01 квітня 2026 рокусправа № 380/21010/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» (вул. Зубрівська, буд. 32, кв. 53, м. Львів, код ЄДРПОУ 39456938) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська 35, м. Львів, ЄДРПОУ 43968090) про визнання протиправним та скасування рішення,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» до Головного управління ДПС у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №31828/13-01-07-10 від 10 липня 2025 року, винесене Головним управлінням Державної податкової служби у Львівській області щодо Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» ЄДРПОУ: 39456938.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19.06.2025 року Головним управлінням ДПС України у Львівській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» з питань дотримання вимог валютного законодавства по імпортних зовнішньоекономічних контрактах від 08.03.2022 №2022504RE (дата здійснення авансового платежу 14.03.2022), від 22.03.2022 №002/5-22_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022), від 17.04.2022 №FPF/57/2022 (дата здійснення авансового платежу 18.04.2022), від 29.04.2022 №100 (дата здійснення авансового платежу 05.05.2022), від 29.08.2022 №14/8/2022WAL (дата здійснення авансового платежу 02.09.2022) та від 28.11.2022 №24V7 (дата здійснення авансового платежу 07.12.2022).
За результатами перевірки складено акт перевірки №27784/13-01-07 10/39456938 та винесено податкове повідомлення рішення №31828/13-01-07-10 від 10.07.2025, яким до позивача застосовано штрафні санкції у вигляді пені за порушення граничних строків розрахунків за інвойсом від 22.03.2022 №002/5-22_VO.3, укладеним з нерезидентом Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), загальний розмір пені становить 2 750 690,09 (два мільйони сімсот п'ятдесят тисяч шістсот дев'яносто) гривень 09 копійок
Вказує, що на думку ГУ ДПС у Львівській області наявне порушення вимог ч. 3 ст. 13 Закону №2473-Vlll, з врахуванням вимог п. 142 Постанови НБУ №18, товар по імпорту (бронежилети та шоломи) за інвойсом від 22.03.2022 №002/5-22_VO.3, укладеним з нерезидентом Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), станом на 12.06.2025 на територію України не надійшов. Кількість днів прострочення - 840. Станом на 12.06.2025 року обліковується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 75 220,00дол. США з граничним строком надходження товару - 11.10.2022 року. Зазначено факт ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.11.2022, яка надається згідно з Постановою НБУ №7.
Вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки в результаті непередбачуваних обставин, які виникли поза межами волі сторін, виникло порушенням граничних строків розрахунків за операціями з імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 7, від 22.03.2022 року №002/5-22_V0.3. На думку позивача, він був позбавлений фактичної можливості виконати зобов'язання у визначений строк та спосіб. Обставини, що склалися, мають характер форс-мажору, що підтверджує відсутність вини позивача у невиконанні відповідного обов'язку. Наявність підтверджених ТПП України форс-мажорних обставин, відповідно до пп.112.8.9. п.112.8 ст. 112 Податкового кодексу України та п. 6 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», звільняють позивача від відповідальності за порушення вимог п. 3 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 №2473-VIII та нарахування позивачу пені за ч. 5 ст. 13 зазначеного Закону.
Зауважує, що у березні 2022 року, в період активної фази повномасштабного збройного вторгнення російської федерації, коли бойові дії охоплювали значну територію України, зокрема під загрозою перебували столиця, прикордонні та центральні області, виникла гостра необхідність у терміновому забезпеченні особового складу Збройних Сил України та інших військових формувань засобами індивідуального захисту. У цей критичний період компанія Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) запропонувала постачання бронежилетів та захисних шоломів на вигідних умовах - за конкурентною ціною та зі строком поставки, що не перевищував 10 календарних днів з моменту здійснення повної оплати. Така пропозиція, враховуючи обставини воєнного стану та критичну нестачу амуніції, виглядала доцільною і своєчасною. З метою забезпечення оперативної реакції та недопущення зволікання, яке могло коштувати життя українським захисникам, Громадська організація «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» ухвалила рішення про оплату вартості товару на підставі наданого компанією Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) інвойсу від 22 березня 2022 року №002/5-22_V0.3 без попереднього підписання письмового контракту. Такі дії були зумовлені виключною ситуацією воєнного часу, обмеженими часовими рамками та правомірними очікуваннями, що контрагент, зареєстрований у юрисдикції Сінгапуру, діятиме сумлінно, відповідально та в межах міжнародних комерційних стандартів. Однак, попри проведення повної передоплати відповідно до зазначеного інвойсу, Infinite Security Solutions Ltd свої зобов'язання не виконала. В обумовлений строк бронежилети та шоломи поставлені не були. Комунікація з представниками компанії поступово припинилася: відповіді на численні електронні звернення, нагадування та вимоги надати інформацію про стан виконання замовлення не надходили.
Застосування фінансових санкцій у вигляді пені, на думку позивача, суперечить принципу справедливості, порушує баланс приватного та публічного інтересу, створює загрозу зупинення суспільно важливої діяльності громадської організації та не відповідає цілям, заради яких упроваджувалося відповідне законодавче регулювання у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Ухвалою суду від 24.10.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 20.09.2025 відкрито загальне позовне провадження у справі, підготовче засідання призначено на 26.11.2025.
Відповідач щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що проведено документальну позапланову виїзну перевірку Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» (код ЄДРПОУ 39456938) з питань дотримання вимог валютного законодавства по імпортних зовнішньоекономічних контрактах від 08.03.2022 № 2022504RE (дата здійснення авансового платежу 14.03.2022), від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022), від 17.04.2022 № FPF/57/2022 (дата здійснення авансового платежу 18.04.2022), від 29.04.2022 № 100 (дата здійснення авансового платежу 05.05.2022), від 29.08.2022 № 14/8/2022 WAL (дата здійснення авансового платежу 02.09.2022) та від 28.11.2022 № 24 V7 (дата здійснення авансового платежу 07.12.2022), згідно з отриманими інформаціями Національного банку України про виявлені агентами валютного нагляду (ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 305299) факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.11.2022, 01.12.2022, 01.04.2023 та 01.07.2023, які надаються згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 7, за результатами якої складено акт від 19.06.2025 № 27784/13-01-07-10/39456938.
Перевіркою дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій встановлено, що ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» (Покупець) здійснено переказ коштів з валютного рахунку, відкритого в ПАТ КБ «Приватбанк» (МФО 305299), на користь нерезидента Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) в сумі 75220,00 дол. США згідно з платіжним дорученням в іноземній валюті від 15.04.2022 року. В платіжному документі зазначено отримувач - Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), призначення платежу за бронежилети та шоломи, інвойс від 22.03.2022 № 002/5 22_V0.3. Відповідно до ч.1 ст.13 Закону № 2473-VIII, з урахуванням вимог п.14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», граничний строк розрахунків за авансовим платежем становить 11.10.2022 року. На порушення вимог ч.3 ст.13 Закону № 2473-VIII, з врахуванням вимог п.142 Постанови НБУ № 18, товар по імпорту (бронежилети та шоломи) станом на 12.06.2025 на територію України не надійшов. Кількість днів прострочення - 840. Станом на 12.06.2025 обліковується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 75220,00 дол. США з граничним строком надходження товару - 11.10.2022 року. Зведені дані щодо імпортних операцій ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» по інвойсу від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022) та стан розрахунків з нерезидентом Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) наведено у додатку № 1 до акту перевірки.
Вказує, що Згідно з п.14-2 Постанови НБУ № 18 граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива - здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) - за операціями з імпорту товарів (п.п.2 п.7 розділу ІІ Постанови НБУ № 7).
Підпунктом 3 п.9 розділу ІІІ Постанови НБУ № 7 передбачено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків у разі імпорту продукції, яка ввозиться в Україну, - після отримання інформації з реєстру МД про здійснення поставки за імпортною операцією з оформленням МД типу IM-40 «Імпорт», IM-41 «Реімпорт», ІМ-51 «Переробка на митній території», IM-72 «Безмитна торгівля», IM-75 «Відмова на користь держави», IM-76 «Знищення або руйнування» (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню) або після пред'явлення резидентом документа (крім МД), який використовується для митного оформлення продукції (якщо на продукцію, що імпортується, згідно із законодавством України не оформляється МД ). Відповідно до ч.4 ст.13 Закону № 2473-VIII за окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку.
ГО « НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ « до перевірки не представлено висновку на продовження термінів розрахунків по інвойсу від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3, виставленому Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур).
Щодо посилання позивача на форс-мажорні обставини, відповідач зазначає, що ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» до перевірки не представлено відповідної довідки про підтвердження форс-мажорних обставин по інвойсу від 22.03.2022 № 002/5-22_V 0.3, виставленому Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур). Відомості, які зазначені в наданому позивачем сертифікаті ТПП, носять загальний інформаційний характер та констатують абстрактний факт без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні/обов'язку. Водночас, неможливість виконання зобов'язання/обов'язку особа повинна підтверджувати документально в залежності від її дійсних обставин, що унеможливлюють виконання на підставі вимог законодавства. Обставини військової агресії на території України не є автоматичною, безумовною підставою, яка підтверджує відсутність можливості виконання зобов'язання/обов'язку. У сертифікаті вказано, що форс-мажорні обставини діють на території України, однак контрагент за договором - компанія Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) - зареєстрована за межами України. Позивач не довів, що зазначені обставини об'єктивно перешкодили саме нерезиденту виконати поставку товару або позивачу прийняти його. Жодних листів від контрагента, логістичних підтверджень чи офіційних відмов через воєнний стан не надано. Отже, форс-мажор не має безпосереднього причинно-наслідкового зв'язку із фактичним невиконанням договору.
Відповідач вважає, що якщо нерезидент порушив зобов'язання за інвойсом від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3 у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, саме він має довести наявність у нього форс-мажорних обставин. які унеможливили здійснення зовнішньоекономічного контракту. оплати відповідно до умов Однак, відповідної довідки уповноваженої організації (органу) країни Сінгапур, яка підтверджує виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин за інвойсом від 22.03.2022 №002/5-22_V0.3. виданої саме нерезиденту Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), не було надано. Разом з тим, на момент передоплати за інвойсом від 22.03.2022 №002/5-22 V0.3 військова агресія російської федерації проти України вже тривала (дані обставини були загальновідомим фактом), а тому ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» повинна була враховувати вказані обставини та вчинити дії щодо полегшення / усунення впливу наслідків таких обставин на правовідносини між сторонами зазначеного контракту. Крім того, у позовній заяві відсутні обґрунтування наявності причинно-наслідкового зв'язку між збройною агресією російської федерації та неможливістю виконання конкретного зобов'язання, відсутності альтернативних можливостей виконання такого зобов'язання, а також інших доказів, які б підтвердили наявність форс мажорних обставин. Більше того, звертаємо увагу суду, що позивачем жодним чином не було передбачено можливості захисту своїх прав та інтересів у разі невиконання контрагентом своїх зобов'язань, зокрема не було укладено договору.
Також зауважує, що ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» до перевірки не представлено позовної заяви до суду та ухвали про відкриття провадження про стягнення заборгованості по інвойсу від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3, виставленому Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур).
Таким чином, за результатами перевірки інформації Національного банку України про виявлені агентами валютного нагляду (ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 305299) факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.11.2022, яка надається згідно з Постановою НБУ № 7, надіслану листом ДПС України від 06.12.2022 № 15770/7/99-00 07-05-01-07, по імпортному зовнішньоекономічному контракту 22.03.2022 № 002/522_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022), встановлено порушення ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» вимог ч.3 ст.13 Закону № 2473-VІІІ з врахуванням вимог п.14-2 Постанови НБУ № 18, в частині ненадходження товару по імпорту. Сума нарахованої пені за порушення граничних строків розрахунків по інвойсу від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3, з нерезидентом Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), складає 2750690,09 грн. (пеня нарахована до суми заборгованості). Розрахунок пені наведено у додатку № 2 до акту перевірки.
Хоча позивач і звертався до правоохоронних органів (заява про можливе шахрайство, внесення відомостей до ЄРДР за №12022141410000624), таке звернення саме по собі не встановлює відсутності правопорушення платником щодо валютообмінних строків, оскільки кримінальне провадження є самостійним правовим інструментом і не є процедурою, що автоматично тягне за собою зупинку строків розрахунків або нарахування пені за немонетарні й цивільно-правові наслідки (покупець не звільняється від ризику невиконання зовнішньоекономічного контракту тим, що за фактом дій третьої особи порушено відносини з контрагентом). Крім того, позивач не надав доказів, що протягом строку, встановленого НБУ, ним були реалізовані всі законодавчо передбачені можливості для припинення нарахування пені - зокрема, відсутні докази прийняття судом або іншим уповноваженим органом до провадження позову про стягнення заборгованості з нерезидента або виконання досудових примусових заходів, які відповідно до ч.7 ст.13 Закону №2473-VIII можуть приводити до зупинки строків розрахунків. Наявність кримінального провадження або власних листувань з контрагентом без прийняття відповідних рішень у цивільно-правовому чи виконавчому порядку не звільняє платника від відповідальності перед валютним і податковим законодавством. Враховуючи те, що вирок по кримінальному провадженню не винесено, тому факт нездійснення Скаржником фінансово господарської операції за Контрактом не підтверджено. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача в спростування заперечень відповідача, висловлених у відзиві на позовну заяву, подав до суду відповідь на відзив та додаткові пояснення.
У спростування доводів позивача, представником відповідача подано до суду заперечення на відповідь на відзив та додаткові пояснення.
26.11.2025 підготовче засідання відкладено на 03.12.2025 за клопотанням представника відповідача для надання додаткових пояснень.
03.12.2025 підготовче засідання відкладено на 10.12.2025 з технічних причин.
10.12.2025 підготовче засідання відкладено на 07.01.2026 за клопотанням представника позивача.
07.01.2026 підготовче засідання відкладено на 28.01.2026 за клопотанням представника відповідача.
28.01.2026 підготовче засідання не відбулось у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.
04.03.2026 підготовче засідання відкладено на 18.03.2026 у зв'язку із неявкою сторін.
18.03.2026 ухвалою суду закрито підготовче провадження, справу призначено до розгляду по суті на 26.03.2026.
В судовому засіданні 26.03.2026 судом поставлено на обговорення питання про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження. Заслухавши думку представників сторін, які не заперечували щодо подальшого розгляду справи в письмовому провадженні, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ГУ ДПС у Львівській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» з питань дотримання вимог валютного законодавства по імпортних зовнішньоекономічних контрактах від 08.03.2022 №2022504RE (дата здійснення авансового платежу 14.03.2022), від 22.03.2022 № 002/5- 22_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022), від 17.04.2022 №FPF/57/2022 (дата здійснення авансового платежу 18.04.2022), від 29.04.2022 №100 (дата здійснення авансового платежу 05.05.2022), від 29.08.2022 № 14/8/2022 WAL (дата здійснення авансового платежу 02.09.2022) та від 28.11.2022 № 24 V7 (дата здійснення авансового платежу 07.12.2022), згідно з отриманими інформаціями Національного банку України про виявлені агентами валютного нагляду (ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 3 05 299) факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.11.2022, 01.12.2022, 01.04.2023 та 01.07.2023, які надаються згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 7, за результатами якої складено акт від 19.06.2025 № 27784/13-01-07-10/39456938 (далі - Акт перевірки).
Проведеною перевіркою встановлено, що ГО «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» (Покупець) здійснено переказ коштів з валютного рахунку, відкритого в ПАТ КБ «Приватбанк» (МФО 305299), на користь нерезидента Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) в сумі 75220,00 дол. США згідно з платіжним дорученням в іноземній валюті від 15.04.2022 року. В платіжному документі зазначено отримувач - Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), призначення платежу за бронежилети та шоломи, інвойс від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3. На порушення вимог ч.3 ст.13 Закону № 2473-VIII, з врахуванням вимог а. 14 Постанови НБУ № 18, товар по імпорту (бронежилети та шоломи) станом на 12.06.2025 на територію України не надійшов. Кількість днів прострочення - 840. Станом на 12.06.2025 обліковується прострочена дебіторська заборгованість в сумі 75220,00 дол. США з граничним строком надходження товару - 11.10.2022 року.
Згідно Акту перевірки, встановлено порушення позивачем вимог ч. 3 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», з врахуванням вимог п.14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», по імпортному зовнішньоекономічному контракту (інвойс) від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022), укладеним з нерезидентом Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур), в частині ненадходження товару по імпорту.
На підставі висновків акта перевірки, контролюючим органом було прийнято ППР від 10.07.2025 №31828/13-01-07-10 про застосування штрафних (фінансових) санкцій - 2750690,09 грн. пені за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Вказане ППР позивач оскаржив до ДПС України, яка рішенням від 17.09.2025 №27033/6/99-00-06-01-03-06 залишила скаргу позивача без задоволення, а оскаржуване ППР - без змін.
Вважаючи протиправним оскаржуване податкове повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ, відповідальність за порушення ними валютного законодавства встановлює Закон України «Про валюту і валютні операції» від 21.06.2018 № 2473-VIII (далі - Закон № 2473-VIII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 13 вказаного Закону врегульовано особливості встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону № 2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов'язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів.
Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 2473-VIII у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Частиною п'ятою статті 13 Закону № 2473-VIII встановлена відповідальність за порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею - нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Положеннями статті 44 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999 № 679-XIV визначено, що Національний банк України діє як уповноважена державна установа при застосуванні валютного законодавства, і до компетенції Національного банку України у сфері валютного регулювання та нагляду належать, зокрема, видання нормативно-правових актів щодо ведення валютних операцій.
Відповідно до п. 21 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.
Згідно пп. 2 п. 7 Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №7, відлік установлених Національним банком України граничних строків розрахунків розпочинається з дати здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива - здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) - за операціями з імпорту товарів.
Водночас, з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи, 24.02.2022 Правлінням Національного банку України прийнято Постанову №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова №18 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до п. 21 якої протягом дії воєнного стану інші нормативно-правові акти Національного банку України діють у частині, що не суперечать цій постанові.
Згідно п. 14-2 Постанови №18 граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 2473-VIII валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду.
Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства (ч. 4 ст. 11Закону № 2473-VIII).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства (ч. 6 ст. 11 Закону № 2473-VIII).
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті (ч. 8 ст. 13 Закону № 2473-VIII).
Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.
Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Отже, контролюючий (податковий) орган здійснює контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті та у разі встановлення порушень таких строків нараховує пеню у визначених розмірах.
З матеріалів справи суд встановив, що позивачем, на виконання умов інвойсу від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3 про купівлю бронежилетів та шоломів, було здійснено передоплату нерезиденту - компанії Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) на суму 75 220,00 дол. США, що засвідчено платіжним документом від 15.04.2022 № 6.
В ході проведеної податковим органом документальної позапланової виїзної перевірки встановлено, що в порушення вимог ч. 3 ст. 13 Закону № 2473-VIII, з врахуванням вимог п. 14-2 Постанови №18, товар по імпорту (бронежилети та шоломи) станом на 12.06.2025 на територію України не надійшов, кількість днів прострочення - 840. Станом на 12.06.2025 обліковується дебіторська заборгованість в сумі 75220,00 дол. США з граничним строком надходження - 11.10.2022 року.
Позивач стверджує, що не зважаючи на вжиті ним заходи, зокрема, звернення до правоохоронних органів, він був позбавлений фактичної можливості виконання зобов'язання у визначений строк та спосіб, а обставини, що склалися, мають характер форс-мажору, що підтверджує відсутність вини позивача у невиконанні відповідного обов'язку.
Відповідно до матеріалів справи, позивач 22.07.2022 звернувся до Відділу поліції Львівського РУП №2 ГУНП у Львівській області із зверненням щодо шахрайських дій.
23.07.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відповідні відомості за №12022141410000624 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, що підтверджується витягом із вказаного Реєстру.
На підтвердження наявності форс-мажорних обставин, позивачем надано Сертифікат №4600-23-0918 від 24.02.2023 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Львівською Торгово-промисловою палатою.
Відповідно до вказаного Сертифікату, торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військова агресія російської федерації проти України, протиправні дії третіх осіб, щодо дотримання граничного строку розрахунків за операціями з імпорту за умовами інвойсу №002/5-22_V0.3 від 22.03.2022 з Infinite Security Solutions Ltd (Республіка Сінгапур) на суму 75220,00 доларів США, у термін до 11.10.2022 року.
Загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлює організаційно-правові форми і напрями їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою встановлює Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР (далі Закон № 671).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 671 торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.
Торгово-промислові палати створюються з метою сприяння розвиткові народного господарства та національної економіки, її інтеграції у світову господарську систему, формуванню сучасних промислової, фінансової і торговельної інфраструктур, створенню сприятливих умов для підприємницької діяльності, всебічному розвиткові усіх видів підприємництва, не заборонених законодавством України, науково-технічних і торговельних зв'язків між українськими підприємцями та підприємцями зарубіжних країн (ч. 1 ст. 3 Закону № 671).
Згідно абз. 3, 4 ч. 3 ст. 14 Закону № 671 торгово-промислова палата України, зокрема, засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб; засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників).
Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначена ст. 14-1 Закону № 671, відповідно до частини першої якої Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо (ч. 2 ст. 14-1 Закону № 671).
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили)в системі ТПП України встановлює Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України (ТПП України) форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затверджений рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014 №44(3) (далі - Регламент).
За визначеннями, наведеними у пп. 3.1. - 3.3 п. 3 Регламенту, форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратство, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо. Форс-мажорними можуть бути визнані ті обставини, які не зазначені у вищенаведеному переліку, проте відповідають критеріям форс-мажорних згідно з положеннями п. 6.9 цього Регламенту, не суперечать законодавству України і узгоджені сторонами у договорі, контракті, угоді як такі, що звільняють їх від цивільно-правової відповідальності.
Не вважаються форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) фінансова та економічна криза, дефолт, зростання офіційного та комерційного курсів іноземної валюти до національної валюти, недодержання/порушення своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів тощо.
Сертифікат (у певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - Сертифікат) - документ, за затвердженими Президією ТПП України відповідними формами, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
За правилами, визначеними п. 4 Регламенту Торгово-промислова палата України відповідно до ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» здійснює засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з усіх питань договірних відносин, інших питань, а також зобов'язань/обов'язків, передбачених законодавчими, відомчими нормативними актами та актами органів місцевого самоврядування, крім договірних відносин, в яких сторонами уповноваженим органом із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено безпосередньо регіональну ТПП.
ТПП України уповноважує регіональні ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції ТПП України, за винятком засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), що стосуються зобов'язань за:
- умовами зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України;
- умовами зовнішньоекономічних договорів, контрактів, типових договорів, угод, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України;
- умовами договорів, контрактів, типових договорів, угод між резидентами України, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України.
У випадку настання тимчасової неможливості виконання регіональною ТПП своєї функції із засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), зокрема, через відсутність уповноваженої особи, окупацію території, настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) тощо дану функцію виконує ТПП України або інша регіональна торгово-промислова палата, найближча за розташуванням, якщо це не суперечить умовам договору, контракту, угоди тощо між сторонами, або за письмовою угодою сторін.
ТПП України, відповідно до пп. 5.1 п. 5 Регламенту, веде єдиний Реєстр сертифікатів, виданих ТПП України та регіональними ТПП (Реєстр сертифікатів), про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та Реєстр уповноважених осіб.
Реєстр сертифікатів про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) обмежений для публічного доступу і підлягає використанню виключно для цілей внутрішнього обліку та контролю документів, виданих у системі ТПП України (пп. 5.5 п. 5 Регламенту).
Підставою для засвідчення форс-мажорних обставин, відповідно до пп. 6.1 п. 6 Регламенту, є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» в редакції від 02.09.2014 року, а також визначених сторонами за договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, контрактом, угодою, типовим договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.
Згідно пп. 6.2 п. 6 Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин. До кожної окремої заяви додається окремий комплект документів.
Відповідно до пп. 6.3 п. 6 Регламенту заява за встановленою ТПП України формою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (Додатки №№ 1, 2, 3, 4 до Регламенту) подається за підписом керівника підприємства, організації та з відбитком печатки підприємства, або за його дорученням - довіреною особою. Заява фізичної особи подається за її підписом особисто або за її дорученням - довіреною особою. У заяві, зокрема, зазначається, які саме зобов'язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можуть бути виконані у встановлений термін внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) з посиланням і наданням доказів таких обставин, початок їх виникнення і термін дії, які на думку Заявника унеможливили виконання цих зобов'язань у встановлений договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом термін та інші відповідні відомості. У заяві зазначаються також телефонні номери для зв'язку, електронна адреса, спосіб отримання Сертифіката (особисто, через уповноважену особу, кур'єрською чи звичайною поштою тощо).
Згідно пп. 6.4.3 п. 6 Регламенту суб'єкти господарювання для отримання Сертифіката про засвідчення форс-мажорних обставин за податковими зобов'язаннями надають разом із заповненою заявою встановленої форми документи, передбачені в цій формі заяви (Додатки №№ 2, 3 до Регламенту).
Тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), відповідно до пп. 6.5 п 6 Регламенту покладений на Заявника. Заявник несе відповідальність за повне та належне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії Заявників, достовірність викладених фактів, наданих документів, доказів, даних, вірність завірених ним копій згідно з чинним законодавством України. Неналежне та неповне оформлення встановленої форми заяви для відповідної категорії Заявників таабо ненадання документів, передбачених у цій заяві, є підставою для відкладення розгляду заяви для можливості надання додаткових пояснень, документів, доказів тощо, з повідомленням про це Заявника письмово.
За результатами розгляду заяви і наданих документів та прийняття рішення уповноваженою особою щодо можливості засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за наявністю підстав, видає Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили). Доступ до Сертифікатів та документів, які стали підставою для видачі Сертифікатів, надання відмов, відкладення розгляду заяви, є обмеженим. Інформація про видані Сертифікати та документи, на підставі яких вони виготовлені, є обмеженою для публічного доступу і може бути надана державним органам та посадовим особам на підставі відповідної ухвали суду (пп. 6.10 п. 6 Регламенту).
Водночас, у постановах від 19.08.2022 у справі № 908/2287/17, від 14.02.2018 у справі № 926/2343/16, від 16.07.2019 у справі № 917/1053/18 та від 25.11.2021 у справі № 905/55/21 Верховний Суд зробив правовий висновок про те, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.
У постанові від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20 Верховний Суд вказав, що ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести. Для застосування форс-мажору (обставин непереборної сили) як умови звільнення від відповідальності судам необхідно встановити, які саме зобов'язання за Договором були порушені/невиконані.
Саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов'язання за договором чи обов'язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв'язок має доводитись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.
Аналогічний правовий висновок зробив Верховний Суд у постанові від 16.09.2024 у справі № 520/6236/23.
Отже, ключовою ознакою форс-мажору є причинно-наслідковий зв'язок між форс-мажорними обставинами та неможливістю виконати конкретне зобов'язання. Форс-мажор (обставини непереборної сили) - це надзвичайні та невідворотні обставини, настання яких призвело до об'єктивної неможливості виконати зобов'язання.
Форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні скаржник, який посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, повинен довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс- мажорними саме для даного конкретного випадку.
Водночас, наявність обставин форс-мажору використовується стороною, яка позбавлена можливості виконувати договірні зобов'язання належним чином, для того, щоб уникнути застосування до неї негативних наслідків такого невиконання. Інша ж сторона договору може доводити лише невиконання/неналежне договору контрагентом, а не наявність у нього форс- мажорних обставин (як обставин, які звільняють сторону від відповідальності за невиконання). Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.06.2023 у справі № 906/540/22.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також, згідно ч. 6 ст. 13 Закону № 2473-VIII у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
Суд наголошує, що матеріали справи не містять доказів укладення будь-якого договору між позивачем та компанією Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) щодо постачання бронежилетів та захисних шоломів.
Отже, позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження наявності причинно-наслідкового зв'язку між форс-мажорними обставинами та неможливістю виконання ним вимог валютного законодавства.
Крім цього, згідно ч. 4 ст. 13 Закону № 2473-VIII за окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені Національним банком України, можуть бути подовжені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, шляхом видачі висновку.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, приймає рішення про видачу чи відмову у видачі зазначеного висновку протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідної заяви. Інформація про виданий висновок оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу не пізніше наступного робочого дня після видачі висновку.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, протягом п'яти робочих днів з дня видачі висновку, зазначеного в абзаці першому цієї частини, інформує Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про видачу такого висновку.
Порядок видачі висновку, у тому числі перелік документів, які подаються для видачі висновку, підстави для відмови у видачі висновку або залишення документів без розгляду, включаючи перелік товарів, за якими документи для видачі висновку підлягають залишенню без розгляду, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Видача висновку здійснюється безоплатно.
Проте, позивачем не надано суду відповідного висновку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері економічного розвитку, на подовження граничних строків розрахунків, що встановлені Національним банком України.
Відповідно до ч. 7 ст. 13 Закону № 2473-VIII у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів звернення до міжнародного комерційного арбітражу чи уповноваженого органу відповідної країни щодо стягнення з компанії Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) заборгованості за інвойсом від 22.03.2022 №002/5-22_V.03.
Суд критично оцінює доводи позивача щодо неможливості укладення договору з контрагентом-нерезидентом оскільки ситуація щодо повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України вимагала негайних рішень по закупівлі захисного спорядження. Дії позивача щодо перерахунку коштів зібраних з добровільних внесків та пожертв без належної перевірки продавця носять характер недбалості та легковажності по відношенню до осіб, що такі кошти пожертвували. Крім цього наявна бездіяльність позивача протягом 840 днів прострочення для уникнення застосування пені.
Суд наголошує. що принципи регулювання приватноправових відносин відрізняються від принципів, які застосовуються у публічних відносинах. Якщо у цивільних відносинах діє принцип «дозволено все, що не заборонено», то у відносинах з органами державної влади відсутня можливість альтернативної поведінки без прямого дозволу у законі. Частинами 1 - 3 статті 3 Закону №2473-VIII визначено, що відносини які виникають у сфері валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Питання здійснення валютних операцій, основи валютного регулювання та нагляду регулюються виключно цим Законом. У разі якщо положення інших законів суперечать положенням цього Закону, застосовуються положення цього Закону. Стаття 13 Закону №2473-VIII спонукає резидентів забезпечити поставку імпортних товарів та зарахування виручки в іноземній валюті від експорту продукції на валютний рахунок у певний строк та у певному обсязі. Для відступлення від цього з метою уникнення відповідальності резиденти мають вчинити чітко визначені заходи, виключний перелік яких наведений у Законі №2473-VIII. Можливість іншої поведінки резидентів, за якої санкції у вигляді пені за порушення строків валютної виручки до них не застосовуються, законом прямо не передбачена.
Підсумовуючи викладене, суд висновує про правомірність висновків податкового органу про порушення позивачем частини 3 статті 13 Закону №2473-VIII, з врахуванням вимог п.14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», по інвойсу нерезидента - компанії Infinite Security Solutions Ltd (Сінгапур) від 22.03.2022 № 002/5-22_V0.3 (дата здійснення авансового платежу 15.04.2022), в частині ненадходження товару по імпорту, внаслідок чого притягнення позивача до відповідальності у вигляді пені за порушення валютного законодавства шляхом винесення податкового повідомлення-рішення №31828/13-01-07-10 від 10.07.2025 року - є правомірним.
Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У даному випадку, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого покладено обов'язок доведення правомірності прийнятого ним рішення, наведено належні докази на підтвердження обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову повністю.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
у задоволенні позову Громадської організації «НАРОДНА САМООБОРОНА ЛЬВІВЩИНИ» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 01.04.2026 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович