Справа № 560/17509/25
іменем України
30 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 в якому просить: визнати протиправними дії та скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 "Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації на особливий період" в частині його призову на військову службу під час мобілізації та відправлення для проходження військової служби; визнати протиправними дії та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 №230 від 07.08.2025 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ; визнати протиправними дії та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 та зобов'язати звільнити з військової служби з подальшим виключенням його зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .
В обґрунтування позову посилається на те, що у квітні 2024 він на підставі пункту 6 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особа, засуджена за тяжкий злочин. У зв'язку з цим вважає, що на момент проведення мобілізаційних заходів він не підлягав призову на військову службу під час мобілізації. Незважаючи на це, його було мобілізовано, після чого безпідставно зараховано до списків особового складу військової частини та включено до всіх видів забезпечення. Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать вимогам законодавства.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у відзиві просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що під час мобілізації у позивача не було права на відстрочку, а за результатами проходження військово-лікарської комісії він визнаний придатним до військової служби.
Військова частина НОМЕР_1 та військова частина НОМЕР_2 у відзивах також просять відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що призов позивача на військову службу проведений на законних підставах, з урахуванням змін законодавства, внесених Законом України від 11.04.2024 №3633-IX.
У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів відповідачів.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Вироком Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.08.2011 у справі №1/2218/158/11 ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 307, ч. 2 ст. 309, ч. 3 ст. 311 Кримінального кодексу України, та на підставі статті 70 КК України за сукупністю злочинів йому остаточно призначено покарання у виді 3 років 1 місяця позбавлення волі з конфіскацією майна, що належить засудженому на праві власності.
22.04.2024 ОСОБА_1 був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як особа, засуджена за тяжкий злочин, про що у військовому квитку серії НОМЕР_3 від 04.05.2001 міститься відповідна відмітка (а. с. 16 - 17).
Відповідно до довідки №1/1616 від 02.03.2026, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 , 06.08.2025, позивача взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі абз. 5 п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання), що також підтверджується військово-обліковим документом (а. с. 16).
06.08.2025 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 проведений медичний огляд ОСОБА_1 , яким останнього визнано придатним до військової служби, про що складена довідка № 2025-0806-1233-2697-7.
У подальшому начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 виданий наказ №219 від 07.08.2025 про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період, до військової частини НОМЕР_1 . У вказаній військові частині позивач з 07.08.2025 по 10.10.2025 проходив відповідний курс навчання/підготовки.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.10.2025 за №298 ОСОБА_1 вибув для подальшого проходження служби до військової частини НОМЕР_2 . На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_2 №250 від 30.08.2025 ОСОБА_1 приступив до виконання службових обов'язків у військовій частині НОМЕР_2 .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) регулює відносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ). Згідно з ч. 5 ст. 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 затверджене Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - положення №154). Відповідно до п.1 вказаного Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Згідно з ч. 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період (пункт 3 Порядку №1487).
Пунктом 6 ч. 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції чинній з 12.11.2011 по 17.05.2024) було встановлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Пунктом 6 ч. 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції, чинній станом на 14.05.2024) було передбачено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX, який набрав чинності з 18.05.2024, редакція частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зазнала змін, внаслідок яких пункт 6 частини 6 було виключено.
За змістом частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у редакції, чинній з 18.05.2024) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
Згідно із пунктом 4 розділу «Загальні питання» Порядку №560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
Отже, з 18.05.2024 редакція ч. 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку, як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Більше того, з цього часу передбачена можливість призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особи, яку раніше було засуджено до позбавлення волі, за вчинення тяжкого злочину.
Відтак, у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» було звужене коло підстав для виключення з військового обліку. Метою таких змін є розширення кола осіб щодо яких діє військовий обов'язок, і які мають досвід проходження військової служби та можуть бути використані для доукомплектування Збройних Сил України, тобто збільшення мобілізаційного ресурсу держави. Внесені до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зміни поширюють свою дію на всю територію України і розповсюджується на осіб, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого /особливо тяжкого злочину.
Позивач у позові крім того не погоджується з висновками ВЛК, водночас, судом не встановлені належні і допустимі докази очевидної необ'єктивності або недостовірності висновків щодо придатності позивача до військової служби, які б прямо вбачались з наявних матеріалів справи.
В свою чергу, повноваження щодо аналізу та оцінки медичних документів з метою визначення стану здоров'я, наявності або відсутності певного діагнозу та придатності (непридатності) особи до військової служби за результатами медичного обстеження, покладені на військово-лікарську комісію, а не на суд.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не повинен надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідженні медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Отже, суд не має права вирішувати медичні питання, ставити під сумнів діагнози, або надавати власну оцінку стану здоров'я, оскільки не є медичною установою. Оскарження діагнозу або ступеня придатності до військової служби відбувається шляхом звернення до ВЛК вищого рівня (зокрема до Центральної військово-лікарської комісії) а не до суду.
З огляду на зазначене у сукупності, позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 219 від 07.08.2025 про призов на військову службу під час мобілізації задоволенню не підлягає.
Верховний Суд у постанові від 05.02.2025 у справі №160/2592/23 вказав на те, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулась, тому навіть визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу. З моменту призову на військову службу під час мобілізації та зарахування до списків особового складу військової частини особа набуває статусу військовослужбовця, а правовідносини щодо проходження військової служби регулюються спеціальним законодавством.
У разі наявності підстав для звільнення з військової служби позивач не позбавлений можливості реалізувати своє право у встановленому законодавством порядку, зокрема шляхом подання відповідного рапорту командуванню військової частини про звільнення з військової служби.
Водночас, оскільки в межах спірних правовідносин судом не встановлено належних доказів порушення відповідачем вимог закону щодо здійснення призову позивача, похідні вимоги про скасування наказів про зарахування до списків особового складу військових частин та зобов'язання звільнити з військової служби задоволенню також не підлягають. З огляду на зазначене, позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 березня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 ) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 ) Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_7 )
Головуючий суддя І.С. Козачок