П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/40150/25
Перша інстанція: суддя Катаєва Е.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Єщенка О.В.,
Казанчук Г.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні ді,
У грудні 2025р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Херсонській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з 1.02.2023р. на підставі довідки №13/1/1690/1 від 7.10.2025р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення та обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов?язати відповідача провести з 1.02.2023р. перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , на підставі довідки №13/1/1690/1 від 7.10.2025р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262.
На виконання рішення суду по справі №420/24276/25 ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 1.01.2023р. за №13/1/1690/1 від 7.10.2025р..
У листопаді 2025р. представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із зверненням щодо надання інформації чи здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачу з 1.02.2023р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 1.01.2023р. №13/1/1690/1 від 7.10.2025р..
Листом від 11.11.2025р. відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2025р. у справі №420/24279/25, яке набрало законної сили 28.10.2025р., Головним управлінням у листопаді 2025 року проведено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань.
Вважаючи дії відповідача під час проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки протиправними, позивач звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не проведення з 1.02.2023р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 за довідкою від 7.10.2025р. №13/1/1690/1 про розмір грошового забезпечення станом на 1.01.2023р., наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 1.02.2023р. ОСОБА_1 на підставі довідки від 7.10.2025р. №13/1/1690/1 про розмір грошового забезпечення станом на 1.01.2023р., наданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Стягнуто з ГУ ПФУ в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 800грн..
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Херсонській області, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду - без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 частково, суд першої інстанції зазначив, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення за №13/1/1690/1 від 7.10.2025р., виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду від 25.09.2025р. у справі №420/24276/25.
При цьому, суд вказав, що не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки №13/1/1690/1 від 7.10.2025р., виходячи з відсоткового значення 90% сум грошового забезпечення, та без обмеження її максимального розміру, оскільки перерахунок пенсії позивачу на підставі такої довідки ще не здійснений, суд не вирішує будь-які питання на майбутнє.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років згідно з ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 4.12.2024р. по справі №420/30900/24 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 1.01.2023р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 9.04.1992р. №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 1.02.2023р. основного розміру пенсії.
На виконання зазначеного рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовлено відповідну довідку за №11/1/69/1 від 13.01.2025р..
Не погодившись із визначеними ІНФОРМАЦІЯ_1 складовими довідки про грошове забезпечення за №11/1/69/1 від 13.01.2025р., позивач звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2025р. по справі №420/24276/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити розрахунок додаткових видів грошового забезпечення та премії, зазначених у довідці №11/1/69/1 від 13.01.2025р. станом на 1.01.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у грошовому виразі відповідно до вимог положень Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого Постановою КМУ від 15.06.1994р. №414, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 7.06.2018р. №260, та оформити і надати до ГУ ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом 1.01.2023р., із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії у грошовому виразі відповідно до вимог Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 7.06.2018р. №260.
На виконання вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2025р. по справі №420/24276/25 ІНФОРМАЦІЯ_1 видав довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №13/1/1690 від 7.10.2025р..
У листопаді 2025р. представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із зверненням щодо здійсненого перерахунку на виконання рішення суду у справі №420/24276/25.
Листом від 11.11.2025р. ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2025р. у справі №420/24279/25, що набрало законної сили 28.10.2025р., Головним управлінням у листопаді 2025 року проведено перерахунок пенсії в межах покладених зобов'язань.
Разом з тим, позивач вважає, що відповідачем не проведено належний перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за №13/1/1690 від 7.10.2025р., у зв'язку із чим звернувся до суду з цим позовом.
Перевіряючи правомірність та законність дій пенсійного органу у спірних правовідносинах, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII.
Так, згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова Кабінету Міністрів України №704 набрала чинності з 1.03.2018р..
Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови №704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до Постанов КМУ, що додаються, зокрема, до Постанови №704, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися, отже, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж Постанови.
Таким чином, пункт 4 Постанови №704 після внесення до нього відповідних змін визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року».
У подальшому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020р. у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким, зокрема, у пункт 4 Постанови №704 внесені відповідні зміни.
Отже, з 29.01.2020р. відновлена дія пункту 4 Постанови №704 в первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).
Слід зазначити, що застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 2.08.2022р. у справі №440/6017/21 Верховний Суд дійшов наступних висновків:
«(1) з 1.01.2020р. положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.».
Крім того, в постановах від 22.09.2022р. у справі №500/2392/21, від 16.03.2023р. у справі №500/8486/21, від 18.04.2024р. у справі №500/8480/21, від 26.04.2024р. у справі №500/8780/21, Верховний Суд дійшов до висновку, що відмова ГУ ПФУ у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 1.01.2020р. відповідно до вимог статей 43 і 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. №2262-ХІІ, ст.9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-ХІІ, з урахуванням положень Постанови КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії із 1.02.2020р., є протиправною.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2025р. по справі №420/24276/25 ІНФОРМАЦІЯ_1 видав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №13/1/1690 від 7.10.2025р..
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що довідка №11/1/69/1 від 13.01.2025р. видана станом на 1.01.2023р., позивачем в судовому порядку не оскаржувалась та органом, що її видавав, не скасовувалась, тому вищезазначена довідка залишається чинною та обов'язковою для застосування органами Пенсійного фонду.
Відтак, у Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку на підставі довідки за №13/1/1690/1 від 7.10.2025р., виданої станом на 1.01.2023р., оскільки вказаний перерахунок здійснено на підставі чинної довідки виданої станом на 1.01.2023р. за №11/1/69/1 від 13.01.2025р..
Надаючи оцінку вказаному, судова колегія зауважує, що такі твердження апелянта не відповідають дійсним обставинам справи.
Як зазначалось вище, позивач оскаржував у судовому порядку складові довідки про розмір грошового забезпечення за №11/1/69/1 від 13.01.2025р..
Надалі ІНФОРМАЦІЯ_1 видав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №13/1/1690 від 7.10.2025р. станом на 1.01.2023р. із зазначенням відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії у грошовому виразі відповідно до вимог Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 7.06.2018р. №260, як було зобов'язано рішенням від 25.09.2025р. по справі №420/24276/25.
Щодо доводів відповідача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 не надано будь-яких відомостей про те, що попередня довідка є недійсною, то апеляційний суд зауважує, що у довідці за №13/1/1690 від 7.10.2025р. чітко вказано, що така довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 1.01.2023р., видана на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.09.2025р. по справі №420/24276/25.
За вказаних обставин, відсутня необхідність для визнання попередньо довідки недійсною, оскільки вона втратила чинність після видачі нової довідки.
Судова колегія враховує висновки Верховного Суду у постанові від 20.11.2018р. у справі №328/4303/16-а, відповідно до яких органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, з огляду на виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, та враховуючи те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 була складена оновлена довідка №13/1/1690 від 7.10.2025р., у відповідача, з урахуванням положень ст.ст.51, 63 Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, виникає обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача з 1.02.2023р. відповідно до вказаної вище довідки.
Отже, колегія суддів зазначає, що посилання пенсійного органу на відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, на підставі виданої уповноваженим органом оновленої довідки, є безпідставними.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
У доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
Отже, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалене з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2025р. залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: О.В. Єщенко
Г.П. Казанчук