01 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/27713/25
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коростишівського відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправним рішення Коростишівського відділу УДМС в Житомирській області про відмову в оформленні паспорта громадянина України ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Коростишівський відділ УДМС в Житомирській області документувати паспортом громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Жовтневе Білопільського району Сумської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Жовтневе Білопільського району Сумської області, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження виконкомом Жовтневої селищної ради Білопільського району Сумської області складено відповідний актовий запис за № 247, що підтверджується свідоцтвом про народження № НОМЕР_1 , виданим Жовтневою селищною радою 15 лютого 1965 року. У 2016 році на території Луганської області позивач втратив паспорт, посвідчення водія. Позивач неодноразово звертався до органів міграційної служби для оформлення паспорта громадянина України, проте в оформленні паспорта громадянина України відмовлено, оскільки дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану інформацію, а також не підтверджено належність до громадянства України. Позивач вважає, що відсутність у нього паспорта громадянина України суттєво обмежує його права, відповідач протиправно відмовив в документуванні паспортом громадянина України.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду надійшов відзив на позовну заяву від Управління державної міграційної служби України в Житомирській області, в якому представник зазначив, що з заявленими позовними вимогами не погоджується в повному обсязі, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. В обґрунтування заперечень Управління зазначає, що рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (п. 39 Порядку № 302). 07.10.2025 до Коростишівського УДМС у Житомирській області повторно звернулася особа, яка повідомила про себе персональні дані - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (Україна, Сумська обл., Білопільський р-н, село Жовтневе) для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру у зв'язку з оформленням паспорта громадянина України у вигляді картки. Заявником до територіального підрозділу також було надано копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 НОМЕР_2 , виданого 15 лютого 1965 року. Проте, за інформацією Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в архіві останнього виявлено актовий запис № 12 про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 15.02.1965 виконавчим комітетом Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області, в якому наявні відомості про видане при державній реєстрації свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 від 15.02.1965. Згідно Книги обліку бланків свідоцтв про народження Білопільського відділу за 1965 рік запис щодо видачі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.02.1965 відсутній. Інформація з " ОСОБА_3 " містить інформацію про видачу 11.06.1982 року бланка паспорта колишнього СРСР серії НОМЕР_4 на ім'я " ОСОБА_4 примечание "16 лет". Зауважено, що дати народження особи, на ім'я якої видавався бланк паспорта, вищевказані записи не містять (тобто вказаний запис в силу відсутності інших ідентифікуючих ознак міг стосуватися іншої особи). Відсканована форма заяви про видачу паспорта громадянина колишнього СРСР на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня. Тобто підтвердити факт документування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина колишнього СРСР неможливо. В свою чергу, наявність рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 26 вересня 2024 року у справі №752/14778/24, яким встановлено факт постійного проживання станом на 24 серпня 1991 року на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жовтневе Білопільського району Сумської області, не є автоматичною підставою для отримання позивачем паспорта громадянина України, а є лише одним із документів, який подається під час звернення особи для встановлення належності до громадянства України у спосіб, передбачений Порядком, однак позивачем така процедура не пройдена.
На думку представника УДМС України в Житомирській області, позивач прагне оминути процедуру встановлення належності до громадянства і документуватися паспортом громадянина України шляхом ухвалення відповідного судового рішення, що порушує існуючий правовий режим та є втручанням в дискреційні повноваження компетентного органу.
Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23.02.2023 до Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області з питання оформлення паспорта громадянина України вперше звернувся ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродж. селища Жовтневе Білопільського району Сумської області, надавши при цьому витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00019215332 від 13.12.2017 року. Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку Коростишівським відділом УДМС у Житомирській області сформовано заяву-анкету № 8741789 для внесення інформації до Реєстру.
Згідно з висновком Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області від 25.04.2023 року за результатами проведених перевірок особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, належність до громадянства України не підтверджено, відповідно до підпунктів 1, 3 пункту 100 Порядку відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в оформленні паспорта громадянина України за заявою-анкетою № НОМЕР_5 .
У висновку вказано, що в ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був документований посвідченням офіцера серії НОМЕР_6 , виданого 15.09.2022 військовою частиною НОМЕР_7 на основі військового квитка НОМЕР_8 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 26.06.2013 на ім'я ОСОБА_2 , однак у витягу, наданому для оформлення, зазначене прізвища ОСОБА_5 . Відповіді згідно запиту №1821-94/1821.1-23 від 24.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_4 та запиту №1821-101/1821.1-23, направленому Генеральному штабу Збройних Сил України, щодо підтвердження видачі військового квитка та офіцерського посвідчення не надійшли. Згідно запитів, надісланих до Г(УДМС) України в областях, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспортом громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року та паспортом громадянина України зразка 1994 року не документувався, по реєстрації та зняттю з реєстрації не значиться. Крім того, будь-яка інформація з інших інформаційних систем відносно ОСОБА_1 відсутня. Проведеними перевірками не встановлено інформації стосовно ОСОБА_1 в частині постійного проживання на території Україні станом на 24 серпня 1991 року, проживання в Україні на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року), а також встановлення належності, оформлення набуття та прийняття до громадянства України відносно вказаної особи. Крім того, згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про розірвання шлюбу, складеного 21.01.1992 року, вказане місце проживання м. Калінінград, російська федерація. Таким чином проведеною перевіркою особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, але його належність до громадянства України не підтверджено.
Судом також встановлено, що рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 26.09.2024 року у справі № 752/14778/24, що набрало законної сили 28.10.2024 року, встановлено факт постійного проживання станом на 24 серпня 1991 року на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жовтневе Білопільського району Сумської області.
07.10.2025 до Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області повторно звернувся ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . До заяви надав свідоцтво про народження НОМЕР_9 , видане 15.02.1965 Жовтневою сільською радою Білопільського району Сумської області. Відповідачем сформовано заяву-анкету №12340201 для внесення інформації до Реєстру. Заявник повідомив про себе такі дані: дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; місце народження: с. Жовтневе Білопільського району Сумської області; стать: чоловіча; місце реєстрації: відсутнє; фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пунктів 43, 44, 45 Порядку, пункту 97 Постанови КМУ №1120 від 28.10.2022 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України" Коростишівським відділом УДМС у Житомирській області проведено процедуру встановлення особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведено процедуру впізнання його особи за участю його сестри ОСОБА_7 .
Висновком Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області від 20.11.2025 року за результатами проведення процедури встановлення особи відповідно до підпункту 3 пункту 100 Порядку відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в оформленні паспорта громадянина України за заявою-анкетою №12340201.
У вказаному висновку зазначено, що здійснено перевірки за обліками АРКЛП ЦП, СІАС УМП шляхом надсилання запитів до ГУ ДМС, УДМС в областях, ЦПМУ та СМУ ДМС, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, УДМС в Сумській області, Управління ЦНАП у м. Суми, Центрального відділу ДРАЦС УДР Східного МУМЮ м. Суми, Голосіївського районного суду м. Києва. Згідно направленої Управлінням ЦНАП у м. Суми копії Форми №18 ОСОБА_1 був прописаний з 21.09.1982 по 22.09.1989 в АДРЕСА_2 по паспорту громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_10 , виданого 10.06.1982 Ковпаківським РВВС м. Суми. Згідно відповіді УДМС у Сумській області встановлено, що відповідно до архівних обліків наявна інформація про видачу 10.06.1982 бланка паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_10 на ім'я ОСОБА_1 (копія журналу Ф-2), однак відсканована заява про видачу паспорта в ФМ “Заяви про видачу паспортів громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року» відсутня.
В ході перевірки повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження та відповіді Центрального ВДРАЦС УДР Східного МУМЮ м. Суми встановлені розбіжності з наданим заявником свідоцтвом, а саме :
- номер актового запису в реєстрі - 12, а в свідоцтві - 247;
- відомості про видані свідоцтва в реєстрі - НОМЕР_3 , а в свідоцтві - НОМЕР_2 . Одночасно Центральним відділом проінформовано, що запис щодо видачі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.02.1965 відсутній, що не підтверджує факт видачі свідоцтва.
Листом від 20.11.2026 року №1821-694/1821.1-25 Коростишівський відділ УДМС у Житомирській області повідомив позивача про відмову в оформленні паспорта громадянина України, оскільки дані, отримані з баз Реєстру, картотек, не підтверджують надану інформацію, а саме: видачу наданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.02.1965.
Вважаючи такі відмови протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Преамбулою Закону України "Про громадянство України" передбачено, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року № 2235-III (далі - Закон № 2235-ІІІ) документом, що підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України.
Статтею 6 Закону № 2235-ІІІ передбачено, що громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360 спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань громадянства є Державна міграційна служба, діяльність якої спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України. Повноваження ДМС як центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, визначено у статті 24 Закону.
Згідно зі ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" громадянами України є:
1) усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
2) особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав;
3) особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис "громадянин України", та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття в Україну не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України;
4) особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Особи, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є громадянами України з 24 серпня 1991 року, зазначені у пункті 2, - з 13 листопада 1991 року, а у пункті 3,- з моменту внесення відмітки про громадянство України.
Датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.
Відповідно до п.п. 1, 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Президентом України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО, Дос. №9303).
За приписами абз. 1 п. 12, п. 13 Положення № 2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35x45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
06.12.2012 набрав чинності Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI, який визначає правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Підпунктами "а" та "б" пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України №5492-VІ встановлено, що документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Відповідно до частини другої статті 21 цього ж Закону оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок №302).
Відповідно до п.п. 1-3 Порядку № 302 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
Пунктом 35 Порядку № 302 передбачено, що заявник для оформлення паспорта подає:
1) свідоцтво про народження (за наявності) або витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження (за наявності), або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;
2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).
У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.
У випадках, коли у заявника з поважних причин (тривалий час не проживає з батьками, місце перебування батьків невідомо або вони померли, зв'язок з ними втрачено або вони позбавлені батьківських прав, про що зазначається у письмовому поясненні заявника) відсутня можливість подати документи, зазначені в абзаці першому цього підпункту, перевірка факту належності заявника до громадянства України здійснюється за обліками ДМС, інших державних та єдиних реєстрів, інформаційних баз, що перебувають у власності держави;
3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну, або для особи, яка набула громадянство України за кордоном);
3-1) заява про зняття з консульського обліку (для особи, яка досягла 14-річного віку, постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну) за встановленою формою (далі - заява про зняття з консульського обліку);
4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) підпункт 5 пункту 35 виключено
6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
7) документ, що посвідчує особу законного представника / уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника / уповноваженої особи;
8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;
10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмову заяву в довільній формі, в якій зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про свідків, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи відповідно до абзацу третього пункту 43 цього Порядку. Працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС здійснюється перевірка відомостей та документів, поданих свідками за наявними обліками ДМС, іншими державними та єдиними реєстрами, іншими інформаційними базами, що перебувають у власності держави;
11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби).
Пунктами 38-44 Порядку 302 передбачено, що після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт.
Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
Ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
У разі відсутності прямого доступу до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, працівник територіального підрозділу ДМС протягом одного робочого дня з дня прийняття заяви-анкети до розгляду заповнює електронну форму запиту та надсилає його до відповідного органу, установи, організації, територіального підрозділу ДМС.
У разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, зокрема до Мін'юсту, територіальних органів Національної поліції, ДПС, навчальних закладів, військових частин, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, установ виконання покарань, для отримання інформації з наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, у тому числі фотокартки особи, яка дасть змогу ідентифікувати особу. В процесі перевірки береться до уваги вся інформація, яку повідомив заявник.
Пунктом 82 Порядку №302 визначено, що за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України "Про громадянство України", працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником територіального органу ДМС або його заступником, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Якщо за результатами проведення процедури встановлення особи її не було встановлено, приймається рішення про відмову в оформленні паспорта особі, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, із зазначенням підстав відмови.
Відповідно до пункту 100 Порядку №302 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт (у тому числі паспорт зразка 1994 року), який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв'язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього; звернення для обміну протягом одного місяця до дати закінчення строку дії паспорта; непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави, органів місцевого самоврядування або підприємств, установ та організацій, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта; 6)особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
Суд зазначає, що реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, є обов'язковим.
Як вбачається, з матеріалів справи, позивач звертався до Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області з заявами від 23.02.2023, від 07.10.2025 про отримання паспорта громадянина України.
Згідно з висновком Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області від 25.04.2023 року та висновком Коростишівського відділу УДМС у Житомирській області від 20.11.2025 року за результатами проведених перевірок особу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, належність до громадянства України не підтверджено, відповідно до підпунктів 1, 3 пункту 100 Порядку відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в оформленні паспорта громадянина України.
Під час розгляду заяв-анкет позивача для оформлення паспорта ідентифікація особи здійснювалась за обліками АРКЛП ЦП, СІАС УМП шляхом надсилання запитів до ГУ ДМС, УДМС в областях, ЦПМУ та СМУ ДМС, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, УДМС в Сумській області, Управління ЦНАП у м. Суми, Центрального відділу ДРАЦС УДР Східного МУМЮ м. Суми, Голосіївського районного суду м. Києва.
Так, судом встановлено, що заявником до територіального підрозділу ДМС було надано копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 НОМЕР_2 , виданого 15 лютого 1965 року, з якому містяться записи (рос.) " ОСОБА_4 родился ІНФОРМАЦІЯ_5 место рождения Жовтневое район Белопольский область Сумская, о чем в книге записей актов гражданского состояния о рождении 1965 года января месяца 19 числа произведена соответствующая запись за № 247. Дата выдачи 15 февраля 1965 г.".
В той же час, за інформацією, наявною у витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження вказана наступна інформація: графа "Відомості про актовий запис". Номер актового запису: 12 Дата складання: 15 лютого 1965 р. Графа "Відомості про видані свідоцтва": Серія та номер: НОМЕР_3 Дата видачі: 15 лютого 1965 р. Повторне: ні.
Тобто наявні розбіжності у наданій позивачем копії свідоцтва про народження та даними, які містяться в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо номеру свідоцтва та номеру актового запису.
Згідно відповіді Центрального відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 21.10.2025 №34245/40205-23-25/15.1 запис щодо видачі свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 15.02.1965 відсутній.
Отже, компетентні органи не підтвердили видачу свідоцтва, на яке посилається позивач.
З отриманої з ЦНАП у м. Суми копії форми № 18 вбачається, що ОСОБА_1 народився "Сумская область, Белопольский район, п. Октябрь", був прописаний з 21.09.1982 по 22.09.1989 в АДРЕСА_2 по паспорту громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_10 , виданого 10.06.1982 Ковпаківським РВВС м. Суми.
Відповідно до архівних обліків УДМС в Сумській області в книзі надходження-витрачання бланків паспортів Ковпаківського РВВС Сумського виконкому наявна інформація про видачу 10.06.1982 року бланка паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_10 на ім'я ОСОБА_1 , в зв'язку з досягненням віку (карточка прописки).
Інформація з "Книга 30 прихода-расхода бланков паспортов Ковпаковского РОВД Сумского исполколма" містить інформацію про видачу 11.06.1982 року бланка паспорта серії НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_4 , примітка "16 років".
При цьому, дату народження особи, на ім'я якої видавався бланк паспорта, вказані записи не містять, що в свою чергу, в силу відсутності інших ідентифікуючих ознак, не дозволяє стверджувати, що запис стосується саме позивача, а не іншої особи.
Суд вважає, що копії реєстраційно-облікових документів, отриманих територіальним підрозділом з Управління ЦНАП у м. Суми (карточка прописки) з відміткою про те, що " ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_10 выдан 10.06.1982" не є достовірним доказом, що підтверджує документування саме позивача паспортом громадянина колишнього СРСР.
Крім того, з наданих до суду копій військового квитка НОМЕР_11 , посвідчення офіцера НОМЕР_12 слідує, що вони видані на імя ОСОБА_8 .
В свою чергу, наявність рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 26 вересня 2024 року у справі №752/14778/24, яким встановлено факт постійного проживання станом на 24 серпня 1991 року на території України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Жовтневе Білопільського р-ну Сумської області не є автоматичною підставою для отримання позивачем паспорта громадянина України, а є лише одним із документів, який подається під час звернення особи для встановлення належності до громадянства України у спосіб, передбачений законодавством. Рішення не має преюдиційного значення для автоматичного отримання паспорта.
Аналіз наявних матеріалів у справі свідчить про наявність об'єктивних юридичних перешкод для оформлення паспорта громадянина України, які ґрунтуються на суттєвих розбіжностях у документах та реєстрах.
На виконання вимог п.п. 76, 77 постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 року № 745 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" під час документування паспортом громадянина України проводяться ряд перевірок щодо підтвердження законності документування паспортом громадянина України відносно позивача та його належності до громадянства України.
Підпунктом 3 пункту 100 Порядку №302 визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію.
Також згідно з підпунктом 1 пункту 100 Порядку № 302, якщо особа не є громадянином України, це є прямою підставою для відмови в оформленні паспорта.
Таким чином, відмова Коростишівського відділу УДМС в Житомирській області в оформленні паспорта громадянина України ОСОБА_1 є обґрунтованою з огляду на вимоги чинного законодавства. Основною перешкодою для отримання паспорту стала неможливість підтвердження належності до громадянства України через розбіжності в документах та реєстрах.
Незважаючи на відмову в оформленні паспорта, позивач не позбавлений права та можливості звернутися до компетентних органів із заявою про набуття громадянства України за іншими, передбаченими законом підставами.
Отже, на підтвердження законності висновку відповідачем надано належні та обґрунтовані докази, чим в повній мірі виконано вимоги ч. 2 ст. 77 КАС України. Водночас, докази на підтвердження належності позивача до громадянства України, набуття позивачем громадянства України в матеріалах справи відсутні.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій справі є такими, що задоволенню не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат між сторонами в порядку статті 139 КАС України відсутні, з огляду на відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 КАС України, суд
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Чуднівська, 105, м. Житомир, 10005, код ЄДРПОУ 37808497) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко
01.04.26