Постанова від 31.03.2026 по справі 932/3153/26

Справа № 932/3153/26

Провадження № 3/932/802/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року Суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Міросєді А.І., за участю: секретаря Теліціної О.О., прокурора Баклана В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний матеріал, який надійшов із Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Дніпропетровськ, громадянина України, із вищою освітою, одруженого, має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працював на посаді офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 , має військове звання «старший лейтенант», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснені права згідно зі ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звільнившись 22 червня 2023 року з посади офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи згідно з п.п.«г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» після звільнення за 2023 рік, а саме 24 лютого 2026 року о 19:58 год., яку мав подати до 00:00 год. 01 квітня 2024 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 зазначив, що він, звільнившись 22 червня 2023 року з ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчасно подав декларацію «при звільненні», але так як не був обізнаний щодо змін у законодавстві про декларування, а саме про відновлення останнього з 2024 року, тільки після листа НАЗК подав щорічну декларацію за 2023 рік 24 лютого 2026 року. У нього не було наміру приховати будь-яку інформацію, що зазначається у декларації, але розуміє, що допустив порушення вимог законодавства щодо декларування.

Прокурор Баклан В.В. у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти мінімальний розмір стягнення в межах санкції даної частини статті. Також просив не стягувати судовий збір, оскільки ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора Баклана В.В., судом встановлено наступне.

Відповідно до положень ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно ч.2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Зі змісту ст. 9 КУпАП слідує, що адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За приписами ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вимоги ст. 280 КУпАП визначають, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 158 від 13.07.2022 року зараховано до списків ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У подальшому наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 175 від 22.06.2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування є військові посадові особи. Законом України «Про запобігання корупції», а саме ч. 7 ст. 45 визначено, що суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України «Про Національну поліцію» (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції) але дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців, які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів).

Таким чином ОСОБА_1 , будучи офіцером відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно з п.п.«г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, шо належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-1Х, яким відновлено декларування та функції НАЗК.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «щорічна» після звільнення за 2023 рік, а саме 24.02.2026 о 19 год. 58 хв.

За час здійснення діяльності, пов'язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав 5 декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що свідчить про його обізнаність з роботою у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Також дослідивши наступні матеріали справи:

- лист Східного відділу з питань запобігання та виявлення корупції від 12 лютого 2026 року № 782/78, яким повідомлено начальника УСР в Дніпропетровській області ДСР НП про факт несвоєчасного подання декларацій, у т.ч. ОСОБА_1 ;

- витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13 липня 2022 року № 158 яким призначено на посаду ОСОБА_1 ;

- витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 22 червня 2023 року № 175 яким звільнено у запас ОСОБА_1 ;

- письмові пояснення ОСОБА_1 від 02 березня 2026 року;

- копія виписки з медичної карти стаціонарного хворого № 5345 від 31 березня 2023 року на ім'я ОСОБА_1 , 2017 року народження;

- копія виписки з медичної карти стаціонарного хворого № 23281 від 22 листопада 2024 року на ім'я ОСОБА_1 , 2017 року народження;

- копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданий Шевченківським районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на ім'я ОСОБА_1 , 2017 року народження;

- копія посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 ;

- рапорт оперуповноваженого УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України від 10 березня 2026 року;

- копія щорічної декларації за 2023 рік на ім'я ОСОБА_1 із зазначенням дати подання 24 лютого 2026 року,

суд вважає. що ОСОБА_1 , звільнившись 22 червня 2023 року з посади офіцера відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 , будучи згідно з п.п.«г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» після звільнення за 2023 рік, а саме 24 лютого 2026 року о 19:58 год., яку мав подати до 00:00 год. 01 квітня 2024 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

Враховуючи встановлені фактичні обставини даного адміністративного провадження, які підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, які досліджені судом, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, доведена «поза розумним сумнівом».

При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

ОСОБА_1 раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягався; одружений; має на утриманні малолітню дитину із встановленою інвалідністю.

Враховуючи викладене, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, даних щодо особи ОСОБА_1 , ступеня вини, відсутності обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП, що буде достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та необхідним для запобігання вчинення нових правопорушень.

Згідно із ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі п.13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 варто звільнити від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Дніпропетровськ, громадянина України, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що дорівнює 850,00 грн.).

Штраф слід перерахувати за наступними реквізитами: призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, номер рахунку (IBAN) UA948999980313000106000004569, ГУК у Дн-кiй обл/Днiпр.р-н/21081100, код отримувача ЄДРПОУ 37988155, банк отримувача Казначейство України (ЕПА), ККДБ:21081100, призначення платежуАдміністративні штрафи та інші санкції "00" Без деталізації за відомчою ознакою.

Звільнити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , від сплати судового збору на підставі п.13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

На постанову може бути подана апеляційна скарга особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.

Суддя