Ухвала від 02.04.2026 по справі 360/626/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

02 квітня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/626/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пенсійного фонду України (01601, м. Київ-14, вул. Бастіонна, 9) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

31.03.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Пенсійного фонду України (далі - відповідач), у якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України з ненадання відповіді на запит від 18.03.2026;

зобов'язати Пенсійний фонд України надати відповідь на запит від 18.03.2026;

стягнути з Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у сумі 5000 грн, спричинену ненаданням належної відповіді на запит.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивачем до Пенсійного фонду України був направлений запит від 18.03.2026 про надання публічної інформації, у якому останній просив надати відповіді на такі питання: 1) Які відомості щодо призначення, індексації, та виплати пенсій містились в «Автоматизованій системі обробки документації отримувачів пенсій та допомог на базі комп'ютерних технологій (АСОПД/КОМТЕХ)», і який уповноважений орган державної влади (державне підприємство) мав у своєму розпорядженні ці відомості станом на 01.07.2014 р.?; 2) Які відомості станом на 01.07.2014 були наявні в АСОПД/КОМТЕХ щодо осіб, які отримували пенсії у м. Луганську, і хто є розпорядником (зберігачем) цих відомостей станом на поточну дату?; 3) Яким чином обласними управліннями ПФУ, або іншими зацікавленими особами можуть бути отримані відомості, наявні в АСОПД/КОМТЕХ щодо призначення, індексації, та виплати пенсій особам, які станом на 01.07.2014 отримували пенсію у м. Луганську, і які після тимчасової окупації м. Луганська у 2014 році не переводили пенсійні виплати на підконтрольну державній владі України територію?

Станом на поточну дату жодна відповідь позивачем не отримана. Таким чином, вважає, що відповідачем протиправно не надана відповідь на поставлені у запиті питання.

Вважає, що неправомірною бездіяльністю відповідача з ненадання важливої для нього інформації позивачу завдано моральну шкоду, яка полягала у наступному.

Позивач є спадкоємцем за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 , зокрема спадщиною є залишок недоотриманої за життя спадкодавця пенсії. За змістом листування з органами ПФУ, ОСОБА_2 взагалі не рахується на обліку як пенсіонер, тому позивач вимушений самостійно встановлювати джерела інформації, з яких може отримати докази отримання ОСОБА_2 за життя пенсії. З цих причин така інформація для позивача є вкрай важливою, бо за її відсутності ризикує бути позбавленим спадщини, яка може сягати орієнтовно 2,5 - 3 млн грн (батько отримував пенсію як науковий працівник, а залишок недоотриманої пенсії повинен бути нарахований за період починаючи з серпня 2014 року).

За таких обставин позивач зазнає душевні страждання, постійний стрес та відчуття невизначеності у зв'язку з протиправною поведінкою відповідача щодо нього, позбавленням відчуття життєвої захищеності та пригнічення, спричиненого можливістю настання негативних наслідків для позивача у разі відсутності важливої для нього інформації, необхідністю звертатись до суду з приводу захисту своїх прав, а також у зв'язку з відчуттям невпевненості та приниженості, завданої неправомірною поведінкою відповідача.

На думку позивача, достатньою компенсацією моральних страждань повинна бути грошова сума у розмірі 5000 грн, яку позивач визначив виходячи із особистого сприйняття своєї життєвої ситуації, і наявних у нього можливостей відновлення свого порушеного душевного стану.

Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

В позовній заяві позивач просив звільнити його від сплати судового збору, у зв'язку з тим, що згідно відомостей ДПС від 02.02.2026 у 2025 році взагалі не мав доходів. Сплата судового збору у сумі 1331,20 грн для позивача є надмірним фінансовим навантаженням.

Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до пункту 3 частини першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України «Про судовий збір»).

Позивач обґрунтовує клопотання про звільнення від сплати судового збору відсутністю доходів у 2025 році, що підтверджується відомостями органів ДПС.

Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України та частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір», звільнення від сплати судового збору є виключним заходом, який застосовується за наявності достатніх та переконливих доказів неможливості його сплати.

Суд дійшов висновку, що у даному випадку наявні підстави для застосування іншого процесуального механізму - відстрочення сплати судового збору.

Крім того, суд враховує, що позовну заяву подано через підсистему «Електронний суд», у зв'язку з чим відповідно до вимог законодавства застосовується понижуючий коефіцієнт, а розмір судового збору становить 1064,96 грн.

З урахуванням майнового стану позивача, характеру спірних правовідносин та з метою забезпечення доступу до правосуддя, суд вважає за можливе відстрочити сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору у сумі 1064,96 грн за подання позовної заяви до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяА.Г. Секірська