Справа № 199/3088/26
(1-кс/199/289/26)
02.04.2026 року м. Дніпро
Слідчий суддя Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Лівобережної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42026042010000002 від 06.01.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
В провадженні відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області перебувають матеріали вказаного кримінального провадження за фактом зловживання службовим становищем деякими посадовими особи ІНФОРМАЦІЯ_1 під час проведення в 2025 році публічних закупівель за кошти місцевого бюджету, що спричинило їх розтрату.
В ході здійснення досудового розслідування встановлено, в електронній системі закупівель на інтернет - порталі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано: 27.02.2025 оголошення про проведення ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (організатор закупівлі) процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуги із благоустрою населених пунктів (Послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра) очікуваною вартістю 774 459, 00 грн (ідентифікатор закупівлі: ІНФОРМАЦІЯ_4 ); 28.03.2025 оголошення про проведення ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (організатор закупівлі) процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуги із благоустрою населених пунктів (Послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра) очікуваною вартістю 1 344 517, 00 грн (ідентифікатор закупівлі: ІНФОРМАЦІЯ_5 ); 16.09.2025 оголошення про проведення ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (організатор закупівлі) процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуги із благоустрою населених пунктів (Послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра) очікуваною вартістю 350 350, 00 грн (ідентифікатор закупівлі: ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
Єдиним учасником зазначений закупівель було товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Відповідно до укладеного договору про надання послуг № 15 від 13.03.2025, виконавець надає до 31.12.2025 послуги з прибирання та підмітання вулиць з подальшим захороненням/утилізацією твердих відходів, в кількості 146 тон.
Відповідно до укладеного договору про надання послуг № 26 від 14.04.2025, виконавець надає до 31.12.2025 послуги з прибирання та підмітання вулиць з подальшим захороненням/утилізацією твердих відходів, в кількості 268 тон.
Відповідно до укладеного договору про надання послуг № 115 від 09.10.2025, виконавець надає до 31.12.2025 послуги з прибирання та підмітання вулиць з подальшим захороненням/утилізацією твердих відходів, в кількості 70 тон.
У відповідності до пункту 2.4 зазначених договорів, послуги повинні надаватися виконавцем з дотриманням природоохоронного та санітарного законодавства.
Так, статтею 5 Закону України «Про відходи» визначено, що основними принципами державної політики у сфері поводження з відходами є пріоритетний захист навколишнього природного середовища та здоров'я людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних та енергетичних ресурсів, науково обґрунтоване узгодження екологічних, економічних та соціальних інтересів суспільства щодо утворення та використання відходів з метою забезпечення його сталого розвитку. До основних напрямів державної політики щодо реалізації зазначених принципів належить, зокрема, забезпечення повного збирання і своєчасного знешкодження та видалення відходів, а також дотримання правил екологічної безпеки при поводженні з ними.
Частиною 4 статті 35-1 Закону України «Про відходи» передбачалося, що договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб'єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.
Таким чином, вивезення випадкового сміття повинно здійснюватися тільки на об?єкти поводження з побутовими відходами, які мають необхідну дозвільну та іншу документацію згідно з чинним законодавством.
У відповідності до п.2.2 Статуту Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » Дніпровської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 29.06.2022 за №31/23, предметом господарської діяльності підприємства для реалізації зазначеної мети, в тому числі є збирання безпечних відходів; оброблення та видалення безпечних відходів; організація збирання, зберігання, оброблення (перероблення), перевезення, у тому числі транскордонне, утилізація, видалення, знешкодження, захоронення твердих та великогабаритних побутових відходів, відходів виробництва і споживання, промислових та будівельних відходів.
Разом з тим, в складі тендерної пропозиції підрядником - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » надано Договір № ТПВ-05/24 про надання послуг з управління відходами від 21.02.2024, що укладений з КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради.
У відповідності до п. 3.1 та 7.1 Договору № ТПВ-05/24 про надання послуг з управління відходами від 21.02.2024, плановий обсяг послуг становить 1000, 00 тонн, та укладений договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2024, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.
Крім того, додатковою угодою №1 до Договору № ТПВ-05/24 від 21.02.2024 про надання послуг з управління відходами, що укладена 28.12.2024 внесено зміни до п. 7.2 Договору № ТПВ-05/24 від 21.02.2024, вказаний договір вважати пролонгованим на 2025 рік.
З метою з'ясування відомостей щодо укладання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) договорів про надання послуг з управління побутовими відходами (прийняття, зберігання та захоронення) на регіональному сміттєпереробному «Комплексі раціонального використання і зберігання побутових відходів « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташований на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, комплекс будівель та споруд № 11, встановлення загального обсягу захоронення відходів доставлених в 2025 році контрагентом до Полігон, скеровувався запит в порядку ст. 93 КПК України до Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради від 08.01.2026 за вих. 52-137вих-26.
Водночас, у відповідності до листа Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради від 19.01.2026 за вих. 08/01-26 запитувана інформація не може бути надана на вимогу, що скерована в порядку ст.ст. 91, 93 КПК України, оскільки цей документ не має юридичної сили, бо документи комунального підприємства - надаються лише за рішенням суду (ухвали тощо), на виконання якої підприємство мало б право надавати документи та інформацію щодо електронної системи закупівель на інтернет-порталі (де є прозорість та доступ до усіх документів).
Оскільки є обґрунтовані сумніви вважати, що послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району Дніпровської міської ради з подальшою їх утилізацією підрядником - товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) були надані не в повному обсязі та належної якості, є необхідність в витребуванні документів щодо виконання послуг згідно з укладеним між ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) договору про надання послуг № 15 від 13.03.2025, договору про надання послуг № 26 від 14.04.2025 та договору про надання послуг № 115 від 09.10.2025, а саме до: 1) укладених між Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) договорів про надання послуг з управління побутовими відходами (прийняття, зберігання та захоронення) на регіональному сміттєпереробному «Комплексі раціонального використання і зберігання побутових відходів « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташований на території АДРЕСА_1 , в тому числі договорів з додатками, додаткових угод з додатками; 2) Журналу обліку прийнятих відходів на Полігоні, дані до яких вносилися впродовж 2025 року та 3) актів здачі-прийомки робіт (наданих послуг), Довідок про відходи, що прийняті на Полігоні впродовж 2025 року, де замовником послуг вказано - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Примірники оригіналів вказаних документів повинні знаходитися у Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), що за адресою: АДРЕСА_2 . Вони в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Такі документи є письмовими доказами і мають бути подані органу досудового розслідування в оригіналі, тому прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням про тимчасовий доступ до них.
В судове засідання прокурор не з'явився, надавши заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ у його відсутність. Відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України розгляд клопотання здійснюється без виклику особи, у володінні якої знаходятьсяречі і документи.
Розглянувши клопотання прокурора про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.
Збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом (ч. 1 ст. 93 КПК України).
Заходами забезпечення кримінального провадження є передбачені КПК заходи примусового характеру, які застосовуються за наявності підстав та в порядку, встановленому законом, з метою запобігання і подолання негативних обставин, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження, забезпеченню його дієвості.
Частиною 1 ст. 159 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
На підтвердження обставин, викладених в клопотання клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів, прокурором надано (у копіях):
- витяг з ЄРДР №42026042010000002 від 06.01.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України;
- роздруківку з інтернет - порталу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оголошення, оприлюдненого 27.02.2025 про проведення ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (організатор закупівлі) процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуги із благоустрою населених пунктів (Послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра) очікуваною вартістю 774 459, 00 грн;
- договір між ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про надання послуг № 15 від 13.03.2025;
- роздруківку з інтернет - порталу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оголошення, оприлюдненого 28.03.2025 про проведення ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (організатор закупівлі) процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуги із благоустрою населених пунктів (Послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра) очікуваною вартістю 1 344 517, 00 грн;
- договір між ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про надання послуг № 26 від 14.04.2025;
- роздруківку з інтернет - порталу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оголошення, оприлюдненого 23.09.2025 про проведення ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (організатор закупівлі) процедури відкритих торгів з особливостями із закупівлі послуги із благоустрою населених пунктів (Послуги зі збирання вручну випадкового сміття на території Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпра) очікуваною вартістю 350 350, 00 грн;
- договір між ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про надання послуг № 115 від 09.10.2025;
- договір № ТПВ-05/24 про надання послуг з управління відходами від 21.02.2024, укладений між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та КП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради;
- запит прокурора в порядку ст. 93 КПК України до Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради від 08.01.2026 та відповідь на запит, згідно з якою доступ до запитуваних документів може бути наданий за ухвалою слідчого судді в порядку ст. 159 КПК України.
Відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Дослідивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до висновку, що зазначені прокурором документи мають доказове значення для кримінального провадження, оскільки в сукупності з іншими речами та документами можуть бути використані для встановлення осіб, які можуть бути причетними до вчинення злочину, встановлення розміру матеріальної шкоди, заподіяної злочином, в тому числі для призначення товарознавчої та почеркознавчої експертиз, у зв'язку з чим клопотання про тимчасовий доступ до них слідчим, які входять до групи слідчих у кримінальному провадженні, та прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво, підлягає задоволенню.
Щодо можливості вилучення документів, то сторона кримінального провадження довела наявність достатніх підстав вважати, що таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до них (ч. 7 ст. 163 КПК).
Керуючись п.4 ч.1 ст. 162, ст.ст. 163 - 164, 166 КПК України, -
Клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ (з можливістю вилучення) старшому слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_5 , слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_6 , слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_7 , старшому слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_8 , слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_9 , старшому слідчому СВ відділу поліції №1 Дніпровського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_10 , а також групі прокурорів, що здійснюють процесуальне керівництво в даному кримінальному провадженні: ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 до належним чином завірених копій документів, що перебувають у володінні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), юридична адреса: АДРЕСА_2 , щодо наданих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) впродовж 2025 року послуг з приймання, розміщення (зберігання та захоронення) та утилізації твердих побутових відходів та великогабаритних побутових відходів на регіональному сміттєпереробному « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташований на території АДРЕСА_1 , а саме: 1) укладених між Комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_9 » Дніпровської міської ради та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) договорів про надання послуг з управління побутовими відходами (прийняття, зберігання та захоронення) на регіональному сміттєпереробному «Комплексі раціонального використання і зберігання побутових відходів « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що розташований на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, комплекс будівель та споруд № 11 в тому числі договорів з додатками, додаткових угод з додатками, що були чинними в 2025 році; 2) Журналу обліку прийнятих відходів на Полігоні, дані до яких вносилися впродовж 2025 року та 3) актів здачі-прийомки робіт (наданих послуг), Довідок про відходи, що прийняті на Полігоні впродовж 2025 року, де замовником послуг вказано - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
Строк дії ухвали до 02 червня 2026 року.
Роз'яснити володільцеві документів, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1