Рішення від 31.03.2026 по справі 420/34445/25

Справа № 420/34445/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самосійних вимог щодо предмета спору - Управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси про визнання протиправним та скасування рішення від 15.05.2025 року № 56, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, за участі третьої особи, яка не заявляє самосійних вимог щодо предмета спору - Управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси , за результатом розгляду якого позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 15.05.2025 року № 56;

- зобов'язати Міську комісію з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення прийняти рішення про призначення грошової компенсації ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має право на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, як особа, якій встановлено інвалідність внаслідок війни 2 групи у зв'язку із перебуванням у списку громадян, що користуються правом позачергово забезпечення житлом. Відмову відповідача у призначенні позивачу компенсації з підстав не звернення ним із відповідною заявою до 01.06.2024 року позивач вважає протиправною, оскільки на квартирний облік його було взято ще в 2007 році, а в квітні 2025 року були внесені зміни в його обліково-квартирну справу і у місячний термін, визначений порядком, а саме: 06.05.2025 року, - позивач звернувся із заявою про нарахування та виплату йому компенсації за належні для отримання жилі приміщення.

Ухвалою суду від 29.10.2025 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника відповідача, Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, надійшов відзив на позов, згідно з яким, відповідач наголошує на тому, що до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання жилих приміщень ОСОБА_1 був включений тільки 30.04.2025 року, а тому не має права на отримання компенсації на підставі Порядку № 214.

Від представника відповідача, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, надійшов відзив на позов, згідно з яким, департамент є неналежним відповідачем у справі щодо скасування рішення Міської комісії з розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 15.05.2025 №56 (далі - Міська комісія), оскільки не є уповноваженим органом з розгляду заяв осіб на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, та не приймає жодних владно-управлінських рішень щодо таких осіб. Натомість, таким органом є саме Міська комісія, яка приймала оскаржуване рішення.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.03.2021 № 384 приймав участь у бойових діях в Афганістані у складі в/в пп НОМЕР_1 з 08.08.1986 по 18.10.1986.

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 09.06.2021 серія 12 AAB № 508322 ОСОБА_1 встановлено інвалідність ІІ групи, захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, строком дії до 01.07.2024.

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 05.06.2024 серія 12 ААГ № 886965 ОСОБА_1 подовжено інвалідність II групи, захворювання, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, строком дії безстроково.

14.06.2021 управлінням соціального захисту населення в Суворовському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради ОСОБА_1 видано посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни II групи серії НОМЕР_2 , строком дії до 01.07.2024.

13.06.2024 управлінням соціального захисту населення в Пересипському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради ОСОБА_1 видано посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни II групи серії НОМЕР_3 , строком дії безстроково.

Згідно з довідкою Пересипської районної адміністрації ОМР від 05.05.2025 року № 40, ОСОБА_1 з 03.12.2007 року взятий на квартирний облік за місцем проживання складом сім'ї одна особа по загальній групі та з 30.04.2025 року , як особа з інвалідністю внаслідок 2 групи серед інвалідів війни, по пільговій позачерговій групі.

06.05.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення із заявою про призначення та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, відповідно до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей, затвердженого постановою КМУ № 214 від 28.03.2018 року, як особі з інвалідністю ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконання обов'язків військової служби в країнах, де велись бойові дій (посвідчення серії НОМЕР_3 ).

Згідно з рішенням Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 15.05.2025 року № 56, позивачу відмовлено у призначенні грошової компенсації на підставі пп. 4 п. 14 Порядку, оскільки ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку у позачерговій групі лише з 30.04.2025 року.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 за № 3551-XII (далі Закон № 3551).

Відповідно до пункту 18 частини 1 статті 13 Закону №3551 особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 214 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей» від 28.03.2018 затверджено Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей (далі - Порядок № 214).

Пунктом 1 Порядку № 214 передбачено, що цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) сім'ям учасників бойових дій на території інших держав, визначених в абзаці першому пункту 1 статті 10 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, особам з числа учасників бойових дій на території інших держав, яким до 1 червня 2024 р. встановлено I-II групу інвалідності, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних із перебуванням у цих державах, визначеним пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - одержувачі грошової компенсації), які потребують поліпшення житлових умов і до 1 червня 2024 р. включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства за категоріями, встановленими у пунктах 2 і 3 цього Порядку (далі - квартирний облік), та звернулися за призначенням грошової компенсації у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Згідно пункту 3 Порядку №214 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з числа учасників бойових дій на території інших держав, яким до 1 червня 2024 р. встановлено I-II групу інвалідності, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних із перебуванням у цих державах, визначені пунктом 7 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, і яких до 1 червня 2024 р. взято на квартирний облік (далі - особи з інвалідністю) та які звернулися за її призначенням у місячний строк після взяття на квартирний облік.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 214 за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюється комісія щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

Згідно пункту 6 Порядку № 214 до повноважень комісії належить, зокрема:

перевірка наявності в одержувача грошової компенсації статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, встановленого відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону (далі - статус члена сім'ї загиблого), та статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, встановленого відповідно до пункту 7 частини другої статті 7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі - статус особи з інвалідністю внаслідок війни);

визначення категорії особи як члена сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла;

перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю;

перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особи з інвалідністю та членів її сім'ї;

перевірка факту спільного чи окремого проживання членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію;

проведення перевірки наявності майнових прав на об'єкти незавершеного житлового будівництва чи права власності на житлове приміщення членів сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також усіх членів сім'ї, на яких розраховується грошова компенсація, що розташовані в населених пунктах на підконтрольній Україні території (крім житлового приміщення, яке зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, зокрема з моменту введення воєнного стану, що підтверджується актом обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (далі - акт комісійного обстеження), та/або відомості щодо якого внесені до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна), на умовах, визначених абзацами дванадцятим - чотирнадцятим пункту 14 цього Порядку), або відчуження такого майна протягом п'яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації.

Перевірка інформації про наявність/відсутність права власності на житлове приміщення проводиться на підставі інформації (відомостей) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації, а також відомостей, поданих в заяві про призначення грошової компенсації;

перевірка факту надання раніше одержувачу грошової компенсації або членам його сім'ї житла чи виплати грошової компенсації за рахунок бюджетних та благодійних коштів, залучених коштів суб'єктів господарювання, інших джерел, не заборонених законодавством, як члену сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, або як особі з інвалідністю;

прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації;

визначення розміру грошової компенсації;

проведення перевірки перебування одержувача грошової компенсації, який після введення воєнного стану перемістився з території, яка включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - територія, на якій ведуться бойові дії), на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі - база даних);

прийняття рішення про виплату грошової компенсації, яку було призначено і не виплачено на території, на якій ведуться бойові дії, одержувачу грошової компенсації, який перемістився з такої території, за місцем перебування на обліку в базі даних;

проведення перевірки наявності/відсутності обвинувального вироку суду у зв'язку із вчиненням одержувачем грошової компенсації, членами сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація (крім неповнолітніх дітей), злочину проти України або вручення одержувачу грошової компенсації повідомлення про підозру у вчиненні злочину проти України, що підтверджується довідкою про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, відомостями з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Пунктом 14 Порядку № 214 передбачено, що комісія відмовляє заявникові в призначенні грошової компенсації з таких підстав, зокрема:

4) заявник не перебуває на квартирному обліку або його взято на квартирний облік після 1 червня 2024 р.

Як встановив суд, Згідно з довідкою Пересипської районної адміністрації ОМР від 05.05.2025 року № 40, ОСОБА_1 з 03.12.2007 року взятий на квартирний облік за місцем проживання складом сім'ї одна особа по загальній групі та з 30.04.2025 року , як особа з інвалідністю внаслідок 2 групи серед інвалідів війни, по пільговій позачерговій групі.

При цьому, пункт 1 Постанови КМУ № 214, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, чітко визначає, що він розповсюджується виключно на осіб, які до 1 червня 2024 р. включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, тому і пп. 4 пункту 14 Поярдку № 214 слід трактувати з урахуванням приписів пункту 1 Поярдку № 214, а саме, що особі має бути відмовлено у призначенні грошової компенсації, якщо станом на 1 червня 2024 р. вона не перебуває на позачерговому (першочерговому) квартирному обліку.

Оскільки позивача взято на пільговий позачерговий квартирний облік, як особу з інвалідністю внаслідок 2 групи серед інвалідів війни. З 30.04.2025 року, то він не має права на отримання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав, а також членів їх сімей та відповідно рішення міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення від 15.05.2025 року № 56 є правомірним.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином,суд робить висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 205, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Міської комісії з розгляду заяв та документів членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України або брали участь у бойових діях на території інших держав, про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (пл.. Думська, 1, м. Одеса, 65026), Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65022, код ЄДРПОУ 36290160), за участі третьої особи, яка не заявляє самосійних вимог щодо предмета спору - Управління соціального захисту населення в Пересипському районі м. Одеси (пр-кт. Князя Володимира Великого, 120А, м. Одеса, 65111, код ЄДРПОУ 36290160) про визнання протиправним та скасування рішення від 15.05.2025 року № 56, зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Згідно з ч. 1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений та підписаний судом 31.03.2026 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.