Справа № 420/41421/25
31 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправним Рішення № 13743 від 26.11.2-25 р. Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у виплаті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошової допомоги у розмірі тримісячної пенсії на поховання її батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошову допомогу у розмірі тримісячної пенсії на поховання її батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балтського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна зарахувавши їх на банківські реквізити.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12 вересня 2025 р. Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видано Свідоцтво серії НОМЕР_3 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балтського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна, відповідний актовий запис № 652. Поховання ОСОБА_2 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна здійснювали родичі за кошти ОСОБА_2 . На думку позивача, відповідно до вимог ст. 53 ЗУ від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 61 ЗУ від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як рідна дочка, має право на допомогу на поховання. 06.09.2025 р. представник позивача звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, якою просив, серед іншого, виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , допомогу на поховання її батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна. 21 листопада 2025 р. представник позивача звернувся із Заявою до сервісного центру Пенсійного фонду України в м. Подільськ Головного управління ПФУ в Одеській області про виплату допомоги на поховання її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та надав відповідні документи. 06 грудня 2025 р. позивач отримав Лист Головного управління ПФУ в Одеській області за №1500-0405-8/193284 від 27.11.2025 р. до якого було додано Рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера за № НОМЕР_4 від 26.11.2- 25 р., у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до ст. 53 Закону № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на день смерті. Згідно з п. 5.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) (далі - Порядок № 22-1) особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання , свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера. З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату допомоги на поховання за умови надання вищезазначених документів чинного законодавства, в іншому випадку- згідно рішення суду. Позивач через представника за довіреністю звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою щодо виплати допомоги на поховання відповідно до ст. 53 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), та ст.61 ЗУ від 09.04.1992 №2262 - XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за померлого ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (актовий запис від 12.09.2025 № 652). Відповідно до статті 61 Закону № 2262 в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб Згідно з пунктом 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 № 3-1 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1 заява про виплату допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до органу, що призначає пенсію. Отже, для вирішення питання щодо виплати допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, та надати відповідні документи: заяву про виплату допомоги на поховання, свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідка про смерть пенсіонера, документи органу місцевого самоврядування (ритуальної служби) про те, що поховання пенсіонера не здійснювалось за рахунок держави та номер банківського рахунку, який відповідає стандартам (IBAN) в Україні.
Також від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач підтримав свої позовні вимоги.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення проти позову, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКІП НОМЕР_2 , громадянин України помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, АР Крим, Україна, яка визнана Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ухваленим 15 квітня 2014 року, який визначає територію Кримського півострова, включаючи місто Севастополь, як тимчасово окуповану територію України.
Рішенням Подільського міськрайонного суду Одеської області по справі № 505/2192/25 від 04 липня 2025 р. заяву ОСОБА_1 задоволено. Встановлено факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балтського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна.
02 вересня 2025 р. Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видано Свідоцтво серії НОМЕР_3 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балтського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна, відповідний актовий запис № 652.
21 листопада 2025 р., представник позивача звернувся із Заявою до сервісного центру Пенсійного фонду України (ПФУ) в м. Подільськ Головного управління ПФУ в Одеській області про виплату допомоги на поховання її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та надав відповідні документи.
06 грудня 2025 р. Рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області від 26.11.2025 за № 13743 відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера, в якому зазначено «відповідно до ст. 61 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї, або особі, яка здійснила його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Допомога на поховання не виплачується, якщо поховання пенсіонера здійснено за рахунок держави. Для виплати допомоги на поховання відповідно до ст. 61 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», подаються: заява, копія свідоцтво про смерть, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (оригінал), копія паспорта та довідка ритуальної служби, органів місцевого самоврядування (селищної, сільської ради, з якого виконавцем волевиявлення або особою, яка зобов'язалася поховати померлого, укладено договір-замовлення на організацію та проведення поховання. При розгляді документів, долучених до заяви та визначені права на виплату допомоги на поховання встановлено, що в наданих документах відсутній витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (оригінал) та відсутня довідка ритуальної служби, органів місцевого самоврядування /селищної, сільської ради, тощо, з якою виконавцем волевиявлення або особою, яка здійснила поховання померлого, укладено договір-замовлення на організацію та проведення поховання ОСОБА_2 , тому для виплати допомоги на поховання правових підстав немає.
Не погоджуючись з рішенням ГУ ПФУ в Одеській області позивач звернулася в суд з даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Згідно з п. 5.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) (далі - Порядок № 22-1) особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання , свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера.
З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату допомоги на поховання за умови надання вищезазначених документів чинного законодавства, в іншому випадку- згідно рішення суду.
Відповідно до статті 61 Закону № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується допомога на поховання в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Згідно з статтею 11 Закону України «Про поховання та похоронну службу» від 10.07.2003 № 1102, поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлого поховання померлого здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов'язалася поховати померлого.
Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються: лікарське свідоцтво про смерть - закладом охорони здоров'я; свідоцтво про смерть та довідка про смерть - відділом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України.
Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов'язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.
Статтею 12 вказаного Закону визначено, що особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб'єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.
Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом.
Виконавець може надавати ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг. Цей перелік затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про поховання та похоронну службу» виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, надається допомога на поховання.
Розмір допомоги на поховання та порядок її надання виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, встановлює Кабінет Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Розмір допомоги на поховання не може бути меншим за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Статтею 16 Закону України «Про поховання та похоронну службу» визначено, що поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.
Кожне поховання та перепоховання померлих реєструється спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (стаття 27 цього Закону).
Отже з аналізу наведених норм випливає, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі трьох місячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. Тобто, виплата вказаної допомоги пов'язується з фактом поховання.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКІП НОМЕР_2 , громадянин України помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, АР Крим, Україна, яка визнана Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ухваленим 15 квітня 2014 року, який визначає територію Кримського півострова, включаючи місто Севастополь, як тимчасово окуповану територію України.
Рішенням Подільського міськрайонного суду Одеської області по справі № 505/2192/25 від 04 липня 2025 р. заяву ОСОБА_1 задоволено. Встановлено факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна.
02 вересня 2025 р. Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видано Свідоцтво серії НОМЕР_3 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце народження село Ухожани, Балтського району Одеської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Плодове, Білогірського району, Автономної республіки Крим, Україна, відповідний актовий запис № 652.
Будь-яких доказів про те, що ОСОБА_1 здійснила поховання ОСОБА_2 , до матеріалів справи не надано, а відтак відсутні підстави для виплати позивачу допомоги на поховання.
Відтак суд вважає, що Рішення № 13743 від 26.11.2-25 р. ГУ ПФУ у Одеській області про відмову у виплаті ОСОБА_1 допомоги на поховання є правомірним.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Беручи до уваги інтенсивність роботи та об'єктивні умови її здійснення, зокрема перебої електропостачання і тривалість повітряних тривог, текст рішення складено та підписано суддею 31.03.2026 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.К. Василяка
.