Рішення від 02.04.2026 по справі 904/6833/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.04.2026м. ДніпроСправа № 904/6833/25

За позовом Одеського обласного центру зайнятості

до Фізичної особи-підприємця Старцевої Дар'ї Едуардівни

про стягнення боргу

Суддя Юзіков С.Г.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить стягнути з Відповідачки 247 300,00 грн. - боргу, мотивуючи неналежним виконанням умов Договору про надання мікрогранту від 27.03.2023.

Господарський суд Дніпропетровської області 15.12.2025 відкрив провадження у справі №904/6833/25 та призначив її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами. Заперечень щодо порядку розгляду справи від сторін не надходило. Судом зобов'язано: Відповідачку, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, надати відзив на позовну заява; Позивача, протягом 5 днів з дня одержання відзиву, надати відповідь на відзив.

Відповідачка заперечує проти задоволення позовних вимог, мотивуючи тим що 27 квітня 2023р. вона подала заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту. Також Відповідачка підтверджує факт отримання грошових коштів в межах виконання вищезазначеного Договору в розмірі 247 300,00 грн. На виконання умов Договору про надання мікрогранту Відповідачка орендувала нежитлове приміщення 01 липня 2023р., в цьому ж місяці створила інстаграм сторінку, а також сторінку в гугл картах, придбала необхідне обладнання, побутову техніку, меблі та інше, що підтверджується, зокрема наданими Позивачем доказами, які також наявні у Відповідачки. З липня 2023р., Відповідачка почала свою діяльність в тестовому режимі. Виконувала функції повара-кондитера, допомагали стажери. Оскільки заклад тільки почав свій розвиток, прибутків не було, грошей вистачало лише для покриття поточних витрат та закупівлю сировини для виготовлення кондитерської продукції. Функціонування закладу підтверджується веденням Відповідачкою сторінки в інстаграм. Орієнтовно в середині жовтня 2023р. Відповідачці було повідомлено, в усній формі, про розірвання Договору оренди в односторонньому порядку з боку Орендодавця. Зазначені обставини є форс-мажором, через які її бізнес призупинив своє існування. На виконання умов Договору про надання мікрогранту 08 листопада 2023р. Відповідачка працевлаштувала двох людей в межах терміну, який передбачений умовами Договору, але вони не встигли розпочати виконання своїх обов'язків та знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати під час воєнного стану, оскільки заклад тимчасово не працює, а Відповідачка в пошуках додаткового фінансування, щоб мати змогу орендувати нове приміщення для свого бізнесу. Складання фіктивних актів про начебто недопуск працівників для огляду придбаної Відповідачкою атрибутики для бізнесу є необґрунтованим, оскільки жодного разу з Відповідачкою не було погоджено дату та час перевірки товару за його місцем знаходження. На момент складання актів Позивачем працівники Відповідачки перебували у відпустці без збереження заробітної плати, заробітна плата та інші доходи не нараховувалися і не виплачувалися. База для нарахування ПДФО, військового збору та ЄСВ була відсутня. Отже, перебування працівників у такій відпустці є законним, відсутність виплат та податкових нарахувань є прямим наслідком дії закону, а не порушенням з боку Відповідачки. Податкова звітність має похідний характер від податкового обов'язку, за відсутності нарахованих доходів, утриманих податків, бази для ЄСВ.У Відповідачки відсутні показники, які підлягають декларуванню, а отже, відсутній і обов'язок подання відповідної податкової звітності. У спірних правовідносинах Відповідачка виконала умову та створила два робочих місця із працевлаштування двох працівників. Факт такого працевлаштування Позивачем не заперечується. На думку Відповідачки факт нецільового використання мікрогранту Позивачем не доведено, що свідчить про відсутність підстав для розірвання Договору. Також, у справі відсутні докази направлення Відповідачці відповідного повідомлення про розірвання договору. А отже, подання зазначеного позову є передчасним.

Від Позивача надійшла відповідь на відзив в якому зазначено, що дійсно, Позивачем допущено описку у позовній заяві, ФОП Старцевою Д.Е. подано заяву про приєднання до Договору мікрогранту 27 квітня 2023р.. Саме лише посилання Відповідачки на призупинення бізнесу через некоректні і неправомірні дії Орендодавця як форс-мажор, який унеможливлює виконання ним зобов'язання, не звільняє автоматично від відповідальності за невиконання зобов'язання, а Відповідачка повинна довести, як саме проявився форс-мажор під час виконання такого зобов'язання. Крім того, наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України та уповноваженими нею регіональними торгово-промисловими палатами відповідно до статей 14, 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України" шляхом видачі сертифіката. Повідомлення Відповідачки про проведення виїзних позапланових перевірок підтверджується повідомленнями №542/02-22 від 04 листопада 2024р., №94/02-22 від 29 лютого 2024р., №221/02-22 від 24 жовтня 2023р., №337/02-22 від 05 серпня 2024р., де стоїть особистий підпис Старцевої Д.Е. Спірні правовідносини сторін є господарськими та врегульовані договором мікрогранту, Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022р. № 738. За умовами п. 8 розд. VІI Договору та п. 21 Порядку №738 у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку. Відповідачкою дійсно прийнято на роботу двох працівників, а саме: Старцеву Ольгу Олександрівну на посаду помічника кондитера: 08.11.2023; Вадовську Анастасію Максимівну на посаду бариста з 08.11.2023. Проте, з дати працевлаштування і станом на зараз, згідно з письмовими поясненнями грантоотримувача, працівники знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати на період військового стану (проте жодних доказів на підтвердження цього не надано, зокрема заяви, накази роботодавця) вказане свідчить про відсутність наміру проводити підприємницьку діяльність та про невиконання ФОП Старцевою Дар'єю Едуардівною зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати зазначених осіб, у розмірі, не меншому, ніж розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове страхування, розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати за кожне робоче місце, визначеного відповідно до п. 4 Порядку (порушення абз.9 п. 20 Порядку). Грантова програма створена для підтримки бізнесу, зокрема створення робочих місць, що передбачає не тільки укладення трудового договору з працевлаштуванням на робочі місця, а й виплату заробітної плати з відповідними податками. Відсутність цих елементів свідчить про невиконання умов Порядку. По теперішній час Відповідачкою не доведено факту наявності та цілісності обладнання, придбаного за кошти мікрогранту. Відповідачка фактичну господарську діяльність припинила, що підтверджується Актом перевірки дотримання умов договору мікрогранту №412 від 21.11.2024р., Актом №280 від 29 серпня 2024р. та особистими поясненнями ФОП Старцевої Д.Е., наявність майна придбаного за кошти мікрогранту встановити неможливо, що є самостійною підставою для прийняття рішення про повернення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд ,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з витягом з Наказу Державного центру зайнятості "Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу" від 14.04.2023 № 53 наказано надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 290 отримувачам на загальну суму 68 521 306,00 грн.

Додатком №1 до наказу Державного центру зайнятості № 53 від 14.04.2023 визначено список заявників, які отримали позитивне рішення комісії Державного центру зайнятості та набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, у період з 13.03.2023 по 26.03.2023.

У списку заявників, що отримали грант, була заява Відповідачки № 371LHD з порядковим номером 227, підсумковий скоринговий бал 165, із сумою виплати гранту 247 300,00 грн (регіон Одеська).

Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст. 634 ЦК України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ "Ощадбанк" Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.

27.04.2023 Фізична особа-підприємець Старцева Д.Е. звернулася із заявою про приєднання до договору про надання мікрогранту, який оприлюднено на офіційному сайті ДЦЗ в мережі інтернет вільний доступ до якого здійснюється за адресою www.doz.gov.ua.

Сума запиту гранту становить 247 300,00 грн.

Фізична особа-підприємець Старцева Д.Е. з Державним центром зайнятості 27.04.2023 уклали договір про надання мікрогранту (далі Договір).

Розділом IV Договору встановлено, що використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним в бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.

Відповідно до п. 1, 2 розд. III Договору розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у заяві про приєднання. Мікрогрант надається у безготівковому вигляді у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договором про взаємодію та порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V договору та передбачені бізнес-планом.

Уповноваженим банком згідно з визначеннями, наведеними у розділі І Договору про надання мікрогранту, є АТ "Ощадбанк", який діє на підставі договору про взаємодію, укладеного між Міністерством економіки України, Державним центром зайнятості та АТ "Ощадбанк" (надалі - договір про взаємодію), і забезпечує укладання цього договору, а також окрему взаємодію його сторін в процесі виконання договору.

Відповідно до п. 1, 2 розд. IV Договору використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).

За умовами п. 4 розд. IV Договору для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному в бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі таких документів Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.

Пунктом 7 розділу IV Договору визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міські районні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору відповідно до Порядку (надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 (надалі - Порядок).

Відповідно до п. 1 розділу V Договору обов'язковою умовою є створення отримувачем протягом строку дії цього договору робочих місць залежно від розміру мікрогранту відповідно до умов Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту і зазначається у заяві про приєднання.

Пунктом 7 розділу VІІ Договору обумовлено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення Державним центром зайнятості моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку.

Відповідно до виписки наданої АТ "Ощадбанк", 09.05.2023 на рахунок Відповідачки зараховано кошти мікрогранту в розмірі 247 300,00 грн.

31.05.2023 ФОП Старцева Д.Е. (Покупець) та ФОП Солянніков О.С. (Постачальник) уклали договір поставки № 56, за яким постачальник зобов'язується передати у власність Покупця товар в асортименті, кількості та за цінами вказаними у видаткових та рахунках, разом з усіма його приладдям та документами, що стосуються товару, а Покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його на умовах цього договору.

Відповідно до рахунку на оплату від 16.06.2023 №379 Відповідачка сплатила за плиту електричну індукційну GoodFood 1C35 SIMPLY STYLE 4 500,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".

15.06.2023 Відповідачка (Покупець) з ФОП Ковальовим В.М. (Постачальник) уклали договір поставки № 1506/2023-3, за яким Постачальник зобов'язався поставити і передати у власність Покупцеві обладнання, а Покупець зобов'язався прийняти і оплатити його на умовах даного Договору.

Відповідно до рахунку на оплату від 15.06.2023 №379 Відповідачка сплатила за кондитерську вітрину 65 000,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".

16.06.2023 ФОП Старцева Д.Е. (Покупець) з ТОВ "Комфі Трейд" (Постачальник) уклали договір постачання № СФОDE-0003574160, за яким Постачальник протягом строку дії Договору зобов'язався передати (поставити) у зумовлені строки (строк) Покупцеві товар (товари) на умовах відповідно до цього Договору, а Покупець зобов'язалася прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму на умовах згідно з цим Договором.

За рахунком на оплату від 16.06.2023 №СФОDЕ-0003574160 Відповідачка сплатила за морозильну камеру Vestfrost CMF144W 10 999,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".

Також 15.06.2023 Відповідачка придбала меблі, що підтверджується замовленням № 367213 на суму 27 215,00 грн.

16.06.2023 ФОП Старцева Д.Е. (Покупець) з ТОВ "Комфі Трейд" (Постачальник) уклали договір постачання № СФОDE-0003574176, за яким Постачальник протягом строку дії Договору зобов'язався передати (поставити) у зумовлені строки (строк) Покупцеві товар (товари) на умовах відповідно до цього Договору, а Покупець зобов'язалася прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму на умовах згідно з цим Договором.

За рахунком на оплату від 16.06.2023 №СФОDЕ-0003574176 Відповідачка сплатила за холодильник Gorenje R619FES5 та холодильник Scandilux TT85-48 27 598,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".

ФОП Старцева Д.Е. (покупець) з ФОП Добряк А.С. (Продавець) уклали договір купівлі-продажу, за яким Продавець в порядку та на умовах, визначених цим Договором зобов'язується передати у власність Покупця наступний товар:

Стелаж 1500х600х850 мм - 1 шт.

Стелаж 1200х600х850 мм - 2 шт.

За рахунком на оплату від 04.07.2023 №95 Відповідачка 07.07.2023 сплатила за вказаний товар 9700,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".

04.07.2023 ФОП Старцева Д.Е. (Покупець) з ФОП Кирмиза П.О. (Постачальник) уклали договір купівлі-продажу № 148-О, за яким Постачальник зобов'язується поставити Покупцеві обладнання, а Покупець зобов'язується прийняти та сплатити поставлений товар на умовах визначених у даному Договорі.

За рахунком на оплату від 04.07.2023 №148-О Відповідачка сплатила за вказаний товар 32 700,00 грн за рахунок коштів мікрогранту, що підтверджується випискою АТ "Ощадбанк".

01.07.2023 Відповідачка (Орендатор) з ФОП Щебетовською О.Г. (Орендодавець) уклали договір оренди нежитлового приміщення № 1/2022, за умовами якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у тимчасове використання нежитлове приміщення офісу-магазину. Відповідно до п. 1.2 Договору термін оренди приміщення встановлюється з моменту підписання акту приймання-передачі, а саме з 01 липня 2023р. до 30 червня 2024р.

Отже, всього на придбання техніки Відповідачка перерахувала контрагентам з мікрогранту 241 162,00 грн.

29.08.2024 Одеська філія Одеського обласного центру зайнятості провела перевірку виконання Відповідачкою умов Договору та склала акт моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту №280, про те, що:

"В порушення абзацу 9 пункту 20 Постанови 738 отримувачем мікрогранту Старцевою Д.Е. не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати працівників ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ), яких працевлаштовано на робочі місця створені на виконання обов'язкової умови договору мікрогранту та які згідно з письмовими пояснення роботодавця знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати на період військового стану, що тягне за собою невиконання отримувачем зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати зазначених осіб у розмірі, не меншому ніж розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхуванню розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати за кожне робоче місце, визначене відповідно до пункту 4 цього Порядку, протягом зазначеного трирічного строку реалізації проекту, а саме:

- дата зарахування коштів на рахунок отримувача 09.05.2023;

- останній робочий день місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту 08.05.2026.

Станом на дату проведення перевірки:

- сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з заробітної плати працівників 0,00 грн.;

- кількість місяців до кінця трирічного періоду реалізації проекту - 22 місяці.

В заяві від 29.08.2024 Відповідачка зазначила, що вона діяльність не здійснювала, але планує відновлювати діяльність самостійно за іншим КВЕДом. Працівники ОСОБА_3 та Вадовська А. по теперішній час перебувають у трудових відносинах з нею, але перебувають у відпустці за власний рахунок через військовий стан в країні. У зв'язку з цим Відповідачка не сплачувала ЄСВ та ПДФО. Обладнання придбане на кошти мікрогранту перебуває в її власності, проте не може надати можливість огляду, через виїзд за межі міста власника приміщення, де воно зберігається.

21.11.2024 Одеська філія Одеського обласного центру зайнятості провела перевірку виконання Відповідачкою умов Договору та повторно склала акт моніторингу та контролю виконання умов договору мікрогранту №412, про те, що:

"Неможливо встановити факт цільового використання мікрогранту за результатами здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту згідно пп. 6), п.2. VI Розділу договору мікрогранту, згідно з випискою філії Одеського обласного управління АТ "Ощадбанк" за період з 09.05.2023 по 10.11.2023 наданої для перевірки ФОП Старцева Д.Е.

За письмовим поясненням Старцевої Д.Е. від 29.03.2024 вхідн. № 1086/01-20-24 вказане обладнання та меблі частково зберігаються за адресою Фонтанська дорога 15/2, частково в селі Хлібодарське (адреса не відома).

Під час виїзної перевірки встановлено, шо за вказаною адресою Фонтанська дорога 15/2 знаходиться багатоквартирний житловий будинок. Обладнання та меблі не виявлені.

Отримувачем мікрогранту Старцевою Д.Е. не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати працівників ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та Вадовської Анастасії Максимівни (РНОКПП НОМЕР_3 ), яких працевлаштовано на робочі місця створені на виконання обов'язкової умови договору мікрогранту. До кінця трирічного періоду строку реалізації проекту залишилось 18 місяців".

02.07.2025 Одеський обласний центр зайнятості видав наказ № 635 "Про повернення коштів мікрогранту", в якому рекомендовано директорові Одеського ОЦЗ прийняти рішення про повернення ФОП Старцева Дар'я Едуардівна (РНОКПП НОМЕР_4 ) суми мікрогранту в розмірі 247 300,00грн, на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування па рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

02.07.2025 на адресу Відповідачки направлено претензію про повернення отриманого мікрогранту.

За даними Позивача, зазначена претензія залишена Відповідачкою без відповіді та задоволення.

Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.

Предметом доказування у справі є обставини укладення договору про надання мікрогранту, наявність правових підстав для повернення Відповідачкою отриманого мікрогранту.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

У ст. 599 ЦК України визначено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Статтею 611 ЦК України встановлено, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідачка заперечує позовні вимоги з викладених у відзиві на позовну заяву підстав.

Так, 27.04.2023 Відповідачка підписала заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, підтвердивши свою згоду на умови договору, в тому числі щодо виконання обов'язкових умов договору відповідно до розділу 5 Договору.

Матеріалами справи підтверджується та не заперечується Сторонами, що Відповідачка на виконання умов Договору отримала кошти у розмірі 247 300,00 грн.

Відповідно до листа АТ "Ощадбанк" №1897/41-25 від 01.08.2025 залишок невикористаних коштів мікрогранту в сумі 6 138,00 грн повернуто на рахунок АТ "Ощадбанк".

Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 .

Пунктом 1 Порядку №738 (у редакції, чинній на момент подання Відповідачкою заявки на отримання гранту від 23.04.2023) визначено, що джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, державного бюджету; що надходять на рахунок "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу" Мінекономіки, відкритий у Національному банку, на який зараховуються внески від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права у національній та іноземній валюті як благодійна пожертва, гуманітарна допомога, гранти та дарунки.

Відповідно до п.2-3 розділу ХІІІ Договору, він укладається шляхом приєднання отримувачем до його умов шляхом подання до Уповноваженого банку належним чином заповненої та підписаної отримувачем (його уповноваженим представником) заяви про приєднання (в трьох ідентичних примірниках), яка оформляється у письмовій формі. Договір вважається укладеним з дати проставляння Уповноваженим банком (його представником) відмітки на поданій йому отримувачем заяві про приєднання. Така відмітка проставляється Уповноваженим банком після належної ідентифікації та верифікації отримувача), а також перевірки відповідності її даних бізнес-плану та рішенню ДЦЗ про надання мікрогранту такому отримувачу. Уповноважений банк відмовляє у проставлянні зазначеної відмітки на Заяві про приєднання у випадку виявлення невідповідності вказаним документам.

Умови цього Договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.

Отримувач зобов'язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору.

У свою чергу, підп. 4 п. 2 Розділу VI Договору передбачено, що отримувач зобов'язується з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати відповідній філії регіонального центру зайнятості доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача відповідно до вимог Порядку, а також необхідну інформацію та документи.

Підпунктом 11 п. 2 Розділу VI Договору (у редакції наказу Міністерства економіки України від 24.05.2023 № 4021) встановлено, що отримувач зобов'язується попередити в письмовій формі центр зайнятості за місцем укладення договору про зміну місцезнаходження та місця провадження господарської діяльності.

За умовами п. 21 Порядку №738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.

Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.

У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.

Державний центр зайнятості щокварталу до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, подає Мінекономіки звіт щодо виконання отримувачами умов договору мікрогранту, який містить інформацію про кількість отримувачів, суми наданих відповідно до цього Порядку мікрогрантів, кількість найманих працівників, а також суми сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування отримувачами, яким надано мікрогранти.

Також, підп. 9 п. 2 Розділу VI Договору передбачено, що отримувач зобов'язується до виконання умов цього договору не відчужувати обладнання, придбане за кошти мікрогранту (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього Уповноваженим банком відповідно до договору застави).

На підтвердження придбання Відповідачкою обладнання до матеріалів справи додана банківська виписка АТ "Ощадбанк" по рахунку за період з 27.04.2023 по 28.07.2025, а також копії договорів купівлі-продажу обладнання та рахунки.

Одеська філія Одеського обласного центру зайнятості 29.08.2024 провела перевірку/огляд дотримання умов Договору мікрогранту та склала Акт № 280, відповідно до якого рекомендовано ФОП Старцевій Д.Е. дотримуватись умов договору Мікрогранту та пункту 20 Постанови 738, зокрема абзацу 9 пункту 20 Постанови 738, стосовно зобов'язання сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розрахований за 24 місяці з мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому отримано мікрогрант за кожне робоче місце, визначене відповідно до пункту 4 цього Порядку. Звернено особливу увагу ФОП Старцевої Д.Е., що відповідно до пункту 4 Порядку у разі, невиконання такої умови отримувач зобов'язаний не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту, повернути уповноваженому банку на рахунок з якого здійснюється перерахування мікрогранту, різницю між зазначеними розмірами.

На дату підписання акту перевірки, за поясненнями ФОП Старцевої Д.Е. майно придбане отримувачем мікрогранту в наявності та знаходиться на зберіганні. Доступ для огляду вказаного обладнання ФОП Старцевою Д.Е. не надано. Зазначений акт Відповідачка отримала особисто та надала пояснення, про що свідчить її підпис.

21.11.2024 Одеська філія Одеського обласного центру зайнятості повторно склала Акт № 412 перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту/гранту, яким встановлені наступні порушення:

"В порушення абзацу 9 пункту 20 Постанови 738 отримувачем мікрогранту Старцевою Д.Е, не сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати працівників Старцевої Ольги Олександрівни та Вадовської Анастасії Максимівни, яких працевлаштовано на робочі місця створені на виконання обов'язкової умови договору мікрогранту. До кінця трирічного періоду строку реалізації проекту залишилось 18 місяців.

В порушення виконання умов договору Мікрогранту та дотримання пункту 21 Постанови 738, зокрема абзацу 3 пункту 20 Постанови 738, під час виїзної перевірки встановлено, що за вказаною адресою Фонтанська дорога 15/2 знаходиться багатоквартирний житловий 6удинок, номер квартири грантоотримувачем не вказано. Перевірка за адресою село Хлібодарське вказаною у поясненнях ФОП Старцевою не підлягає можливості, оскільки не вказана точна адреса зберігання обладнання та меблі придбаного грантоотримувачем. Обладнання та меблі не виявлені".

Відповідно до п. 20, 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 "Деякі питання надання грантів бізнесу", Одеським ОЦЗ прийнято рішення про повернення ФОП Старцевою Д.Е. коштів мікрогранту в сумі 247 300,00 грн у зв'язку з невиконанням обов'язкової умови Договору про надання мікрогранту.

Відповідно до п. 7 і 8 розділу VII укладеного Сторонами Договору мікрогранту встановлено, що у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору, витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця повертаються отримувачем до Уповноваженого банку. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.

З наведеного вбачається, що Сторони Договору встановили відповідальність за невиконання умов останнього шляхом добровільного повернення Отримувачкою суми мікрогранту в повному обсязі або ж, у протилежному випадку, стягнення з останнього відповідних грошових коштів у судовому порядку.

Отже, наявними в справі актами перевірок зафіксована відсутність можливості перевірити наявність обладнання, придбаного Відповідачкою за кошти мікрогранту, відсутність провадження господарської діяльності та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати працівників, що свідчить про порушення Відповідачкою вимог Договору та Порядку №738 та не виконання Відповідачкою підп. 4 п. 2 Розділу VI Договору щодо обов'язку отримувача з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати центру зайнятості доступ до місця провадження господарської діяльності.

Щодо виконання обов'язкової умови працевлаштування двох осіб суд виходить з того, що відповідно до Порядку метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу.

Відповідно до п. 8 Порядку Отримувачем може бути фізична особа, яка має намір розпочати підприємницьку діяльність і бере на себе зобов'язання зареєструватися фізичною особою - підприємцем або створити юридичну особу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту.

Відповідно до п. 20 Порядку в договорі мікрогранту обов'язково зазначаються цілі використання мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, умови, невиконання або неналежне виконання яких може призвести до повернення отримувачем отриманих коштів.

Обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.

У випадку невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту отримувач зобов'язаний повернути різницю між сумою отриманого мікрогранту та фактично сплаченими податками та зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідне рішення приймається регіональним центром зайнятості. Отримувач здійснює повернення зазначеної різниці уповноваженому банку не пізніше останнього робочого дня місяця, у якому спливає трирічний строк реалізації проекту, на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

Відповідно до п. 12 ч.1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" нове робоче місце - робоче місце, яке створене у зв'язку із створенням нового суб'єкта господарювання (крім того, що створений шляхом припинення) або збільшенням штатної чисельності працівників за умови відсутності скорочення (зменшення) середньомісячної чисельності за попередні 12 місяців, а також створене шляхом модернізації або зміни технології виробництва, що потребують нових знань, навичок та вмінь працівника.

При цьому, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" робоче місце - місце (приміщення), на якому працівник постійно чи тимчасово перебуває в процесі трудової діяльності і яке визначене, зокрема на підставі трудового договору (контракту).

Однією з ключових умов отримання мікрогранту є створення визначеної кількості робочих місць у шестимісячний строк з моменту надходження коштів на рахунок отримувача. Ця умова є прямою вимогою Договору про надання мікрогранту, а також Порядку № 738. Саме дотримання цього строку визначає допустимість збереження коштів у розпорядженні Отримувача. Відкладене або часткове виконання цієї умови суперечить правовим вимогам державної підтримки, яка спрямована на оперативне створення нових робочих місць.

Однією з основоположних засад цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність (п. 6 ч. 1 ст.3 Цивільного кодексу України). Тобто дії учасників цивільних правовідносин мають відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Цивільне законодавство ґрунтується на вільній реалізації цивільних прав, а також добросовісності учасників цивільних правовідносин при здійсненні цивільних прав і виконанні обов'язків. Відтак, особа не може отримувати переваги від недобросовісної поведінки.

Відповідно до висновку, сформульованого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 14.12.2021 у справі № 147/66/17, добросовісність - це певний стандарт поведінки, який характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення (пункт 55 постанови). Принцип добросовісності передбачає, що сторони повинні діяти добросовісно під час реалізації їхніх прав і передбаченого договором та/або законом виконання їхніх обов'язків (п. 60 постанови). Введення у цивільне законодавство принципу добросовісності є заходом, спрямованим на зміцнення моральних засад цивільно-правового регулювання. Саме з позиції моральності слід підходити до оцінки поведінки суб'єкта права як добросовісного або недобросовісного (п. 61 постанови).

Згідно з висновком Верховного Суду, сформульованим у постанові від 16.02.2022 у справі № 914/1954/20, суди мають враховувати принцип добросовісності - стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Доктрина заборони суперечливої поведінки, в основі якої лежить принцип добросовісності, базується на римській максимі: ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, та, що не відповідає попереднім заявам або поведінці однієї сторони, за умови, що інша розумно на них покладається.

У постанові від 08.05.2018 у справі № 910/1873/17 Верховний Суд вказав, що принцип добросовісності - це загальноправовий принцип, який передбачає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів при виконанні своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав. У суб'єктивному значенні добросовісність розглядається як усвідомлення суб'єктом власної сумлінності та чесності при здійсненні ним прав і виконанні обов'язків. Добросовісність при реалізації прав і повноважень включає в себе неприпустимість зловживання правом, яка, виходячи із конституційних положень, означає, що здійснення прав та свобод людини не повинно порушувати права та свободи інших осіб. Зловживання правом - це свого роду спотворення права. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, які є протилежними тим, що переслідує позитивне право.

Отже, метою надання мікрогранту є сприяння зайнятості населення, а не лише створення робочих місць.

Перебування ОСОБА_4 та ОСОБА_2 у відпустці без збереження заробітної плати не вказує на відсутність у таких осіб трудових відносин з Відповідачкою. Проте, відповідно до Порядку метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. При цьому, Відповідачка взагалі не провадить господарську діяльність відповідно до поданого бізнес-плану, а, отже, не може вважатися такою, що виконала обов'язкову умову щодо працевлаштування осіб. Крім того, Відповідачка у власних поясненнях та у відзиві зазначає, що з жовтня 2023 припинила свою діяльність у зв'язку з розірванням Договору оренди, проте 08 листопада 2023 працевлаштувала двох осіб.

Відповідачка не заперечує та матеріалами справи підтверджується, що Відповідачка не сплачувала податки і збори за своїх працівників.

Тобто ключовим є не лише створення робочих місць, а й зайнятість населення, отримання ними заробітної плати та, відповідно, сплати Відповідачкою обов'язкових платежів та зборів.

Твердження Відповідачки, щодо зберігання закупленого обладнання документально не підтверджено, як і не підтверджено взагалі його наявність на даний час.

Посилання на виникнення форс-мажорних обставин також не приймаються судом, оскільки Договором погоджено, що Сторона звільняється від визначеної цим договором та законодавством України відповідальності за повне або часткове порушення цього договору, якщо вона доведе, що таке порушення сталося внаслідок дії форс-мажорних обставин, визначених у цьому договорі, за умови, що їх настання було засвідчено довідкою Торгово-промислової палати України у визначеному цим договором порядку. Про настання та припинення форс-мажорних обставин Сторона зобов'язана повідомити в письмовій формі іншу Сторону цього договору протягом трьох днів з дня настання або припинення таких обставин відповідно. Форс-мажорними обставинами визнаються усі обставини, визначені частиною другою статті 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні".

Відповідно до ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме, епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток.

Однак, у даному випадку матеріали справи не містять, та Відповідачкою суду не надано будь-яких доказів настання для неї форс-мажорних обставин за зобов'язаннями, які виникли за Договором, а також доказів повідомлення Позивачеві про їх настання в порядку, визначеному умовами Договору.

Крім того, відповідно до п. 5 розд. VІІ Договору Отримувач несе відповідальність за ризики, пов'язані з використанням коштів мікрогранту та реалізацією бізнес-плану.

Відтак, з матеріалів справи вбачається, що Відповідачка порушила умови п. 20, 21 Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та умови Договору від 27.04.2023.

Відповідачка кошти мікрогранту добровільно не повернула та не надала доказів на спростування вищезазначених порушень умов Договору та Порядку.

За таких обставин, враховуючи, що Відповідачка не надала доказів повернення отриманих нею коштів мікрогранту в добровільному порядку, а також доказів на спростування доводів Позивача, суд вважає, що позов підлягаює задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі слід покласти на Відповідачку.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Старцевої Дар'ї Едуардівни ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_4 ) на користь Одеського обласного центру зайнятості (65007, м. Одеса, вул. Михайла Болтенка, 10, код 03491435) 247 300 грн. 00 коп. - заборгованості, 3 709 грн. 50 коп.- судового збору.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.

Суддя С.Г. Юзіков