт споживання теплової енергії. Звернуто увагу, що саме на споживача покладено обов'язок укласти договір з теплопостачальною організацією. Не дивлячись на це, саме позивачем неодноразово надсилались листи на адресу відповідача з метою укладення відповідного договору. Зазначено, що означені пропозиції позивача стосувались саме тієї частині будівлі, яка не перебувала у користуванні третіх осіб у спірний період та знаходилась на балансі відповідача. Поряд з цим наголошено, що відсутність орендаря не припиняє фактичне постачання теплової енергії до будівлі та не звільняє балансоутримувача від обов'язку оплати спожитої теплової енергії. З огляду на це, позивач заперечує доводи відповідача в частині використання більшої частини приміщення третіми особами, в той час, як спірне приміщення не використовувалось взагалі. Незалежно від фактичного використання окремих приміщень, теплова енергія постачалась до будівлі та споживалась нею як цілісним об'єктом. Зауважено, що відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення відповідача від оплати за спожиту теплову енергію. З приводу посилань відповідача на відсутність підписів уповноважених осіб відповідача в актах приймання-передачі, то не підписання актів не спростовує факт споживання теплової енергії. Інші доводи відповідача заперечуються позивачем з тих самих підстав.

Просив доводи, наведені у відзиві Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області визнати необґрунтованими та такими, що не спростовують позовні вимоги; позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» задовольнити у повному обсязі.

01.04.2026 від представника позивача Штанько С.В. через підсистему «Електронний суд» отримано додаткові пояснення б/н від 01.04.2026 у справі (щодо застосування площ при здійсненні розрахунків) (сформовано в системі 01.04.2026).

Звернуто увагу, що у позовній заяві наведено характеристики безпосередньо об'єкта нерухомості, що перебуває на балансі відповідача, зокрема: загальна площа будівлі - 523,2 кв.м, площа частини будівлі, що не перебувала в оренді - 304,45 кв.м, опалювальна площа цієї частини - 213,25 кв.м. Зауважено, що при здійсненні нарахувань вартості теплової енергії застосовується показник загальної опалювальної площі об'єктів, підключених до єдиного вузла комерційного обліку теплової енергії. Наголошено, що постачання теплової енергії до адміністративної будівлі за адресою: м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67 здійснюється через єдину систему теплопостачання, яка також охоплює інші приміщення, зокрема гараж, в якому встановлено вузол комерційного обліку теплової енергії. Зазначено, що гараж площею 202,4 кв.м перебуває в оренді Головного управління Національної поліції в Донецькій області та підключений до системи теплопостачання, що підтверджується укладеними між сторонами договорами про закупівлю теплової енергії за 2021- 2023 роки, які долучались до матеріалів справи. Звернуто увагу, що додатком 2 до кожного з вказаних договорів передбачено схему підключення об'єкта до системи теплопостачання, яка підтверджує єдність системи теплопостачання та включення зазначеного гаражу до неї. Вказано, що в долучених до матеріалів справи договорах за 2021-2023 роки не деталізовано місце встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії. Проте, в подальшому, при укладанні нового договору таке місце було деталізовано з огляду на зміни в законодавстві. Так, у договорі за 2026 рік деталізовано місце встановлення вузла комерційного обліку теплової енергії, таке відображене саме у гаражі. Наголошено, що вказані зміни не свідчать про зміну місця встановлення вузла обліку або схеми теплопостачання, а є результатом приведення документації у відповідність до чинних нормативних вимог та більш детального відображення фактично існуючої системи теплопостачання. З огляду на таке, при визначенні обсягу спожитої теплової енергії та її подальшому розподілі враховується сукупна опалювальна площа всіх приміщень, підключених до зазначеного вузла обліку, яка становить: адміністративна будівля - 385,1 кв.м, гараж - 202,4 кв.м; разом - 587,5 кв.м. Саме означений показник використано у якості бази для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії, визначеного за показниками вузла комерційного обліку. Надалі визначений обсяг теплової енергії у розрахунку на 1 кв.м опалювальної площі застосовується до опалювальної площі кожного окремого споживача. Підкреслено, що нарахування відповідачу здійснюється виходячи з опалювальної площі 213,25 кв.м, яка відповідає площі приміщень відповідної частини будівлі, що перебуває на балансі відповідача та фактично отримує теплову енергію.

Просить суд прийняти ці додаткові пояснення та додані до них матеріали до матеріалів справи №905/38/26 та врахувати викладені у них обставини під час розгляду справи як такі, що підтверджують правильність здійснених позивачем розрахунків.

Долучено електронну копію додатку 4 до договору №865/1/33 від 30.01.2026 про закупівлю теплової енергії та документів на підтвердження повноважень представника.

Надані сторонами документи долучено до матеріалів справи, враховано судом під час ухвалення рішення.

ІІ. Процесуальні дії суду:

З дотриманням приписів ст.32 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/38/26 визначено суддю Кротінову О.В.

Ухвалою суду від 02.02.2026 прийнято позовну заяву вих№01/01 від 26.01.2026 (сформовано в системі “Електронний суд» 26.01.2026) Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго», м.Дружківка Донецької област, до розгляду та відкрито провадження у справі №905/38/26; визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін; встановлено позивачу: відповідно до ст. ст. 166, 251 Господарського процесуального кодексу України надати відповідь на відзив у строк до 04.03.2026 разом із доказами її направлення на адресу відповідача; встановлено відповідачу надати: відповідно до ст. ст. 165, 251 Господарського процесуального кодексу України відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову у строк не пізніше 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; одночасно надіслати позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду; роз'яснено сторонам, що розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та, що за клопотанням однієї із сторін розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ґрунтуючись на положеннях Господарського процесуального кодексу України, виходячи із суті спору, враховуючи відсутність клопотань від учасників справи щодо розгляду справи з повідомленням (викликом) сторін, беручи до уваги належне забезпечення з боку суду можливості позивача та відповідача для реалізації своїх процесуальних прав, в тому числі шляхом направлення поштою (іншим належним засобом зв'язку) відповідних доказів до суду, суд дійшов висновку про існуючу можливість розглянути спір за наявними в справі матеріалами.

ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом:

Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» відповідно Статуту є комунальним підприємством, метою діяльності якого є виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними та місцевими тепловими мережами та постачання теплової енергії у вигляді пари та гарячої води споживачам у порядку, встановленому законодавством.

Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємств «Донецьктеплокомуненерго» «Слов'янськтепломережа» не є юридичною особою, являється структурним підрозділом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго».

Рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради №1372 від 07.06.2019 «Про передачу майна комунальної власності територіальної громади м. Слов'янська на баланс управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради» передано з балансу Комунального підприємства Слов'янської міської ради «ЖЕК №1» на баланс Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради, зокрема, нежитлове приміщення по вул. Поштова, 67, загальною площею 523,2 кв.м.

Відповідно до акту приймання-передачі основних засобів від 20.06.2019 Управління житлово-комунального господарства Слов'янської ради прийняло на баланс нежитлове приміщення по вул.Поштова, 67, загальною площею 523,2 кв.м. від Комунального підприємства Слов'янської міської ради «ЖЕК №1».

З викладеного у позовній заяві вбачається, що у спірний період частина приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, яке перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської ради, використовувалася Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області на підставі відповідних договорів оренди.

Встановлено, що Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області укладались окремі договори на закупівлю теплової енергії з позивачем.

З долучених до матеріалів справи договорів про закупівлю теплової енергії за бюджетні кошти на 2021-2023 роки, які укладались між Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області та Обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» вбачається, що Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області за адресою вул. Поштова, 67, використовувався гараж з опалювальною площею 202,40 кв.м та адмінбудинок з опалювальною площею 171,85 кв.м.

Відтак, фактично, Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області використовувалось 374,25 кв.м приміщення за адресою Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67.

Вказане також підтверджується позивачем у додаткових поясненнях, в яких визначає сукупну опалювальну площу всіх приміщень, підключених до зазначеного вузла обліку, яка становить: адміністративна будівля - 385,1 кв.м, гараж - 202,4 кв.м; разом - 587,5 кв.м.

Поряд з цим, з матеріалів справи вбачається, що інша частина приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, загальною площею 304,45 кв. м та опалювальною площею 213,25 кв.м, яке перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської ради у спірний період не використовувались третіми особами на підстави договору оренди.

Позовні вимоги у справі стосуються частини приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, загальною площею 304,45 кв. м та опалювальною площею 213,25 кв.м, яке перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської ради.

З матеріалів справи встановлено, що договір між сторонами про постачання теплової енергії у частину приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, загальною площею 304,45 кв. м та опалювальною площею 213,25 кв.м, у спірний період не укладався.

Як слідує з матеріалів справи, у спірний період постачання теплової енергії здійснювалось у нежитлове приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67.

Так, згідно наявних в матеріалах справи документів, за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, наявний прилад обліку тепла - засіб вимірювальної техніки (акт б/н б/д прийняття теплового вузла обліку, свідоцтво №21/І/Т/453 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки).

Згідно розпорядження керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації №91 від 05.10.2021 «Про початок опалювального періоду 2021-2022» відповідно до якого, установлено термін початку опалювального періоду 2021-2022 років з 16.10.2021, а для громадян, які мешкають у будинках з індивідуальними джерелами опалення - з 01.10.2021.

Матеріали справи містять акт про підключення об'єкта до системи централізованого опалення б/н від 27.10.2021 у зв'язку з початком опалювального періоду 2021-2022.

Відповідно до вказаного акту, 27.10.2021 проведено підключення нежитлового приміщення до мережі (системи) теплопостачання за адресою: вул. Поштова, 67.

Означений акт підписано з боку позивача та Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Матеріали справи містять лист №58/2 від 01.02.2022, яким Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», звернулось до відповідача з приводу необхідності укладення договору на 2022 рік, а також про обов'язок здійснювати оплату теплової енергії, що фактично споживається.

Зазначений лист отримано відповідачем 03.02.2022, що підтверджується вхідною відміткою про отримання.

Відповіді на означене звернення матеріали справи не містять.

Згідно розпорядження керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації №412 від 30.03.2022 «Про закінчення опалювального періоду 2021-2022 років», встановлено термін закінчення опалювального періоду 2021-2022 років.

Згідно розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації №184 від 09.10.2022 «Про початок опалювального періоду 2022-2023 років в Слов'янській міській територіальній громаді для населення та інших споживачів», згідно якого, початком опалювального періоду 2022-2023 років є 01.11.2022.

Матеріали справи містять акт про підключення нежитлового приміщення до мережі (системи) теплопостачання (у зв'язку з початком опалювального сезону) б/н від 07.11.2022.

Відповідно до вказаного акту, 07.11.2022 проведено підключення нежитлового приміщення до мережі (системи) теплопостачання за адресою: вул.Поштова, 67.

Означений акт підписано з боку позивача та Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Матеріали справи містять лист №11/27 від 02.01.2023, яким Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», звернулось до відповідача з приводу необхідності укладення договору на 2023 рік.

На підтвердження направлення вказаного листа надано скріншот з електронної скриньки позивача.

Відповіді на означене звернення матеріали справи не містять.

Згідно розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації №218 від 10.03.2023 «Про закінчення опалювального періоду 2022-2023 років в Слов'янській міській територіальній громаді», встановлено терміни закінчення опалювального періоду 2022-2023 років.

Відповідно до розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 19.10.2023 № 1845 «Про початок опалювального періоду 2023-2024 років» початком опалювального періоду 2022-2023 років є 01.11.2023.

Листом №711 від 19.10.2023 Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», звернулось до відповідача з приводу необхідності врегулювання договірних відносин на приміщення, яке розташоване за адресою м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67.

Вказано, що відповідачу, як балансоутримувачу частини нежитлового приміщення розташованого за адресою м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67 необхiдно укласти договір та сплатити існуючу заборгованість, яка станом на 01.10.2023 складає 229267,54 грн.

Висловлено прохання до 25.10.2023 терміново погасити заборгованість.

На підтвердження направлення вказаного листа надано скріншот з електронної скриньки позивача.

Відповіді на означене звернення матеріали справи не містять.

Матеріали справи містять акт про підключення житлового будинку/будівлі до мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання) (у зв'язку з початком опалювального сезону) б/н від 01.11.2023.

Відповідно до вказаного акту, 01.11.2023 проведено підключення житлового будинку/будівлі до мережі (системи) централізованого опалення (теплопостачання) за адресою: м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67.

Означений акт підписано з боку позивача та Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Згідно розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 21.03.2024 № 580 «Про закінчення опалювального періоду 2023-2024 років» встановлено термін закінчення опалювального періоду 2023-2024 років.

В подальшому, між Обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» та Управлінням житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області укладено договір про закупівлю теплової енергії за бюджетні кошти №865/746/23 від 22.01.2024.

У зв'язку з несплатою боргу за період січень 2022 - березень 2023 позивачем надіслано відповідачу претензію №1134 від 26.12.2024 про сплату заборгованості, у якій зазначено, що станом на 25.12.2024 заборгованість складає 280996,94 грн. Висловлено прохання погасити вказану заборгованість протягом 15 календарних днів з моменту отримання претензії.

На підтвердження направлення претензії надано скріншот з електронної скриньки позивача.

Відповіді на означену претензію матеріали справи не містять.

Заборгованість не погашено.

Надалі, Обласне комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області з претензією №745 від 15.12.2025 про сплату заборгованості, у якій зазначило, що станом на 01.12.2025 заборгованість складає 280996,94 грн, яка утворилась за період січень 2022 - грудень 2023. Висловлено прохання погасити вказану заборгованість протягом 30 календарних днів з моменту отримання претензії.

Додано акти та рахунки за спірний період.

На підтвердження направлення претензії разом з актами та рахунками за спірний період надано опис вкладення у цінний лист №5220400154285 від 15.12.2025, накладну АТ «Укрпошта» №5220400154285 від 15.12.2025 та фіскальний чек АТ «Укрпошта» від 15.12.2025.

Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області листом №01-30/46 від 14.01.2026 у відповідь на претензію №745 від 15.12.2025 про сплату заборгованості, звернулось до позивача та зазначило, що за адресою вул. Поштова, 67 за послугу по теплопостачанню за перiод з сiчня 2022 року по 30.04.2023 виникла заборгованiсть у cyмi 280996,94 грн. Вказано, що за цей перiод вiдсутнiй договiр на послугу з теплопостачання за даною адресою. Зауважено, що сплата заборгованостi за минулi роки не передбачена Бюджетним кодексом. Зазначено, що дане питання може бути вирiшено у судовому порядку.

Таким чином, відповідачем не заперечувалась послуга теплопостачання та підтверджувалась заборгованість у cyмi 280996,94 грн за спірний період.

Матеріали справи містять рахунки: №122_865 на суму 682,98 грн з ПДВ, №222_865 на суму 47589,08 грн з ПДВ, №322_865 на суму 6462,11 грн з ПДВ, №422_865 на суму 2304,86 грн з ПДВ, №1122_865 на суму 54746,89 грн з ПДВ, №1222_865 на суму 17453,33 грн з ПДВ, №123_865 на суму 44994,35 грн з ПДВ, №223_865 на суму 31336,26 грн з ПДВ, №323_865 на суму 23697,68 грн з ПДВ, №1123_865 на суму 20428,32 грн з ПДВ, №1223_865 на суму 31301,08 грн з ПДВ та акти приймання-передачі теплової енергії: №122_865 за січень 2022 на суму 682,98 грн з ПДВ, №222_865 за лютий 2022 на суму 47589,08 грн з ПДВ, №322_865 за березень 2022 на суму 6462,11 грн з ПДВ, №422_865 за квітень 2022 на суму 2304,86 грн з ПДВ, №1122_865 за листопад 2022 на суму 54746,89 грн з ПДВ, №1222_865 за грудень 2022 на суму 17453,33 грн з ПДВ, №123_865 за січень 2023 на суму 44994,35 грн з ПДВ, №223_865 за лютий 2023 на суму 31336,26 грн з ПДВ, №323_865 за березень 2023 на суму 23697,68 грн з ПДВ, №1123_865 за листопад 2023 на суму 20428,32 грн з ПДВ, №1223_865 за грудень 2023 на суму 31301,08 грн з ПДВ.

Підписано та скріплено печаткою з боку позивача.

Перелічені вище рахунки та акти стосуються частини приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67 з опалювальною площею 213,25 кв.м.

Всього до сплати за теплову енергію визначено 280996,94 грн.

На підтвердження показників спожитої теплової енергії, що відображена в актах та рахунках, позивачем надано акти зняття показань вузла комерційного обліку за спірний період:

- б/н від 18.01.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 0,483 Гкал;

- б/н від 15.02.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 33,655 Гкал;

- б/н від 15.03.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 4,57 Гкал;

- б/н від 31.03.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 1,63 Гкал;

- б/н від 30.11.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 38,716999 Гкал;

- б/н від 12.12.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 8,5678999 Гкал

- б/н від 20.12.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 3,7749999 Гкал;

- б/н від 31.01.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 31,82 Гкал;

- б/н від 28.02.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 22,1609999 Гкал;

- б/н від 31.03.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 16,759 Гкал;

- б/н від 21.11.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 10,701 Гкал;

- б/н від 30.11.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 3,257 Гкал;

- б/н від 12.12.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 12,947 Гкал;

- б/н від 31.12.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 8,44 Гкал;

Підписано з боку виконавця та Головного управління Національної поліції в Донецькій області (споживач).

Слід зазначити, що означені акти зняття показань вузла комерційного обліку стосуються всієї опалювальної площі приміщення за адресою за адресою м. Слов'янськ, вул. Поштова, 67.

Позивачем зазначено, що нарахування вартості теплової енергії у 2022- 2023 роках здійснювалося виходячи з опалювальної площі 213,25 кв. м, що відповідало фактичній площі приміщення відповідача, підключеного до системи опалення та за яким здійснювалося постачання теплової енергії, саме ця площа застосовувалася при формуванні рахунків та актів приймання-передачі теплової енергії у спірний період.

Щодо тарифів за поставлену теплову енергію, які відображені в актах та рахунках, позивачем долучено наступні документи:

- розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 23.12.2021 №1309/5-21 «Про внесення змін до розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.10.2021 № 1083/5-21 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів обласному комунальному підприємству «Донецькотеплокомуненерго», яким встановлено, зокрема, тариф на теплову енергію для інших споживачів (крім населення) без індивідуальних теплових пунктів (без врахування витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 3246,35 грн/Гкал (без ПДВ);

- розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2023 № 477/5-23 “Про встановлення обласному комунальному підприємству «Донецькотеплокомуненерго» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів » встановлено, зокрема, тариф на теплову енергію для інших споживачів (крім населення, бюджетних установ та релігійних організацій) без індивідуальних теплових пунктів (без врахування витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 3360,06 грн/Гкал (без ПДВ).

Обсяг споживання теплової енергії, відображений в рахунках та актах за січень 2022-грудень 2023 років, здійснено у відповідності до даних, які містяться в актах зняття показань вузла комерційного обліку за січень 2022-грудень 2023 років.

Вбачається, що під час розрахунків позивачем використано сукупну опалювальну площа всіх приміщень, підключених до зазначеного вузла обліку, яка складає 587,5 кв.м,

Розрахунки здійснено відповідно до встановлених тарифів та даних, які містяться в актах зняття показань вузла комерційного обліку за січень 2022-грудень 2023 років.

На підтвердження викладених обставин позивачем до матеріалів справи також долучено службову записку директора ВП ОКП «Донецьктеплокомуненерго» «Центр продажу послуг та клієнтського обслуговування» №2004 від 17.12.2025.

За твердженнями позивача, оплату не здійснено за спожиту теплову енергію за період січень 2022-грудень 2023 на суму 280996,24 грн, що зумовило позивача звернутися до суду із розглядуваним позовом з метою захисту своїх прав.

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на відсутність договірних відносин у спірний період, посилається на неможливість оплати заборгованості за минулий період без наявності укладеного договору, оскільки таке є порушенням приписів Бюджетного кодексу України. Зазначає, що спірна частина будівлі не використовувалась та не була передана іншим користувачам, тому фактичного споживання теплової енергії відповідачем не було.

Позивач з означеними аргументами відповідача не погоджується та зазначає, що відсутність укладеного між сторонами договору, відсутність бюджетних асигнувань та відсутність орендаря у частині приміщення не спростовує факт споживання теплової енергії. Звернуто увагу, що позивачем неодноразово ініційовано впорядкування договірних відносин з відповідачем за спірний період, проте відповідачем відповідні звернення проігноровано, не дивлячись на той факт, що саме на відповідача покладено обов'язок укладення договору з теплопостачальною організацією. Зауважено, що теплова енергія постачалась до будівлі та споживалсь нею як цілісним об'єктом. Твердження відповідача не звільняють його від обов'язку сплатити на спожиту поставлену теплову енергію.

IV. Мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства:

Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

За змістом ст.13 Господарського процесуального кодексу України встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

За приписом ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.

Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства , але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.

Згідно із ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води тощо, зокрема, є предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг; індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, послуги з постачання теплової енергії.

Виконавцями комунальних послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація (п.3 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».).

Згідно з п.1 ч.2 ст.7, п.5 ч.2 ст.7, ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов'язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом, оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Виконавець комунальної послуги зобов'язаний забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів (п.1 ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»)

Житлово-комунальні послуги надаються виключно на договірних засадах (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем та споживачем.

Поряд з цим, Закон України "Про теплопостачання" визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про теплопостачання" теплова енергія - це товарна продукція, що виробляється на об'єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу. Постачання теплової енергії - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.

Відповідно до положень статті 19 Закону України "Про теплопостачання" теплотранспортуюча організація не має права відмовити споживачу теплової енергії у забезпеченні його тепловою енергією за наявності технічних можливостей на приєднання споживача до теплової мережі. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

При цьому, вказана норма права покладає на споживача обов'язок щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. Тобто, зміст зазначеного закону не передбачає безоплатного споживання теплової енергії та зобов'язує споживачів здійснювати оплату за фактично отриману теплову енергію.

Статтею 24 Закону України "Про теплопостачання" передбачений обов'язок споживача на своєчасне укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Норми Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», а також Правила надання послуги з постачання теплової енергії і Правила користування тепловою енергією закріплюють загальний принцип, що користування тепловою енергією та її постачання здійснюються на договірних засадах.

Отже, законодавство виходить із необхідності оформлення відносин з теплопостачання шляхом укладення відповідного договору між споживачем і виконавцем послуги.

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами договір про постачання теплової енергії у період з 01.01.2022 по 31.12.2023 не укладався.

Варто зазначити, що цивільні права та обов'язки виникають не лише з договорів, а й з інших юридичних фактів, зокрема з фактичних дій сторін, які породжують цивільно-правові наслідки. У даному випадку таким юридичним фактом є постачання позивачем теплової енергії та її отримання відповідачем у спірний період.

Абзацом 2 частини 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» прямо передбачено, що споживач не звільняється від оплати послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

З цього приводу також слід зазначити, що відсутність письмового договору про постачання теплової енергії при підтвердженні факту її постачання обставинами справи не звільняє відповідача від обов'язку оплати за фактично спожиту теплову енергію (аналогічна правова позиція, викладена в постановах Верховного Суду від 10.05.2018 у справі №922/2790/17 та постанові від 21.05.2019 у справі №922/4239/16).

Споживачі зобов'язані оплачувати житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Вказана позиція є усталеною та викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 21.08.2019 у справі №922/4239/16, Верховного Суду від 09.06.2021 у справі №303/7554/16-ц, від 21.08.2019 у справі №922/4239/16, 25.09.2019 у справі №522/401/15-ц та 10.12.2018 у справі №638/11034/15-ц, від 26.04.2018 у справі №904/6293/17.

Отже, відсутність договору про постачання теплової енергії при підтвердженні факту її постачання обставинами справи не звільняє осіб, які використовують теплову енергію без укладення договору на теплопостачання, від обов'язку оплати за фактично спожиту теплову енергію.

Аналогічний правова позиція відображена в постановах Верховного Суду від 14.07.2023 у справі №910/21848/21 та від 05.10.2021 у справі №908/3159/19.

З огляду на таке, суд відхиляє твердження відповідача в цій частині.

Статтею 24 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що основними обов'язками споживача є, у тому числі, додержання вимог договору та нормативно- правових актів.

Як вже зазначалось, відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач зобов'язаний щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 затверджено «Правила надання послуги з постачання теплової енергії» (далі - Правила).

Ці Правила регулюють відносини між суб'єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати.

Пунктами 32, 34, 35, 36 Правил передбачено, що плата за послугу розраховується виходячи з розміру встановленого тарифу та обсягу спожитої послуги, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства. Рахунок на оплату спожитої послуги надається споживачу на безоплатній основі щомісяця відповідно до статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Рахунки на оплату спожитої послуги формуються виконавцем або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів послуг, на основі показань вузлів комерційного обліку з урахуванням показань вузлів розподільного обліку відповідно до Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та надаються споживачу (його представнику) у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги, визначеного договором. Розрахунковим періодом для оплати спожитої послуги є календарний місяць. Оплата послуги здійснюється не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом (граничний строк внесення плати за спожиту послугу), якщо інший порядок та строки не визначені договором. За бажанням споживача оплата послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів. Споживач здійснює оплату спожитої послуги щомісяця в порядку та строки, визначені договором.

Статті 16, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначають постачання теплової енергії безперервно, крім часу перерв, зокрема, на міжопалювальний період для мереж (систем) опалення (теплопостачання) виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами.

Як зазначено вище, приміщення за адресою Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67 загальною площею 523,2 кв.м. перебуває на балансі Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської ради.

У період січень 2022 - грудень 2023 між позивачем та відповідачем існували відносини щодо надання послуги з постачання теплової енергії до нежитлового приміщення розташованого у будинку за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, яке перебуває на балансі відповідача.

Як встановлено з фактичних обставин справи, у спірний період частина приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, з опалювальною площею 171,85 кв.м використовувалася Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області на підставі договорів оренди з укладанням окремих договорів на закупівлю теплової енергії з позивачем. Також Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області використовувався гараж з опалювальною площею 202,40 кв.м.

Поряд з цим, інша частина приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, з опалювальною площею 213,25 кв.м, у спірний період не використовувались третіми особами на підстави договору оренди, договорів на закупівлю теплової енергії не укладалось.

Приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, оснащено приладом обліку тепла - засобом вимірювальної техніки.

Позовні вимоги стосуються постачання теплової енергії у частину приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, загальною площею 304,45 кв. м та опалювальною площею 213,25 кв.м.

З матеріалів справи вбачається, що в спірний період позивач здійснював постачання теплової енергії до приміщення за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, у обсязі, що підтверджується актами зняття показань вузла комерційного обліку теплової енергії:

- б/н від 18.01.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 0,483 Гкал;

- б/н від 15.02.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 33,655 Гкал;

- б/н від 15.03.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 4,57 Гкал;

- б/н від 31.03.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 1,63 Гкал;

- б/н від 30.11.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 38,716999 Гкал;

- б/н від 12.12.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 8,5678999 Гкал

- б/н від 20.12.2022, відповідно до якого, відповідачем спожито 3,7749999 Гкал;

- б/н від 31.01.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 31,82 Гкал;

- б/н від 28.02.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 22,1609999 Гкал;

- б/н від 31.03.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 16,759 Гкал;

- б/н від 21.11.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 10,701 Гкал;

- б/н від 30.11.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 3,257 Гкал;

- б/н від 12.12.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 12,947 Гкал;

- б/н від 31.12.2023, відповідно до якого, відповідачем спожито 8,44 Гкал.

Нарахування вартості теплової енергії у 2022- 2023 роках здійснено виходячи з опалювальної площі 213,25 кв. м, що відповідає фактичній площі приміщення відповідача, підключеного до системи опалення та за яким здійснювалося постачання теплової енергії, саме ця площа застосована при формуванні рахунків та актів приймання-передачі теплової енергії у спірний період.

Пунктом 31 Правил передбачено, що вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, а для багатоквартирних будинків, обладнаних системою автономного теплопостачання, як сума тарифів на виробництво та постачання теплової енергії.

Матеріали справи містять наступні документи:

- розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 23.12.2021 №1309/5-21 «Про внесення змін до розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.10.2021 № 1083/5-21 “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів обласному комунальному підприємству «Донецькотеплокомуненерго», яким встановлено, зокрема, тариф на теплову енергію для інших споживачів (крім населення) без індивідуальних теплових пунктів (без врахування витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 3246,35 грн/Гкал (без ПДВ);

- розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 02.10.2023 № 477/5-23 “Про встановлення обласному комунальному підприємству «Донецькотеплокомуненерго» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для всіх категорій споживачів » встановлено, зокрема, тариф на теплову енергію для інших споживачів (крім населення, бюджетних установ та релігійних організацій) без індивідуальних теплових пунктів (без врахування витрат на встановлення вузлів комерційного обліку) - 3360,06 грн/Гкал (без ПДВ).

З наданих актів приймання-передачі теплової енергії та рахунків за спірний період вбачається використання вищевказаних тарифів при формування ціни за поставлену теплову енергію.

Так, вартість спожитої відповідачем теплової енергії, згідно актів приймання-передачі, складає 280996,94 грн.

Судом встановлена правильність здійснених позивачем нарахувань, виходячи з сукупної опалювальної площі приміщення.

Таким чином, за період січень - грудень 2023 приміщенням за адресою: Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Поштова, будинок 67, загальною площею 304,45 кв. м та опалювальною площею 213,25 кв.м, яке перебуває на балансі відповідача та не перебуває в користування третіх осіб, спожито теплову енергію на загальну суму 280996,94 грн, що підтверджується наданими суду актами, рахунками, актами зняття показань вузла комерційного обліку теплової енергії.

Отже, відповідач, як балансоутримувач, є таким що споживав без належного оформлення договірних відносин теплову енергію в означеному обсязі.

Одночасно, виходячи з наведених вище положень законодавства та висновків Верховного Суду, споживання теплової енергії є оплатним та, відповідно, не здійснення оплати за спожитий обсяг такої свідчить про безпідставне збереження майна, яке належить постачальнику послуги.

З огляду на викладене відповідач як фактичний споживач теплової енергії, що без достатньої правової підстави за рахунок постачальника такої зберіг у себе кошти, які мав оплатити внаслідок споживання, зобов'язаний повернути ці кошти теплопостачальній організації на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Виходячи з наведеного, беручи до уваги специфіку розглядуваного питання, до відшкодування з відповідача на користь позивача підлягає вартість спожитої теплової енергії.

V. Висновки суду:

З огляду на встановлені обставини справи, мотиви з яких виходить суд та застосовані ним положення законодавства, встановлено підстави для повернення безпідставно набутого майна, поряд з цим кваліфіковані судом як безпідставне збереження коштів, що дорівнюють розміру вартості теплової енергії спожитої у період з 01.01.2022 по 31.12.2023.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належним чином та такими, що підлягають задоволенню у сумі 280996,94 грн.

З огляду на встановлене, доводи відповідача не знайшли свого підтвердження, а відтак відхилено судом

Суд зазначає, що відхиляючи доводи відповідача, суд враховує висновки, викладені в рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України», згідно з яким пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Лише той факт, що суд окремо та детально не відповів на кожний аргумент, представлений сторонами, не є свідченням несправедливості процесу (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Шевельов проти України»).

Судові витрати, що складаються з судового збору, підлягають розподілу з урахуванням норм ст. 129 Господарського процесуального кодексу України та покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4, 7, абз. 1 ч. 3 ст. 12, ст. ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240-241, 247, 250, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Дружківка Донецької області, до Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, м. Слов'янськ Донецької області, про стягнення 280996,94 грн заборгованості за теплову енергію за період з 01.01.2022 по 31.12.2023, задовольнити у повному обсязі.

2.Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (84122, Донецька обл., Краматорський р-н, місто Слов'янськ, пл. Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 44617077) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84207, Краматорський р-н, Донецька обл., місто Дружківка, вулиця Космонавтів, будинок, 39, код ЄДРПОУ 03337119, розрахунковий рахунок в ПАТ Банк «Український капітал», код банку 320371, номер рахунку НОМЕР_1 , IBAN (електронний формат) НОМЕР_2 , IBAN (формат на паперовому носії) НОМЕР_3 ) 280996,94 грн суми основного боргу за спожиту теплову енергію, а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 3371,96 грн.

3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4.Згідно з ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

5.Повний текст рішення складено 03.04.2026.

Суддя О.В. Кротінова