вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
"16" березня 2026 р. Справа№ 925/765/24
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Пономаренка Є.Ю.
суддів: Демидової А.М.
Руденко М.А.
при секретарі судового засідання Муковоз В.І.,
за участю представників:
прокурор - Козуб К.О.;
від позивача-1 - не з'явився;
від позивача-2 - не з'явився;
від відповідача 1- не з'явився;
від відповідача 2 - Моцайко В.С.;
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на рішення Господарського суду Черкаської області від 24.10.2024 у справі №925/765/24 (суддя Зарічанська З.В., повний текст складено - 01.11.2024) за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають: позивач 1 - Черкаська міська рада, позивач 2 - Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради, до відповідача 1 - Комунального некомерційного підприємства "Черкаська міська дитяча лікарня", до відповідача 2 - Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут", про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу та стягнення 168 661,84 грн.
встановив наступне.
До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Черкаської окружної прокуратури Черкаської області, в інтересах держави, уповноваженими органами якої виступають Черкаська міська рада та Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради до Комунального некомерційного підприємства "Черкаська міська дитяча лікарня" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" з вимогами:
- визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 до договору № 71011000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаська міська дитяча лікарня" та ТОВ "Черкасиенергозбут";
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" на користь Черкаської міської ради кошти у сумі 168 661,84 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що додаткові угоди укладені всупереч вимогам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", за відсутності коливання ціни товару на ринку в бік збільшення в період їх укладення.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 24.10.2024 у справі №925/765/24 позов задоволено повністю; визнано недійсними додаткові угоди №2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 укладені сторонами договору №71011000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством "Черкаська міська дитяча лікарня" (ідентифікаційний код 02004999, вул. Олени Теліги, 4, м. Черкаси, 18029) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18000); стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" (ідентифікаційний код 42474208, вул. Благовісна, 166, м. Черкаси, 18000) на користь Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 25212542, вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001) кошти у сумі 168 661,84 грн.
Приймаючи наведене рішення місцевий господарський суд виходив з того, що вказані додаткові угоди укладені за відсутності законодавчо визначених підстав для зміни ціни (тобто без дотримання принципу пропорційності коливання ціни на ринку товару, а також без належного підтвердження такого коливання), отже вони суперечать приписам ч.5 ст.41 Закону України “Про публічні закупівлі», а тому підлягають визнанню недійсними.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач 2 звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення в частині задоволення вимоги про визнання недійсною додаткової угоди №2 від 12.05.2021 та стягнення коштів в сумі 63 274,71 грн та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у вказаних частинах.
В апеляційній скарзі апелянт вказує на відсутність підстав для визнання вказаної Додаткової угоди №2 недійсною з посиланням на те, що збільшення ціни відбулося в межах 10 % відсотків (на 8,34 %), а також зазначає про неправомірність застосування судом першої інстанції односторонньої реституції.
В судове засідання 16.03.2026 прибули представники прокуратури та відповідача - 2 (апелянта).
Від відповідача - 2 до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке мотивовано тим, що оскільки судове засідання у справі № 925/765/24 не розпочате вчасно, враховуючи повітряну тривогу в Черкаській області, котра тривала до 11:24 включно та повітряну тривогу у м. Києві, котра триває станом на 11:30, а також необхідністю участі у розгляді справи № 925/1296/24, розгляд якої відбудеться о 12:00 год, представник відповідача - 2 просить відкласти розгляд даної справи.
Колегією суддів відмовлено у задоволенні цього клопотання, з огляду на те, що представник відповідача 2 прийняв участь у даному судовому засіданні в режимі відеоконференціцї та надав пояснення по суті скарги.
Стосовно заяви відповідача 2 про залишення позову у даній справі без розгляду, слід зазначити наступне.
Так, в обґрунтування поданої заяви заявник посилається на рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 03.12.2025 №6-р(II)/2025 у справі №3-28/2024(59/24), яким в п. 3 резолютивної частини окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнані неконституційними.
Отже, за доводами заявника, з підстав неконституційності положень норм спеціального закону, прокурор немає і відповідного порядку для представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 03.12.2025 №6-р(II)/2025 у справі № 3-28/2024(59/24) за конституційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “Рейнір Бізнес Груп» щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів абзацу першого частини третьої, абзаців першого, другого, третього частини четвертої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (щодо представництва прокурором інтересів держави в суді):
1. Визнано такими, що відповідають Конституції України (є конституційними), абзаци перший, другий, третій частини четвертої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами.
2. Визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами в тім, що вони надають прокуророві можливість здійснювати представництво інтересів держави в суді у зв'язку з нездійсненням або неналежним здійсненням захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
3. Окремі приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність із 1 січня 2027 року.
4. Рішення Конституційного Суду України не поширюється на правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, які виникли під час чинності окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнаних неконституційними, та продовжують існувати після втрати ними чинності.
Отже, приписи абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність із 1 січня 2027 року, тобто до цієї дати положення ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» залишаються чинними у редакції, що діяла до винесення зазначеного рішення Конституційного Суду, та підлягають до застосування.
Крім цього, Рішення Конституційного Суду України не поширюється на правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, які виникли під час чинності окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнаних неконституційними, та продовжують існувати після втрати ними чинності.
З огляду на наведене, оскільки правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді в цій справі виникли під час чинності окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнаних неконституційними, Рішення Конституційного Суду України на них не поширюється.
Враховуючи наведене, підстави для залишення позову у даній справі без розгляду з підстав визнання неконституційними окремих приписів абзацу першого частини третьої статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII відсутні.
Представник апелянта - відповідача 2 у справі в судовому засіданні підтримав вимоги за апеляційною скаргою.
Представник прокуратури в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечив та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Позивачі та відповідач 1 правом на участь представників у даному судовому засіданні не скористалися, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать довідки про доставку електронного документу (ухвали суду від 23.02.2026) до електронних кабінетів позивачів.
Кореспонденція суду, направлена відповідачу 1, повернулася з відміткою органу поштового зв'язку про закінчення встановленого терміну зберігання.
Відповідно до частин 3, 7 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження №11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).
Від позивача 1 до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
В свою чергу, будь - яких заяв, клопотань щодо неможливості бути присутніми у даному судовому засіданні від позивача 2 та відповідача 1 до суду не надійшло.
Слід також зазначити, що явка представників сторін не визнавалася обов'язковою, певних пояснень суд не витребував.
Враховуючи належне повідомлення вказаних осіб, а також з урахуванням того, що неявка їх представників в судове засідання не перешкоджає розгляду апеляційної скарги, вона розглянута судом у даному судовому засіданні по суті з винесенням постанови.
Згідно з ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у Главі 1 Розділу ІV.
Частинами 1 та 2 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Колегія суддів, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, дійшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду не підлягає зміні або скасуванню з наступних підстав.
КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" за переговорною процедурою (скорочена) проведено закупівлю 431 800 кВт*год електричної енергії ДК 021:2015: 09310000-5. Місце поставки товарів: 18010, Україна, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Олени Теліги 4. Дата доставки: до 31 грудня 2021. Джерело фінансування закупівлі - кошти місцевого бюджету. Очікувана вартість предмета закупівлі 926 651, 44 грн.
12.03.2021 КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" проведено переговорну процедуру з ТОВ "Черкасиенергозбут" на предмет можливості останніми здійснити поставку електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" в кількості 431 800 кВт*год.
25.03.2021 ТОВ "Черкасиенергозбут" (Постачальник) та КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" (Споживач) підписали Договір про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216. (далі - Договір)
Договір встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником електричної енергії. (п. 1.1. Договору)
Умови Договору розроблені відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі", "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ). (п. 1.2. Договору)
Терміни, що використовуються в Договорі, використовуються в розумінні Закону України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ. (п. 1.3. Договору)
Найменування предмету закупівлі: код ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія (електрична енергія). (п. 2.1. Договору)
За Договором Постачальник продає електричну енергію (далі - Товар) Споживачу для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором. (п. 2.2. Договору)
Обов'язковою умовою для постачання Товару Споживачу є наявність у нього укладеного, в установленому порядку, з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії. (п. 2.3. Договору)
Підписанням Договору Постачальник підтверджує, що має всі необхідні ліцензії та дозволи на постачання товару за Договором, а також зобов'язується забезпечити дійсність таких ліцензій (дозволів) на весь строк дії Договору. (п. 2.4. Договору)
Обсяги закупівлі Товару можуть бути зменшені Споживачем, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача та його потреб, про що Споживач, у письмовій формі. повідомляє Постачальника. (п. 2.5. Договору)
Початком постачання Товару Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до Договору. Постачання товару за Договором здійснюється до 31.12.2021 року. (п. 3.1. Договору)
Постачальник за Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за Товар, що не визначена у комерційній пропозиції Постачальник, яка є додатком 2 до Договору. (п. 3.3. Договору)
Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що на дату укладання Договору становить 2,14602 грн. (дві гривні 14602 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 1,793304 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,375312 грн. з ПДВ. (п. 5.1. Договору)
Ціна за одиницю Товару за Договором може змінюватись з дотриманням Сторонами норм, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі". Механізм такої зміни може бути часткою комерційної (тендерної) пропозиції Постачальника, і відповідні умови оформлюються сторонами двосторонньою угодою. У разі, якщо Споживач не приймає нові умови, він зобов'язаний протягом 20 днів з моменту отримання повідомлення про зміну ціни повідомити про свою незгоду Постачальнику та ініціювати дострокове розірвання Договору шляхом підписання та направлення Постачальнику відповідної додаткової угоди. (п. 5.2. Договору)
Постачальник за Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком № 2 до Договору. (п. 5.3. Договору)
Ціна Товару має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за Договором, у тому числі у разі її зміни.
У випадках застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані у рахунках, відображають середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін. (п. 5.4. Договору)
Загальна вартість Договору становить 926 651,44 грн. (Дев'ятсот двадцять шість тисяч шістсот п'ятдесят одна грн. 44 коп.) з ПДВ у розмірі 154 441,91 грн. (п. 5.5. Договору)
Згідно з п. 5.13. Договору, Комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до Договору, має містити наступну інформацію: 1) ціну (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи); 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж); 3) термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та строк його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через Постачальника з наступним переведенням цієї оплати Постачальником оператору системи та/або напряму з оператором системи (необхідно обрати лише один з варіантів); 5) розмір пені за порушення строку оплати або штраф; 6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником якості надання комерційних послуг; 7) розмір штрафу за дострокове розірвання Договору у випадках, не передбачених умовами Договору; 8) термін дії Договору та умови пролонгації; 9) дата та підпис споживача; 10) можливість надання пільг, субсидій.
Після прийняття Споживачем комерційних пропозицій Постачальника внесення змін до яких можливе лише за згодою Сторін або у порядку, встановленому чинним законодавством.
Зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, визначених згідно ст. 41 Закону, та оформлюються в такій самій формі, що й договір про закупівлю, а саме у письмовій формі шляхом укладення додаткового договору. (п. 13.1. Договору)
Пропозицію щодо внесення змін до договору може зробити кожна із сторін договору. (п. 13.2. Договору)
Пропозиція про внесення змін до договору має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємного листування. (п. 13.3. Договору)
Відповідь особи, якій адресована пропозиція щодо змін до договору, про її прийняття повинна бути повною і безумовною, та надається у двадцятиденний строк. (п. 13.4. Договору)
Зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. В той же час, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. (п. 13.5. Договору)
Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до Договору, та діє до 31 грудня 2021 року, але, у будь-якому випадку, до повного виконання Сторонами своїх договірних зобов'язань. (п. 14.1. Договору)
Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов'язаний повідомити Споживача у порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і право припинити дію Договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, я якщо Споживач не приймає нові умови. (п. 14.2. Договору)
У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору) та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладення цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума, на яку Сторонами може бути здійснення підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньоринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі".
Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом. (п. 14.8. Договору)
Невід'ємною частиною Договору є Додатки:
1) Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу (Додаток 1);
2) Комерційна пропозиція (Додаток 2). (п. 14.9. Договору)
25.03.2021 КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" підписало Заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій зазначені такі персоніфіковані дані Споживача:
1. Назва суб'єкта господарювання - Комунальне некомерційне підприємство "Черкаська міська дитяча лікарня".
2. Ідентифікаційний код 02004999.
5. Найменування Оператора, з яким Споживач уклав договір розподілу електричної енергії - ПАТ "Черкасиобленерго".
6. ЕІС-код як суб'єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором - 62Х5432595690400.
Додатком № 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від 25.03.2021 є Комерційна пропозиція, в якій встановлено такі умови:
1. Ціна (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 2,14602 грн з ПДВ. (Попередній тариф за 1 кВт*год складає: - . Попередній тариф вказується в рахунку на перший розрахунковий місяць. Подальший тариф, що вказується у рахунку визначається відповідно до п. 2 Додатку 2 до договору про постачання електричної енергії споживачу №71011000216 від 25.03.2021 р. за попередній місяць).
2. Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії: за нерегульованим тарифом на електроенергію за формулою: Цел.ен. = Цсоб * Дпост + Цосп + Ц1.2.
3. Спосіб оплати: післяоплата.
4. Термін надання рахунку та акту приймання-передачі за спожиту електричну енергію: до 20 числа місяця, наступного за звітним.
5. Строк оплати: до 30 числа місяця, наступного за звітним.
10. Термін дії Договору та умови пролонгації: з 01.04.2021 року по 31.12.2021 року.
10.1. Цей договір набуває чинності після його підписання й діє: до 31.12.2021 року включно, але до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.
12. Термін постачання: з 01.04.2021 року по 31.12.2021 року.
25.03.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25".03.2021 р. (далі - Додаткова угода № 1)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 1, сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.2., п. 5.8. та п. 13.8. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 431 800 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.2. Ціна за одиницю Товару за Договором може змінюватись з дотриманням Сторонами норм, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово повідомляє про такі зміни Замовника з наданням інформації. взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов'язки керівника за його відсутності).
Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається або декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначається декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення. Період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення Постачальника.
На підставі отриманої довідки Сторони укладають додаткову угоду до Договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням статті 631 Цивільного Кодексу України."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 1, відповідно Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 1, п. 2, п. 3, п. 4 та п. 5 Комерційної пропозиції (Додатку № 2 до Договору), виклавши їх в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,14602 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
"2. Ціна (тариф) одиниці спожитої електричної енергії у розрахунковому, яка зазначається у платіжному документі, визначається за формулою: Рфакт. = (Ртов. + Тпер) * Афакт (грн. за 1 кВт*год), де:
Ртов. - ціна за одиницю товару (1 кВт*год) визначається відповідно до домовленостей з урахуванням існуючих цін на ринку електричної енергії.
Ціна за одиницю товару (1кВт*год) складає 1,793304 грн. з ПДВ для даної комерційної пропозиції.
У разі коливання ціни товару на ринку Постачальник письмово повідомляє про такі зміни Замовника з наданням інформації, взятої з офіційного сайту ДП "Оператор ринку", у формі довідки про середньозважену ціну електричної енергії за підписом керівника Постачальника (або особи, яка виконує обов'язки керівника за його відсутності).
Така довідка має містити інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на будь-яку дату або період, що визначається або декадою (декадами) або календарним місяцем, після укладення договору та інформацію про середньозважену ціну електричної енергії на дату або період, що визначається декадою (декадами) місяця, календарним місяцем, у яких відбулося коливання ціни у бік збільшення. Період, в якому відбулося коливання ціни, має передувати даті письмового звернення Постачальника.
На підставі отриманої довідки Сторони укладають додаткову угоду до Договору щодо зміни ціни за одиницю товару з урахуванням статті 631 Цивільного Кодексу України.
Тпер - вартість відшкодування тарифу на послугу з передачі електричної енергії оператора системи передачі - НЕК "Укренерго", затверджений Регулятором на відповідний розрахунковий період (місяць) відповідно Закону України "Про ринок електричної енергії".
З 01.01.2021 року набирає чинності Постанова НКРЕКП від 09.12.2020 року №2353, якою встановили тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 293,93 грн/МВт*тод (без урахування податку на додану вартість). Для споживачів, що приєднанні до мереж оператора системи передачі (далі - ОСП) та сплачують за послугу з передачі напряму в НЕК "Укренерго" Тпер = 0.
Афакт - фактичний обсяг спожитої електричної енергії у розрахунковому періоді".
Відповідно до п. 5 Додаткової угоди № 1, ця додаткова угода № 1 набирає чинності з дня її підписання Сторонами.
В редакції Додаткової угоди № 1 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 47,977 тис. кВт/год, травень - 47,977 тис. кВт/год, червень - 47,977 тис. кВт/год, липень - 47,977 тис. кВт/год, серпень - 47,977 тис. кВт/год.
29.04.2021 ТОВ "Черкасиенергозбут" звернулось до КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" з листом № вих. 1188/01, з яким для приведення умов договору до чинних нормативних документів та стану розрахунків до цін, які діють на ринку електричної енергії, направило два примірники додаткової угоди № 2 до Договору №710110000216 від "25" березня 2021 р., підписаної з боку ТОВ "Черкасиенергозбут", яка вступає в дію з моменту її підписання сторонами. Згідно з наданими відповідачем 2. доказами надсилання, зазначений лист з додатками надісланий відповідачу 1. 29.04.2021.
12.05.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 2 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 2)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 2, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за. одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,325168 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 2, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п.5.1., п. 5.5., п. 14.8 та п. 14.9. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 398 530 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених. Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що на дату укладання Договору становить 2,35168 грн. (дві гривні 325168 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 1,972452 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 2, ця додаткова угода № 2 набирає чинності з дня її підписання Сторонами.
В редакції Додаткової угоди № 2 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 31,75 тис. кВт/год, червень - 31,75 тис. кВт/год, липень - 31,75 тис. кВт/год, серпень - 31,75 тис. кВт/год, вересень - 31,75 тис. кВт/год, жовтень - 31,75 тис. кВт/год, листопад - 31,75 тис. кВт/год, грудень - 31,754 тис. кВт/год. Всього за рік 398,53 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 2, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-426 від 26.04.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду квітня (11-20 квітня) 2021р. відносно І декади квітня (01-10 квітня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1325,16 грн/МВт.год за І декаду квітня 2021 р. та 1520,96 грн/МВт.год за ІІ декаду квітня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 14,78 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 1325,16 грн/МВт.год за І декаду квітня 2021 р. та 1520,96 грн/МВт.год за ІІ декаду квітня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 14,78 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 2 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,325168 грн, тобто на 8,34 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 398 530 кВт/год.
06.09.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 3 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 3)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 3, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,522208 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 3, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п.5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 386 110 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених. Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 2,522208 грн. (дві гривні 522208 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,169492 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 32, ця додаткова угода № 3 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 серпня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 3 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 29,312 тис. кВт/год, вересень - 29,312 тис. кВт/год, жовтень - 29,312 тис. кВт/год, листопад - 29,312 тис. кВт/год, грудень - 29,314 тис. кВт/год. Всього за рік 386,11 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 3, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-7766 від 17.08.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду серпня (01-10 серпня) 2021р. відносно І декади липня (01-10 липня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1055,60 грн/МВт.год за І декаду липня 2021 р. та 2127,10 грн/МВт.год за І декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни 101,51 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2127,10 грн/МВт.год за І декаду серпня 2021 р. та 1055,60 грн/МВт.год за І декаду липня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 101,51 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 3 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,522208 грн, тобто на 17,5 % та, відповідно, зменшили обсяг постачання електричної енергії до 386 110 кВт/год. При цьому, нова ціна застосовується з 01.08.2021.
08.09.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 4 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 4)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 4, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,73894 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 4, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 374 512 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 2,73894 грн. (дві гривні 73894 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,386224 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 4, ця додаткова угода № 4 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 серпня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 4 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 26,992 тис. кВт/год, вересень - 26,992 тис. кВт/год, жовтень - 26,992 тис. кВт/год, листопад - 26,992 тис. кВт/год, грудень - 26,996 тис. кВт/год. Всього за рік 374,512 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 4, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-814 від 26.08.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду серпня (11-20 серпня) 2021р. відносно ІІ декади липня (11-20 липня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 1554,71 грн/МВт.год за ІІ декаду липня 2021 р. та 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни 33,69 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 1554,71 грн/МВт.год за ІІ декаду липня 2021 р. та 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 33,69 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 4 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,73894 грн, тобто на 27,6 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 374 512 кВт/год. При цьому, нова ціна застосовується, як і за умовами Додаткової угоди № 3 з 01.08.2021.
11.10.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 5 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 5)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 5, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 2,953452 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 5, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 367 130 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 2,953452 грн. (дві гривні 953452 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,600736 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 5, ця додаткова угода № 5 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 вересня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 5 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 23,563 тис. кВт/год, жовтень - 23,563 тис. кВт/год, листопад - 23,563 тис. кВт/год, грудень - 23,563 тис. кВт/год. Всього за рік 367,13 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 5, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-897/02 від 10.09.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду вересня (01-10 вересня) 2021р. відносно ІІІ декади серпня (21.08 - 31.08) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2034,14 грн/МВт.год за ІІІ декаду серпня 2021 р. та 2217,07 грн/МВт.год за І декаду вересня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 8,99 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2034,14 грн/МВт.год за ІІІ декаду серпня 2021 р. та 2217,07 грн/МВт.год за І декаду вересня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 8,99 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 5 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 2,953452 грн, тобто на 37,6 % та, відповідно, зменшили обсяг постачання електричної енергії до 367 130 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.09.2021.
10.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 6 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 6)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 6, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,116256 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 6, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 362 205 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,116256 грн. (три гривні 116256 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 2,76354 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 6, ця додаткова угода № 6 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 вересня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 6 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 22,331 тис. кВт/год, жовтень - 22,331 тис. кВт/год, листопад - 22,331 тис. кВт/год, грудень - 22,334 тис. кВт/год. Всього за рік 362,205 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 6, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-943 від 23.09.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду вересня (11-20 вересня) 2021р. відносно ІІ декади серпня (11-20 вересня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р. та 2208,60 грн/МВт.год за ІІ декаду вересня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 6,26 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2208,60 грн/МВт.год за ІІ декаду вересня 2021 р. та 2078,49 грн/МВт.год за ІІ декаду серпня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 6,26 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 6 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,116256 грн, тобто на 45,2 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 362 205 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.09.2021, як і за Додатковою угодою № 5.
11.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 7 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 7)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 7, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,392328 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 7, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 357 664 кВт.год для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,392328 грн. (три гривні 392328 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,093612 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 6 Додаткової угоди № 7, ця додаткова угода № 7 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 жовтня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 7 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 17,083 тис. кВт/год, листопад - 17,083 тис. кВт/год, грудень - 17,084 тис. кВт/год. Всього за рік 357,664 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 7, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1022 від 12.10.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду жовтня (01-10 жовтня) 2021р. відносно ІІІ декади вересня (21-30 вересня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2260,88 грн/МВт.год за ІІІ декаду вересня 2021 р. та 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 13,59 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2260,88 грн/МВт.год за ІІІ декаду вересня 2021 р. та 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 13,59 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 7 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,392328 грн, тобто на 58 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 357 664 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.10.2021.
12.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 8 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 8)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 8, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,695976 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 8, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 354 545 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень (з 11.10.2021р.) - Грудень 2021 року - 34 836 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,695976 грн. (три гривні 695976 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,34326 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 8, ця додаткова угода № 8 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 11 жовтня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 8 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 3,457 тис. кВт/год, грудень - 3,458 тис. кВт/год. Всього за рік 354,545 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 8, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1069 від 25.10.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду жовтня (11-20 жовтня) 2021р. відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 10,66 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2 568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 2 841,96 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 10,66 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 8 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,695976 грн, тобто на 72,22 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 354 545 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 11.10.2021.
15.11.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 9 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 9)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 9, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 3,780552 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 9, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 354 063 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень (з 11.10.2021р.) - Грудень 2021 року - 13 295 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 3,780552 грн. (три гривні 780552 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,427836 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 9, ця додаткова угода № 9 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 21 жовтня 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 9 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 3,216 тис. кВт/год, грудень - 3,217 тис. кВт/год. Всього за рік 354,063 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 9, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1113 від 03.11.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІІ декаду жовтня (21-31 жовтня) 2021р. відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 2913,95 грн/МВт.год за ІІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 2,53 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 2913,95 грн/МВт.год за ІІІ декаду жовтня 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 2,53 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 9 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 3,780552 грн, тобто на 76,1 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 354 063 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 21.10.2021.
13.12.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 11 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 11)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 11, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 4,122984 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 11, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 353 528 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 11.10.2021р. по 20.10.2021р.) - 13 295 кВт*год;
Жовтень 2021 року (з 21.10.2021р. по 31.10.2021р.) - 14 626 кВт*год;
Листопад 2021 року - Грудень 2021 року - 5 898 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 4,122984 грн. (чотири гривні 122984 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 3,770268 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 11, ця додаткова угода № 11 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01 листопада 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 11 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 2,949 тис. кВт/год, грудень - 2,949 тис. кВт/год. Всього за рік 353,528 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 11, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1179/01 від 23.11.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за І декаду листопада (01-10 листопада) 2021р. відносно І декади жовтня (01-10 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 3374,95 грн/МВт.год за І декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 31,42 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2 568,15 грн/МВт.год за І декаду жовтня 2021 р. та 3 374,95 грн/МВт.год за І декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 31,42 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 11 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 4,122984 грн, тобто на 92,12 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 353 528 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 01.11.2021.
14.12.2021 сторони підписали Додаткову угоду № 12 про внесення змін до договору про постачання електричної енергії споживачу № 71011000216 від "25" березня 2021 р. (далі - Додаткова угода № 12)
Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 12, керуючись пп. 2 п. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та у зв'язку з наявністю підстав (зростання закупівельної ціни електричної енергії на ринку електричної енергії) Сторони дійшли згоди збільшити ціну за одиницю товару не більше ніж до 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку без збільшення загальної вартості Договору та викласти п. 1 та п. 2 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору), в наступній редакції:
"1. Ціна (тариф) електричної енергії становить 4,499628 грн. з ПДВ. (Вартість електричної енергії з урахуванням послуги передачі електричної енергії)."
Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 12, Сторони дійшли згоди внести зміни в п. 2.2., п. 5.1., п. 5.5. Договору, виклавши їх в наступній редакції:
"2.2. За Договором Постачальник продає Споживачу електричну енергію (ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія) (далі - Товар) у кількості 353 198 кВт.год в т.ч. за періодами споживання:
Квітень 2021 року - 144 526 кВт*год.;
Травень 2021 року - 27 169 кВт*год.;
Червень 2021 року - 35 786 кВт*год.;
Липень 2021 року - 32 067 кВт*год.;
Серпень 2021 року - 33 330 кВт*год.;
Вересень 2021 року - 33 536 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 01.10.2021р. по 10.10.2021р.) - 13 295 кВт*год.;
Жовтень 2021 року (з 11.10.2021р. по 20.10.2021р.) - 13 295 кВт*год;
Жовтень 2021 року (з 21.10.2021р. по 31.10.2021р.) - 14 626 кВт*год;
Листопад 2021 року (з 01.11.2021р. по 10.11.2021р.) - 1 966 кВт*год;
Листопад 2021 року (з 11.11.2021р.) - Грудень 2021 року - 3 602 кВт*год. для забезпечення потреб останнього, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити Товар, в порядку та на умовах, передбачених Договором."
"5.1. Споживач розраховується з Постачальником за Товар за ціною, що становить 4,499628 грн. (чотири гривні 499628 копійок) з ПДВ в т.ч. ціна за одиницю товару становить 4,146912 грн. з ПДВ та ціна за передачу електричної енергії становить 0,352716 грн. з ПДВ."
Відповідно до п. 4 Додаткової угоди № 12, ця додаткова угода № 12 набирає чинності з дня її підписання Сторонами. Сторони керуючись ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України, домовились, що всі умови цієї угоди розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 11 листопада 2021 року.
В редакції Додаткової угоди № 12 Договірні обсяги споживання електричної енергії КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" у 2021 році: квітень - 144,526 тис. кВт/год, травень - 27,169 тис. кВт/год, червень - 35,786 тис. кВт/год, липень - 32,067 тис. кВт/год, серпень - 33,33 тис. кВт/год, вересень - 33,536 тис. кВт/год, жовтень - 41,216 тис. кВт/год, листопад - 2,784 тис. кВт/год, грудень - 2,784 тис. кВт/год. Всього за рік 353,198 тис. кВт/год.
На підтвердження коливання ціни, що стало підставою для підписання Додаткової угоди № 12, ТОВ "Черкасиенергозбут" надало Експертний висновок № О-1179/02 від 23.11.2021, відповідно до п. 6 якого, згідно з завданням експертизи та на підставі інформаційного сайту ДП "Оператор ринку", коливання середньозваженої ціни електричної енергії за ІІ декаду листопада (11-20 листопада) 2021р. відносно ІІ декади жовтня (11-20 жовтня) 2021 р., в торговій зоні - ОЕС України згідно інформації ДП "Оператор ринку", по результатам торгів на РДН, становить: 2841,95 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 3343,41 грн/МВт.год за ІІ декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 17,64 %. Також ТОВ "Черкасиенергозбут" надало інформаційну довідку щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, відповідно до якої, за результатами торгів на РДН, середньозважена ціна електричної енергії становить: 2 841,96 грн/МВт.год за ІІ декаду жовтня 2021 р. та 3 343,41 грн/МВт.год за ІІ декаду листопада 2021 р., коливання середньозваженої ціни + 17,64 %.
Отже, з викладеного випливає, що підписанням Додаткової угоди № 12 сторони збільшили ціну за одиницю товару з 2,14602 грн (ціна на момент укладення Договору) до 4,499628 грн, тобто на 109,6 % та, відповідно зменшили обсяг постачання електричної енергії до 353 198 кВт/год. При цьому нова ціна починає діяти з 11.11.2021.
Надання ТОВ "Черкасиенергозбут" КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" електричної енергії підтверджується підписаними сторонами Актами прийняття-передавання товарної продукції:
- від 13.05.2021 № 1 у кількості 144526 кВт-год на суму 336 047,23 грн з ПДВ;
- від 10.06.2021 № 2 у кількості 27169 кВт-год на суму 63 172,48 грн з ПДВ;
- від 14.07.2021 № 3 у кількості 35786 кВт-год на суму 83 208,47 грн з ПДВ;
- від 10.08.2021 № 4 у кількості 32067 кВт-год на суму 74 561,20 грн з ПДВ;
- від 08.09.2021 № 5 у кількості 33330 кВт-год на суму 77 497,86 грн з ПДВ;
- від 18.10.2021 № 5 у кількості 33536 кВт-год на суму 77 976,84 грн з ПДВ;
- від 17.11.2021 № 8: донарахування тарифу за серпень 2021 року у кількості 33330 кВт-год на суму 13 791,01 грн, донарахування тарифу за вересень 2021 року у кількості 33536 кВт-год на суму 26 529,92 грн та за жовтень 2021 року у кількості 41 216 (13 295 + 13 295 + 14 626) кВт-год на суму 149 533,35 (45 101 + 49 138 + 55 294,35) грн з ПДВ;
- від 13.12.2021 № 9 у кількості 3602 кВт-год на суму 16 207,66 грн з ПДВ;
- від 13.12.2021 № 10 у кількості 1966 кВт-год на суму 8 105,79 грн з ПДВ.
Оплата КНП "Черкаська міська дитяча лікарня" поставленої ТОВ "Черкасиенергозбут" електричної енергії підтверджується платіжними дорученнями:
- від 21.05.2021 № 17 на суму 336 047,23 грн;
- від 16.06.2021 № 26 на суму 63 172,48 грн;
- від 21.07.2021 № 32 на суму 83 208,47 грн;
- від 17.08.2021 № 45 на суму 74 561,20 грн;
- від 15.09.2021 № 48 на суму 77 497,86 грн;
- від 26.10.2021 № 62 на суму 77 976,84 грн;
- від 23.11.2021 № 67 на суму 189 854,28 грн;
- від 29.12.2021 № 81 на суму 8 105,79 грн;
- від 29.12.2021 № 80 на суму 16 207,66 грн.
Предметом спору у цій справі є вимоги про визнання недійсними додаткових угод № 2 від 12.05.2021, № 3 від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 до договору на постачання електричної енергії у зв'язку із порушенням при їх укладенні норм Закону України “Про публічні закупівлі» та стягнення зайво сплачених коштів у сумі 168 661,84 грн.
Судом першої інстанції вказані вимоги задоволено в повному обсязі.
Вказане рішення суду першої інстанції оскаржується відповідачем 2 лише в частині задоволення вимоги про визнання недійсною додаткової угоди № 2 від 12.05.2021 та стягнення коштів в сумі 63 274,71 грн, а тому виходячи з положень ч. 1 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Стосовно наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді у спірних правовідносинах, слід зазначити наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
На підставі ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист таких інтересів, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді за одночасної наявності двох елементів: порушення або загрози порушення інтересів держави та нездійснення чи неналежного здійснення захисту таких інтересів відповідним суб'єктом владних повноважень, а також у разі його відсутності.
Згідно з ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених до його компетенції, мають право звертатися особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
З викладеним корелюються й положення ч. ч. 3 та 4 ст. 53 ГПК України, за якими у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, передбачені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також указує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Щодо порушення інтересів держави.
Першим елементом, який становить невід'ємну частину підстав для застосування положень ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», є поняття «інтерес держави».
У Рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття «інтереси держави», висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).
Оскільки «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
«Інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду в кожному випадку звернення прокурора з позовом.
Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора із захисту суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Європейський суд з прав людини звертав увагу на те, що сторонами цивільного провадження є позивач і відповідач. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад у тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великої кількості громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави (рішення від 15.01.2009 у справі «Менчинська проти росії», заява № 42454/02, п. 35; рішення від 01.04.2010 у справі «Корольов проти росії», заява №5447/03, п. 38).
Зміна ціни договору внаслідок недобросовісної конкуренції та зловживань робить результат закупівлі знівельованим та тягне за собою неефективне використання коштів державного бюджету, що також є очевидним порушенням принципів процедури закупівлі, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора.
Таким чином, у цій справі поданий заступником прокурора позов має на меті саме захист «інтересів держави».
Щодо нездійснення органами, уповноваженими державою на захист її інтересів у спірних правовідносинах, такого захисту.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4 ст. 53 ГПК України).
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Комунальне некомерційне підприємство "Черкаська міська дитяча лікарня", відповідно до п. 1.2. його Статуту створене за рішенням Черкаської міської ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" шляхом перетворення його з організаційно-правової форми комунальної організації (установи, закладу) в комунальне підприємство та є його правонаступником в частині усього майна, всіх прав та обов'язків.
Відповідно до п. 1.3. Статуту, підприємство створене на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Черкаси.
Засновником Підприємства є територіальна громада міста Черкаси в особі Черкаської міської ради (далі - Засновник), яка в установленому чинним законодавством порядку представляє спільні інтереси територіальної громади міста Черкаси та здійснює управління об'єктом комунальної власності.
Засновником делеговано в межах та обсягах, визначених чинним законодавством України та цим Статутом, окремі повноваження органу формування політики та управління у сфері охорони здоров'я Черкаської міської ради (далі - Орган управління). Підприємство є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Засновнику та Органу управління.
Пунктом 7.3 Статуту до виключної компетенції Засновника відноситься: затвердження Статуту Підприємства та змін до нього шляхом затвердження в новій редакції; здійснення контролю за додержанням вимог Статуту і прийняття рішення у зв'язку з їх порушенням; прийняття рішень щодо відчуження майна, переданого Підприємству, та його придбання; здійснення контролю за ефективністю використання майна, що перебуває на балансі Підприємства; заслуховування звітів про роботу Керівника Підприємства; прийняття рішення про реорганізацію і припинення Підприємства.
Згідно п. 7.4 Статуту до повноважень Органу управління відноситься: здійснення контролю за реалізацією фінансових планів Підприємства; здійснення контролю за діяльністю Підприємства; затвердження фінансових документів Підприємства відповідно до вимог чинного законодавства України; заслуховування звітів про роботу Керівника Підприємства; здійснення контролю за використанням та збереженням належного Підприємству майна з правом вилучити у Підприємства майно, яке не використовується або використовується неефективно або не за призначенням, та розпорядитися ним у межах своїх повноважень; погодження створення та реорганізації структурних підрозділів Підприємства; погодження створення та реорганізації філій та інших відокремлених підрозділів Підприємства (далі - Філії); такі Філії діють відповідно до положення про них, погодженого із Органом управління та затвердженого наказом Керівника Підприємства; здійснювати інші повноваження, встановлені законодавством.
З огляду на викладене, Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради, як орган управління КНП “Черкаська міська дитяча лікарня», в межах повноважень повинен забезпечувати контроль за діяльністю Підприємства.
Згідно Статуту КНП “Черкаська міська дитяча лікарня» має право укладати угоди (договори), набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути особою, яка бере участь у справі, то розглядається в судах України, міжнародних та третейських судах.
Згідно зі ст. 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Рішенням Черкаської міської ради від 13.08.2020 № 2-6038 затверджено Положення про департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради (далі - Положення).
Згідно п. 1.1 Положення департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради є виконавчим органом Черкаської міської ради, підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, її виконавчому комітету та міському голові міста Черкаси.
Департамент утворений та діє на підставі рішення Черкаської міської ради, яким затверджено це положення.
Департамент є самостійною юридичною особою, зареєстрованою у встановленому порядку, може бути позивачем та відповідачем в судах (п. 1.3 Положення) та забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони здоров'я на території міста Черкаси (п. 1.6 та п. 2.3.23 Положення).
Накази департаменту, прийняті у межах його компетенції, обов'язковими для виконання закладами та підприємствами хорони здоров'я міста Черкаси (п. 3.3. Положення).
Фінансування видатків департаменту, згідно п. 6.6 Положення, здійснюється з міського бюджету згідно з кошторисом на утримання департаменту, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів, визначених цим положенням.
Згідно п. 2.3.1. Положення, Департамент здійснює управління підпорядкованими установами, підприємствами, організаціями та закладами охорони здоров'я, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, підготовки документів по укладанню контрактів з керівниками підпорядкованих комунальних підприємств, установ, закладів та організацій (за дорученням міського голови).
Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.06.2023 у справі №905/1907/21 погодилася з тим, що використання коштів місцевого бюджету становить суспільний інтерес та стосується прав та інтересів великого кола осіб - мешканців Черкаської області. Завданням органу місцевого самоврядування є забезпечення раціонального використання майна та інших ресурсів, що перебувають у комунальній власності. Неефективне витрачання коштів місцевого бюджету, зокрема шляхом укладення підконтрольним органу місцевого самоврядування комунальним закладом незаконних правочинів, може порушувати економічні інтереси територіальної громади Черкаської області.
З наведеного випливає, що Черкаська міська рада як Засновник, а Департамент охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради, який здійснює управління підпорядкованими закладами охорони здоров'я, в даному випадку - КНП “Черкаська міська дитяча лікарня» є суб'єктами владних повноважень, які наділені правом на звернення до суду.
З матеріалів справи слідує, що 04.06.2024 Черкаська окружна прокуратура звернулась із запитом № 54-3304вих-24 в порядку ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" до Черкаської міської ради та Департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради, в якому з метою визначення наявності чи відсутності підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді просила інформувати про вжиті Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради заходи щодо визнання недійсними спірних додаткових угод до Договору.
Також у запиті Черкаська окружна прокуратура відповідно до вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" повідомила, що у разі невжиття Черкаською міською радою, Департаментом охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради самостійно заходів щодо звернення до суду з вказаним позовом, Черкаською окружною прокуратурою буде здійснено представництво інтересів держави, шляхом скерування відповідного позову до суду.
У відповідь 04.06.2024 Департамент охорони здоров'я та медичних послуг надав Черкаській окружній прокуратурі лист № 490/14-05, в якому зазначив, що Черкаською міською радою, департаментом охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради не пред'являвся відповідний позов до суду і його пред'явлення не планується.
У відповідь 05.06.2024 Черкаська міська рада надала Черкаській окружній прокуратурі лист № 6993/13334-01-11, в якому зазначила, що Черкаською міською радою, департаментом охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради не пред'являвся відповідний позов до суду і його пред'явлення не планується.
06.06.2024 Черкаська окружна прокуратура надіслала Черкаській міській раді та Департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради повідомлення № 54-33вих24 в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", в якому повідомила, що Черкаською окружною прокуратурою буде здійснено представництво інтересів держави в особі Черкаської міської ради, Департаменту охорони здоров'я та медичних послуг Черкаської міської ради шляхом пред'явлення до господарського суду Черкаської області позовної заяви до ТОВ "Черкасиенергозбут" про визнання недійсними додаткових угод № 2 від 12.05.2021, № від 06.09.2021, № 4 від 08.09.2021, № 5 від 11.10.2021, № 6 від 10.11.2021, № 7 від 11.11.2021, № 8 від 12.11.2021, № 9 від 15.11.2021, № 11 від 13.12.2021 та № 12 від 14.12.2021 до Договору № 710110000216 про постачання електричної енергії споживачу від 25.03.2021 та стягнення коштів в сумі 168 661,84 грн.
Отже, враховуючи нездійснення позивачами заходів для звернення до суду з позовом щодо захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор належно обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.
Щодо суті позовних вимог, слід зазначити наступне.
Закон України “Про публічні закупівлі» (далі також Закон № 922-VIII) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Положеннями статті 5 Закону України “Про публічні закупівлі» у редакції чинній на момент укладання між сторонами договору визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 6 статті 1 Закону України “Про публічні закупівлі» договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Правовідносини, які виникли між сторонами у справі за своєю правовою природою є відносинами з поставки товарів, на підставі укладеного між сторонами договору. Зазначені правовідносини урегульовані нормами Цивільного кодексу України.
У відповідності до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 714 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до частини 4 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
За загальним правилом істотні умови договору про закупівлю, однією з яких є ціна товару, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі (частина п'ята статті 41 Закону № 922-VIII). Однак зазначена норма передбачає випадки, коли допустима зміна істотних умов договору про закупівлю.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ чинній на момент укладення договору про закупівлю та оспорюваної додаткової угоди до нього № 2) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадку, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
24 січня 2024 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову у справі № 922/2321/22, в якій вирішувалось питання про те, чи дозволяють норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ) збільшувати ціну товару більш ніж на 10 % від початково встановленої ціни в договорі про закупівлю.
У пунктах 88-90 наведеної постанови Велика Палата Верховного Суду виснувала, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у разі зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, у порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Такий правовий висновок неодноразово також був викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 11 квітня 2024 року у справі № 922/433/22, від 01 жовтня 2024 року у справі № 918/779/23, від 06 лютого 2025 року у справі № 910/5182/24, від 18 лютого 2025 року у справі № 925/889/23 тощо, де інтерпретовано та застосовано положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII як імперативну норму, яка визначає верхню межу дозволеного відсоткового збільшення ціни за одиницю товару - не більше 10 % від ціни товару, погодженої сторонами в договорі про закупівлю.
Отже, згідно з положеннями пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII (у редакції Закону № 114-ІХ) зміна ціни в договорі закупівлі допускається за таких умов:
-збільшення ціни за одиницю товару до 10 %;
-збільшення ціни має бути пропорційне збільшенню ціни цього товару на ринку в разі коливання його ціни на ринку;
-така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
-така зміна може відбуватися не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю;
- обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
До того ж застосована законодавцем при формулюванні цієї норми конструкція "не частіше ніж один раз на 90 днів" фактично надає можливість вносити зміни до ціни товару неодноразово, але лише в межах дозволеного відсоткового збільшення ціни за одиницю товару - не більше 10 %.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 з урахуванням наведеного вище аналізу нормативного припису п.2 ч.5 ст.41 Закону "Про публічні закупівлі", беручи до уваги усталену та послідовну судову практику, вважала, що зміна тлумачення цієї норми та запровадження протилежного підходу щодо можливості неодноразового збільшення ціни товару на 10% при кожному внесенні змін до договору про закупівлю більше нагадує власне зміну цієї норми та, як наслідок, порушуватиме принцип правової визначеності.
З огляду на викладене, колегія суддів не приймає доводи скаржника про неясність та неоднозначність змісту п.2 ч.5 ст.41 Закону "Про публічні закупівлі".
У абзаці 2 частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Отже, Закон України “Про публічні закупівлі» встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, які визначені у статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», а саме за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку коливання цін на ринку товару чи то у бік збільшення, чи у бік зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору. Для обґрунтування збільшення вартості товару, відповідач повинен належними доказами довести наявність підстав для збільшення ціни товару та для застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі».
Умови внесення змін до договору визначені і у договорі про постачання електричної енергії та у додатках до нього, відповідно до яких зміни до договору про закупівлю можуть вноситись у випадках, визначених згідно зі статтею 41 Закону України “Про публічні закупівлі».
Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Закон України “Про публічні закупівлі» не містить виключень з цього правила.
Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України в разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) у момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Положеннями Закону України “Про публічні закупівлі» закріплено можливість сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10%, що є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Разом з тим, передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни електричної енергії на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договорів і до внесення відповідних змін до нього.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що в період дії договору, його сторони шляхом укладення спірних додаткових угод, вносили зміни, збільшуючи вартість електричної енергії з посиланням на коливання цін, при цьому зменшуючи загальний обсяг постачання електричної енергії.
При внесенні змін до договору про закупівлю шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас, внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Додатковими угодами, зокрема, №2 (оскільки рішення суду оскаржується лише в частині визнання її недійсною) сторони зменшували обсяг поставки електричної енергії та збільшували ціну за одиницю товару.
Суд враховує, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі №910/17520/21).
Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.
При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.
Законом № 922-VIII не передбачено форму / вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2025 року у справі № 916/747/24).
З-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку статті 86 ГПК України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 вересня 2023 року у справі № 926/3244/22).
Необхідність більшення ціни в оскаржуваних угодах обґрунтовується експертними висновками Черкаської торгово-промислової палати.
Дослідивши зміст експертних висновків Черкаської торгово-промислової палати України Суд зазначає, що вони не можуть бути доказом на підтвердження коливання ціни товару, оскільки носить лише інформаційний характер та містять середньозважених цін на майданчику ринку “на добу наперед» (РДН) у торговій зоні об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) у відповідні періоди чи дати та не містять будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівняні з моментом укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозицією внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару.
Інформаційні довідки щодо середньозважених цін на електричну енергію на РДН в торговій зоні - ОЕС України, які підписані директором Товариства з обмеженою відповідальністю “Черкасиенергозбут», повністю дублюють інформацію, яка міститься в експертних висновках Черкаської торгово-промислової палати України за один і той же період.
Будь-яких інших доказів дійсного коливання ціни на електричну енергію в бік її збільшення в період дії договору матеріали справи не містять.
Отже, доводи скаржника в наведеній частині підлягають відхиленню за необґрунтованістю.
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 у справі №915/1868/18 наголосив, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, які визначені у статті 3 Закону “Про публічні закупівлі».
Статтею 204 Цивільного кодексу України визначено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Частиною 4 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Водночас, у частині 5 вказаної статті Закону України “Про публічні закупівлі» унормовано можливість збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 дійшла висновку, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю і зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, у порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами у договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
В іншому випадку не досягається мета Закону “Про публічні закупівлі», яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Отже, враховуючи те, що при укладенні спірної додаткової угоди сторонами не дотримано вимог закону щодо обґрунтованого збільшення ціни одиниці товару, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що спірна додаткова угода №2 підлягає визнанню недійсною на підставі частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, як така, що суперечить пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі» та принципу максимальної економії бюджетних коштів, який передбачений пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України “Про публічні закупівлі».
Доводи скаржника про відсутність підстав для визнання вказаної Додаткової угоди №2 недійсною з посиланням на те, що збільшення ціни відбулося в межах 10 % відсотків (на 8,34 %), колегією суддів відхиляються з огляду на наступне.
Закон України “Про публічні закупівлі» встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, які визначені у статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», а саме за пунктом 2 частини 5 наведеної норми - у випадку коливання цін на ринку товару чи то у бік збільшення, чи у бік зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору. Для обґрунтування збільшення вартості товару, відповідач повинен належними доказами довести наявність підстав для збільшення ціни товару та для застосування пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі».
Ключовим у даній нормі Закону є те, що для збільшення ціни за одиницю товару має бути реальне коливання ціни такого товару на ринку в сторону збільшення, що повинно оцінюватися починаючи від підписання договору та до моменту укладення відповідної додаткової угоди (або ж момент розповсюдження дії додаткової угоди), тобто на момент укладання додаткової угоди ціни на товар повинні бути вищими ніж на момент укладання основного договору про закупівлю (або ж додаткової угоди, у разі її обґрунтованого укладення).
Виходячи з наведеного, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладання договору до моменту укладання додаткової угоди.
Як вже було вказано, належних доказів дійсного коливання ціни на електричну енергію в бік її збільшення в період дії договору матеріали справи не містять.
Тобто, укладення Додаткової угоди №2 взагалі є необґрунтованим вне залежності від розміру відсотку збільшення ціни.
Внаслідок неправомірного збільшення ціни на електричну енергію шляхом укладання спірної додаткової угоди (№2) з порушенням законодавства мала місце переплата коштів у розмірі 63 274,71 грн.
Отже, грошові кошти у сумі 63 274,71 грн є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, а тому останній зобов'язаний їх повернути на користь позивача, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на неправомірність застосування судом першої інстанції односторонньої реституції.
Відповідно до частини першої статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно із частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із частиною першою статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
У контексті спірних правовідносин недійсність додаткової угоди №2 до Договору означає, що в кожній здійсненій оплаті за Договором частина коштів (у розмірі різниці між первісною ціною Договору та ціною, установленою недійсною додатковою угодою) сплачена Позивачем та отримана Відповідачем безпідставно.
З наведеного слідує, що підстав для застосування двосторонньої реституції не має.
З урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку про те, що в оскаржуваній частині рішення місцевого господарського суду прийнято з повним, всебічним та об'єктивним з'ясуванням обставин, які мають значення для справи, а також з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, правові підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Оскільки, у задоволенні апеляційної скарги відмовлено, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на відповідача 2 (апелянта).
Керуючись ст.ст. 240, 269, 275, 281 - 284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиенергозбут" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Черкаської області від 24.10.2024 у справі №925/765/24 - без змін.
2. Судові витрати зі сплати судового збору за подачу апеляційної скарги покласти на її заявника - відповідача 2 у справі.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена: 01.04.2026 року.
Головуючий суддя Є.Ю. Пономаренко
Судді А.М. Демидова
М.А. Руденко