Справа № 523/6361/26
Провадження №2-о/523/274/26
"02" квітня 2026 р. м.Одеса
Пересипський районний суд м. Одеси, в складі:
головуючого - судді Малиновського О.М.
за участю секретаря - Березніченко В.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №15, в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Пересипський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті,
ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку окремого провадження з заявою в якій просить:
встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер в смт. Нижні Сірогози Генічіського району Херсонської області.
В обґрунтування своєї заяви посилається на те, що ОСОБА_2 є його рідним братом, який помер на тимчасово окупованій території України. Оскільки документи, видані на території непідконтрольній державним органам України, позбавляють його можливості отримати належні документи в підтвердження смерті брата для оформлення факту смерті, він вимушений звернутися до суду.
ОСОБА_1 направив заяву про розгляд справи у його відсутність.
Пересипський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України не забезпечив участі свого представника у судовому засіданні.
Неявка сторін не перешкоджає розгляду справи.
Згідно з ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Факт, який просить встановити заявник, потрібен для отримання свідоцтва про смерть зразка, встановленого законодавством України.
Письмовими матеріалами встановлено, що заявник ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з огляду на спільних батьків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . Наведена обставина підтверджується копіями свідоцтв про народження заявника та його брата серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 .
Також матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Нижні Сірогози Генічіського району Херсонської області, причина смерті: «розлад психіки і поведінки внаслідок вживання алкоголю F.10», що підтверджується представленою копією довідки про смерть №С-02889 та копією свідоцтва про смерть НОМЕР_3 , виданих органами окупаційної влади рф.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28.02.2025 №376 (з подальшими оновленнями) вся територія Генічеський район Херсонської області входить до тимчасово окупованої рф території України.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
За положеннями ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18 жовтня 2000 року, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, зокрема є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий вищенаведеними органами, особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, враховуючи вказані норми, оцінивши усі докази в сукупності, суд дійшов висновку, що вимога є обґрунтованою і доведеною, оскільки Геніческий район тимчасово окуповано рф, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому є всі підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з вимогами ч.4 ст.317 та п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.2,5,10,258,259,263-265,268,273,293-294,315-319,354 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який помер у ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Нижні Сірогози Генічіського району Херсонської області, причина смерті: «розлад психіки і поведінки внаслідок вживання алкоголю F.10».
Рішення суду є підставою для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в Одеський апеляційний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повне рішення суду складено 02 квітня 2026р.
Суддя