Постанова від 31.03.2026 по справі 460/8359/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 рокуЛьвівСправа №460/8359/25 пров. №А/857/27142/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Заверухи О.Б., Матковської З.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року (головуючий суддя: Борискін С.А., місце ухвалення - м. Рівне) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

встановив:

ОСОБА_1 , 12.05.2025, звернувся з позовом до суду, в якому просив:

- визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо зазначення в Довідці № 17/174 від 04.08.2024 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби на рівні 31% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, на рівні 10% посадового окладу і премії на рівні 10% посадового окладу, які не відповідають середнім розмірам таких видів грошового забезпечення і премії, що виплачувались станом на 01.01.2023 військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу (тарифний розряд 49-1,4%), з якої було звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою;

- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням у порядку, встановленому за рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 460/6306/24, та з обов'язковим зазначенням відповідно до норм пункту 5 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та щомісячної премії у середньому розмірі, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу (тарифний розряд 49-1,4%), з якої було звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою, зокрема:

надбавку за особливості проходження служби - на рівні 100% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за особливості проходження служби;

доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, - на рівні 20% посадового окладу:

премію - на рівні 198% посадового окладу.

В обґрунтування позову зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 460/6306/24 відповідач виготовив довідку від 04.04.2024 № 17/174 станом на 01.01.2023, в якій вказано розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом 01.01.2023. Проте розміри премії та надбавки за особливості проходження служби, що зазначені у вказаній довідці не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Позивач вважає, що відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення премії, та надбавки за особливості проходження служби. Просив позов задовольнити повністю.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо зазначення в Довідці № 17/174 від 04.08.2024 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року надбавки за особливості проходження служби на рівні 31% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, на рівні 10% посадового окладу і премії на рівні 10% посадового окладу, які не відповідають середнім розмірам таких видів грошового забезпечення і премії, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою.

Зобов'язана управління Служби безпеки України в Рівненській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову Довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням у порядку, встановленому за рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 року у справі № 460/6306/24, та з обов'язковим зазначенням відповідно до норм пункту 5 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та щомісячної премії у середньому розмірі, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою, зокрема: надбавку за особливості проходження служби - на рівні 100% посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за особливості проходження служби; доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, - на рівні 20% посадового окладу; премію - на рівні 198% посадового окладу.

Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт покликається на те, що судом першої інстанції проігноровано, не досліджено надані УСБУ у Рівненській області докази граничних розмірів доплати та премії, які виплачувалися станом на 01.01.2023 за посадою та безпідставно враховано відсоткові розміри вказані позивачем в позовній заяві.

Зазначає, що щомісячне преміювання особам рядового і начальницького складу, які проходять службу здійснюється відповідно до положення про преміювання та особистого внеску в загальний результат служби (з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації). При складанні довідки для перерахунку пенсії відповідно до статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ, Постанови № 704, пунктів 1, 5 Порядку № 45, Інструкції № 515/ДСК розраховано грошове забезпечення у розмірі, встановленому за посадою начальник відділу Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів Служби безпеки України в Управлінні, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням відповідних складових грошового забезпечення.

Позивач, 24.09.2025 подав відзив на апеляційну скаргу, в якій просив апеляційну скаргу відхилити.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01.01.2023 виплачувалась надбавка за особливості проходження служби у розмірі 100% та премія в розмірі 198 % посадового окладу, а тому відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідки від 04.08.2024 року № 17/174 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у довідці відсоткового розміру надбавка за особливості проходження служби (31%) та премії (10%).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Рівненській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 зобов'язано Управління Служби безпеки України в Рівненській області скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 вказати розмір посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 460/6306/24 УСБУ в Рівненській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.01.2023 від 04.08.2024 № 17/174, розмір якого склав 33314,92 грн із розрахунку:

посадовий оклад - 12910,00 грн;

оклад за військовим званням - 2250, 00 грн;

надбавка за вислугу років - 45%- 6822,00 грн;

надбавка за особливості проходження служби - 31% - 6814,42 грн;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 1936, 50 грн;

доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, - на рівні 10% посадового окладу - 1281, 00 грн;

премія -10% - 1281, 00 грн.

Позивач вважає, що відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення премії та надбавки за особливості проходження служби у зазначеній довідці, а тому звернувся до суду з позовом.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 103, зокрема до додатку до п. 5 Порядку № 45, визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція п. 5 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Розмір грошового забезпечення військовослужбовців, зокрема, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі як і раніше Постанова № 704), п. 3 якої установлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Відповідно до п. 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Виходячи з наведених норм в їх сукупності, враховуючи, що конкретний розмір надбавки за особливості проходження служби у розмірі та премії за відповідними посадами (категоріями) Кабінетом Міністрів України не установлений, а тому суд апеляційної інстанції вважає, що розмір таких виплат для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому саме керівником органу управління (підрозділу) встановлюється розмір щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, в межах якої розглянуто питання стосовно розміру премії, які зазначаються у довідках про грошове забезпечення військовослужбовців, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, за результатом розгляду справи № 380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.

Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини та враховуючи висновки викладені Верховним Судом у зразковій справі № 380/19324/23, суд апеляційної інстанції вважає, що розміри спірних виплат у відповідності до положень абз. 5 п. 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідач виготовив оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, зазначивши розмір премії - 10%, розмір надбавки за особливості проходження служби - 31%, доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - на рівні 10% посадового окладу (а. с. 26).

Натомість, судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно наявної інформації, яка наведена у довідці УСБУ в Рівненській області від 22.05.2025 № 17/192 (а. с. 59), встановлено граничні розміри додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.01.2023 визначені наказом ЦУ СБ України від 19.01.2023 № 5/ДСК «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України з 01.01.2023», зокрема за посадою за посадою «Заступник начальника Головного відділу» діючому військовослужбовцю, тобто за посадою з якої позивача було звільнено на пенсію, ставить, зокрема:

надбавка за особливості проходження служби - 100%,

доплата в/с оперативних підрозділів - 10%,

премія - 159%. (а. с. 59).

Разом з тим, суд апеляційної інстанції зауважує, що суд першої інстанції задовольняючи позов виходив з того, що за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на час призначення пенсії, станом на 01.01.2023 виплачувалась премія в розмірі 198% посадового окладу та оплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, яка встановлена на рівні 20 %.

Тобто, задовольняючи позов, суд першої інстанції проігнорував та не дослідив надані відповідачем граничні розміри доплати військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, яка встановлена на рівні 10%, а не 20% та премії, яка встановлена на рівні 159%, а не 198%.

Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням у порядку, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою, зокрема: доплату військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі, - на рівні 20% посадового окладу; премію - на рівні 198% посадового окладу, оскільки такі виплати мають бути вказані на рівні 10% та 159% відповідно.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що для захисту порушених прав позивача необхідно:

визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо зазначення в Довідці № 17/174 від 04.08.2024 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби на рівні 31% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії на рівні 10% посадового окладу, які не відповідають середнім розмірам таких видів грошового забезпечення і премії, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою;

зобов'язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову Довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням у порядку, встановленому за рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 року у справі № 460/6306/24, та з обов'язковим зазначенням відповідно до норм пункту 5 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та щомісячної премії у середньому розмірі, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою, зокрема: надбавку за особливості проходження служби - на рівні 100% посадового окладу, окладу за військовим званням та премію - на рівні 159% посадового окладу.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції задовольняючи позов, допустив невідповідність своїх висновків обставинам справи та неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до приписів ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення та прийняття постанови про часткове задоволення позову.

Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат (частина 6 статті 139 КАС України).

При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн (квитанція до платіжної інструкції 0.0.4361516365.1 від 12.05.2025), що відповідає ставці судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що вимога немайнового характеру - вимога, яка не підлягає вартісній оцінці, вимога про захист права або інтересу, об'єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці, а тому розрахувати судовий збір у співвідношенні до частини (обсягу) задоволеної однієї вимоги немайнового характеру не можливо.

Оскільки, судом апеляційної інстанції задоволено частково позов немайнового характеру, то відповідно до вимог статті 139 КАС України, сплачений судовий збір за подання позовної заяви у повному розмірі необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Рівненській області.

Керуючись ст. ст. 311, 317, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Управління Служби безпеки України в Рівненській області задовольнити частково.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року у справі № 460/8359/25 - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Рівненській області щодо зазначення в Довідці № 17/174 від 04.08.2024 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 надбавки за особливості проходження служби на рівні 31% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років та премії на рівні 10% посадового окладу, які не відповідають середнім розмірам таких видів грошового забезпечення і премії, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою.

Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Рівненській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову Довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, виходячи з розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням у порядку, встановленому за рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі № 460/6306/24, та з обов'язковим зазначенням відповідно до норм пункту 5 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та щомісячної премії у середньому розмірі, що виплачувались станом на 01.01.2023 року військовослужбовцям СБУ за посадою заступника начальника головного відділу, з якої звільнено з військової служби, чи/або аналогічною (прирівняною) посадою, зокрема: надбавку за особливості проходження служби - на рівні 100% посадового окладу, окладу за військовим званням та премію - на рівні 159% посадового окладу.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Служби безпеки України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 20001668) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 1211 грн 20 коп (одну тисячу двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. Б. Заверуха

З. М. Матковська