01 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 340/7411/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Кармазина Т.М.) в адміністративній справі №340/7411/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
30.10.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якій просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 26.09.2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилався на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує доплату до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - сума пенсії 19087,58 грн. Однак розмір пенсії з надбавками становить 17736,99 грн, оскільки наявне обмеження індексації з 01.03.2023 - 1109,68 грн. та обмеження індексації з 01.03.2025 - 468,67 грн. Позивач не погоджуючись із таким розрахунком пенсії звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації. За результатами розгляду поданого звернення, відповідач листом від 10.10.2025 року у перерахунку відмовив, зазначивши, що пенсію позивачу розраховано згідно чинного законодавства та відсутні підстави для проведення перерахунку. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України та вважає, що відповідачем незаконно зменшено з 01.03.2023 мінімальний розмір пенсії позивача на - 1109,68 грн та з 01.03.2025 - 468,67 грн.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року позов задоволено.
Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем не дотримано вимог Порядку № 22-1 щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсії. При цьому пенсійний орган зазначає, що надана відповідь на звернення позивача не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії, оскільки звернення розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян», а отже позовні вимоги є передчасними. Крім того, відповідач вказує, що перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 209 із застосуванням встановленого коефіцієнта індексації та з урахуванням обмеження розміру підвищення до 1500 грн, у зв'язку з чим пенсія нараховується та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства.
Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити у її задоволенні.
В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 24.12.2004 отримував пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок професійного захворювання, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач є учасником ліквідації ядерних аварій (Категорія 1), про що свідчить посвідчення Серія НОМЕР_1 видане 15.05.2019. (а.с.124зв.)
З 11.07.2011 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Станом на 11.07.2011 обчислення розміру пенсії позивача проводилося виходячи зі страхового стажу 50 років 02 місяців 07 днів, в тому числі робота по Списку № 1 (шахтарі) 16 років 02 місяці 02 дні. Коефіцієнт страхового стажу розрахований відповідно до ст. 25 Закону з урахуванням кратності 1,35 становив 0,67725. Заробітна плата взята за період з 01.02.1993 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.05.2011 і обчислена відповідно до ст. 40 Закону, становила 5248,91 грн (1982,63 грн х 2,64745, де 1982,63 грн- середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчислена як середній показник за 2010; 2,64745-індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
З 01.03.2025 розмір нарахованої позивачу пенсії складає 19315,34 грн, де: 12724,97 грн - основний розмір пенсії за віком (23859,47 грн х 0,53333); 661,08 грн - доплата за понаднормовий стаж за 28 років (2361,00 грн х 28 %); 5701,53 грн - доплата до пенсії в розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (23859,47 грн х 80 %); 227,76 грн - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа потерпілих від ЧАЕС відповідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України № 112; та мінус 1109,68 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023; мінус 468,67 грн - обмеження в індексації з 01.03.2025.
Як зазначав відповідач, оскільки розмір нарахованої пенсії збільшився на 1968,67 (19315,34 грн (нарахований розмір пенсії на 01.03.2025) - 17346,67 грн (нарахований розмір пенсії на 01.02.2024), тобто більше чим на 1500,00 грн, встановлено обмеження в індексації з 01.03.2025 в розмірі - 468,67 грн (1968,67 грн -1500,00 грн). До виплати загальний розмір пенсійної виплати з 01.03.2025 складає 17736,99 грн (16236,99 (пенсія за березень 2024 року) +1500,00 грн ( доплата по Постанові № 209). (а.с.9)
Адвокат в інтересах позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статті 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахуванням обмеження індексації. (а.с.7)
Листом від 10.10.2025 відповідач повідомив адвокату, що пенсія позивачу розрахована та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства. (а.с.8).
Не погодившись з такою відповіддю, вважаючи дії відповідача щодо здійснення розрахунку розміру пенсії меншому, ніж визначений ст.8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними, представник в інтересах позивача звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку про їх обґрунтованість.
Переглядаючи судове рішення, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно із статтею 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Сторонами не заперечується, що позивач, який відноситься до кола осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI), з 11.07.2011 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Так, відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків їх заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка визначає розмір пенсії за віком.
Аналіз норм статті 8 Закону № 345-VI та статті 28 Закону №1058-IV свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Колегія суддів враховує, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.
Отже, враховуючи положення статті 8 Закону № 345-VI, колегія суддів констатує, що позивач має право на пенсію за віком, яка має становити суму не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
В цій справі спірними є дії відповідача щодо обрахунку розміру пенсії позивача під час здійснення індексації його пенсії у 2025 році.
Так, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
На реалізацію положень статті 42 Закону № 1058-IV Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 20.02.2019 №124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Отже, в силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р.
Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, положення пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у справі №160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), у справі №400/4663/24 (постанова від 28.01.2025), у справі №160/6686/24 (постанова від 26.02.2025) та інших.
Варто зауважити, що Верховний Суд у складі Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 у справі №200/5836/24 не знайшов підстав для відступу від правового висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.
Повертаючись до обставин цієї справи, колегія суддів зазначає, що з метою забезпечення у 2023 - 2025 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема:
у 2023 році - 1,197 згідно із постановою № 168;
у 2024 році - 1,0796 згідно з постановою № 185;
у 2025 році - 1,115 згідно з постановою №209.
Таким чином, індексація пенсій у 2021 - 2025 роках повинна проводитись відповідно до постанови № 168, постанови № 185, постанови №209, Порядку № 124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 та 1,115, відповідно.
Разом з тим, зазначеними постановами (№ 168, № 185, № 209) запроваджено обмеження розміру підвищення пенсії за результатами індексації - не більше 1500 грн.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами, з 01.03.2023 пенсію позивача підвищено на 2609,68 грн, у зв'язку з чим відповідач застосував обмеження індексації в сумі 1109,68 грн (різниця між фактичним підвищенням і граничним розміром). Аналогічне обмеження враховано і під час перерахунку з 01.03.2024.
З 01.03.2025 розмір підвищення склав 1968,67 грн, у зв'язку з чим відповідачем застосовано обмеження індексації у сумі 468,67 грн.
Водночас, як зазначалося вище, відповідно до статті 8 Закону № 345-VI позивач має право на пенсію за віком у розмірі не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три прожиткові мінімуми для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з протокольним рішенням про перерахунок пенсії від 26.02.2025 середньомісячний заробіток позивача становить 23859,47 грн, а розмір пенсії за зазначеним Законом (80%) - 19087,58 грн. Водночас застосовані обмеження індексації (1109,68 грн та 468,67 грн) призвели до зменшення фактичного розміру пенсії до 17736,99 грн.
З урахуванням наведених норм законодавства та встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що застосування відповідачем обмежень індексації призвело до зменшення гарантованого мінімального розміру пенсії позивача, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а отже є протиправним, у зв'язку з чим належним способом захисту порушених прав останнього є зобов'язання пенсійного органу здійснити з 26.09.2025 перерахунок основного розміру пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Колегія суддів відхиляє доводи скаржника про те, що заява позивача у довільній формі не є належною підставою для розгляду питання про перерахунок пенсії, як необґрунтовані, оскільки така заява містить волевиявлення особи щодо реалізації права на перерахунок пенсії, а обов'язок належного оформлення та витребування необхідних документів покладається на орган Пенсійного фонду.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи зазначене, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та ухвалив рішення з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року в адміністративній справі №340/7411/25 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 01 квітня 2026 року.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак