Рішення від 01.04.2026 по справі 560/13472/25

Справа № 560/13472/25

РІШЕННЯ

іменем України

01 квітня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми "Ф" від 14.03.2025 №0013536-2413-2225-UA68040470000053519, №0013534-2413-2225-UA68040470000053519, №0013530-2413-2225-UA68040470000053519, №0013539-2413-2225-UA68040330000086970, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970, №0013527-2413-2225-UA68040330000086970.

В обґрунтування позову зазначає, що вказаними податковими повідомленнями-рішеннями від 14.03.2025 визначений розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, обчислений зі всієї житлової площі без урахування підпункту а підпункту 266.4.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України. Зазначає, що після одержання спірних податкових повідомлень-рішень звернулася до Головного управління ДПС у Хмельницькій області із заявою від 09 травня 2025 року щодо застосування пільги та проведення звірки даних з податку на нерухоме майно в порядку, передбаченому п.п.266.7.3 п.266.7 ст. 266 ПК України. До заяви було додано копії документів про право власності за адресами Хмельницька обл., м. Хмельницький, вулиця Місячна, 9 та АДРЕСА_1 . Листом №391/К/22-01-24-01-03-08 від 10.06.2025 відповідач повідомив, що нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за домоволодіння загальною площею 199,9 кв.м. (розмір частки 1/2), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 проводилось за ставками, які були затверджені рішенням сорок п'ятої сесії Розсошанської сільської ради від 03.07.2020 №1. Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області надіслано запит від 20.05.2025 №6875/5/22-01-24-13 Голові Розсошанської сільської територіальної громади щодо застосування для оподаткування рішення сорок п'ятої сесії Розсошанської сільської ради від 03.07.2020 №1, зокрема категорії будівель "будинки одноквартирні масової забудови". Станом на 10.06.2025 відповідь від Розсошанської сільської територіальної громади не надходила.

Вважає спірні рішення протиправними, просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління ДПС у Хмельницькій області на позовну заяву, у якому представник зазначає, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області здійснило нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за домоволодіння загальною площею 199,9 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 за ставками, які були затверджені рішенням сорок п'ятої сесії Розсошанської сільської ради №1 від 03.07.2020 року. Також, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області надіслано лист Голові Розсошанської сільської територіальної громади щодо застосування для оподаткування рішення сорок п'ятої сесії Розсошанської сільської ради №1 від 03.07.2020 року, зокрема категорії будівель "будинки одноквартирні масової забудови". Однак, станом на дату подання відзиву відповідь від Розсошанської сільської територіальної громади не отримано.

Головне управління ДПС у Хмельницькій області вважає правомірними зазначені податкові повідомлення-рішення. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від представника позивачки надійшла відповідь на відзив, у якій зазначає, що у податкових повідомленнях - рішеннях застосована ставка податку 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, який встановлений Хмельницькою міською радою. Вказує, що ГУ ДПС у Хмельницькій області безпідставно не врахувало правовстановлюючі документи на нерухоме майно, як то визначено підпунктом 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Від представника Головного управління ДПС у Хмельницькій області надійшло заперечення на відповідь на відзив, у якому вказує, що у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення - рішення. Попереднє податкове повідомлення - рішення вважається скасованим (відкликаним). Отже, податкові повідомлення - рішення прийняті на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним податковим законодавством України, із врахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому підстави для визнання їх неправомірними та скасування відсутні.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 у квітні 2025 року отримала податкові повідомлення-рішення від 14.03.2025 №0013536-2413-2225-UA68040470000053519, №0013534-2413-2225-UA68040470000053519, №0013530-2413-2225-UA68040470000053519, №0013539-2413-2225-UA68040330000086970, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970, №0013527-2413-2225-UA68040330000086970 про нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022-2024 роки на об'єкти нерухомості, що перебувають у власності позивачки: житловий будинок загальною площею 345,3 кв. м (розмір частки 1/2), розташований за адресою: АДРЕСА_2 , домоволодіння загальною площею 199,9 кв. м (розмір частки 1/2), розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . Зокрема:

податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на об'єкт нерухомості - житловий будинок загальною площею 345,3 кв. м (розмір частки 1/2), розташований за адресою: АДРЕСА_2 , визначений податковими повідомленнями-рішеннями від 14.03.2025 №0013536-2413-2225-UA68040470000053519 за 2024 рік в сумі 3431,02 грн, №0013534-2413-2225-UA68040470000053519 за 3023 рік в сумі 3237,73 грн, №0013530-2413-2225-UA68040470000053519 за 2022 рік в сумі 3141,08 грн;

податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на об'єкт нерухомості - домоволодіння загальною площею 199,9 кв. м (розмір частки 1/2), розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , визначений податковими повідомленнями-рішеннями від 14.03.2025 №0013539-2413-2225-UA68040330000086970 за 2024 рік в сумі 1986,28 грн, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970 за 2023 рік в сумі 1874,37 грн і №0013527-2413-2225-UA68040330000086970 за 2022 рік в сумі 1818,42 грн.

09.05.2025 позивачка подала відповідачу заяву про перегляд розміру податку, визначеного цими податковими повідомленнями - рішеннями з порушенням пункту 266.4.1 статті 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України) без урахування рішень Розсошанської ОТГ від 03.07.2020 року яке діяло у 2022 році, від 06.07.2022 і 14.07.2023 року, які діяли у 2023 - 2024 роках, про встановлення ставки податку на нерухомість для «Будинки одноквартирні масової забудови» на період з 2022 року по 2024 рік на рівні - 0,3 відсотки розміру мінімальної заробітної плати, та без врахуванням реальної площі житлового будинку, визначеної у техпаспорті. До заяви додала копії документів про право власності за адресами, АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 .

Листом від 10.06.2025 відповідач повідомив про надіслання запиту до Розсошанської ОТГ щодо прийнятих Розсошанською сільською радою рішень.

Вважаючи зазначену відповідь відмовою щодо перерахунку грошових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Порядок визначення платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб регулює підпункт 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України

За змістом підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України:

а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

в) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб

за належну їй частку.

Підпунктом 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України передбачено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Відповідно до підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.11.2021 зареєстроване право спільної часткової власності позивачки на житловий будинок загальною площею 345,3 кв. м (розмір частки 1/2), розташований за адресою: АДРЕСА_2 , набуте на підставі свідоцтва про право власності від 18.11.2021. Зазначене підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 12.08.2025).

Крім того, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.01.2006 зареєстроване право спільної часткової власності позивачки на домоволодіння - житловий будинок загальною площею 199,9 кв. м (розмір частки 1/2), розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , набуте на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом. Зазначене підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 12.08.2025).

Разом з тим, відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 26.07.2005 ВСІ №432638, зареєстрованого Ярмолинецьким БТІ 11.01.2006, що підтверджується відповідним Витягом про реєстрацію права власності, та технічного паспорту на будинок, загальна площа житлового будинку, що входить до складу домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , складає 62,6 кв.м.

Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії; у разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.

Відомості щодо загальної площі житлового будинку (199,9 кв.м.) у АДРЕСА_1 внесені до Державного реєстру на підставі свідоцтва про право на спадщину від 26.07.2005 ВСІ №432638, відповідно до якого загальна площа цього будинку - 62,6 кв.м.

Тому, у відповідності до частини 2 статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відомості шодо загальної площі будинку, що містяться у свідоцтві про право на спадщину від 26.07.2005 ВСІ №432638 - 62,6 кв.м., мають пріоритет над відповідними відомостями, внесеними до Державного реєстру на підставі зазначеного свідоцтва.

Свідоцтво про право на спадщину від 26.07.2005 ВСІ №432638 та технічний паспорт позивачка додала до заяви від 09.05.2024 про перерахунок податку на нерухоме майно, визначеного спірними податковими повідомленнями - рішеннями. Однак, відповідач безпідставно не врахував зазначені документи для визначення бази оподаткування податком на нерухоме майно.

Отже, з урахуванням приписів пункту а підпункту 266.1.2 пункту 266.1 та підпункту 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є 1/2 загальної площі житлового будинку в АДРЕСА_2 , який належить позивачці на праві спільної часткової власності (172,65 кв.м.) та 1/2 загальної площі домоволодіння - житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (31.3 кв.м.).

Згідно з пунктом б підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. м.

За змістом підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Суд встановив, що для обчислення суми податку з об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності позивачки ( житловий будинок загальною площею 345,3 кв. м (розмір частки 1/2), розташований за адресою: АДРЕСА_2 , домоволодіння загальною площею 62,6 кв. м (розмір частки 1/2), розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , у спірних податкових повідомленнях-рішеннях від 14.03.2025 №0013536-2413-2225-UA68040470000053519, №0013534-2413-2225-UA68040470000053519, №0013530-2413-2225-UA68040470000053519, №0013539-2413-2225-UA68040330000086970, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970, №0013527-2413-2225-UA68040330000086970 відповідач використав сумарну загальну площу таких об'єктів в розмірі 272,6 кв.м.

Разом з тим, фактична сумарна площа цих об'єктів, для цілей обчислення суми податку на нерухоме майно, складає 203,9 кв.м (сума 172,65 кв.м. і 31,3 кв.м.).

Для обчислення суми податку з вказаних об'єктів житлової нерухомості їх сумарна загальна площа, визначена в порядку підпункту б підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України, зменшується 120,0 кв м. відповідно до пункту б підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України.

Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Для нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на об'єкт нерухомості - домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (податкові повідомлення-рішення від 14.03.2025 №0013539-2413-2225-UA68040330000086970 за 2024 рік в сумі 1986,28 грн, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970 за 2023 рік в сумі 1874,37 грн і №0013527-2413-2225-UA68040330000086970 за 2022 рік в сумі 1818,42 грн) відповідач використав ставку 0,5 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, затверджену рішенням сорок п'ятої сесії Розсошанської сільської ради від 03.07.2020 № 1.

Разом з тим, відповідно до рішень Розсошанської сільської ради від 03.07.2020 року яке діяло у 2022 році, від 06 липня 2022 року і від 14.07.2023 року ставка податку на нерухомість для «Будинки одноквартирні масової забудови» на період з 2022 року по 2024 рік встановлювалась на рівні - 0,3 відсотки розміру мінімальної заробітної плати. Зазначене підтверджується інформацією на офіційному сайті ДПС України.

Відповідачем не спростований факт застосування для визначення розміру податку ставок податку на нерухомість для «Будинки одноквартирні масової забудови», які не передбачені рішеннями Розсошанської сільської ради.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність податкових повідомлень-рішень 14.03.2025 №0013536-2413-2225-UA68040470000053519, №0013534-2413-2225-UA68040470000053519, №0013530-2413-2225-UA68040470000053519, №0013539-2413-2225-UA68040330000086970, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970, №0013527-2413-2225-UA68040330000086970.

Тому позовні вимоги про скасування цих рішень слід задовольнити.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог сплачений позивачкою судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області форми "Ф" від 14.03.2025 №0013536-2413-2225-UA68040470000053519, №0013534-2413-2225-UA68040470000053519, №0013530-2413-2225-UA68040470000053519, №0013539-2413-2225-UA68040330000086970, №0013531-2413-2225-UA68040330000086970, №0013527-2413-2225-UA68040330000086970.

Стягнути на користь ОСОБА_1 5813,67 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - ВП 44070171)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук