Постанова від 01.04.2026 по справі 160/18549/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/18549/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2025, (суддя суду першої інстанції Савченко А.О.), прийняте в порядку спрощеного провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/18549/25 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

25.06.2025 ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Дніпропетровській області щодо не підготовки, не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області своєчасно у відповідності до вимог пенсійного законодавства України та не надання мені повідомлення про зміни у розмірі грошового забезпечення та оновленої довідки про розмір грошового забезпечення по посаді “Головний спеціаліст Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області» ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абзацу 2 пункту 3 частини II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (в редакції від 22.05.2021 року), з врахуванням положень п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017 року), абз. 1, 2, 4, 5 пункту 5 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року (саме в редакції від 01.01.2016 року), постанови КМУ від 22.12.1995 року № 1037, постанови КМУ від 15.06.1994 року №414 “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 01.01.2025 року №1 “Про основні напрямки бюджетної політики Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на 2025 рік», наказу Адміністрації Держспецзв'язку від 05.03.2022 року №20, п.1.1 витягу з наказу начальника Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області від 16.01.2025 року № 8 - ОС, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та всіх інших додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та премії, у середніх розмірах, які були фактично виплачені у січні 2025 року, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (тобто станом на 01.01.2025 року - 3028 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 7, 14, 15, 16 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 (в редакції від 30.08.2017 року), для проведення перерахунків розміру моєї пенсії з 01.02.2025 року з урахуванням судових рішень, які набрали законної сили, у справах № 160/15594/21, №160/11917/22, №160/15034/22, №160/8363/23, №160/14315/23, №160/24445/23, №160/25084/23, №160/4932/24.;

- зобов'язати Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Дніпропетровській області підготувати, оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у відповідності до вимог пенсійного законодавства України, а також видати мені повідомлення про зміни у розмірі грошового забезпечення та оновленої довідки про розмір грошового забезпечення по посаді “Головний спеціаліст Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області» ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», абзацу 2 пункту 3 частини II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 06.12.2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (в редакції від 22.05.2021 року), з врахуванням положень п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017 року), абз. 1, 2, 4, 5 пункту 5 постанови КМУ №45 від 13.02.2008 року (саме в редакції від 01.01.2016 року), постанови КМУ від 22.12.1995 року №1037, постанови КМУ від 15.06.1994 року №414 “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 01.01.2025 року №1 “Про основні напрямки бюджетної політики Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на 2025 рік», наказу Адміністрації Держспецзв'язку від 05.03.2022 року №20, п.1.1.витягу з наказу начальника Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області від 16.01.2025 року №8-ОС,із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та всіх інших додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та премії, у середніх розмірах, які були фактично виплачені у січні 2025 року, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (тобто станом на 01.01.2025 року - 3028 грн.), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 7, 14, 15, 16 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 (в редакції від 30.08.2017 року), для проведення перерахунків розміру моєї пенсії з 01.02.2025 року з урахуванням судових рішень, які набрали законної сили, у справах № 160/15594/21, №160/11917/22, №160/15034/22, №160/8363/23, №160/14315/23, №160/24445/23, №160/25084/23, №160/4932/24.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначила, що вона є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Позивачка зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025, проте відповідач в оформленні та видачі такої довідки відмовив.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 11.11.2025 відмовив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на необґрунтованість висновків суду першої інстанції просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована фактично доводами адміністративного позову. Також, позивач зазначає, що суд першої інстанції не врахував її доводів та клопотань, а також дійшов необґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, не врахувавши норми чинного законодавства та судову практику.

01.12.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. У відзиві відповідач наголошує, що підстави для видачі позивачеві довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 - відсутній.

11.12.2025 від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій вона просить не враховувати відзив відповідача під час розгляду справи, оскільки відповідач не навів належних обґрунтувань своєї позиції. Також, позивач наголошує, що відповідач не вказує у своєму відзиві про зміну розмірів грошового забезпечення осіб, на відповідній посаді, відтак відповідач приховує відповідну інформацію.

05.01.2026 від позивача надійшла заява про врахування правових позицій КАС ВС під час розгляду цієї справи.

15.02.2026 ОСОБА_2 подала до суду заяву про звернення Третього апеляційного адміністративного суду до Верховного Суду з пропозицією звернутись до Конституційного Суду з поданням про визнання неконституційним пункту 2 постанови КМУ від 12.05.2023 року № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України у відповідності до імперативних вимог та приписів ч. ч. 3, 4 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства.

Вирішуючи заяву позивача про звернення Третього апеляційного адміністративного суду до Верховного Суду з пропозицією звернутись до Конституційного Суду з поданням про визнання неконституційним пункту 2 постанови КМУ від 12.05.2023 року № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про Конституційний Суд України», конституційним поданням є подане до Суду письмове клопотання щодо: 1) визнання акта (його окремих положень) неконституційним; 2) офіційного тлумачення Конституції України.

Відповідно до Конституції України суб'єктами права на конституційне подання є: Президент України, щонайменше сорок п'ять народних депутатів України, Верховний Суд, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Верховна Рада Автономної Республіки Крим. (ч. 1 ст. 52 ЗУ «Про Конституційний Суд України»).

Відповідно до ст. 91 ЗУ «Про Конституційний Суд України», закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Постановою КМУ №481, зокрема п. 2, було внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), виклавши абзац перший в такій редакції:

“4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Водночас, п. 2 постанови КМУ №481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визнаний протиправним та нечинним в судовому порядку. Судове рішення набрало законної сили 18.06.2025.

Отже, врахоуючи той факт, що п. 2 постановм КМУ №481 вже визнаний нечинним в судовому порядку, а визнання нормативного акту неконституційним Конституційним Судом не має ретроспективної дії, тобто рішення про визнання НПА неконституційним не може розповсюдити свою дію на період часу з дня прийняття постанови КМУ до 18.06.2025, на думку колегії суддів, об'єктивних підстав для звернення до Верховного суду із пропозицією звернутись до Конституційного Суду України із поданням про неконтитуційність п. 2 постанови КМУ №481 не існує.

15.02.2026 від позивача надійшло клопотання про врахування правових позицій КАС ВС у пунктах 20 - 28 постанови від 17.12.2025 року Верховного Суду у справі № 240/17152/24, розділах ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ постанов від 16.04.2025 року у справі № 560/18034/23, від 10.02.2026 року у справі № 280/8079/24, які є аналогічними цій справі.

17.03.2026 ОСОБА_1 подала заяву про врахування правових позицій, викладених у постановах КАС ВС та у постановах Третього апеляційного адміністративного суду.

Також, позивач подавала заяву про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №520/5814/24.

23.02.2026 позивач подала клопотання про поновлення провадження у справі.

Розглянувши клопотання позивача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №520/5814/24, колегія суддів зазначає, що станом на час розгляду справи підстави для зупинення провадження відсутні, адже постанова Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду набрала законної сили 17.02.2026.

Відповідно не підлягає вирішенню і заява позивача про поновлення провадження у справі, адже провадження у справі не зупинялось.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково за наступних підстав.

Судом встановлено, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII.

27 січня 2025 року позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025р.

Відповідач листом від 26.02.2025р. №30-118/2025 повідомив позивачку про відсутність правових підстав для видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2025 р.

Позивачка, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про його грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2025 для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, звернулась до суду з цим позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що позивач не має права на отримання оновленої довідки станом на 01.01.2025 виходячи з проживткового мінімуму на відповідний рік.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та зазначає про таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Згідно із частинами першою та другою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704», пунктом 2 якої внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704, виклавши абзац перший в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Пунктом 3 Постанови № 481 установлено, що видатки, пов'язані з виконанням пункту 2 цієї постанови, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік для утримання відповідних державних органів.

Таким чином, з дня набрання чинності Постановою № 481 (20 травня 2023 року) Кабінет Міністрів України замість розрахункової величини «прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року» запровадив сталу розрахункову величину для посадового окладу та окладу за військове звання 1762,00 грн.

З огляду на визначені в частинні третій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами пункт 2 Постанови № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 Постанови № 704 в частині, що суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу, а саме закону про Державний бюджет України на відповідний рік не підлягає застосуванню як такий, що є протиправним і таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

Таким чином, пункт 4 Постанови № 704 підлягає застосуванню у спірних правовідносинах у первинній редакції, а саме в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - закону про Державний бюджет України на відповідний рік, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік), оскільки суд не вправі, вирішуючи спір, застосовувати дефектний нормативно-правовий акт безвідносно до того чи був він чинним чи ні на момент виникнення спірних відносин.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Станом на 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб визначений у статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» і становить 3028,00 грн.

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та похідне від цього зростання розмірів грошового забезпечення, розрахунковою величиною для якого є прожитковий мінімум, у позивача виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у 2025 році, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та право на перерахунок пенсії на її підставі.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 17 лютого 2026 року у справі №520/5814/24 виснував, що до правовідносин, пов'язаних із оформленням та направленням до органу Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом на 01 січня 2024 року відповідно до Постанови № 704, під час обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням має застосовуватися пункт 4 Постанови № 704 в первісній редакції, яка передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а не редакція, змінена Постановою № 481, якою визначено фіксовану розрахункову величину - 1 762,00 грн.

Згідно з імперативними вимогами статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», статті 6 Закону України «Про адміністративну процедуру» та статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Керуючись наведеним нормативно-правовим регулюванням, висновками Верховного Суду щодо аналогічних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправною відмови відповідача видати оновлену довідку та зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2025 року відповідно до вимог ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби/ та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розмірі посадового окладу, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення, розмір яких визначається із застосуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб урядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 1 лютого 2025 року.

Стосовно доводів позивача про те, що довідка про розмір її грошового забезпечення має бути видана з урахуванням положень постанови КМУ від 22.12.1995 року № 1037, постанови КМУ від 15.06.1994 року №414 “Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», наказу Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 01.01.2025 року №1 “Про основні напрямки бюджетної політики Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на 2025 рік», наказу Адміністрації Держспецзв'язку від 05.03.2022 року №20, п.1.1 витягу з наказу начальника Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області від 16.01.2025 року № 8 - ОС, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та всіх інших додаткових щомісячних видів грошового забезпечення та премії, у середніх розмірах, які були фактично виплачені у січні 2025 року, колегія суддів зазначає таке.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Порушення вимог закону рішенням, діями, чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями. Вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах, а тому встановлена судом відсутність порушеного права та неправильний спосіб захисту є підставою для прийняття рішення про відмову у позові.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 07.02.2019 року у справі №144/1883/15-а, від 01.07.2019 року у справі № 460/1019/16-а, від 08.11.2019 року у справі №157/1231/15-а, від 23.09.2020 року у справі №809/295/17, від 12.05.2021 року у справі №640/11938/20.

Колегія суддів коснтатує, що предметм спору в цій справі є право позивача на отримання (направлення до ПФУ) довідки про розмір грошвого забезпечення за відповідною посадою станом виходячи з розміру прожиктвого мінімуму станом на 01.01.2025 для проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.02.2025.

Саме відмова відповідача у видачі такої довідки і стала піставою для звернення ОСОБА_1 до суду з цим адміністративним позовом.

Однак, у вимогах адміністративного позову ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача видати довідку із врахуванням всіх видів грошового забезпечення із посиланням на відповідні нормативні акти та накази Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України якими встановлені доплати та премії.

Колегія суддів зазначає, що безумовно довідка, яку повинен видати відповідач має містити всі види грошового забезпечення (надбавки та премії) за відповідною посадою станом на 01.01.2025, водночас наразі право позивача в частині формування змісту довідки не порушене, відтак на думку колегії суддів, не підлягає судовому захисту шляхом детального визначення кожного нормативного акту, яким повинен керуватися відповідач при видачі такої довідки (визначенні розміру надбавок та премій), адже такі вимоги є передчасними.

Відтак, при задоволенні позовних вимог апеляційний суд не вирішує питання про застосування відповідачем нормативно- правових актів при визначенні розміру складових довідки (надбавок та премій), однак зазначає, що довідка повинна містити розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 січня 2025 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Стосовно вимог ОСОБА_1 зобов'язати відповідача надати їй повідомлення про збільшення розміру грошового забезпечення, колегія суддів зазначає, що чинне законодавство не визначає обов'язку Управління Держспецзв'язку надсилати пенсіонерам повідомлення про збільшення розміру грошового збезпечення.

Як видно з матеріалів справи, позивач зверталась до відповідача із заявами про надання публічної інформації та отримала на них відповіді, в тому числі копії нормативних актів, якими встановлені премії за посадою, яку обіймала позивач.

В адміністративному позові ОСОБА_1 не зазначає, на підставі якої норми Закону відповідач повинен був надати їй повідомлення про збільшення розміру грошового забезпечення, не вказує за яких саме обставин виникла протиправна на її думку бездіяльність в частині ненадання їй повідомлення про зібльшення грошового забезпечення.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

З урахуванням вищевикладеного колегія суддів вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 325 КАС України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2025 в адміністративній справі № 160/18549/25 - скасувати та ухвалити нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Дніпропетровській області щодо не підготовки, не оформлення і не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення по посаді “Головний спеціаліст Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області» ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017 року), щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017року № 704, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2025 року основного розміру її пенсії.

Зобов'язати Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Дніпропетровській області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення по посаді “Головний спеціаліст Управління Держспецзв'язку у Дніпропетровській області» ОСОБА_1 станом на 01.01.2025 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції від 30.08.2017 року), щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, із зазначенням відомостей про надбавку за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2025 року основного розміру її пенсії.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України у Дніпропетровській області сплачений судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 968.96 грн., за подання апеляційної скарги у розмірі 1453.44 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту ухвалення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай

суддя Н.І. Малиш