Рішення від 02.04.2026 по справі 380/24010/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 рокусправа № 380/24010/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

встановив :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:

???-визнати протиправними дії Бориславської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634;

-зобов'язати Бориславську міську раду оформити і видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати за посадою працюючого голови міського голови для призначення пенсії державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, за встановленою формою згідно з Додатками №4,6 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 в період з 31.03.1990 по 16.04.2002 та з 12.11.2015 по 08.12.2020 працював головою Ясиниці-Сільнянської сільської ради та в період з 05.01.2021 по 30.09.2022 працював старостою с. Ясиниця-Сільнянська. З огляду на право виходу на пенсію державного службовця, передбачене статтею 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII та Порядком, затвердженим Постановою №622, позивач вважає, що має право на довідку про заробітну плату за прирівняною посадою голови міського голови. У зв'язку з цим 11.08.2025 та 10.10.2025 позивач звертався до відповідача із заявами про видачу відповідної довідки. Листами від 19.09.2025 та 12.11.2025 Бориславська міська рада відмовила у видачі довідок. Вважаючи такі дії щодо відмови у видачі довідок протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 15.12.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити. В обґрунтування цієї позиції вказав, що станом на 01.05.2016 необхідно мати не менше як 20 років стажу державної служби, тоді як у позивача станом на цю дату стаж державної служби становить 18 років 10 місяців 06 днів. Оскільки позивач станом на 01.05.2016 не має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, у відповідача відсутні підстави для видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 13.11.1979 позивач працював з 31.03.1990 по 16.04.2002 на посаді голови Ясиниця-Сільнянської сільської ради, з 12.11.2015 по 08.12.2020 на посаді голови Ясениця-Сільнянської сілької ради, з 05.01.2021 по 30.09.2022 на посаді старости у селі Ясениця-Сільна (достроково припинено повноваження старости села Ясениця-Сільна на підставі підпункту 6-1 пункту 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», п.1 ст.36 КЗпП України).

Відповідно до пунктів 1, 2 рішення від 22.12.2020 №18 “Про початок реорганізації Попелівської, Ясенице-Сільнянської, Урізької сільських рад Дрогобицького району Львівської області шляхом приєднання до Бориславської міської ради Львівської області» почати процедуру реорганізації Попелівської сільської ради Дрогобицькогорайону Львівської області, Ясенице-Сільнянської сільської ради Дрогобицького району Львівської області, Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської областішляхом приєднання до Бориславської міської ради; Бориславська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Попелівської сільської ради Дрогобицькогорайону Львівської області, Ясенице-Сільнянської сільської ради Дрогобицького району Львівської області, Урізької сільської ради Дрогобицького району Львівської області.

11.08.2025 позивач звернувся до Бориславської міської ради із заявою, в якій просив видати довідки :

-довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який працював та звільнився до 01 січня 2024 року (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

-довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала в державних органах.

Листом від 19.09.2025 №ІІ-346 Бориславська міська рада повідомила, що відсутні підстави для видачі довідок, оскільки станом на 30.09.2022 стаж служби в органах місцевого самоврядування становив 18 років 10 місяців 06 днів.

10.10.2025 позивач звернувся із повторною заявою до Бориславської міської ради щодо видачі довідок:

-довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років);

-довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років станом на 01 травня 2016 року, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посаді державного службовця).

Листом від 12.11.2025 №П-418 Бориславська міська рада повідомила, що видача довідок про зарплату не можлива, оскільки у документах архівного фонду Ясенице-Сільнянської сільської ради народних депутатів та її виконавчого комітету села Ясениця-Сільна Дрогобицького району Львівської області, переданих Ясенице-Сільнянською сільською радою Бориславській міській раді, особова справа відсутня.

Позивач не погодився з такими діями відповідача, звернувся до суду за захистом своїх прав.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Пенсійне забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року регулювалося Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу» (далі - Закон №3723).

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу».

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 визнано таким, що втратив чинність, Закон України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом України займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 11 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених вказаним Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Пункт 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 визначає, що для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723 передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Так, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 вказаного Закону України і Прикінцевих та перехідних положень Закону №889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723 вік і страховий стаж.

Аналогічні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 676/4235/17.

Сторонами у справі визнається та обставина, що позивач станом на 01 травня 2016 року був посадовою особою органу місцевого самоврядування, а стаж його роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, станом на вказану дату становив 12 років 06 місяців 07 днів.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України від 07 червня 2001 року № 2493-III “Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон №2493).

Служба в органах місцевого самоврядування це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом (стаття 1 Закону №2493).

Посадовою особою місцевого самоврядування в розумінні статті 2 Закону №2493 є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 14 Закону №2493 встановлено класифікацію посад в органах місцевого самоврядування (сім категорій).

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493 дія Закону №3723 поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Статтею 46 Закону №889 визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом №2493.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №229 (далі - Порядок № 229), стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень цього Закону.

За змістом пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Стаж державної служби до 01 травня 2016 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 (далі - Порядок № 283), та додатка до нього.

Відповідно до абзацу дванадцятого пункту 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 1 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Пунктом 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2493 дію Закону України “Про державну службу» поширено на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Згідно із пунктом 4 Порядку №229 до стажу державної служби зараховується, зокрема час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 46 Закону №889 до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування».

Отже, наведеними нормами законодавства передбачено віднесення до стажу державної служби часу перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, які визначені Законом № 2493.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 26 червня 2018 року у справі № 735/939/17 та від 19 березня 2019 року у справі № 357/1457/17.

Крім того, Верховний Суд в постанові від 10.05.2018 у справі№351/1792/17 зазначив, що після набрання чинності Законом України “Про державну службу» №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону України “Про державну службу» №889-VIII та пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування» зараховується до стажу державної служби.

З огляду на вказане суд висновує, що оскільки станом на 01 травня 2016 року стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, становив 12 років 06 місяців 07 днів, що не заперечується відповідачем, та станом на вказану дату він займав посаду, яка відповідно до статті 46 Закону №889 та пункту 4 Порядку №229 зараховується до стажу державної служби, то відповідач безпідставно відмовив позивачу у видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, покликаючись на відсутність у позивачка необхідного стажу державної служби.

Отже, таку відмову відповідача належить визнати протиправною, а позовну вимогу у відповідній частині - задовольнити.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача видати йому довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця суд зазначає таке.

Для звернення до органу Пенсійного фонду України про призначення пенсії державного службовця на підставі пунктів 2, 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 та статті 37 Закону №3723 особа повинна попередньо отримати довідки про складові заробітної плати для обчислення розміру її пенсії.

Частиною восьмою статті 37 Закону №3723 передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року №823).

Відповідно до пункту 4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Згідно з пунктом 4-2 Порядку №622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. №57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. №661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

За змістом пункту 5 Порядку № 622 довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1 - 6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Отже за змістом вказаних приписів для призначення пенсії державного службовця видаються довідки, форми яких визначені додатками №№ 1 - 6 до Порядку № 622, залежно від того, чи проведено класифікацію посад державних службовців.

Зокрема:

додатком 4 до Порядку №622 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

додатком 5 до Порядку №622 затверджено форму довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд).

додатком 6 до Порядку №622 затверджено форму довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

Як видно зі змісту позовних вимог позивач просить суд зобов'язати відповідача видати йому довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за конкретними формами, а саме затвердженими додатками №№ 4 - 6 до Порядку №622.

Утім суд відзначає, що спірним у цій справі є саме право позивача на отримання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, а не питання конкретних форм таких, визначених, зокрема додатками №№ 4 - 6 до Порядку № 622.

Це пояснюється тим, що відповідач взагалі заперечує право позивача на отримання відповідних довідок, стверджуючи про відсутність у нього такого права.

Тож вимога позивача щодо зобов'язання відповідача видати йому довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за конкретними формами, визначеними додатками №№ 4 - 6 до Порядку № 622, є наразі передчасною, оскільки саме в цій частині права позивача не були порушені відповідачем, що вказує про відсутність підстав для її задоволення.

Водночас саме відповідач (правонаступник Ясенице-Сільнянської сільської ради) у спірній правовій ситуації є органом, уповноваженим відповідно до Порядку №622 на видачу довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, тож саме йому достеменно відомі конкретні форми таких, які, зокрема з урахуванням факту проведення/непроведення класифікації посад державних службовців у відповідному органі, з якого звільнився позивач, належить йому видати.

Беручи до уваги викладене, суд уважає, що належить зобов'язати Бориславську міську раду Львівської області видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за прирівняною посадою, яку він займав за останнім місцем роботи, відповідно до вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року №823).

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір», відтак підстав для розподілу судового збору немає.

Керуючись ст. ст. 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд -

ухвалив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Бориславської міської ради Львівської області у видачі ОСОБА_1 довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, оформлену листом від 19 вересня 2025 року №П-346.

Зобов'язати Бориславську міську раду Львівської області видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за прирівняною посадою, яку вона займала за останнім місцем роботи, відповідно до вимог Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 823).

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна