Справа № 320/3846/24 Суддя (судді) першої інстанції: Жук Р.В.
01 квітня 2026 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Єгорової Н.М.,
суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
при секретарі - Олешко М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Варто" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Варто" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
У січні 2024 року позивач - ТОВ "ВКФ "Варто" звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Київській області, яким просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2023 року №19703/0411.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, застосовано нерелевантні висновки Верховного Суду у даній категорії справ.
Апелянт зазначив, що судом першої інстанції не було враховано, що станом на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення був чинним абз. 1 п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, відповідно до якого штрафні санкції за порушення податкового законодавства вчинені з 01 березня 2020 року по останній календарний місяць (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (Covid-19) не застосовуються.
Додатково зазначив про те, що на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення набули чинності зміни, внесені Законом України від 12 січня 2023 року №2876-ІХ до ПК України в частині доповнення підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України пунктами 89 та 90, які пом'якшили відповідальність платника податків за порушення строку реєстрації податкових накладних, а тому штрафні санкції мали бути обчислені в меншому розмірі.
Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, оскільки реєстрація податкової накладної з урахуванням граничних строків це обов'язок платника податку, а у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПК України, розмір яких залежить від періоду прострочення.
Додатково зазначив про те, що штрафи у розмірах встановлених п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України застосовуються у разі порушення платником податків передбачених п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних із датою складання починаючи з 16 січня 2023 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи ТОВ "ВКФ "Варто" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 31 березня 2008 року (код ЄДРПОУ 30895651) та перебуває на податковому обліку у ГУ ДПС у Київській області.
07 березня 2023 року ГУ ДПС у Київській області проведено камеральну перевірку ТОВ "Виробничо-комерційна фірма "Варто" з питань своєчасності подання та повноти даних задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за результатами якої складено акт від 08 вересня 2023 року №19119/10-36-04-11/30895651 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "ВКФ "Варто".
Вказаним актом перевірки встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
27 вересня 2023 року позивачем направлено до ГУ ДПС у Київській області письмові заперечення на акт від 08 вересня 2023 року №19119/10-36-04-11/30895651 про результати камеральної перевірки.
Листом ГУ ДПС у Київській області від 16 жовтня 2023 року №25703/12/10-36-04-03 заперечення позивача залишено без задоволення, а висновки акту перевірки - без змін.
На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2023 року №19703/0411, яким до позивача застосовано штрафні санкцій за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних на загальну суму 16 578 336,64 грн.
Рішенням Державної податкової служби України від 08 січня 2024 року №379/6/99-00-06-03-01-06 податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2023 року №19703/0411 залишено без змін, а скарга позивача - без задоволення.
Не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Також зазначив про те, що положення п.п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України формують комплексний правовий механізм, який не поширює свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень п. 89 розділу не є можливою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).
Згідно з п. 201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже наведеними нормами ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а у разі порушення строків реєстрації до платників застосовуються штрафні санкції у визначеному розмірі.
При цьому податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим з моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої п. 201.10 ст. 201 ПК України, а строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX), відповідно до якого підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений п. 52-1 такого змісту (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ):
"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН у відповідний період.
При цьому, п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчинені відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року, який в подальшому неодноразово продовжувався.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду цієї справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу Російської Федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" від 03 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 07 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України України доповнений п. 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, пп.пп. 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено:
- у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні;
- для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на прийняття Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24 березня 2022 року № 2142-IX у пп. 69.1 слова "трьох місяців" замінені словами "шести місяців".
В подальшому, у зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року № 2260-IX (Закон № 2260-IX) пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України викладено у такій редакції:
"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Також Законом № 2260-IX пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України викладено в наступній редакції "…У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються"
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Крім того, Законом № 2260-IX було внесено зміни й до пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України. Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
Також Законом № 2260-IX п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пп. 69.1-1, відповідно до якого платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) пп. 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
- реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
- реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин, колегія суддів зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу також є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі №280/4484/23, від 06 лютого 2024 року у справі №160/10740/23, від 12 березня 2024 року у справі №160/13661/23, від 13 березня 2024 року у справі №120/6331/23, а також у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року у справі № 200/4768/23.
Щодо доводів апелянта про те, що судом першої інстанції невраховано неможливість виконання позивачем обов'язку з реєстрації податкових накладних, зокррема у зв'язку з технічними збоями в роботі електронного кабінету ДПС.
Під час розгляду справи про обставини звернення позивача до контролюючого органу із заявою про неможливість виконання податкових обов'язків у спірний період не зазначала жодна зі сторін. Обставини прийняття ГУ ДПС рішення про неможливість виконання податкових обов'язків в частині своєчасної реєстрації спірних у цій справі ПН відсутні, відповідно, позивач вважається таким, що мав можливість своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, а підстави для повного звільнення позивача від відповідальності відсутні.
Законом № 2876-IX, який набрав чинності 08 лютого 2023 року, підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений п. 89 та 90, якими на період дії воєнного стану визначені збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до п. 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, ст. 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
У рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
У постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23 та від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 24 вересня 2024 року у справі № 500/261/24 Верховний Суд висловив правову позицію про те, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої п. 201.10 ст. 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації. Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена п. 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Зазначення в п.п. 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України "Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні" не є та не може розцінюватись як пряма вказівка, що зазначені пункти мають зворотну дію в часі, тобто їх дія має поширюється на правовідносини, які виникли з 24 лютого 2022 року.
Відповідно, розповсюджувати дію п.п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений п. 201.1 ст. 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
У постанові від 18 лютого 2025 року у справі № 400/226/24 Верховний Суд також зазначав, що положення п. 201.10 ста. 201 ПК України та п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України перебувають у нерозривній єдності. Такого роду підхід обумовлюється формально-юридичною логікою: приписи п. 201.10 ст. 201 ПК України та п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України мають взаємно відсильні норми одна на одну. Положеннями Закону № 2876-ІX не було скасовано чи прямо призупинено дію приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України та п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України. З формально-юридичної точки зору, вище зазначені приписи ПК України і надалі продовжують діяти.
При цьому, колізія в аспекті одночасної дії різних правил регулювання відповідних відносин наразі долається колізійним принципом "Lex posterior derogat legi priori" (новий закон превалює над старим законом), що однак не означає зворотної дії в часі нового закону. Механіка правового регулювання, яка передбачена у п.п. 89 та 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України перебуває у нерозривній єдності. Зокрема, такий висновок підтверджується взаємними відсильними нормами. Більше того, п. 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачає окремий склад податкового правопорушення, так як фінансова відповідальність визначається за порушення процедурних правил сформованих у п. 89, які не є тотожними за своїм темпоральним змістом приписам п. 201.10. ст. 201 ПК України. Положення п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України та п. 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України формують комплексний правовий механізм, який не поширює свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України не є можливою.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 12 листопада 2025 року у справі №120/1783/24 та від 18 грудня 2025 року у справі №580/3011/24.
Як встановлено судом першої інстанції, податкові накладні та/або розрахунки коригування до них складені позивачем в період з 01 лютого 2022 року по 31 травня 2022 року:
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в лютому 2022 року №№828, 836, 855, 835, 298, 853, 269, 833, 850, 827, 272. 820, 846, 327, 313, 821, 854, 848, 893, 271, 832, 326, 826, 282, 822, 311, 312, 842, 304, 319, 843, 336, 844, 329, 859, 857, 840, 823, 816, 307, 330, 265, 291, 305, 318, 837, 314, 830, 856, 289, 263, 325, 283, 262, 839, 858, 328, 834, 815, 268, 296, 894, 281, 819, 297, 335, 849, 306, 829, 814, 270, 332, 290, 831, 299, 860, 333, 331, 317, 264, 334, 288, 838, 813, 847, 280, 845, 841, 320 (зареєстрована - 27.09.2022) - були зареєстровані позивачем 25 липня 2022 року;
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в березні 2022 року: №№112, 63, 506, 814, 85, 107, 482, 460, 56, 830, 461, 60, 485, 793, 496, 523, 527, 66, 64, 494, 528, 797, 483, 536, 811, 501, 512, 117, 478, 788, 821, 829, 812, 517, 484 - були зареєстровані позивачем 26 липня 2022 року; №№33, 19, 6, 520, 83, 81, 49, 525, 109, 42, 792, 10, 778, 24, 776, 52, 62, 11, 522, 67, 510, 5, 113, 57, 17, 12, 23, 99, 487, 491, 9, 21, 27, 791, 794, 54, 28, 827, 16, 18, 538, 47, 89, 474, 30, 515, 35, 32, 105, 777, 489, 61, 15, 20, 111, 51, 526, 504, 29, 492, 514, 37, 7, 507, 119, 787, 13, 45, 48, 822, 73, 44, 25, 772, 114, 65, 53, 43, 34, 41, 40, 26, 59, 103, 46, 502, 468, 476, 795, 39, 500, 68, 8, 50, 479, 93, 416, 55, 475, 38, 828, 31, 459, 80, 36, 22, 14, 96, 94, 490 - були зареєстровані позивачем 25 липня 2022 року; №№530, 462, 825, 477, 457, 790, 521, 518, 513, 498, 69, 486, 831, 58, 493, 808, 798, 516, 529, 819, 796, 820, 823, 508, 488, 818, 480, - були зареєстровані позивачем 29 липня 2022 року; №№481, 90, 86 - були зареєстровані позивачем 11 серпня 2022 року; №№816, 817, 815 - були зареєстровані позивачем 27 вересня 2022;
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в квітні 2022 року: №№241, 56, 312, 48, 283, 290, 52, 231, 6, 271, 305, 12, 229, 228, 263, 62, 280, 300, 57, 307, 301, 317, 246, 294, 233, 320, 22, 285, 260, 297, 43, 286, 30, 259, 323, 455, 269, 28, 44, 35, 9, 262, 302, 39, 467, 14, 252, 123 (зареєстрована - 29 вересня 2022 року) - були зареєстровані позивачем 26 липня 2022 року;
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в травні 2022 року: №№26, 407, 393, 256, 259, 345, 383, 137, 162, 245, 166, 398, 412, 246, 102, 260, 171, 397, 30, 251, 143, 261, 156, 338, 159, 391, 28, 152, 139, 140, 241, 409, 168, 101, 405, 131, 348, 174, 341, 406, 247, 163, 25, 379, 384, 413, 145, 381, 161, 411, 141, 237, 337, 394, 249, 339, 401, 385, 240, 27, 238, 157, 335, 144, 410, 389, 258, 165, 250, 243, 153, 154, 164, 378, 236, 1, 386, 380, 399, 173, 150, 370, 382, 252, 142, 158, 377, 388, 151, 396, 404, 248, 392, 395, 349, 172, 146, 257, 403,402, 387, 254, 347, 136, 160, 155, 400 - були зареєстровані позивачем 26 липня 2022 року; №№289, 34, 294, 33, 193, 414, 278, 189, 73, 178, 365, 59, 20, 223, 48, 333, 55, 23, 366, 275, 57, 211, 417, 186, 201, 302, 183, 276, 44, 314, 17, 40, 209, 83, 13, 70, 316, 24, 360, 61, 217, 356, 191, 4, 5, 204, 203, 41, 280, 269, 363, 367, 64, 310, 71, 284, 323, 358, 18, 368, 267, 11, 279, 329, 74, 309, 306, 184, 285, 21, 218, 216, 262, 15, 86, 270, 182, 6, 277, 2, 376, 274, 187, 53, 38, 66, 273, 7, 31, 190, 272, 77, 296, 177, 58, 90, 188, 322, 96, 208, 89, 317, 198, 51, 67, 299, 52 - були зареєстровані позивачем 28 вересня 2022 року; №№79, 36, 305, 311, 224, 425, 353, 88, 221, 84, 197, 63, 361, 39, 68, 179, 288, 421, 56, 205, 9, 202, 319, 357, 419, 210, 72, 355, 65, 290, 227, 271, 196, 8, 301, 416, 324, 312, 362, 76, 45, 298, 427, 327, 364, 180, 206, 42, 213, 81, 35, 175, 231, 369, 334, 287, 292, 222, 281, 326, 181, 426, 212, 215, 422, 423, 263, 3, 295, 303, 265, 19, 283, 16, 330, 200, 95, 291, 313, 195, 75, 10, 199, 22, 418, 331, 354, 307, 93, 87, 300, 226, 82, 94, 49, 320, 54, 325, 332, 99, 359, 194, 176, 420, 297, 424, 43, 229, 321, 225, 14, 37, 97, 282, 266, 220, 12, 47, 69, 32, 264, 78, 85, 308, 415, 80, 315, 219, 328, 293, 50, 98, 286, 304, 268, 60, 46, 92, 318, 207, 91, 230, 62, 192, 214, 185, 228 - були зареєстровані позивачем 27 вересня 2022 року.
Водночас, оскільки податкові накладні складені у період з 01 лютого 2022 року по 31 травня 2022 року, то останнім днем реєстрації таких накладних було 15 липня 2022 року, а наслідком нездійснення реєстрації таких накладних до цієї дати є застосування до платника податку штрафних санкцій, які розраховуються, починаючи з 16 липня 2022 року.
Податкові накладні та/або розрахунки коригування до них складені з 01 червня 2022 року, а саме:
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в червні 2022 року №№ 117, 55, 28, 78, 163, 64, 104, 176, 172, 36, 72, 192, 191, 179, 171, 96, 121, 113, 89, 173, 45, 154, 198, 68, 1, 61, 82, 49, 140, 202, 170, 166, 178, 169, 143, 181, 108, 187, 186, 33, 168, 175, 155, 190, 177, 153, 52, 95, 81, 43, 103, 167, 101, 185, 127, 84, 122, 180, 86, 188, 193, 60, 189, 42, 102 - були зареєстровані позивачем 26 липня 2022 року; №№307, 134, 88, 75, 156, 158, 133, 79 - були зареєстровані позивачем 28 липня 2022 року; №№343, 107, 291, 76, 335, 415, 293, 294, 292, 114 - були зареєстровані позивачем 29 липня 2022 року; №№37, 162, 201, 164, 118, 69, 184, 183 - були зареєстровані позивачем 11 серпня 2022 року; №№70, 138, 8, 94, 56, 165, 80, 120, 132, 197, 57, 2, 6, 62, 126, 39, 200, 98, 23, 92, 125, 144, 66, 139, 3, 74, 305, 199, 159, 9, 182, 48, 111, 53, 47, 26, 27, 99, 14, 32, 5, 194, 34, 11, 21, 87, 304, 17, 46, 100. 90, 131, 63, 91, 112, 85, 123, 109, 93, 35, 10, 16, 65, 148, 44, 157, 12, 130, 38, 71, 54, 77, 59, 196, 147, 306, 128, 7, 142, 141, 31, 29, 129, 146, 116, 30, 115, 18, 24, 160, 67, 58, 83, 51, 15, 119, 110, 145, 20, 50, 25, 4, 149, 97, 195, 19, 13, 174, 22, 161, 73, 41, 40 - були зареєстровані позивачем 27 вересня 2022 року; №№238, 210, 226, 324, 256, 403, 337, 239, 357, 400, 389, 386, 336, 404, 350, 229, 317, 309, 298, 281, 366, 265, 249, 315, 301, 288, 227, 355, 225, 369, 379, 342, 328, 232, 242, 310, 260, 365, 264, 220, 219, 333, 213, 388, 322, 367, 396, 375, 228, 364, 277, 346, 406, 402, 374, 397, 319, 358, 284, 211, 312, 385, 411, 392, 377, 257, 285, 383, 289, 311, 393, 320, 212, 217, 341, 267, 283, 409, 252, 308, 394, 286, 325, 356, 391, 360, 378, 287, 380, 316, 330, 363, 262, 263, 236, 381, 244, 224, 302, 303, 246, 395, 413, 218, 259, 233, 362, 274, 332, 321, 354, 241, 345, 245, 348, 387, 373, 318, 243, 412, 376, 349, 300, 266, 353, 276, 368, 221, 254, 271, 251, 384, 414, 351, 234, 278, 280, 407, 297, 361, 230, 214, 261, 410, 282, 401, 344, 240, 370, 390, 408, 359, 231, 258, 338, 339, 372, 352, 222, 216, 223, 269, 399, 323, 329, 247, 237, 327, 273, 331, 250, 382, 347, 334, 299, 313, 295, 405, 296, 340, 398, 371, 255, 326, 314, 275 - були зареєстровані позивачем 16 лютого 2023 року; №№279, 215, 270, 253, 272, 268, 248, 235 - були зареєстровані позивачем 17 лютого 2023 року;
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в липні 2022 року №№ 166, 171, 167, 85, 193, 169, 82, 165, 161, 172, 83, 84, 170, 195, 164, 4, 168 - були зареєстровані позивачем 20 червня 2023 року; №№103, 58, 63, 77, 124, 183, 188, 59, 182, 192, 80, 126, 47, 62, 73, 110, 201, 79, 148, 200, 14, 12, 92, 21, 16, 118, 203, 132, 139, 91, 67, 113, 136, 211, 7, 72, 121, 150, 129, 87, 100, 94, 107, 162, 11, 31, 175, 202, 209, 49, 104, 20, 28, 38, 127, 157, 204, 24, 117, 173, 189, 34, 156, 17, 48, 37, 153, 176, 114, 158, 184, 5, 71, 123, 120, 65, 74, 152, 13, 116, 106, 111, 151, 185, 50, 186, 181, 93, 61, 45, 78, 145, 180, 177, 163, 27, 9, 15, 23, 149, 187, 190, 64, 130, 154, 159, 210, 52, 99, 81, 205, 88, 32, 35, 119, 41, 131, 29, 39, 141, 135, 90, 66, 105, 25, 69, 191, 178, 55, 8, 42, 43, 57, 208, 54, 128, 207, 101, 33, 142, 134, 155, 53, 122, 212, 46, 89, 76, 36, 140, 44, 18, 133, 160, 6, 97, 26, 102, 75, 174, 51, 68, 125, 199, 22, 109, 206, 96, 56, 108, 95, 115, 146, 138, 194, 70, 112, 179, 10, 60, 40, 86, 98, 30, 147, 19, 143, 144, 137 - були зареєстровані позивачем 14 серпня 2023 року; №№198, 197, 214, 213, 196 - були зареєстровані позивачем 29 серпня 2022 року;
- податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, які були складені в серпні 2022 року №№182, 199, 200, 198, 230, 201 - були зареєстровані позивачем 29 вересня 2022 року; №№ 43, 112, 72, 86, 105, 1, 41, 3, 8, 101, 15, 61, 142, 63, 147, 49, 75, 146, 151, 52, 24, 50, 35, 60, 90, 64, 103, 70, 109, 40, 21, 99, 18, 58, 88, 65, 47, 94, 68, 17, 54, 34, 7, 56, 11, 29, 36, 91, 115, 16, 55, 74, 44, 140, 149, 6, 59, 97, 107, 89, 104, 31, 111, 73, 150, 12, 106, 108, 42, 69, 19, 2, 45, 26, 48, 53, 71, 152, 32, 67, 100, 114, 9, 39, 95, 33, 27, 38, 23, 10, 4, 22, 5, 145, 37, 57, 20, 30, 113, 25, 28, 93, 141, 14, 92, 203, 110, 98, 87, 13, 46, 96, 51, 102, 66, 148, 153, 78 (зареєстрована - 18 жовтня 2022 року) - були зареєстровані позивачем 18 серпня 2023 року.
До податкових накладних, складених у період з 01 червня 2022 року по 31 серпня 2022 року застосуванню підлягали загальні правила як щодо строків їх реєстрації, так і умов притягнення до відповідальності за їх порушення, оскільки підстави для звільнення позивача від відповідальності відсутні. Оскільки строк реєстрації податкових накладних, складених у вищевказаних періодах, розпочався і закінчився до набрання чинності Законом № 2876-IX, підстави для поширення на спірні правовідносини п.п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України відсутні.
Щодо доводів апелянта про необхідність застосування п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, колегія суддів зазначає наступне.
Варто зауважити, що Верховний Суд вже вирішував зазначене питання, зокрема у постановах від 24 вересня 2024 року у справі № 520/24541/23, від 24 вересня 2024 року у справі №560/19985/23, від 24 вересня 2024 року у справі №560/9886/23.
Так Верховний Суд зазначив, що системний аналіз загальних норм (ст. 120-1 і 201 ПК України) і тимчасових (п.п. 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України) дає підстави для висновку, що станом на час виникнення спірних правовідносин ПК України, фактично, розділив розмір фінансової відповідальності за податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних на дві категорії в залежності від норми, якою такий строк був встановлений, а саме:
1) у випадку, якщо до конкретної податкової накладної застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений п. 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України;
2) у випадку, якщо до конкретної податкової накладної застосовним є строк її граничної реєстрації, встановлений п. 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, реєстрація податкової накладної поза таким строком утворює склад правопорушення, за яке передбачена відповідальність п. 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Отже, розмір штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних залежить від складу правопорушення, допущеного платником податків.
Це свідчить про відсутність колізії між загальними нормами (ст. 120-1 і 201 ПК України) і тимчасовими (п. 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України), оскільки відсутні підстави вважати, що одне і те саме питання станом на час виникнення спірних правовідносин врегульовувалося різними нормами права по-різному.
Аналогічна правова позиція підтримана Верховним Судом у постанові від 12 листопада 2025 року у справі №120/1783/24
Щодо податкової накладної складеної 01 серпня 2023 року №206, яка, то як вже зазначалося, граничний строк реєстрації вказаної податкової накладної визначався п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, а штрафні санкції застосовані в розмірі, встановленому п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Отже, розмір штрафних санкцій, визначений податковим повідомленням-рішенням, враховуючи висновок про відсутність підстав для повного звільнення позивача від відповідальності за допущене порушення, відповідає нормам чинного законодавства.
Крім іншого, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Варто" залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення.
Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя Н.М. Єгорова
Судді Є.О. Сорочко
Є.В. Чаку
Повне рішення складено "02" квітня 2026 року.